به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
گرچه اسطوره خودش دست به کار شده که دو باره برخیزد، ‌اما بی توجهی ورزش ایران و زعمای آن پذیرفتنی نیست! یکی از علل اصلی چنین برخوردهایی با اسطوره‌ها به سیاست‌های مسئولین ورزش کشورمان باز می‌گردد. مدیرانی اغلب غیرورزشی که شناختی از بزرگان این عرصه نداشته و اشتباهی وارد ورزش شده‌اند!
مهدی یکتا- چندی پیش به صورت اتفاقی با «حمید سوریان» روبهرو شدیم. اسطوره ورزشی و کشتی ایران که با 7 مدال طلای جهان و المپیک یکی از نوابغ کشتی فرنگی دنیا محسوب میشود. «سوریان» که بارها و بارها سرود جمهوری اسلامی ایران را در میادین بینالمللی طنینانداز کرده و برای کشورمان افتخار آفریده حالا مدتهاست خانهنشین شده و قید ورزش را زده است!

وقتی از حال و احوالش پرسیدیم، گلایهای نکرد، اما خودمان هم ماندیم که با یک اسطوره ورزش چرا این گونه برخورد میشود؟ کشتی ورزش پهلوانی ما است. فرهنگ جاری در این رشته ورزشی از دیرباز باعث افتخار همه ما بوده ولی نوع برخورد با پهلوانان ایران زمین شایسته نبوده است، متأسفانه این رسم غلط به جوانان هم منتقل میشود. باز هم متأسفانه بزرگان ورزش جزء مظلومترین اقشار جامعه محسوب میشوند. «حمید سوریان» هم جزو این دسته است. اعجوبهای که 7 بار در میادین جهانی و المپیکی دستش بالا رفت و یک بار که ناکام ماند، همه به او پشت کردند. کسی سراغش را نگرفت. چرا؟ شاید نگران اسم و رسم او بودند و میخواستند تلافی کنند. تلاش کردند، کاری کنند «حمید سوریان» برای همیشه قید کشتی را بزند،خانهنشین شود یا همچون اسلاف خود سر از سیاست و شورای شهر در بیاورد. با این وجود «حمید سوریان» مأیوس نشده و به جای سیاست و شورای شهر میخواهد در حوزه تخصصی خود ورزش فعالیت کند. او در اولین قدم در انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک شرکت کرد و رأی اول را آورد. «سوریان» میخواهد بماند و مبارزه کند و خیلی کوتاه به ما گفت: «من 2 قانون در زندگی خودم دارم» اول آن که مبارزه کنم و کم نیاورم، دوم هم اینکه قانون اول را هرگز فراموش نکنم.»

گرچه اسطوره خودش دست به کار شده که دو باره برخیزد، اما بی توجهی ورزش ایران و زعمای آن پذیرفتنی نیست! یکی از علل اصلی چنین برخوردهایی با اسطورهها به سیاستهای مسئولین ورزش کشورمان باز میگردد. مدیرانی اغلب غیرورزشی که شناختی از بزرگان این عرصه نداشته و اشتباهی وارد ورزش شدهاند!

دسته دوم نیز مدیرانی هستندکه از قضا ورزشی هم به شمار میروند ولی به دنبال تسویه حساب با انتقام گرفتن از مرد طلایی کشتی فرنگی ایران هستند!

چنین سیاست و رویهای نه تنها نتیجه منفی برای ورزش ایران در بردارد بلکه درسی برای قهرمانان جوانتر است که فقط به فکر آینده خود باشند و از آنچه بر سر «حمید سوریان» و «حمید سوریان»ها میآیند عبرت بگیرند. البته سوریان نیاز مالی ندارد، امااین پهلوان نباید بایک باخت به گوشه خانه تبعید میشد و... خلاصه آن که در مورد «حمید سوریان» هم بی معرفت بودیم و هم فراموشکار!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: