به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۲۵۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
گزارشی از زندگی ناامن کودکان و زنان:
بیشترین آزار جنسی در کشور برزیل مربوط به شمالی‌ترین ایالت این کشور می‌شود که بر اساس داده‌های موجود، آمار تعرض در آن، دو برابر میانگین ملی است.
زهرا ابهری- افزایش میزان بزهه اجتماعی و همچنین بازنمایی آن برای مقاصد سیاسی خاص، یکی از موضوعاتی است که طی چند ماه گذشته حول محور قتل تعرض به چند کودک اتفاق افتاد، آنچه مسلم است چنین حوادث و رویدادهایی هرچند با پراکندگی اندک نباید وجود داشته باشد اما استفاده از موج شبکه های اجتماعی که بعضا برای بزرگنمایی مقولات ضد فرهنگی در چندین سال اخیر سبب ایجاد حساسیت­های زیادی برای بستر بازی­های سیاسی شده است تا در سایه آن به راحتی بتوان توجیهی مناسب برای پیوستن به تعهدات و اسناد بین­المللی دست و پا کرد این درحالی است که نگاهی به کشورهای مدعی جهان که خود را حامی حقوق کودک می­نامند مسئلهه­ای تلخ را برای آنان بازنمایی می­کند، بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات در کشورهای مختلف غربی، آمار کودکانی که در این کشورها مورد آزار و اذیت جنسی قرار میگیرند هر روز رو به افزایش است و این درحالی ا­ست که بسیاری از آنها به پلیس گزارش داده نمیشود و همین موضوع منجر به فراگیری بیشتر آن میشود .این همان مطلبی است که از آن تحت عنوان جرم خاموش یاد می­شود و بعضا برای بزرگنمایی و سوءاستفاده از آن در کشور ما با عناوینی از قبیل اینکه این جرم­ها در ایران بیان نمی­شود وگرنه پراکندگی زیادی دارد سعی می­شود تا سیاه­نمایی را بهغایت برسانند.

با بررسی آمار تعرض به کودکان در سه کشور مدعی آزادی واقعیت به خوبی مشخص می­شود، واقعیتی که در قالب لیبرالیسم بر این جوامع تحمیل شده است، نخستین کشور انگلیس است تعداد گزارشهای آزار و اذیت نوجوانان به یکدیگر در انگلیس 71 درصد رشد یافته؛ از 4 هزار و 603 مورد در سال 2013 تا 2014 به 7هزار و 866 مورد در سال جاری رسیده است.

بر اساس آمار و ارقام موجود، بسیاری از آزار و اذیتهای جنسی یا در مدرسه و یا بعد از مدرسه در مسیر مدرسه به خانه رخ میدهد؛ پلیس انگلیس هشدار میدهد که شکایات تعرض جنسی کودکان نسبت به دو سال گذشته با افزایش چشمگیری روبه­رو شده است.

طبق گزارش پلیس انگلیس، آمار آزار و اذیت جنسی در مدرسه از 386 مورد در سال 2014 به 922 مورد در اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017 رسیده که در 225 مورد، تعرض رخ داده است. اما در این بین نگاه به کشور ایالات متحده که خود را امن­ترین کشورها از این لحاظ می­داند نیز جالب توجه است، در اولین ماه سال 2016، یک معلم آمریکایی به علت تعرض به دو دانش آموز پسر خود دستگیر شد؛ این حادثه منجر شد تا پایگاه «world net daily» از فساد معلمان و رفتارهای غیراخلاقی آنها گزارش تهیه کند و در این گزارش نام بیش از 400 معلم فاسد را افشا کند تا خانوادهها بدانند که کودک آنها حتی در مدرسه هم در معرض آزار و اذیت جنسی قرار دارد، اداره اطلاعات جنایی فدرال آمریکا اعلام کرده است: از سال 2013 تا سه ماهه اول 2017، 17 هزار کودک آمریکایی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفتهاند.

بحران اخلاقی در کشور آمریکا منجر شده تا هر روز کودکان مورد آزار و اذیت جنسی قرار گیرند و به علت عدم برخورد قانونی با بسیاری از متجاوزان، خشونت جنسی نسبت به کودکان با روند صعودی عجیبی روبه رو باشد.

اما برزیل یکی از کشورهایی است که از این آمار رنج می­برد، بر اساس آمار و ارقامی که سال گذشته منتشر شد، تجاوز جنسی به زنان و دختران برزیلی هم رو به افزایش است و تعداد زیادی از آنها نیز در ترس از حمله جنسی زندگی میکنند. بررسیهای صورت گرفته نشان داده، میزان تعرض به نوجوانان تا 19 سال بسیار بیشتر از بزرگسالان است؛ پژوهش وزارت بهداشت برزیل نیز نشان داد، 70 درصد آزار و اذیت­های در این کشور مربوط به کودکان و نوجوانان میشود.

بر اساس نظرسنجی که توسط انجمن خشونتهای جنسی در ماه اکتبر برای امنیت عمومی برگزار شد، از هر 10 زن، 9 نفر از خشونت جنسی ترسیدهاند.

طبق آمار رسمی، در سال 2016، بیش از 47 هزار تعرض جنسی در برزیل رخ داده؛ به عبارت دیگر، در هر 11 دقیقه یک نفر مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته است؛ یک منبع دولتی اظهار کرده که تنها 10 درصد خشونتهای جنسی به پلیس این کشور گزارش می‌‌شود و آمار واقعی بسیار بالاتر از آنچه که گزارش شده، است.

بیشترین آزار جنسی در کشور برزیل مربوط به شمالیترین ایالت این کشور میشود که بر اساس دادههای موجود، آمار تعرض در آن، دو برابر میانگین ملی است.

بر اساس آمار موجود، بیش از نیمی از قربانیان خشونت جنسی در کشور برزیل کودکان زیر 13 ساله هستند.

به هر ترتیب این آمارها نشان از نوعی ناامنی جدی نسبت به زنان و کودکان در کشورهایی دارد که یا خودشان برنامه­ریز سیاستی دنیا در این حوزه­ها هستند و اینکه تابعی از کشورهای مرجع به حساب می­آیند به هرترتیب هردو نوع می­تواند مشتی از نمونه خروار باشد، مشتی که نشان می­دهد تأسی از غرب و سبک زندگی غربی چه آسیب­هایی را برای ما به همراه خواهد داشت و لزوم توجه به آمیزه­های اسلامی- ایرانی در مقابله با مشکلات و مسائل اجتماعی تا چه میزان اهمیت دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: