کد خبر: ۲۶۲۰۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

از برنامه 100 روزه بعد از 100 روز چه خبر؟!

روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد در يادداشتي از «عبدالله ناصري» آورده است: «به اعتقاد من مطالبه اصلي مردم در اين دوره از رياست‌جمهوري روحاني سامان‌دادن به وضعيت اقتصادي و معيشتي است اما چشم‌انداز روشني براي آن وجود ندارد. هنوز برنامه اقتصادي دولت مشخص نيست. در زمينه بازگشت پول مشكلات باقي است. خزانه كشور وضعيت خوبي ندارد و روحاني وعده خود به برخي مديران در زمينه تحول در امر برنامه‌ريزي را محقق نكرده است». حدود 100 روز از آغاز به كار دولت دوم روحاني گذشته است و همچون دولت اول مشخص نيست چرا روحاني اصرار بر دادن وعده‌هاي 100 روزه دارد كه مي‌داند دولتش توانايي اجرايي كردن آن را ندارد. اگر در دولت اول چنين شناختي نبود يا اطلاع از چگونگي كار اجرايي نداشتند، حالا در دولت دوم جاي چنين وعده‌هايي نبود. اين روزها وضعيت اسفناك بيكاري روشن است. خيل بيكاران در همه جا ديده مي‌شود و بيان آمارهاي كذايي و تقلبي از سوي برخي دولتمردان موجب ايجاد اشتغال نمي‌شود. ركود در بسياري از بخش‌ها وجود دارد. محصولات كشاورزي روي دست كشاورزان مانده و واردات بي رويه، كمر توليد را زمين ‌زده است. اينها چيزي نيست كه حتي اگر روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد بتواند از آن چشم بپوشد، آيا دولت مي‌خواهد با چشم‌پوشي از آن بگذرد؟
دلواپس سران فتنه
!
سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره حصر نبودن سران فتنه به مذاق حامیان فتنه خوش نیامد و آنها به‌ جای پاسخ به فحاشی روی آوردند. دریابان شمخانی در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره حصر سران فتنه به طور تلویحی تأیید کرده بود که آنها در حصر نیستند و هرچه اراده کنند، برای‌شان مهیا می‌شود؛ اما این سخنان که چون آب سردی بر پیکره فتنه‌گران بود، آنها را به واکنش درآورد و هر یک ضمن فحاشی به وی، گفتند که حصر قابل انکار نیست و از این دست حرف‌های بی‌ارزش. درباره سخنان شمخانی باید گفت: همیشه نشانه‌ها و علامت‌هایی وجود دارد که بتوان واقعیت را از آن تشخیص داد. سخنان شمخانی به این معنا نبود که آنها کاملاً آزاد هستند، بلکه سخنان وی نشان از این داشت که آنها از همه امکانات برخوردار بوده و هیچ فرقی با آزادی ندارند و این نکته‌ای است که نادانان در جبهه مخالف انقلاب تشخیص و درک صحیحی از آن نداشته‌اند و خود را دلواپس سران فتنه معرفی می‌کنند؛ زیرا اینها از درمان با بهترین امکانات گرفته تا تفریح شمال و شنا در استخر خصوصی و مدرن مجموعه انقلاب بهره‌مند هستند و با همه اقوام و نزدیکان بازدیدهای منظم دارند؛ در حالی که اگر بیرون بودند، شاید سال تا سال کسی را نمی‌دیدند. با توجه به این شرایط دیگر حصر معنا ندارد.

موج جدید خشونت‌ها و درگیری‌ها در منطقه
روزنامه «دی‌ولت» آلمان در مطلبی مسئله استعفای ناگهانی سعد حریری و عواقب آن برای منطقه را بررسی کرده و نوشته است: «در پشت پرده استعفای حریری، عربستان سعودی قرار گرفته که سیاست‌های تجاوزکارانه‌ای را در منطقه دنبال می‌کند. این رخداد می‌تواند موج جدیدی از خشونت‌ها و درگیری‌ها را در منطقه رقم بزند.» در ادامه این مطلب آمده است: «با وجود انتشار این ادعا که حزب‌الله به دنبال ترور سعد حریری است، اما حزب‌الله لبنان باید به این مسئله علاقه‌مند باشد که حریری زنده بماند؛ چرا که به واسطه نخست‌وزیری حریری، آنها توانستند از بسیاری خشونت‌ها جلوگیری کرده و با یک موفقیت دیپلماتیک حریری را قانع کنند که یک سفیر به دمشق بفرستد تا لبنان به یکی از کشورهایی تبدیل شود که دولت اسد را به رسمیت می‌شناسد؛ موضوعی که به شدت ریاض را نگران کرده بود و به استعفا دادن اجباری سعد حریری به دست شاهان سعودی منتهی شد تا شاید با حذف حریری حزب‌الله در تنگنا قرار گیرد

ایران توان حملات پیچیده و چند جهتی در دریا را دارد
نشریه آمریکایی «نشنال‌اینترست» در تحلیلی نوشت: «نیروی دریایی ایران بخش مهمی از بدنه دفاعی این کشور را شکل می‌دهد. در حالی ‌که شاید یگان‌های دریایی ایران نیرویی سبک و ساده تصور شوند؛ اما نیروی دریایی سپاه پاسداران و ارتش با شناخت کافی از همدیگر توانایی حملات پیچیده و چند جهتی را علیه نیروهای دریایی بزرگ بیگانه دارند. آنها علیه هر نیروی دریایی خارجی که بخواهد مقابل‌شان قرار گیرد، تهدیدی نیرومند هستند». نشریه نشنال‌اینترست در ادامه با برشمردن ویژگی‌های نیروی دریایی سپاه، تأکید می‌کند: «سپاه با حفظ ناوگان قایق‌های تندرو و حمله‌های سریع، به قابلیت مین‌گذاری که می‌تواند در تقابل‌های دریایی بسیار تعیین‌کننده باشد، نیز اشراف دارد» این نشریه همچنین اضافه می‌کند: «ایران در کنار این نیروی دریایی منسجم خط سواحل طولانی و جزایر کوچک را که بعضی از آنها در مهم‌ترین آبراه‌‌های جهان واقع شده‌اند، در اختیار دارد

بند T در حیطه وظایف آژانس نیست
«
یوکیو آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حمایت از سازوکار فعلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظارت بر فعالیت‌های ایران گفت: «بند T مندرج در ضمیمه نخست‌ توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مربوط به دسترسی‌های این نهاد بین‌المللی نیست.» این در حالی است گروه‌های نزدیک به اسرائیل، از جمله مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل و بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها با بیان این ادعا که برجام درباره سازوکار راستی‌آزمایی این بند سکوت کرده، می‌گویند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید برای اطمینان از پایبندی ایران به برجام، به اماکن مشکوک غیر هسته‌ای، از جمله پایگاه‌های نظامی ایران دسترسی داشته باشد.

حبس شاهزادگان سعودی در یک هتل
«
هافینگتون‌پست» عربی عنوان کرد: هتل پنج ستاره «ریتز کارلتون» که در جاده مکه ـ ریاض قرار دارد و میزبان ترامپ و خانواده‌اش و بسیاری از میهمانان خارجی ریاض بوده، از 4 نوامبر هیچ میهمانی را نپذیرفته و احتمالاً به بازداشتگاه شاهزادگان و وزرا و تجار متهم به فساد تبدیل شده است. هافینگتون‌پست افزود: این هتل ساعت یازده ظهر همان روز کلیه کارمندان خود را نیز مرخص کرده است، تخلیه «ریتز کارلتون» احتمال تبدیل شدن آن به محلی برای بازجویی از متهمان بلندپایه را افزایش می‌دهد. این خبرگزاری همچنین به مطلبی که «نیویورک‌تایمز» درباره پلمب بخش پرواز هواپیماهای اختصاصی فرودگاه‌های سعودی نوشته، اشاره کرد و نوشت: احتمالاً ولی‌عهد قصد داشته است مانع فرار تعداد بیشتری از ثروتمندان این کشور به خارج شود. این روزنامه افزود: چنانچه به پایگاه اینترنتی هتل «ریتز کارلتون» مراجعه کنید، با پیام «همه اتاق‌ها رزرو شده‌اند» مواجه خواهید شد.

آل‌سعود در بی‌ثبات‌ترین وضعیت نیم قرن اخیر
«
بروس ریدل» تحلیلگر ارشد اندیشکده «بروکینگز» با اشاره به بازداشت‌ها و برکناری‌های صورت‌گرفته در عربستان، نوشته است: این کشور بی‌ثبات‌ترین وضعیت نیم قرن اخیر خود را تجربه می‌کند. وی در ادامه تأکید کرد: «تصمیم برای تحکیم قدرت ولی‌عهد هم نشان‌دهنده بلندپروازی است و هم نگرانی. شاهزاده جوان فردی است که عجولانه به دنبال تغییر کشورش است
حمله روزنامه اصلاح‌طلب به شمخانی و مراسم 13 آبان!
روزنامه اصلاح‌طلب «بهار» در مطلبی به دبیر شورای عالی امنیت ملی و مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی حمله کرد و نوشت: «دریابان علی شمخانی، وزیر دفاع دولت اصلاحات که در دولت میانه‌رو حسن روحانی وظیفه دبیری شورای عالی امنیت ملی را بر عهده گرفته است، در روزهای اخیر بیشتر از هر زمانی در برابر دوربین‌های صداوسیما و تریبون‌های رسانه‌ها ظاهر می‌شود... تصویری که این روزها از شمخانی مشاهده می‌شود هیچ نسبتی با روحیه او که سکوت رسانه‌ای است ندارد. روزی در نمایشگاه مطبوعات نشست خبری برگزار می‌کند و چند روز بعد در اختتامیه این نمایشگاه سخنران اصلی مراسم است و روز بعدش هم به میان جمعیتی می‌رود که برای سالگرد گروگان‌گیری و اشغال سفارت آمریکا گردهم جمع شده بودند. مراسمی که اصل برگزاری آن و نسبتش با منافع ملی محل سؤال و ابهام جدی است، چه برسد به آنکه یک مقام عالی‌رتبه دولتی نیز سخنران مراسم باشد

از هر گونه تحریمی که مانع فعالیت در ایران شود، تبعیت می‌کنیم
در حالی که شرکت «توتال» خود را برای سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری در ایران آماده می‌کند، خبرگزاری «رویترز» گزارش داد، این شرکت فرانسوی در تلاش برای تقویت روابط خود با دولت آمریکا، دفتری در واشنگتن افتتاح کرده است. پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال که هنگام قرارداد با وزارت نفت ایران از وفاداری به قرارداد خود با ایران سخن گفته بود، با تأیید اینکه این شرکت یک دفتر روابط دولتی در آمریکا افتتاح کرده است، گفت: «ما باید مدت‌ها قبل این کار را می‌کردیم.» وی همچنین درباره چگونگی فعالیت این شرکت در ایران در صورت وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران، با بیان اینکه توتال از هرگونه تحریمی که مانع فعالیت این شرکت در ایران شود تبعیت می‌کند، افزود: تهران می‌داند که اگر ما نتوانیم کار را ادامه دهیم، این به دلیل تصمیم دولت آمریکاست.
ژن خوب جدید و حکم مادر برای پسر
!

سهيلا صادق زاده شهردار منطقه ده طي حكمي،پسرش را بعنوان مشاور شهردار و رئيس امور سرمايه گذاري و مشاركتهاي مردمي منصوب كرد!

اقتصاد آب مهم‌ترین چالش صنعت آب و فاضلاب
محمد پرورش، مدیرعامل آبفای استان تهران مهم‌ترین چالش پیش‌روی صنعت آب و فاضلاب را اقتصاد آب عنوان کرد و در این باره گفت: وقتی برای یک متر مکعب آب (۱۰۰۰ لیتر) تنها معادل هزینه ۵۰۰ تومانی یک بطری آب معدنی از مشترکان آب و فاضلاب دریافت می‌کنیم، معلوم است که دخل با خرج متناسب نیست. وی با اشاره به هزینه فاضلاب شهری، گفت: منطقی نیست که در طرح جمع‌آوری فاضلاب کمتر از 50 درصد هزینه از مشترک دریافت شود. پرورش با بیان اینکه در سال‌های گذشته به ازای هر سال، نیم‌ درصد کاهش هدررفت آب داشته‌ایم، گفت: برای هر یک درصد کاهش هدررفت آب معادل ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز است و از آنجا که برای این امر اعتبار دولتی وجود ندارد، عملاً کاری از پیش نمی‌رود.
چشم طلا به جای دندان طلا

دغدغه جدید میلیونرهای تهرانی برای کاشت نگین هفت میلیونی در چشم سوژه گزارش یک رسانه روس شد. پس از دغدغه‌های چشم هم چشمی برخی از جوان ایرانی بر سر لاکچری بودن، گفته می‌شود، مدتی است که نوع نسبتا جدید عمل زیبایی بار دیگر رواج پیدا کرده است. در این نوع عمل زیبایی یک پلاک با نگین طلا یا پلاتین روی سفیدی چشم کاشته می‌شود که به عقیده برخی، نشانی از لاکچری بودن است. همچنین قیمت این عمل جراحی در تهران هفت میلیون تومان گزارش شده است

سعد حریری تابعیت سعودی دارد
«
مجتهد» فعال رسانه‌ای سعودی در توئیتر خود درباره استعفای سعد حریری نوشت: «حریری هیچ نقشی در استعفای خود نداشت؛ چرا که وضعیت در لبنان به سمت کاهش مشکلات دولت پیش می‌رفت و تمامی مواضع او به رفتن وی به عربستان مرتبط استافشاگر معروف سعودی هدف اصلی از فراخوان حریری به ریاض را بازگرداندن دارایی‌های وی به عربستان و باج‌خواهی از وی عنوان کرد و نوشت: حریری اکنون در کنار شاهزادگان و مقامات بازداشت شده سعودی است. مجتهد همچنین فاش می‌کند: بیانیه‌ صادر شده از سوی حریری، برای او نوشته شده بود و وی از محتوای بیانیه و مسئله اعلام استعفا از ریاض اصلاً راضی نبود. او در پایان نوشت: حریری تابعیت سعودی دارد و دولت این کشور می‌تواند با او به مثابه یک شهروند برخورد کند.
مجوز واردات شمشیر و قمه نیامده لغو شد

در حالی که طبق نامه ماه گذشته یک مسئول ارشد اجرایی به امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع، ممنوعیت ورود و صدور شمشیر، قمه، سرنیزه و سلاح هایی مانند این ها، اجزا و قطعات این سلاح ها و نیز غلاف و نیام آن ها لغو شده بود و دیگر نیازی به گرفتن موافقت وزارت دفاع در این بخش نبود، طبق ابلاغیه روزهای اخیر دولت به تعدادی از دستگاه های اجرایی، اعلام شده است ورود بدون اخذ مجوز این اقلام، لغو شده است.
مولی عبدالحمید: رحم کنید به حال مردم سیستان؛ مرزها را باز کنید!

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به مشکلات شدید اقتصادی مردم در سیستان‌ و بلوچستان، «بازگشایی مرزهای آبی و خشکی» و «مبادلات مرزی» را برای حل این مشکل بسیار مهم و کارساز دانست. مولی عبدالحمید با اظهار تاسف از بسته بودن مرزها، خاطرنشان کرد: بستن مرزها در استان سیستان‌وبلوچستان برای مردم این استان ضایعات بسیار سنگینی را به دنبال داشته است. او تاکید کرد: مرزهای موجود جزو نعمت‌‌های الهی و استعدادهای استان سیستان‌وبلوچستان به‌شمار می‌روند. ما همواره به وجود این مرزها افتخار می‌کنیم، اما این مرزها باید باز باشند تا مردم استان از طریق آنها به تجارت و کسب‌وکار مشغول بشوند. امام‌‌جمعه اهل‌سنت زاهدان به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم اشاره کرد و گفت: مردم سیستان‌وبلوچستان از یک طرف با خشکی و قحطی مواجه هستند و از یک طرف تجارت و کسب و کار هم در استان وجود ندارد. مردم با بیکاری و تنگدستی شدید مواجه هستند، باید به حال این مردم رحم بشود

فراگیرشدن تب زیبایی دندان

مسئول اجرایی علمی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به فراگیر شدن تب زیبایی دندان در کشور گفت: بخشی از اقدامات زیبایی در دندان می‌تواند منجر به عوارضی همچون بیماری‌های لثه و تغییر رنگ دندان‌ها شود. فارس نوشت؛ صدیقه امجدی اظهارکرد: رشته ترمیمی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که تمرکز آن بر روی دندان‌های پوسیده و خراب است و گاهی با یک ترمیم ساده می‌توان دندان‌ها را از یک درمان پیچیده همچون درمان ریشه، ایمپنلت یا کشیدن نجات داد.
حسین کروبی: هر زمانی بخواهیم می‌توانیم با پدر دیدار داشته باشیم

حسین کروبی، فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی گفت: بعد از مرخص شدن پدر از بیمارستان، اعضای خانواده از جمله فرزندان، عروس‌ها و نوه‌ها هروقت بخواهند می‌توانند به ملاقات وی بروند. این دیدارها انجام می‌شود و ما هم مشکلی نداریم و هر ساعتی بخواهیم می‌توانیم به ملاقات پدر برویم. دیدار دیشب هم خیلی خوب بود و به نظر می رسد با این دیدارها، حال وی خیلی بهتر است. اسامی برخی افراد و زمان ملاقات آنها بعد از بررسی، انتخاب می‌شود که اولین دیدار هم دیدار بیست روز پیش آقای دوستی با مهدی کروبی بوده و از آن زمان دیگر دیداری با پدر انجام نشده است
هشدار درباره خطرات فرونشست زمین در تهران

در گزارش یک مسئول مهم دولتی به تعدادی از مدیران اجرایی، خشکسالی های متعدد رخ داده طی سال های اخیر، از جمله عوامل مهم و اصلی در فرونشست زمین دانسته شده و در آن آمده است که مواردی در این زمینه، در کشور و همچنین تهران رخ داده است. در ادامه این گزارش ضمن تذکر درباره ضرورت توجه به موضوعاتی که منجر به پیشگیری از وقوع حوادث در این بخش می شود، بر تدوین طرح های مربوط به کاهش خسارات و افزایش ایمنی تاکید شده است.
گلایه عارف از فاصله گرفتن دولت از حامیانش

رئیس فراکسیون امید فعالیت اصلاح طلبان را به نفع نظام و حتی رقیب جریان اصلاح طلب دانست و گفت: انتظار است دولت همراهی شایسته‌ای با حامیان اصلی خود داشته باشد و بکارگیری این نیروها را در اولویت اول خود قرار دهد. ولی روند برخی تغییرات در بدنه دولت نشان از فاصله گرفتن از جریان اصلی حامی دولت است که امیدوارم این روند اصلاح شود. عارف در پایان با اشاره به گلایه برخی از اعضای حاضر در جلسه نسبت به انتصاب برخی مدیران دولتی در استانها، تأکید کرد: انتظار است دولت همراهی شایسته‌ای با حامیان اصلی خود داشته باشد و بکارگیری این نیروها را در اولویت اول خود قرار دهد. ولی روند برخی تغییرات در بدنه دولت نشان از فاصله گرفتن از جریان اصلی حامی دولت است که امیدوارم این روند اصلاح شود.
اخبار روزانه:
* حسین مقصودی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از تدوین و امضای طرح استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی 50 نفر از نمایندگان در خانه ملت خبر داد. وی درباره دلیل استیضاح ربیعی گفت: وزیر کار در جلسه رأی اعتماد قول‌ داد اوضاع وخیم کارگران در کشور را بهبود بخشد؛ اما متأسفانه تاکنون وعده‌های خود را عملیاتی نکرده و تمهیداتی هم برای مشکل آنها اندیشیده نشده است.
* روزنامه «آرمان» در مطلبی با عنوان «انفعال‌های پی‌درپی اصلاح‌طلبان» با انتقاد از عملکرد اصلاح‌طلبان و ابراز نگرانی درباره از دست رفتن سبد رأی این جریان در انتخابات‌های آینده، نوشت: «اگر مردم از تحقق مطالبات خود از سوی دولت مورد حمایت اصلاحات، شهردار منتخب اصلاح‌طلبان و نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ناامید شوند، آنها در انتخابات پیش رو طرفی نمی‌بندند
* سردار سرلشکر جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در حاشیه مراسم ترحیم پدر سردار سلیمانی با اشاره به ادعای مسئولان آمریکایی درباره مشارکت ایران در اصابت موشک انصارالله یمن به فرودگاه ملک خالد ریاض، گفت: ترامپ حرف‌های غلط، بی اساس و دروغ زیاد زده و این مورد هم از این قبیل حرف‌هاست.
* شبکه خبری «اسکای‌نیوز» عربی در خبری فوری اعلام کرد: عربستان اعلام کرده است برای کسب اطلاعات درباره «عبدالملک الحوثی» و دیگر رهبران انصارالله یمن، 440 میلیون دلار جایزه پرداخت می‌کند. این اقدام پس از موفقیت انصارالله در شلیک موشک به فرودگاه ملک خالد ریاض انجام شده است.
* شبکه «العربیه» از سقوط یک بالگرد ائتلاف سعودی در جنوب این کشور خبر داده است. این بالگرد حامل هشت نفر، از جمله شاهزاده «منصور‌بن‌مقرن» بوده است. وی از مسئولان منطقه «عسیر» و مشاور سابق محمد‌بن‌نایف، ولی‌عهد برکنار شده عربستان بود.
* نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل در سخنانی در جمع «شورای ملی اسرائیل‌ـ آمریکا» گفت: برجام توافقی «بسیار بسیار معیوب»‌ است؛ اما با این حال شانس اصلاح برجام، بدون خروج از آن وجود دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: