کد خبر: ۲۶۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

مانور قدرت ربیعی در بهارستان
علي ربيعي، وزير كار، تعاون و امور اجتماعي كه روز گذشته براي پاسخ به سؤال نمايندگان مجلس به بهارستان رفته بود در اقدامي غيرمعمول 20 نفر از معاونانش را با خود همراه كرد؛ اقدامي كه با تذكر نمايندگان مجلس روبه‌رو شد. در آن زمان با غیبت علي لاريجاني در صحن علني، اداره جلسه مجلس بر عهده علي مطهري بود. محمدرضا پورابراهيمي، نماينده مردم كرمان در مجلس شوراي اسلامي در تذكري از نحوه اداره جلسه توسط مطهري انتقاد كرد و گفت: «سؤال بنده اين است كه چرا آقاي ربيعي، وزير تعاون امروز با 20 معاونش براي پاسخ به سؤال نمايندگان به مجلس آمده است؟در جلسه امروز(ديروز) معاونان وزير تعاون، نمايندگان سؤال‌كننده را دوره كرده بودند و اجازه تصميم‌گيري به آنها نمي‌دادند، اين نحوه اداره جلسه صحيح نيست و آقاي مطهري! شما بايد رعايت كنيد.» او در ادامه افزود: «اصلاً وزير حق ندارد هنگام پاسخگويي به سؤال نمايندگان در جايگاه حضور يابد. آقاي مطهري شما بايد به نحوه اداره جلسه دقت كنيد، اگر شما توجه نداشته باشيد چه كاري از من كه نماينده هستم و در اين پايين نشسته‌ام، برمي‌آيد.» پيش از اين هم بارها نمايندگان مجلس از نحوه اداره جلسه توسط مطهري ابراز نارضايتي كرده بودند. مطهري در جلسه ديروز اين اشكال را پذيرفت، ولي ايراد را متوجه افراد ديگر دانست: «هيئت‌رئيسه نبايد مجوز ورود به معاونان وزير تعاون را مي‌داد، در اين زمينه كوتاهي شده كه فرد مسئول در هيئت‌رئيسه مجلس بايد پاسخگو باشد.» به نظر مي‌رسد ربيعي ديروز مانور قدرت راه انداخته بود، مانوري كه چندان هم بدون نتيجه واقعي و ملموس نبود و لابي معاونان او براي اقناع نمايندگان مجلس نتيجه داد.

بهار حرف‌هاي 4 سال پيش منتقدان دولت را مي‌زند

يك روزنامه اصلاح‌طلب باز هم تيتر يك خود را به انتقاد از حسن روحاني و دولت او اختصاص داده بود: «تا كي دولت قبل؟» متن گزارش در مقايسه با انتقادات منتقدان دولت به روحاني، خصوصاً در ماه‌هاي منتهي به انتخابات رياست جمهوري 96 چيز جديدي ندارد. منتقدان همواره مي‌گفتند دولت بر موج انتقاد از دولت نهم و دهم سوار مي‌شود تا عملكرد خودش مورد سؤال واقع نشود. حالا بهار بعد از پنج سال همان‌ها را مي‌نويسد: «يكي از كليدواژه‌هاي مورد استفاده دولتمردان در اين چند سال «دولت قبل» بوده است. مسئولان دولتي هنگام مواجهه با بسياري از نقدها و اعتراضات در حوزه‌هاي مختلف با يادآوري عملكرد فاجعه‌بار دولت قبل منتقدان را به مسئولان گذشته حواله مي‌دادند و به نوعي «دولت قبل» بهانه‌اي براي توجيه ناكامي‌ها و ضعف‌ها شده بود.» بهار در ادامه با يادآوري انعكاس پررنگ آنچه كه تخلفات دولت قبل مي‌نامند در رسانه‌ها، سيبل انتقاد را علاوه بر دولت به سمت رسانه‌هاي اصلاح‌طلب نيز مي‌كشاند و مي‌نويسد: «تا كي مي‌خواهيم فهرست تخلفات رنگارنگ سران دولت گذشته را به مردم عرضه كنيم؟ آيا به خط پايان اين مواجهه رسانه‌اي با دولت گذشته نرسيده‌ايم؟ محمود احمدي‌نژاد و ياران نزديك به او با تمام اشتباهات، تخلفات و مفاسد ريز و درشتي كه داشته‌اند بيش از چهار سال است كه ديگر در قواي سه‌گانه حضور ندارند و چند سال است كه ظاهراً ديگر آن نگاه جايي در قوه مجريه ندارد. در چنين وضعيتي گزارش‌ها و گفت‌وگوهاي تكراري درباره مفاسد و تخلفات آن هشت سال كه در صفحات نشريات و فضاي مجازي به شكل روزانه نقش مي‌بندد چه دردي را از مردم و متن جامعه دوا مي‌كند؟» راستي! آيا همه اينها همان حرف‌هاي منتقدان دولت نبود كه امثال بهار نمي‌پذيرفتند؟
تصمیم عجیب در شورای‌عالی امنیت ملی

وقف‌چی،نماینده زنجان: شورای‌عالی امنیت ملی مصوبه‌ای را به تصویب رسانده که به‌موجب آن، صداوسیما مانع از پخش صدای سپرده‌گذاران از طریق رسانه ملی شود. وقف‌چی گفت: اخیراً پس از آن‌که ۲ بار مصاحبه‌هایم در این رابطه پخش نشد، موضوع را پیگیری کردم و گفتند که شورای‌عالی امنیت ملی در مصوبه‌ای، به صداوسیما این اجازه را داده که مانع از پخش صدای سپرده‌گذاران شود.
تجارت خارجی منفی شد

در نیم سال اول سال جاری، 5/23 میلیارد دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این در حالی است که صادرات غیر نفتی سه درصد کمتر شده است. بر این اساس، تراز تجاری کشور در نیمه اول امسال منفی سه میلیارد دلار شده است. در این مدت واردات کالاهای غیرضروری و نه کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی شتاب زیادی به خود گرفته است.


ابهام در نتیجه تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

فاطمه سعیدی، نماینده عضو کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: گزارش تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، ابهام دارد و حاضر به تاييد آن نيستيم. ما به دنبال شفاف‌سازي هستيم و تا زماني كه كميته به اين شفاف‌سازي نرسد اجازه نمي‌دهيم اين گزارش در كميسيون قرائت شود. اساسا متواري شدن بدهكار ٥٠٠ ميلياردي مربوط به قبل از شروع به كار كميته تحقيق و تفحص بوده و موضوع تازه‌اي نيست. اوج تخلفات و بزرگ‌ترين رقم‌ها در فاصله سال‌هاي ٨٥ تا ٨٨ در بانك سرمايه رخ داده است و مسوولان اين بانك بدون هيچ پشتوانه‌اي وام‌هاي كلان پرداخت كرده‌اند
بدتر ازسال 2009

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: «در حالی که دولت روحانی تلاش دارد در دوران پس از توافق شرکت‌های خارجی را مجاب به سرمایه‌گذاری در ایران کند، اندریاس شواتزر رئیس بخش سرمایه‌گذاری شرکت آرجان کپیتال در لندن که از سال 2009 در بازار ایران سرمایه‌گذاری کرده، گفته است؛ مشکلات مالی، آشفتگی ایجاد کرده است. معاملات هنوز اجرایی نشده است و این شامل قراردادها در بخش انرژی و صنایع است. ما همان وضعیتی را داریم که در اواسط سال 2009 داشتیم، حتی با وضعیت بدتری روبه‌رو هستیم


اقدام عجیب رسول خطیبی در واکنش به داور

سرمربی ماشین سازی تبریز در هفته یازدهم لیگ دسته اول میهمان بندرانزلی است و سرمربی این تیم به تصمیم داور واکنش عجیبی نشان داد.رسول خطیبی که هفته گذشته به دلیل محرومیت در کنار شاگردانش حضور نداشت امروز در کنار زمین بازیکنانش را در دیدار برابر ملوان هدایت می‌کند. خطیبی که با اعتراض‌های بی امان داور را شاکی کرده بود در واکنش به اخطار داور مسابقه به دهانش چسب زد تا اینگونه برابر اشتباهات داوری که هفته‌های اخیر در لیگ دسته اول پدید آمد سکوت کند.
فعالیت
۲/۲ میلیارد بازیکن رایانه‌ای در جهان

امان‌اله خان، مدیر لینکسیس در منطقه خاورمیانه، ترکیه و آفریقا گفت: «با توجه به اینکه ما با یک بازار ۲/۲ میلیارد نفری گیمرها (بازیکن‌های رایانه‌ای) روبه‌رو هستیم که گردش مالی 109 میلیارد دلاری را به همراه دارند؛ (نزدیک به 40 میلیون دلار در خاورمیانه) بازی کردن دیگر از یک فعالیت صرفاً سرگرم‌کننده برای کودکان خارج شده و به فعالیتی حرفه‌ای برای افراد زیادی بدل شده است.» وی با تأکید بر اینکه خواهان حضور قدرتمند در بازار ایران هستند، گفت: «ما در بازار ایران حضوری طولانی داریم که گاهی اوقات به دلیل برخی مشکلات حضورمان اندکی کم‌رنگ شده است.
سال
۱۴۰۰، ۲۳میلیون حاشیه نشین خواهیم داشت

مديرعلمی طرح جامع مسكن از شكست سياست زمين در ايران می‌گويد: طبق برآوردها، سال ٩٢، ساکنان سکونتگاه ‌های غیررسمی بین ١٠ تا ١١ میلیون نفر بودند. حجم فقر مسکن ٣٣ درصد جامعه شهری بود، یعنی ١٦ میلیون نفر با حساب سر انگشتی تا ٩٤ حساب کردیم، نرخ فقر از ٣٠ درصد به ٢٨ درصد رسیده و کمی بهتر شده اما هنوز هم به این معناست که حدودا سالی ٦٠٠‌ هزار نفر به جمعیت فقرا اضافه شده است. اگر دولت هیچ اقدامی صورت ندهد، اگر با فرض خوش‌بینانه بگوییم ١١ میلیون حاشیه‌ نشین داریم، بحران آب، حاشیه‌نشین‌های شهرهای بزرگ را در آینده بیشتر خواهد کرد و اگر روندهای اقتصادی حاکم مثل چند سال گذشته باشد، به جرئت می‌توانم بگویم در ١٤٠٠ در پایان برنامه ششم، تعداد حاشیه‌نشین‌ها و سکونتگاه ‌های غیررسمی که اکنون حدود ١٩ تا ٢٠ میلیون نفر هستند، حداقل سه تا چهار‌ میلیون نفر افزایش خواهد یافت و به ٢٣ میلیون نفر خواهد رسید

کنایه جلیلی درباره مذکرات

سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مسئول مذاکرات هسته‌ای در دولت دهم در صفحه توئیتر خود نوشت: بتن ریزی راکتور اراک و جمع کردن سانتریفیوژها نیاز به این همه مذاکره نداشت، این کار را هر کسی بلد بود انجام دهد و آخر هم سر هم تحریم‌ها باقی بماند!

استیضاح وزیر کشور با ۱۴ محور کلید خورد

عبدالحمید خدری با اشاره به تهیه طرح استیضاح وزیر کشور درمحورهای چهاردگانه اعلام کرد: به دلیل مشکلات متعدد در حوزه وزارت کشور طرح استیضاح آقای رحمانی فضلی در ۱۴ محور تهیه و تنظیم کرده و هم اکنون در حال جمع‌آوری امضاهای این طرح توسط نمایندگان هستیم. وی در تشریح محورهای چهارد‌ه‌گانه این طرح استیضاح اعلام کرد: شاید مهمترین محور استیضاح رحمانی فضلی و‌ آنچه نمایندگان را به این نتیجه رسیده که وزیر کشور را استیضاح کنند مشکلات مردم در بحث پدیده شاندیز باشد و هم اکنون ۱۳۴ هزار نفر درگیر این مشکل هستند اما این طرح محورهای دیگری نیز در حوزه‌های مختلف دارد و نمایندگان به دلایل متعدد خواستار انجام این استیضاح هستند.نماینده اصلاح‌طلب مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بدون بحث پدیده شاندیز به عنوان محور اصلی، مسائل دیگری از جمله عدم نظارت بر شهرداری‌ها از سوی وزارت کشور، بی‌توجهی این وزارتخانه به هزینه‌های سنگینی که در جریان مراسم اربعین به مردم تحمیل می‌شود و عملکرد ضعیف این وزارتخانه از جمله دیگر محورهای این اسیضاح است.عضو فراکسیون امید مجلس دهم یادآور شد: نحوه انتصاب‌ استاندارها و عدم نظارت بر عملکرد استانداری‌ها، عدم ارائه لایحه جامع انتخابات به مجلس و همچنین عدم اجرای قانون احزاب از جمله دیگر محورهای این طرح استیضاح است.خدری در پایان با تاکید بر اینکه روند امضای این طرح استیضاح همچنمان ادامه دارد، یادآور شد: در حال حاضر تعداد امضاهای استیضاح رحمانی فضلی از ۲۵ امضا گذشته و همچنان در حال افزایش است.
مصادره پول‌های ایران برای خرید بوئینگ
!

یک دادگاه فدرال آمریکایی در تلاش است با افشای جزئیات قرارداد بوئینگ و ایران‌ایر، قابل مصادره بودن دارایی‌های ایران به موجب این توافق را بررسی کند. صهیونیست‌ها برای موافقت با افشای این جزئیات به ترامپ فشار می‌آورند تا از این طریق تهران را به پرداخت غرامت به کسانی که اصطلاحاً قربانیان تروریسم خوانده شده‌اند، وادار کند.

انتقاد تند محمد یزدی از لاریجانی

آیت الله رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: مشکل اصلی از ضعف قانون انتخابات است. من چندین بار به مجلس نامه نوشتم که قانون انتخابات را درست کنید. همین دوره قبل هم نامه نوشتم که آقای لاریجانی دوره شما تمام می‌شود؛ اگر می‌خواهید برای خدا کاری را انجام دهید، این قانون انتخابات را درست کنید. یعنی چه، کسی که سواد ندارد برای رییس جمهور شدن اسم می‌نویسد! این قانون ضعیف است که هزار و چند نفر برای ریاست جمهوری اسم می‌نویسند. صرف رئیس مجلس بودن کافی نیست که هرچه به ذهنشان می‌رسد، مطرح کنند. بهتر بود قبل از طرح این مساله، با حقوقدانان و فقها مشورت می‌کردند و از دلایل قانونی و شرعی این کار مطلع می‌شدند. تصریح می‌کنم که احترام به حقوق اقلیت‌های دینی، از وظایف حاکمیت است و در قانون اساسی هم به آنها تاکید شده است و باید محفوظ بماند. اقلیت‌های محترم بدانند که شورای نگهبان مخالف حقوق شهروندی نیست، آن‌ها هم مثل همه مردم در کشور ما در حال زندگی هستند.


اخبار روزانه:
*
بر اساس تحقیقات موجود، در ایالات متحده نوجوانان بیش از هر نوع مواد مخدری از الکل استفاده می‌کنند. مصرف الکل هر ساله ۲۰۰ هزار نوجوان را راهی بیمارستان کرده و موجب مرگ ۴ هزار و ۳۰۰ دانش‌آموز می‌شود.
*
طرح استیضاح سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلید خورد. محور عمده استیضاح وزیر آموزش و پرورش ابقاء یا به کارگیری مدیران و نیروهای متهم در جریان سوء استفاده‌های صندوق ذخیره فرهنگیان در طول سال‌های گذشته عنوان شده است.
* وزارت خزانه‌داری آمریکا یک روز پس از اجرایی شدن قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد و تعدادی از مقامات و شرکت‌های ایرانی را به بهانه ارتباط با سپاه پاسداران و هم‌راستا با اجرای قانون «کاتسا» در فهرست تحریم قرار داده است. نکته قابل توجه در این فهرست این است که همه این افراد و شرکت‌ها پیش از این هم در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داشته‌اند و اعلامیه جدید تنها بهانه‌ای جدید به فهرست دلایل تحریم این افراد و شرکت‌ها اضافه کرده است.
* سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه همایش جهان بدون ترور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره توان موشکی سپاه برای پاسخگویی به تهدیدات گفت: برد موشک‌های ما طبق سیاست‌هایی که رهبری تعیین کردند، محدود بوده و دو هزار کیلومتر است. هر چند توانمندی برای افزایش این برد وجود دارد، اما این میزان فعلاً کفایت می‌کند؛ چرا که آمریکایی‌ها به اندازه کافی در شعاع دو هزار کیلومتری کشور ما حضور دارند که در صورت تهاجم به آنها پاسخ داده خواهد شد.
* سربازان گمنام امام زمان(عج) یک باند آدم‌ربایی را که با عنوان وزارت اطلاعات دست به اقدامات مجرمانه می‌زدند، متلاشی کردند. اعضای این باند یازده نفره که از اشرار سابقه‌دار هستند، با تجهیزات نظامی غیر مجاز اقدام به ربایش شهروندان کرده و با ایجاد رعب و وحشت از طعمه‌های‌شان اخاذی می‌کردند که با اقدامات اطلاعاتی شناسایی شده و همه اعضای این باند در شهرهای تهران، ورامین، قم و الیگودرز دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
* کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فروش اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها هم قانونی است و هم دستور رئیس‌جمهور است و یکی از اولویت‌های حکم اینجانب از طرف رئیس‌جمهور بوده که به من ابلاغ شده است. بانک‌ها باید به سمت کار بانکی بروند، نه اینکه بنگاه‌داری کنند و این موضوع باید پیگیری شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: