کد خبر: ۲۶۲۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

نگرانی آمریکا از نامه بارزانی به سردار سلیمانی
برخی منابع خبری در کردستان عراق گزارش داده‌اند، مسعود بارزانی در نامه‌ای به سردار قاسم سلیمانی، خواستار بهبود و ارتقای سطح همکاری و بازگشت به دوران اوج روابط در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی شده است. بارزانی در این نامه به صراحت آمریکا را به خیانت در حق خود متهم کرده و گفته است: «آمریکایی‌ها باز هم به ما کردها خیانت کردند؛ مشابه ‌کاری که در جریان توافق 1975 الجزایر مرتکب شده بودند!» گفتنی است شنیده‌ها حاکی است، آمریکایی‌ها به شدت از محتوای این نامه‌ها و نزدیکی دوباره بارزانی به ایران نگران هستند؛ چرا که بارزانی دیگر واشنگتن را یک متحد قابل اعتماد تلقی نمی‌کند و به همین دلیل ممکن است بین ایران و آمریکا، ایران را به عنوان شریک راهبردی خود انتخاب کند؛ مسئله‌ای که می‌تواند سبب نفوذ دوچندان و مؤثر ایران در عراق شود.

نگرانی اصلاح‌طلبان از تحرکات کرباسچی
رئیس دولت اصلاحات چندی پیش در دیدار با برخی نظریه‌پردازان این جریان نسبت به میدان‌داری و لیدری غلامحسین کرباسچی در میان اصلاح‌طلبان هشدار داده است. وی تأکید کرده است، به طور کلی باید مراقب افرادی، مانند کرباسچی باشیم. وی در توضیح این هشدار خود گفته است: آقای کرباسچی جنسش با افرادی مانند حسین آقا(مرعشی) تفاوت دارد. او با ما مشکل تاریخی دارد و باید مراقب تحرکات وی بود. وی خبر داده است، در حال حاضر کرباسچی به گونه‌ای رفتار کرده که جریان رسانه‌ای دولت را در اختیار گرفته و قوچانی چون موم در دستان او قرار دارد و از پشتِ صحنه آنها را هدایت می‌کند.
به خاطر علاقه به حجاب، ترجیح می‌دهم در ایران بازی کنم

فاطمه پاپی، فوتبالیست زنی که به تازگی گل زیبایش در برنامه نود به عنوان گل ماه ایران برگزیده شده در گفت‌وگویی در واکنش به این سؤال که «آرزوی لژیونر شدن دارید؟ تا به حال پیشنهادی به دستتان رسیده است؟» گفت: با توجه به ممنوعیت حجاب در کشورهای دیگر و علاقه شخصی خودم نسبت به حجاب ترجیح میدهم در کشور خودمان بمانم و از بازی کنار هم تیمی های خودم لذت ببرم. لژیونر شدن به این سادگی نیست. بعد هم لیگ خودمان را نباید دست کم بگیریم.
آقای ظریف! کابوس سوریه را مدافعان حرم برطرف کردند و نه مذاکره

همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب و مشاور کروبی می‌گوید ظریف دچار رویااندیشی است.
داریوش سجادی در یادداشتی نوشت: «محمدجواد ظریف در توئیتر اعلا کرد: به هر اندازه که در پایان دادن به کابوس سوریه از طریق گفت‌وگویی فراگیر نزدیک می‌شویم، همین کار را برای یمن هم باید انجام دهیم. نباید بحران تازه‌ای به وسیله بمباران، تهدید و یا استعفا تحمیل شود. هیچ بحرانی نیست که با دیپلماسی قابل حل نباشد. ما یک بار آن ‌را ثابت کردیم.
آقای ظریف - حال شما خوبه؟
در پایان دادن به کابوس سوریه از کدام گفت‌وگوی فراگیر حرف می‌زنید؟!
ظاهرا بعد از شکست برجام مبتلا به رویااندیشی شده‌اید!
کابوس سوریه با سرانگشت تدبیر و رشادت سردار سلیمانی و نیروهای تحت امر ایشان و امثال محسن حججی‌ها مرتفع شد. شما و دیپلماسی تعامل و گفت‌وگوی‌تان کجای این ماجرا بودید که اینک از میانه راه رسیده و غنیمت جنگی می‌طلبید؟!

تعلل توتال در توسعه پارس جنوبی
مدل برخورد توتال با اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی حاکی از آن است که امضای این قراردادها، نه تنها به معنای شکسته شدن سد تحریم‌ها علیه ایران نیست؛ بلکه ابزار جدید دیگری برای اعمال فشار به ایران محسوب می‌شوند. هرچند وزارت نفت با انتشار اخبار گوناگون با محور «آغاز فعالیت توتال در ایران» در هفته گذشته تلاش کرد به مردم و رسانه‌ها، این پیام را منتقل کند که روند اجرای قرارداد 8/4 میلیارد دلاری توسعه فاز 11 پارس جنوبی به دست کنسرسیومی بین‌المللی به رهبری این شرکت فرانسوی بدون مشکل خاصی و مطابق برنامه پیش می‌رود؛ اما پاتریک دلا شواردیر، مدیر ارشد مالی شرکت توتال گفته است: «توتال در حال بررسی طرح‌هایی است تا برای اجرای پروژه گاز پارس جنوبی در ایران، آنها را به مناقصه بگذارد و قرارداد اصلی در ابتدای سال 2018، زمانی‌که موضع دولت آمریکا مشخص شود، امضا خواهد شد.» همچنین چندی پیش، دفتر این شرکت فرانسوی در واشنگتن با هدف تقویت روابط خود با دولت آمریکا، افتتاح شد تا به هماهنگی روابط این شرکت با وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا کمک کند تا آمریکا مطمئن باشد توتال همچنان به هرگونه تغییر احتمالی در رژیم تحریم‌های دولت آمریکا پایند خواهد بود.

برداشت یک اصلاح‌طلب از علت انقلاب!
جواد اطاعت، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم، طی مصاحبه‌ای با روزنامه «آرمان امروز» گفته است: «رژیم پهلوی اگر در کنار رشد و توسعه اقتصادی از دهه سی و حتی اوایل دهه چهل شمسی فرایند توسعه سیاسی را هم مد نظر قرار می‌داد و امکان ورود نخبگان حاشیه‌ای را در قدرت فراهم می‌کرد و به تعبیر مکتب نخبه‌گرایی چرخش نخبگان به صورت واقعی و نه صوری اتفاق می‌افتاد، اصولاً نیازی به انقلاب نبود؛ چرا که به تعبیر مکتب الیتیسم دعوا اصولاً بین توده‌های مردم و اشراف یا بین مردم و حاکمان نبوده و نیست. زمانی که از راه‌های مسالمت‌آمیز امکان گردش نخبگان وجود نداشته باشد، تنها مفری که نخبگان حاشیه به آن می‌اندیشند، کسب قدرت از راه‌های قهرآمیز، ‌مانند شورش‌های اجتماعی و انقلاب خواهد بود

پیام‌های حریری در مصاحبه با المستقبل
«
علی‌ آل‌احمد»، تحلیلگر معارض حکومت سعودی و بنیانگذار اندیشکده «امور خلیج [فارس]»، مستقر در واشنگتن نوشت: «منابع آگاه به من می‌گویند بن‌سلمان، حریری را به توافقی محرمانه با دبیر کل حزب‌الله لبنان، بدون اطلاع وی متهم کرده است.» او ادامه داد: «حریری قرار بود به ایران و پس از آن دمشق سفر کند که اطلاعات مربوط به این موضوع از طریق کارکنانش به عربستان سعودی درز کرد.» آل‌احمد همچنین درباره مصاحبه حریری با تلویزیون المستقبل نوشت: «حریری با آنکه تحت فشار است، پیام‌های بی‌نقصی به همگان ارسال کرد و بازداشت‌کنندگانش در عربستان را در معضلی بزرگ قرار داد. آنها اکنون نمی‌توانند حریری را زیاد نگاه دارند. او با استقبالی عظیم به بیروت بازخواهد گشت

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی: هیچ چیز مانع ما نخواهد بود!
به گزارش روزنامه صهیونیستی هاآرتص، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل شانه به شانه کشورهای جبهه میانه‌رو در جهان عرب علیه ایران و داعش می‌ایستد. این صف‌بندی برای امنیت خوب است و در نهایت برای صلح هم خوب خواهد بود. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شد: ایران باید بداند که ما اجازه تثبیت حضور نظامی‌اش در سوریه را نخواهیم داد و هیچ چیز مانع ما نخواهد بود. او همچنین گفت: نامه‌ای از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا دریافت کردم که در آن ترامپ از من بابت حمایت از مواضع آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران و درخواست اصلاح یا لغو برجام تشکر کرده بود.


شرق نجفي را به قاليباف تشبیه کرد

روزنامه شرق كه يد طولايي در تخريب محمدباقر قاليباف، شهردار سابق تهران دارد و از سويي مدافع شهردار شدن محمدعلي نجفي بود، هنوز دو سه ماهي از شهرداري نجفي نگذشته، او را شبيه قاليباف دانست! شرق با تيتر «شباهت نجفي و قاليباف» مي‌نويسد: «سريال پست‌گرفتن بازنشستگان در شهرداري همچنان ادامه دارد. اين در حالي است كه بر اساس قانون چنين اقدامي غيرقانوني و ممنوع است، با اين حال اگرچه قوانين براي قاليباف و نجفي يكي است اما هر دو آنها نشان داده‌اند در بي‌تفاوتي نسبت به اين بخش از قانون شبيه هم عمل مي‌كنند. چه آن روز كه شهردار سابق ٦٠٠ نيروي بازنشسته را از نهادهاي نظامي به شهرداري آورد و چه حالا كه شهردار جديد پشت سر هم به بازنشستگان مسئوليت و سمت مي‌دهد.» ادعايي كه شرق در مورد قاليباف مي‌كند، معلوم نيست به جايي مستند است يا نه، اما اينكه شهرداري را كه همسوي خودت است در عدم رعايت قانون، شبيه همان شهرداري بداني كه هنوز هم دست از تخريبش برنداشته‌اي، جالب توجه است. نجفي رسانه‌هاي اصلاح‌طلب را خيلي زودتر از آنچه تصورش مي‌رفت، نااميد كرد.

واکنش متفاوت علی دایی به جادو در فوتبال: تأثیر دارد ولی مقطعی!
در هفته‌ای که گذشت، موضوع جادوگری در فوتبال سوژه داغ رسانه‌ها بود. بعد از اینکه در دیدار گل‌گهرسیرجان و خونه‌به‌خونه بابل اتفاقات عجیبی رخ داد، برنامه نود هم زمان زیادی از برنامه این هفته‌اش را به این موضوع اختصاص داده بود. در این برنامه مشخص شد که مدیر ورزشگاه سیرجان مایع عجیبی را درون دروازه حریف می‌ریخت و این موضوع جنجال بزرگی را به پا کرد. این موضوع به قدری بزرگ و مهم بود که همه فوتبالی‌ها را وادار به واکنش کرد. در جدیدترین واکنش به جادوگری در فوتبال، علی دایی هم صحبت کرد. دایی در گفت‌وگو با همشهری‌ورزشی گفت: «من امسال چیزی را با چشم خودم ندیدم اما در سال‌های گذشته كارهای كثیف و جادو را در فوتبال دیده‌ام. شما ببینید كه قرآن كریم چه می‌گوید. در قرآن آمده است: «هَذَا سِحْرٌ مُبین. » یك‌سری چیزها حتما وجود دارد كه تاثیرگذار است اما این تاثیرگذاری مقطعی است. من نمی‌توانم بگویم تاثیرگذار نیست اما وای به حال روزی كه این سحر و جادو به آنها بر‌گردد كه طبق گفته قرآن حتما به آنها برمی‌گردد.
رد پای اخباری گری علیه عقلانیت شیعه
در روزهاي گذشته چندين كليپ كه گوينده آن از جنس روحانيت بود در شبكه‌هاي اجتماعي پخش شد. ولايت و بادمجان، به آسمان رفتن اميرالمومنين براي حل اختلاف فرشتگان يا روش‌هاي تشخيص موانع بارداري و... دستمايه مغرضين و در كمين نشستگان روحانيت و بدحالي متدينين شد. عبدالله گنجي، مديرمسئول روزنامه جوان در كانال تلگرامي خود نوشت: ممكن است گوينده قصد و غرضي هم نداشته باشد اما زمان‌شناسي و واكنش اجتماعي- عقلاني نسبت به محتوي و محتمل بودن وهن روحانيت و تشيع بايد در خروجي بيان حتماً لحاظ شود. نسبت روحانيت و حكومت در عصر حاضر عنصر مهم‌تري است كه بايد در بيان روحانيت مدنظر قرار گيرد. خوشبختانه در جدال طولاني اخباريون و اصوليون كه بيش از دو قرن به طول انجاميد اصوليون پيروز شدند و عقلانيت يكي از شاخص‌هاي مهم دينداري تشيع شد كه تشكيل حكومت مدرن به نام دين بي ارتباط با اين خصيصه نيست.اما ممكن است همچنان نحله‌هاي اخباري گري وجود داشته باشند و برايشان مهم نباشد كه تأثيرات اجتماعي يا برون ديني سخن آنان چيست. امروز ديگر زماني نيست كه مثلاً بگوييم امير المومنين در مسجد كوفه بود كه شير وارد شد و او دستور داد خارج شود يا امام حسين آنقدر از لشكر مقابل كشت تا خون به بالاي زانوي ذوالجناح رسيد. امروز به الگو‌هاي عملي براي هدايت اجتماعي نياز داريم كه در سيره ائمه موج مي‌زند. تلقي از اسلام سياسي و اجتماعي و استمرار آن منوط به ارائه الگوي عملي و قابل تحقق و مفيد براي دين و دنياي مردم است. كساني كه نمي‌توانند در اين ريل حركت كنند حداقل حاشيه‌سازي نكنند. به تعبير ديگر «روش نقل» بدون توجه به قرائن و روش‌هاي ديگر خصوصاً قياس و استقرا و وحي نه تنها كارآمد نيست كه بعضاً موجب وهن است. شرط پذيرش روايت‌هاي ديني، انطباق عقلاني و «پذيرش امكان تحقق» از سوي عقل است. حتي ممكن است خصلتي در ائمه باشد كه امروزه نتوان اجرا كرد(مانند هزار ركعت نماز امام سجاد عليه السلام) اما عقل مي‌پذيرد كه محقق شده است. اين نوع مسائل قابل تطبيق و پذيرش عقلاني است كه بايد در عظمت آن بزرگان گفت نه الگو دادن. آنچه قطعي است حيات ظاهري ائمه كاملاً طبيعي و عين مردم بوده است تا قابليت فهم براي بشر معمولي داشته باشند.

روایتی از نقش کی‌روش در عدم دعوت از شجاعی به تیم ملی
انتخاب در گزارشی که از فرایند حذف مسعود شجاعی از تیم ملی منتشر کرده در بخشی هم می‌نویسد: كي‌روش همين صحبت‌ها را با مسعود شجاعي هم انجام داد. كي‌روش خطاب به مسعود گفت: «اگر مي‌خواهي به تيم ملي برگردي، بيانيه را روي اينستاگرامت قرار بده. ما توقع داريم اين كار را انجام دهي و برگردي. . . » مسعود اما مثل حاج‌صفي برخورد نكرد. او تأكيد داشت تنها به قرارداد حرفه‌اي‌‌اش عمل كرده و نمي‌توانسته مقابل نماينده رژيم اشغالگر قدس بازي نكند، شجاعي وقتي با دومين تماس كي روش براي انتشار بيانيه روبه‌رو شد، پاسخ داد: «با تمام احترام، آن را منتشر نمي‌كنم چون رفتاري خارج از چارچوب قرارداد حرفه‌اي‌ام انجام ندادم. . . » در واقع مسعود به خواسته كي‌روش هم پاسخ منفي داد‌ اما حتي اين رفتار او باعث نشد تا سرمربي تيم ملي از دست كاپيتان خود ناراحت شود. او حداقل خيالش راحت بود كه با حضور سامان قدوس در تيم ملي، مشكلي از اين بابت نخواهد داشت. در بازي با پاناما هم كي‌روش شماره 7 تيم خود را به سامان سپرد تا روي شايعات صحه بگذارد.

امارات حساب تجار ایرانی را مسدود می‌کند!
جمعی از تجار ایرانی میگویند، بانک «امارات ان‌بی‌دی» در تاریخ 5 نوامبر 2017 (یک‌شنبه 14 آبان ماه 1396) با ارسال نامه‌هایی مشترک به آنها اعلام کرد، از این پس حق مراودات اقتصادی و برداشت پول را در بانک‌های این کشور ندارند. در نامه مذکور این بانک اماراتی به صراحت آمده است: به شما توصیه می‌کنیم که قادر به ادامه ارتباط با شما نبوده و با احترام از شما خواستاریم حساب خود را بسته و بانک دیگری را جایگزین کنید. این بانک تنها 30 روز از زمان ارسال نامه به تجار ایرانی مهلت داده است که پول خود را از این بانک خارج کنند.

افشای اطلاعات 120هزار معتاد تحت درمان
در پی تلاش وزارت بهداشت برای ثبت اطلاعات بیش از 700 هزار معتاد تحت درمان در سامانه آیداتیس ، هکرهای اینترنتی با نفوذ به این سامانه، اطلاعات این بیماران را به سرقت بردند. هکرها با انتشار اطلاعات 120 هزار بیمار در اینترنت، جهت فروش اطلاعات مابقی بیماران درخواست 300 هزار دلار وجه نقد کرده اند. با انتشار این اطلاعات، مشخص شد که هشدارها در مورد فقدان امنیت لازم سامانه آیداتیس جدی بوده اماوزارت بهداشت آن را جدی نگرفته است. پیش از این درمانگران اعتیاد نسبت به فقدان امنیت آیداتیس هشدار داده و خواستار ارتقای امنیت سامانه، قبل از راه اندازی شده بودند اما وزارت بهداشت با عجله، درمانگران را مجبور به ثبت اطلاعات این افراد قبل از رعایت پروتکل های امنیتی کرد. افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: بلافاصله بعد از اطلاع از وقوع این رویداد، دستورات لازم جهت بررسی و شناسایی مقصر یا مقصران داده شده است. سامانه آیداتیس زیر نظر وزارت بهداشت اداره می شود و مسئولیت صفر تا 100 سامانه مذکور با آنهاست. زمانی که این سامانه راه اندازی شد، به وزارت بهداشت عیوب آن را متذکر شدیم و قرار بر رفع عیوب در اسرع وقت شد. قطعا این موضوع سبب ریزش بیماران می شود و روند درمان را مختل می کند.

دور زدن نرخ سود با تلفن‌بانک!
بانک‌ها در هر صورت حتی اگر نرخ سود سپرده را در مقابل ارقام کلان هم بالا نبرند و خود را پایبند به قانون نشان دهند، می‌دانند که چگونه باید بخشنامه بانک مرکزی را دور بزنند، حتی با استفاده از تلفن‌بانک. بخشنامه بانک مرکزی بانک امکان واریز به حساب بلندمدت قبلی را نخواهد داشت، اما اگر از طرف تلفن بانک این کار انجام شود، هم پول واریز شده و هم اینکه بانک به طور مستقیم این کار را انجام نداده است! این در حالی است که اخیرا رئیس کل بانک مرکزی از رویه بانک‌ها در اجرای بخشنامه سود ابراز رضایت کرده و تنها از نحوه اداره صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک‌ها گله‌مند بود. سیف، تاکید داشت که با اصلاح نرخ سود در صندوق‌ها در مجموع شرایط مناسبت‌تری برای کاهش نرخ سود تسهیلات نیز فراهم خواهد شد. اما به هر حال بانک‌ها به مرور وارد ایجاد راهکارهایی برای جذب منابع شده‌اند

صدای نیویورک‌تایمز هم درآمد!
روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در سرمقاله خود با انتقاد از سکوت رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ریاض، متحد قدیمی خود در خاورمیانه، اتفاقات اخیر در منطقه را مشکوک و رمزآلود توصیف کرد و نوشت: «این چالش سیاست خارجی را در نظر بگیرید: یک رهبر خاورمیانه وارد یک بازی قدرت مدهوش‌کننده می‌شود تا پایه‌های قدرت خود در داخل کشورش را محکم کند، بازداشت‌های جمعی بدون طی روال قانونی انجام دهد و وفاداران به خود را در وزارتخانه‌های کلیدی منصوب کند. وی کم‌کم انتقادها از یک رقیب منطقه‌ای را شدت می‌بخشد و این رقیب را به اعلان جنگ متهم می‌کند. یک رهبر دیگر در خاورمیانه، حین سفر به کشوری که در ابتدا از آن یاد شد، ناگهان استعفا می‌کند و به کشورش باز نمی‌گردد، اگر تمام اینها در ایران اتفاق افتاده بود، واکنش آمریکا چه بود؟ حمایت بی‌قید و شرط ترامپ از عملکرد ولی‌عهد عربستان بسیار نگران‌کننده است

اختلاف روحانی و هاشمی
محمد رضا باهنرگفت: این اواخر نمی‌دانم چه شده بود که آقای هاشمی اختلافی با آقای روحانی پیدا کرده بود، علتش را نمی‌دانم. یک دفعه آقای هاشمی حرفی گفتند که قرار نبود در رسانه‌ها درز کند اما درز کرد. ایشان گفته بود به این تعبیر که ما اگر از آقای روحانی حمایت نمی‌کردیم، آقای روحانی ٤ درصد بیشتر رأی نمی‌آورد.

توطئه امارات برای فروپاشی اقتصاد قطر
وبگاه تحقیقی «اینترسپت» افشا کرد: مجموعه فایل‌های به دست آمده از ارتباطات سفیر امارات در واشنگتن از سوی گروه گلوبال لیکس نشان می‌دهد، در میان برنامه‌های کاری یوسف العتیبه، سفیر امارات متحده عربی در آمریکا، افزون بر ارتباطات با گروه‌های تندروی ضد ایرانی، مانند بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، تلاش و برنامه‌ریزی برای فروپاشی اقتصاد قطر نیز وجود داشته است. برنامه اماراتی‌ها شامل حمله به واحد پول ملی قطر با استفاده از دستکاری ارزش اوراق قرضه این کشور و دیگر متغیرهای مالی و پولی بوده است. اماراتی‌ها قصد داشته‌اند با تسلط بر «منحنی بازدهی» اوراق قرضه قطر، بدهی‌های این کشور را افزایش داده و اقتصاد آن را به زانو درآورند. اماراتی‌ها برای طراحی نقشه مورد نظر، یک بانک خصوصی مستقر در لوکزامبورگ به نام بانک هاویلان متعلق به دیوید رولاند، بانکدار انگلیسی را به کار گرفته‌اند که پیش از این در موضوع بحران بدهی‌های ایسلند خبرساز شده بود.
هشدار درباره شیوه های فعالیت باندهای ترانزیت موادمخدر

با توجه به برنامه ریزی دستگاه های نظارتی برای مقابله جدی تر با شبکه ها و باندهای ترانزیت موادمخدر، یک نهاد مسئول در بخشنامه جدید خود به تعدادی از دستگاه های فعال در حوزه حمل و نقل، از آن ها خواسته نسبت به سوء استفاده این باندها از ترانزیت کالاهای تجاری توجه بیشتر داشته و حمل کالاهایی چون انواع کنسرو یا میوه، انواع شکلات، تولیدات صنعتی و کشاورزی و نیز فرش، جارو، چوب و پارچه را به علت این که بیش از سایر اقلام، احتمال جاسازی موادمخدر در آن است با دقت بیشتری بررسی کنند.

مجوز دولت به وزارت خارجه درباره مذاکره با دولت انگلیس

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به وزیر خارجه ، مقرر شده وزارت دادگستری با همکاری وزارت امورخارجه نسبت به انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت چهار موافقت نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت پادشاهی متحده بریتانیای کبیر در خصوص معاضدت قضایی در امور کیفری و مدنی، استرداد مجرمان و انتقال محکومان به حبس ، ظرف سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری کند.

سیاست‌های ترامپ ایران را قدرتمندتر می‌کند
وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» در تحلیلی نوشت: اکنون می‌توان گفت ایران قدرتمندترین عامل منطقه است. این کشور نقش تعیین‌کننده‌ای در سوریه، لبنان و عراق دارد و دامنه نفوذ آن به یمن و افغانستان می‌رسد. این کشور همکاری مستحکمی را با روسیه در امور سوریه دارد و به طور فزاینده‌ای با ترکیه درباره مسائل مربوط به استقلال کردها و تقویت حکومت مرکزی در بغداد منافعی مشترک دارد و به یک نیروی ثبات‌دهنده در خاورمیانه تبدیل شده است. بلومبرگ همچنین تأکید کرد، دولت «دونالد ترامپ» باید از سیاست‌های ستیزه‌جویانه‌ای، چون تضعیف توافق هسته‌ای و اعلام حمایت از تغییر نظام ایران که تنها به تقویت نفوذ و قدرت ایران در خاورمیانه منجر خواهد شد، دست برداشته و با ایران مانند یک رقیب رفتار کند، همان‌طور که چنین رویکردی در قبال روسیه و چین دارد.
اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به کیفیت غذا
دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران ظهر امروز – ۲۲ آبان ماه – دست به حرکتی اعتراض آمیز زدند و ظرف‌های غذای خود را از سلف تا حیاط دانشکده گذاشتند. پیش از این دانشجویان این دانشکده برای کیفیت پایین غذاها بارها به مسوولین مربوطه اعتراض کرده‌اند اما می‌گویند که تغییری در کیفیت غذاها به وجود نیامده است

اخبار روزانه:
* خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه نوشت، سعد حریری معتقد است مقابله با جنبش حزب‌الله، لبنان را بی‌ثبات خواهد کرد و قصد ندارد با جنبش حزب‌الله مقابله کند؛ به همین دلیل شاهزادگان سعودی تصمیم گرفتند وی را به‌ طور کامل از صحنه سیاسی لبنان حذف کنند. رویترز همچنین افزود: ریاض قصد دارد «بهاء حریری» برادر بزرگ‌تر سعد را به نخست‌وزیری لبنان برساند و در این راستا از بهاء خواسته است به لبنان رفته و سوگند وفاداری به ریاض بخورد که البته او نیز از اجرای این سناریو سعودی‌ها امتناع کرده است.
* وزارت کشور عراق از بازداشت 22 نفر خبر داد که در اجتماع بزرگ اربعین سال جاری تحرکات فرقه‌گرایانه و ضد امنیتی داشتند. گزارش‌ها حاکی از آن است که دستگیرشدگان افرادی غیر عراقی هستند که با گذرنامه انگلیسی وارد این کشور شده و در جریان این همایش بی‌نظیر با سر دادن شعارهای فرقه‌گرایانه و توهین به مقدسات اهل سنت در تلاش برای اقدام علیه وحدت عراق و امت اسلامی بودند.
* سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد: نیروهای یمنی در پاسخ به حملات سعودی و بستن گذرگاه‌های مرزی این کشور، منابع مالی تولیدی و اقتصادی عربستان را هدف قرار خواهند داد. وی افزود: یگان موشکی یمن تسلیحاتی بازدارنده و راهبردی در اختیار دارد که می‌تواند به افزایش حملات نیروهای متجاوز پاسخ درخور بدهد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: