به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
... و حالا دخالت‌های غیر سیاسی؛
ماجرای این دوره از مسابقات و بازی‌های رایانه‌ای با پیگیری و هوشمندی کارشناسان و مسئولین بنیاد بازی‌های ملی رفع شد. اما نکته غیر قابل انکار دشمن افروزی کشورهای عربی در همه حوزه‌ها در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی ایران است. از بهانه‌های واهی برای عنوان خلیج همیشه فارس گرفته تا تهدیدها و شایعه پراکنی‌های بی اساس در حوزه‌های سیاسی.

محمد حیدری- هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر این که 16 بازی ایرانی از نامزدهای انجمن بینالمللی بازیهای موبایلی در غرب آسیا و شمال آفریقا (IMGA MENA)حذف شدند. این اتفاق به نوعی غیر قابل هضم بود.

ماجرا چه بود؟

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازیهای رایانهای به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته بود: «دو ماه پیش طی تعاملی که بین دست اندرکاران این جایزه و بنیاد ملی بازیهای رایانهای صورت گرفت، مقرر شد بازی سازان ایرانی از این ظرفیت استفاده و در این رویداد شرکت کنند؛ اما چند روز بعد متوجه شدیم که کل بازیهای ایرانی حذف شدند و قانون جشنواره تغییریافته و نام ایران از کشورهایی که میتوانستند اثر ارسال کنند، حذف شده است.» مدیرعامل جوانِ بنیاد بازیهای رایانهای از پیگیری این ماجرا خبر داده و گفته بود که تاکنون جوابی از سوی مسئولان این انجمن دریافت نکردهایم.

فعالیت ۱۵ساله

اما در مورد جزئیات این ماجرا؛ جالب است بدانید که انجمن بازیهای موبایل جهانی(IMGA)۱۵سال است فعالیت میکند. در واقع یک جشنواره بازی موبایلی در دنیاست. دو سال است که نسخه خاورمیانه و شمال آفریقای این انجمن هم راهاندازی شده که این منطقه را تحت پوشش خود قرار میدهد. علاوه بر نسخه اصلی که فعال است، سه نسخه دیگر هم در سایر نقاط دنیا دارد و فعال هستند. مرکز شمال آفریقا و خاورمیانه یکی از نسخههای این انجمن است که بازیهای ما هم در این نسخه حضور پیدا کرده بودند. این یعنی حضور در این جریان دارای اهمیت است.

حضور پررنگ ما

به گفته یکی از کارشناسان بازیهای رایانهای، زمانی که نامزدهای جشنواره منطقه خاورمیانه منتشر شدند 16 بازی ایرانی هم در میان آنها قرار داشتند. حتی این خبر در رسانههای ما هم منتشر شدند که بیشترین تعداد بازیها از ایران هستند. مایه خوشحالی بود. در کمال تعجب دیدیم شبِ همان روزی که لیست منتشر شده بود، بازیهای ایرانی از لیست حذف شدند. بعد از این اقدام بنیاد ملی بازیهای رایانهای پیگیریهای خود را با مدیران اصلی از جمله مدیرعامل اصلی انجمن بینالمللی انجام داده و علت این کار را جویا شده است. پاسخ اولیه مسئولان انجمن حاکی از آن است که خودشان هم در جریان این اتفاق نیستند؛مدیرعامل انجمن بعد از پیگیری مرکز ملی بازیهای رایانهای فرصت خواست تا آن را از حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا پیگیری کند و بعد پاسخ بدهد.

از کجا آب میخورد

بعد از پیگیریهای مرکز ملی مشخص میشود که انجمن بینالمللی بازیهای موبایلی، اجرای جشنواره در حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا را به دو شرکت عربی به عنوان پیمانکار واگذار کرده است. برحسب اطلاعات کارشناسان بنیاد،یکی از این شرکتها کویتی و دیگری اردنی است. این دو شرکت، مجری و برگزارکننده انجمن جهانی در منطقه محسوب میشوند. در واقع این دو شرکت با انجمن قرارداد بسته و جشنواره را برگزار میکنند. آنها بعد از امضای قرارداد یک متمم یا اصلاحیه به آن اضافه میکنند که برحسب این متمم، ایران باید از لیست کشورهای شرکتکننده در جشنواره حذف شده و حق شرکت نداشته باشد. حذف نام بازیهای ایرانی از لیست بازیها هم بر اساس همین متمم صورت گرفته بوده است. مادهای که در قرارداد اصلی نبوده و بعداً به آن اضافه شده است.

رفع مشکل

یکی از کارشناسان مر کز ملی بازیهای رایانهای در مورد بازگشت ایران به این مسابقات گفت: «انجمن در بدو امر با این موضوع موافقت کرده بود. بعد از اعتراض و پیگیری ما برای جویا شدن علت این کار، آنها اعلام کردند که بعد از یک بحث جدی و تنشزا با برگزارکنندگان و پذیرفتن عواقب مالی و لجستیکی برای انجمن، در نهایت این متمم قرارداد لغو شده و بازیهای ایرانی به لیست اولیه بازگشتند.»

وی در ادامه، به استقبال مدیرعامل انجمن بینالمللی بازیهای موبایلی از حضور بازیهای ایرانی در شاخه خاورمیانه و شمال آفریقا اشاره کرده و گفت: «پاسخ بعدی آنها هم حاکی از این بود که نه تنها در نسخه خاورمیانه و شمال آفریقا بلکه انجمن در نسخه جهانی خود هم قصد حذف بازیهای ایرانی از این رقابت و جشنواره را ندارد. آنها به کیفیت بالای بازیهای ایرانی هم اذعان داشتند؛ حتی مدیرعامل انجمن به ما اعلام کرد که شانس بالایی برای جایزه گرفتن بازیهای ایرانی از جشنواره قائل است.»

ماجرای این دوره از مسابقات و بازیهای رایانهای با پیگیری و هوشمندی کارشناسان و مسئولین بنیاد بازیهای ملی رفع شد. اما نکته غیر قابل انکار دشمن افروزی کشورهای عربی در همه حوزهها در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی ایران است. از بهانههای واهی برای عنوان خلیج همیشه فارس گرفته تا تهدیدها و شایعه پراکنیهای بی اساس در حوزههای سیاسی.

از کنار هم قرار دادن این تکههای متنوع میتوانیم به راحتی به این نتیجه برسیم که اعراب رسما ول کن نیستند.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: