به‌روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
بعد از گذشت چندین ماه از عمر دولت دوازدهم و نشستن مولاوردی در جایگاه حقوق شهروندی، ابهام مهمترین دستاوردی است که از مرجعی به نام حقوق شهروندی عاید رسانه‌ها شده است.
مینو سلیمانی- دستیار ویژه رئیس دولت در امور شهروندی، این عنوان تازه در دولت دوازدهم ابداع شد و بلافاصله شهیندخت مولاوردی به عنوان مسئول این بخش از معاونت امور زنان و خانواده دولت یازدهم جای خودش را به معصومه ابتکار داشت و به جایگاهی رفت که بر مبنای منشوری که به اعتقاد بسیاری از حقوقدانان در ایام رونمایی اش هنوز خلأهای بسیاری در آن به چشم میخورد ساخته و پرداخته شده بود.

اما بعد از گذشت چندین ماه از عمر دولت دوازدهم و نشستن مولاوردی در جایگاه حقوق شهروندی، ابهام مهمترین دستاوردی است که از مرجعی به نام حقوق شهروندی عاید رسانهها شده است.

اینکه مقصود رئیس دولت از دستیار ویژه امور شهروندی چیست؟ و کاربرد این جایگاه در چه حد و اندازهای است؟ و زنان در این میدان با توجه به منشوری که بخشی از آن مختص زنان نگارش شده بود چه سهمی دارند؟ و اصولا شهیندخت مولاوردی در این سمت جدید قرار است کدام مطالبه جدی حقوق شهروندی زنان را دنبال کند و بر چه مبنا و اساسی؟

این پرسشها در حالی همچنان در هالهای از ابهام وجود دارند که هفته ای که گذشت مولاوردی به سبک روزهای معاونتش از طریق شبکههای اجتماعی دست به کار شد و طی پستی واکنشهای گوناگون کاربران شبکههای اجتماعی را متوجه خود ساخت، وی که این روزها خود را منجی حقوق شهروندی و حقوق زنان در سمت تازهاش میداند ظاهرا برای کمرنگ کردن حرکت عظیم اربعین حسینی اقدام به انتشار عکسی از زبالههای مسیر اربعین در صفحه اینستاگرام خود نمود این حرکت مولاوردی در حالی رخ میدهد که حوزه حقوق شهروندی، کاملا با مصائب بسیاری دست و پنجه نرم میکند، مصائبی که میتوان آن را ناشی از دید درون گروهی طیفی خاص تعبیر کرد و این همان دیدی است که منجر میشود تا همیشه قضایای اصلی نظیر موضوع مهم حقوق اصلی زنان و حجاب به حاشیه رانده شود و اصل ماجرا نادیده انگاریده گردد و در مجموع با یک بازی سیاسی تمام عیار یا ضریب تأثیر یک رویداد مهم را کاهش دهند و یا اصلا آن را زیر سؤال برده و نادیده بگیرند.

به هرترتیب حوزه حقوق شهروندی و حقوق زنان، حوزهای مهم و درعین حال حساس است و نباید بر مبنای سلیقههای فردی یا جناحی تحتالشعاع قرار گیرد، اینکه در این کشاکش و گیرودار که هرکس به دنبال بهرمندی معنوی از ظرفیت عظیم اربعین حسینی برای ایجاد وفاق هرچه بیشتر و بیداری در سایه امنیت و آرامش بی بدیل امام حسین(ع) است؛ چنین روایتی از سفری عاشقانه و پربار آن هم در صفحه اجتماعی یکی از زنان کابینه تعجب برانگیز است. اینکه آیا چنین برداشتی از مسیری عاشقانه که البته به مرور و با فرهنگسازی صحیح میتوان آن را بهبود بخشید با چه انگیزه و هدفی مدنظر مولاوردی قرار گرفته است محل بحث و مجادله نیست؛ زیرا در طول یک هفته رسانههای گوناگون به این امر به بهترین شکل پرداختهاند و آنچه مکتوم مانده است یادآوری وظایف اصلی وی در مقام دستیاور ویژه رئیس جمهوری است، دستیاری که هرچند از کم و کیف شرح وظایف او اطلاعات چندانی در دسترس نیست اما به همان اندازه نیز به نظر نمیرسد این سمت یک مقام فرمایشی باشد که برای پاسداشت تلاش چهارساله مولاوردی در معاونت امور زنان و خانواده به او پیشنهاد شده است، شاید به زعم عدهای که در روزهای نخست دولت دوازدهم معتقد بودند این عنوان کاملا حساب شده و ادامه مأموریت مولاوردی در معاونت زنان است که اکنون در قالبی دیگر طرحریزی شده است، به هرحال بیش از انکه حقوق شهروندی یک تحدید باشد باید آن را یک فرصت به حساب آورد؛ فرصتی که میتواند جبران مافات را برای هممسلکان اعتدالیها فراهم آورد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: