به‌روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
در حاشیه افشای مدارک قتل جان اف کندی مشخص شد؛
در مدارک منتشر شده درباره ترور جان اف کندی، رئیس جمهوری اسبق آمریکا نکات تاریخی زیادی هم وجود دارد که از آن جمله می توان به افشای نقشه‌ و توطئه های سیا، آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده، در سوء قصد به جان رهبر کوبا، فیدل کاسترو اشاره کرد.
در مدارک منتشر شده درباره ترور جان اف کندی، رئیس جمهوری اسبق آمریکا نکات تاریخی زیادی هم وجود دارد که از آن جمله می توان به افشای نقشه و توطئه های سیا، آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده، در سوء قصد به جان رهبر کوبا، فیدل کاسترو اشاره کرد.

با اینکه هنوز بطور کامل جزئیات همه این توطئه ها منتشر نشدهاند اما این اسناد نشان میدهند که دولت ایالات متحده ۶۰۰ بار سعی کرده کاسترو را به قتل برساند اما هیچ گاه موفق به این کار نشده است.

از جمله برخی روشهای سیا برای از بین بردن رهبر کوبا میتوان به انفجار او و همراهانش یا مسموم کردن وی اشاره کرد. به نظر میرسد دولت ایالات متحده نگرانیهای زیادی درباره رهبر انقلاب کوبا داشته است. مدارک منتشرشده درباره نقشههای سیا برای از میان برداشتن کاسترو
۸۳ صفحه است. یکی از آنها استخدام سام جیانکانا، از رهبران مافیایی آن زمان است که قرار بود با دریافت ۱۵۰ هزار دلار از سیا توسط یک تک تیرانداز کاسترو را از پای درآورد. نمونه دیگر آن سیگاری بود که منفجر می
شد. این یک شوخی نبود، قرار بود مواد منفجره سیگار به اندازهای باشد که سر کاسترو را نیز منفجر کند. قرار بود این توطئه در حین حضور کاسترو در سازمان ملل در سپتامبر سال ۱۹۶۰ عملی شود.

در توطئهای دیگر قرار بوده است که قرصهای سمی تهیه شده در آمریکا بوسیله ۶ کوبایی به دست صاحب رستورانی برسد که فیدل کاسترو معمولا در آنجا ناهار و شام صرف می کرد اما رهبر کوبا از آن تاریخ به بعد هیچ گاه به این رستوران سرنزده است.

توطئه عجیب دیگر سمی کردن لباس غواصی بوده است که قرار بوده به فیدل کاسترو از سوی یک وکیل آمریکایی اهدا شود. ماموران سیا سعی کرده بودند پیش از آن لباس غواصی فیدل کاسترو را آغشته به زهر میکروبی کنند. اما ظاهرا این وکیل آمریکایی تصمیم گرفته است در آخرین لحظات لباس غواصی دیگری به فیدل کاسترو هدیه دهد.

در اسناد جدید منتشرشده توسط سیا همچنین درباره به قتل رساندن چهگوارا و کودتای علیه دولت آلنده و به قدرت رسیدن دیکتاتور شیلی، پینوشه، افشاگریهای جالبی وجود دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: