به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
اسدالله عسگراولادی:
دولت باید یارانه ها را کم کند و فقط به ۲۰ درصد از جامعه یارانه پرداخت کند و یارانه مابقی افراد باید قطع شود؛زیرا اگر یارانه ها قطع نشود گرفتاری های اقتصادی کشور تشدید می شود.
اسدالله عسگراولادی معتقد است رشد اقتصادی کشور تا پایان سال به دلیل رکودی که در اقنصاد کشور وجود دارد،

۳ درصد خواهد بود.

اسدلله عسگراولادی، رییس اتاق بازرگانی ایران-چین در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین افزایش اخیر قیمت ارز در بازار را تحلیل کرد و گفت: اگر نصف پول نفت را بگیریم و آن را تبدیل به پول نفت کنیم،
می توانیم ارز بالای ۴ هزار تومانی را مهار کنیم. اما اگر پول نداشته باشیم دولت باید صرفه جویی را در برنامه های خود قرار دهد.

او ادامه داد: دولت باید یارانه ها را کم کند و فقط به ۲۰ درصد از جامعه یارانه پرداخت کند و یارانه مابقی افراد باید قطع شود؛زیرا اگر یارانه ها قطع نشود گرفتاری های اقتصادی کشور تشدید می شود.

عسگراولادی با تاکید بر اینکه دلار نباید در حال حاضر ۴ هزار تومان میشد، گفت: در حال حاضر دلار بالای ۴ هزار تومان است؛ این در حالی است که نباید دلار بالای ۴ هزار تومان می شد. دلار باید بین ۳ هزار و ۸۰۰ تومان الی ۳ هزار و ۹۰۰ تومان قرار می گرفت. اما چون دولت نتوانست بدهی های خود را پرداخت کند،ناچار شد.

وی افزود:امروز بانک مرکزی دوبی درهم را بالای هزار و ۱۰۰ اعلام کرده است؛ درواقع ترقی قیمت ارز دست دولت است. چون نمیتواند ریال لازم را تعیین کند، از این راه برای کسری های خود راه کاری پیدا درست کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران-چین بیان کرد: اگر دولت بتواند پول نفت را بتواند نقد بگیرد و نفت را بهتر بتوانیم بفروشیم، از سوی دیگر در هزینه های دولت صرفه جویی شود و شرکت های دولتی حراج شود، نرخ ارز را می تواند مهار کرد. در حال حاضر شرکت های دولتی همچنان زیانده هستند و سوددهی ندارند. وی تاکید کرد: ۸۰ درصد اقتصاد کشور دست دولت است؛ در حالی که این کار درست نیست و برای توسعه اقتصاد باید بخش خصوصی تقویت شوند. عسگراولادی در رابطه با پیش بینی رشد اقتصادی تا پایان سال، گفت: رشد اقتصادی ۳ درصد است و بیشتر نخواهد شد؛زیرا همچنان رکود بر اقتصاد کشور حاکم است. هنوز کالاهایی که تولید کنیم را نمی توانیم به راحتی بفروشیم و موارد اولیه به راحتی وارد نمی شود.

اسدالله عسگراولادی در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران در تشریح روند تعاملات ایران و چین اظهار کرد: پولهایی از فروش نفت نزد چینیها مانده بود؛ پولهای ایران در دستچینیها از بابت فروش نفت به شکل فاینانس در حال برگشت بوده و این اقدام آغاز شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه بانکهای صنعت و معدن و پارسیان محل دریافت فاینانس از چین بابت دریافت پولهای نفت ایران هستند، تصریح کرد: یک بانک دیگر هم در این فهرست قرار دارد و در مجموع سه بانک در جهت انجام این کار فعال هستند.

عسگراولادی با بیان اینکه در بحث روابط با چین مشکلی نداریم، اضافه کرد: تعاملات طبق روال عادی در جریان است.

وی با تأکید بر اینکه اشتغال جوانان در اولویت سیاستهای دولت باشد، تصریح کرد: این امر باید جدی گرفته شود و اقدامات ضربتی در بحث کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغالزایی انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه حمایت از تولید ملی اشتغالزایی را رقم میزند، اظهار کرد: با حمایت از تولید ملی، کارخانههای تعطیل و نیمهفعال بار دیگر فعال میشوند و اشتغال هم رونق میگیرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: