به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
در عصر کنونی نقش سلبریتی‌ها ویژه‌تر شده و هر یک از جریان‌های سیاسی می‌خواهد آرای طرفداران و موج‌های اجتماعی برآمده از چهره‌های مشهور و شهره را داشته باشد.
زهرا رویگری- چندان از زمانی که روی سردر بزرگ سینماها تصاویر هنرپیشه فیلم از آن سوی میدان به این سمت که ایستاده بودیم خودنمایی می کرد، نمی گذرد، روزگاری که ستاره های سینمایی با شتاب به سمت بیشتر دیده شدن حرکت کردند و چشم روشن ها و قیافه های اروپایی کم کمک جای هنرپیشه واقعی را گفت و در این سیر ناگهان وقتی به خودمان آمدیم دیدیم از صنعت سینمایی که می تواند در خدمت نظام اسلامی باشد فرسنگ ها فاصله گرفته ایم.

اما ماجرا بعد از آمدن شبکه های اجتماعی به حوزه زندگی های شخصیمان پیچیده و پیچیده تر شد، اینبار دیگر کسی حرف از ستاره نمی زد، سلبریتی ها یا آدم معروف ها کسانی بودند که به واسطه دیده شدن در رسانه ها، مورد اقبال مردم در صفحات مجازی قرار گرفتند. سلبریتی ها اما در مدت کوتاهی به دلایل گوناگونی از قبیل ترس از تغییر گروه مرجع و الگو از جامعه هنرپیشه ها به سمت و سوی قشری دیگر تبدیل به هنجارشکن شدند این مسئله در امسال و به ویژه بعد از انتخابات به طرز عجیبی تغییر ساختارش را به رخ کشید. این تغییر ساختار از انتشار عکس های زندگی خصوصی، ازدواج مجدد و نمایش تجمل و سبک زندگی که زمین تا آسمان با معیارهای جامعه ایرانی در تضاد است، تبدیل شدن برخی از آنان به مدل و مانکن هایی برای تبلیغ کالاهای آرایشی، بهداشتی، پوشاک و... و در نهایت پست های موقت و دائم گوناگون با محتواهای ضدارزش نظیر دوستی با جنس مخالف و به تصویر کشیدن تصاویر نامناسب از این روابط، مرگ حیوان خانگی، تفریح با حیوانات و ترجیح زندگی مجردی به تشکیل خانواده به ویژه از سوی زنان بازیگر و یا کسانی که دارای اشتهار هستند، تنها نمونه های از حوادث ضدفرهنگی است که در بستر عدم وجود سواد رسانه ای لازم برای استفاده از شبکه های اجتماعی به جامعه ما تحمیل شده است.

این دیده شدن ها از چندین جهت مضر و خطرناک است، ایجاد الگوی کاذب که با فرهنگ عفیف جامعه ایرانی در تضاد جدی است، روایت تلخی از ماجرایی است که در تسریع و انتقال فرهنگ منحط غربی به زنان و اقشاری مثل جوانان، به طرزی جدی نقش آفرینی می کند، از همین جهت نوع پوشش، آرایش، رفتار و ... سلبریتی ها در ایران کاملا در تضاد با حقیقت وجودی یک شهروند ایرانی مسلمان است و رفتارهای آنها نیز بسترهای لازم برای هنجارشکنی قشرهای خاکستری را فراهم می آورد.

اما ماجرای سلبریتی ها تنها به ساختارشکنی و بعضا حیازدایی و ترویج سبک زندگی غربی منحصر نمی شود، بلکه حضور آنها در کارزارهای سیاسی نیز جالب توجه است، درست از روزهای 88 که هنوز شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام برد لازم را نداشت، حمایت شخصیت های هنری از برخی از کاندیداها این جرقه را در ذهن ایجاد کرد که سیاست مداران برای جلب نظر جامعه هدف، که همان قشر خاکستری است، بر روی ستاره ها حساب باز کرده اند، در آن زمان البته آنطور که باید و شاید از این طرح پاسخ مثبت گرفته نشد اما به جای آن در سال های بعد این سرمایه گذاری پاسخ خوشایندی برای سیاسیون جناحی خاص داشت، به عبارت بهتر در عصر کنونی نقش سلبریتیها ویژهتر شده و هر یک از جریانهای سیاسی میخواهد آرای طرفداران و موجهای اجتماعی برآمده از چهرههای مشهور و شهره را داشته باشد. به عنوان نمونه حضور سلبریتی ها با ظواهر نامناسب در گروه ها و کارناوال های مرتبط با تبلیغات انتخاباتی دولت دوازدهم با نمادهای ارغوانی، منجر به جذب بدنه ای از قشر خاکستری شد. این استفاده سیاسی اما بعد از شاهکارهای متناوب زنان و مردانی که خود را حامی دولت معرفی می کردند و تصاویرشان خودخواسته و ناخواسته! در شبکه های اجتماعی چرخید باعث شد تا موجی دیگر در میان افکار عمومی فعال در این شبکه ها ایجاد شود، موجی که بر اساس آن دغدغه بازیگران و به ویژه زنان شان را چیزی فراتر از مطالبات اصلی و به حق حوزه خصوصی زن و خانواده نشان می داد، چیزی که اکنون از آن می توان با عنوان ذوب شدن در فرهنگ غربی یاد کرد.

در این بازی سیاست زده می توان از 2 آفت دامن گیر سلبریتی ها نام برد، اشخاصی که رسانه ها و شبکه های مجازی بر موج آنها افزوده اند، این آفات ابتدا گریبان جریانات سیاسی را می گیرد که استفاده ابزاری از سلبریتی ها را به هر قیمتی بر خود روا داشته است و آفت دوم نیز متوجه چهره های مشهوری است که این ابزارگونگی را بر خود روا داشته اند، این چهره ها به علت نداشتن عمق و تحلیل سیاسی و سایر حاشیه سازی که عموما خودشان برای خود تدارک می بینند در دست مخالفین نظام و یا حداقل در جناح مخالف یا وضعیت رقیب به عنوان یک ابزار برای تخریب مجموعه حاکمیت و یا شخص روی کار کاربرد پیدا می کند که البته با بازخوانی رویدادهای بعد از انتخابات 96 و جریانات گوناگونی که در پیچ های اینستاگرامی هنرپیشه های دارای فالوئر بالا و حامی دولت جنجال آفرین شد، کاملا این آفات مشهود می شود و باید نسبت به آن تدبیری مناسب از سوی جریانات سیاسی و فرهنگی اتخاذ شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: