به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۳۱۶
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱

محمد کرمی راد - شکل گیری بسیج مستضعفین در نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران در پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ نقطه عطفی در تاریخ انقلاب بود.

در حقیقت بهترین تعبیری که حضرت امام خمینی(ره) در مورد بسیج فرمودند؛ همچون تولد شجره ی طیبه ای است که اصل آن ثابت وفرع آن در آسمانها است.

بسیج شاهکار اندیشه‌ی بزرگ و نگاه عالمانه‌ی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است که تضمین کننده‌ی نهضت و تفکر انقلابی و برگرفته از آیه‌های کلام وحی بود که می‌فرماید؛ آیه 146 سوره آل عمران :

وَكَأَیِّن مِّن نَّبِیٍّ قَاتَلَ مَعَهُ رِبِّیُّونَ كَثِیرٌ فَمَا وَهَنُواْ لِمَا أَصَابَهُمْ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَمَا ضَعُفُواْ وَمَا اسْتَكَانُواْ وَاللّهُ یُحِبُّ الصَّابِریِن.

چه بسیار پیامبرانی که در راه خدا مبارزه و جهاد کردند که همراه آنان "رِبِیُّون" به تعبیر بزرگان در دین و تفسیر همان بسیج مردمی فراوان بودند و خم به ابرو نیاورده و در راه خدا مبارزه کردند و از آنچه به سرشان آمد (از مصیبت و...) و ضعف و سستی به خود راه ندادند و خداوند صبرپیشگان را دوست دارد.

در زمان تشکیل ارتش بیست میلیونی در بین کارگزاران نظام، تفکر لیبرالی حاکم، با واکنش‌های ظریفی نه تنها اصل آن را زیر سئوال می‌بردند بلکه منافقانه، همسو با دیگر عوامل ضد انقلاب، ندای انحلال ارتش جمهوری اسلامی ایران را هم سر می‌دادند.

در حقیقت، تشکیل بسیج وبقاء آن در طی حوادث مختلف و توطئه‌های پیچیده علیه نظام، از جمله در هشت سال دفاع مقدس و نیز طرح‌های تجزیه طلبانه، از آسیب های جدی مصون نموده است.

کسانی که در آن تاریخ پر تلاطم و سرنوشت ساز، آهنگ انحلال ارتش بزرگ ایران را در بوق و کرنا کرده بودند، بعدها مشخص گردید این تصمیم راهبردی حضرت امام، برای بقاء نظام و کمک به سپاه و ارتش مکتبی، چقدر کارساز و راه گشا بوده است.

آنچه که حضرت امام در پس پرده ی غیب و بهتر بگویم؛ آینده نگری خویش می‌دیدند، خیلی‌ها توان درک آن را نداشتند. از جمله بعضی از همراهان این مرد بزرگ ونو اندیش هرگز نمی‌دیدند.

تولد بسیج، به مثابه ی نهالی بود که بعدها چنان شاخ و برگ و ثمر داد که امروز خیلی از آزادگان و ابرار دنیای اسلام و حتی غیر مسلمان در آرزوی تشکیل آن به سر می‌برند.

نمونه‌ی بارز آن درخواست عاجل رئیس جمهور انقلابی و فقید کنگو، مرحوم کابیلا بود که در دیدار با بنده به عنوان مستشار سیاسی، نظامی ایشان مطرح و اعلام کردند.

امروزه بسیج به عنوان یک نهاد مردمی و تشکیلات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است و صرفاً جنبه ی نظامی نمی‌باشد. بلکه اقیانوسی است مواج در عرصه های مختلف و بر اساس مقتضیات زمان و مکان، خود را وقف اشاعه فرهنگ انقلاب می‌نمایند.

جایگاه و قدرت واقعی بسیج امروزه بر کسی پوشیده نیست و این قدرت، تجلی بخش دفاعی مقدس در عرصه‌های جهادی و انقلابی، در جبهه مقاومت بر تارک تاریخ همچون آفتابی می‌درخشد.

در حال حاضر بسیج تبدیل به الگویی شایسته و مناسب برای خیلی از کشورها و ملت‌های مختلف شده است که درگیر با قدرت‌های استکباری هستند. نمونه‌ی بارز آن را می‌توان در راه اندازی و تشکیل حشدالشعبی (بنا به فتوای مرجعیت) در عراق و همچنین تشکیل نیروهای مقاومت مردمی به ابتکار سردار شهید حاج حسین همدانی در سوریه و استقبال رئیس جمهور سوریه و مردم بویژه جوانانی از اهل تسنن و علوی ها و یا تشکیل نیروهای مقاومت در کشور یمن

بیاد داشته باشیم وعده‌ای که امام امت در خصوص تشکیل هسته‌های حزب الله و مقاومت در دنیای اسلام و سایر کشورهای مختلف دادند، تحقق پیدا کرده است. و امروزه شاهد شکوفایی آن وعده‌های الهی است که خدای متعال از افکار ولی فقیه ساری وجاری ساخت و به نوعی تشکیل این شجره ی طیبه ی بسیج خودجوش نیروهای فاطمیون، زینبیون، حیدریون، حزب الله لبنان تجلی یافته است.

وعده و اعتقاد راسخی که رهبر فرزانه ی انقلاب، در تداوم چنین اتفاقی است که آینده‌ای روشن را ترسیم می‌نمایند، چرا که تا به امروز هرچه وعده داده‌اند به منصه ظهور رسیده است.

در شرایط حال حاضر یکی از موضوعات بسیار مهم و حیاتی بسیج و بسیجیان این است که درک صحیحی از راهبردهای پیش رو داشته باشند و آن این است که گوش بفرمان رهبری در مقابله ی با دشمنان جبهه ی مقاومت یعنی امریکا و عوامل دست نشانده‌اش مثل عربستان و رژیم صهیونیستی و برای رسیدن به آرمان‌ها و اهداف عالی بسیج در مقابله ی با آنان از کمترین فرصت ممکن غافل نشوند و کوتاهی ننمایند چون پیروزی نزدیک است و دشمن از تجهیز و تهییج شما سخت هراسان است و بی تفاوت نخواهد نشست.اگر امروز شاهد شکست داعش هستیم مراقب توطئه‌های بعدی آنان باشیم.

در پایان؛ هفته بسیج بر تمامی بسیجیان و بخصوص بسیجیان کشور عزیزمان ایران و فرمانده بسیجیان جهان اسلام مبارک باد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: