به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
نگاهی به رمان «اربعین طوبی» اثر سیدمحسن امامیان
خواننده در این رمان منزل به منزل علاوه بر مشاهده خدمت‌گزاری میزبانان عراقی از زائران امام حسین(ع) با ماجراهایی نیز روبرو می‌شود که همین سبب می‌شود ارتباط بیشتری با روایت داستان برقرار کند. این رمان را باید اولین اثر داستانی با محوریت پیاده‌روی اربعین برشمرد. ماجرایی که خواننده‌های بسیاری که در این سفر شرکت نکرده‌اند را به حال و هوای حماسه بزرگ اربعین نزدیک می‌کند.
فهیمه اکبری- «این سال ششم است که قلک میگیرد. برای خودش و بچههایش و بچههایشان و بچههای بچههایشان ... آنها دوست دارند توی «مضیف زائران اربعین» شریک باشند و بحمدالله پول خردهایشان آنقدر برکت دارد که هر سال خرج مهمانان خانه طوبی توی کربلا را میدهد.»

این جملات شاید هر خوانندهای را به دام بیندازد و او را کنجکاو کند که کتاب را به پایان برساند و از ماجرای قلکها و افرادی که آنها را پر میکنند تا از زائران اربعین حسینی پذیرایی کنند سر در بیاورد. زائرانی که مسیر طولانی برای رسیدن به پابوس سیدالشهدا (ع) طی کردهاند و در این مسیر چه بسیار کسانی که ردای خادمی اهل بیت (ع) نبوت را بر تن کرده تا خستگی راه از تن این زائران خارج کنند و آنها نیز نصیبی از این حرکت معنوی برده باشند.

این جملات سطرهای ابتدایی رمان «اربعین طوبی» اثر سید محسن امامیان است که توسط انتشارات کتاب جمکران روانه بازار کتاب شده و در واقع روایتگر حررکتی عاشقانه در مسیر پیادهروی اربعین است. نویسنده با ایجاد اتفاقاتی که میتوان از آنها با عنوان گرههای داستانی یاد کرد مخاطب خود را وارد موقعیتی میکند با آشنایی با شخصیتهای داستانش پا در مسیر پیادهروی اربعین بگذارد. در واقع این رمان رنگینکمانی از عرض ارادت به آستان امام حسین(ع) از سوی مردم عراق است که در این همایش جهانی بروز پیدا میکند.

شخصیت «طوبی» که به عنوان محور داستان معرفی میشود اندکاندک به خواننده شناسانده میشود و همین سبب میشود خواننده برای ادامه داستان ترغیب شود. در این سفر نوه و خواستگار او، طوبی را همراهی میکنند و منزل به منزل ماجرای زندگی خود و ازدواجش با یک مرد عراقی را برای نوههایش تعریف میکند. او دختری ایرانی بوده که به عنوان زن دوم به ازدواج یک مرد عراقی در آمده و از خانه دور شده و در بصره ساکن شده است.

خواننده در این رمان منزل به منزل علاوه بر مشاهده خدمتگزاری میزبانان عراقی از زائران امام حسین(ع) با ماجراهایی نیز روبرو میشود که همین سبب میشود ارتباط بیشتری با روایت داستان برقرار کند. این رمان را باید اولین اثر داستانی با محوریت پیادهروی اربعین برشمرد. ماجرایی که خوانندههای بسیاری که در این سفر شرکت نکردهاند را به حال و هوای حماسه بزرگ اربعین نزدیک میکند.

باید رمان «اربعین طوبی» را در قصهپردازی موفق قلمداد کنیم زیرا حکایتهایی که طوبی از زندگیاش میگوید کاملا خواننده را جذب میکند و او را برای به سردر آوردن از ماجرای زندگیاش همراه میکند. رمان ۲۹۶ صفحهای «اربعین طوبی» به قلم سیدمحسن امامیان را انتشارات کتاب جمکران روانه بازار کتاب کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: