به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۱۹
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
مجموعه شعر «سفرنامه با صاد»
یکی از نکات مجموعه شعر «سفرنامه با صاد» سروده سیدمهدی موسوی موضع‌مند بودن اشعار آن است. شاعر در این مجموعه موضع خود نسبت به رویدادهای جهان را نیز به خواننده نشان می‌دهد و از این منظر باید این کتاب را یک مجموعه جامع‌الاطراف پیرامون حماسه اربعین دانست که هم از منظر حسی و هم از زاویه اندیشه‌ای به ان توجه شده و خواننده با اندکی دقت می‌تواند به این زوایا دست پیدا کند.
فهیمه اکبری- اتفاقات بسیاری در عالم روی میدهد که ظرفیتهای بسیاری برای خلق آثار هنری دارد اما بخشی از جامعه هنرمندان از آنجا که تحت تاثیر رسانههای جهان هستند کمتر به مسائلی که متناسب با فضای بومی کشور است توجه میکنند و همین امر سبب میشود که در پرداخت و تولید آثار هنری شاهد نوعی بیگانگی باشیم. بیگانگی از روح جمعی جامعه که نمود آن در آثار هنری را میتوان در مایوس بودن و سیاه بودن یک اثر جستجو کرد.

حماسه بزرگ اربعین یکی از آن اتفاقاتی است که از دیرباز جریان داشته اما کمتر در رسانههای خارجی و حتی داخلی بروز داشته ولی در سالهای اخیر این اتفاق ابعاد گستردهتری یافته و خیل بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. حرکتی که بازتابهای بسیاری در رسانههای مختلف داشته و همین سبب شد برخی از هنرمندان به فکر خلق آثار هنری متناسب با این رویداد عظیم انسانی بیفتند. هرچند باز در این میان برخی چهرههای منتسب به جریانهای شبهروشنفکری از اساس با خلق هنری با محوریت چنین رویدادی مخالف بوده و سعی کردند با سکوت از کنار این مسئله گذر کنند.

با این حال در سالهای اخیر شاهد رشد آثاری با محوریت این حرکت عظیم انسانی هستیم. مجموعه شعر «سفرنامه با صاد» یکی از آثاری است که در این زمینه منتشر شده و به موضوع پیادهروی اربعین با بیانی شاعرانه پرداخته است.

این اشعار که سروده سیدمهدی موسوی است و انتشارات شهرستان ادب آن را منتشر کرده درنگهای شاعرانه در مسیر پیادهروی اربعین است که خواننده را با حال و هوای این سفر معنوی روبهرو میکند. اشعاری رنگارنگ از حضور طیفهای گوناگون ارادتمندان آستان سیدالشهدا است و در آن خواننده لحظاتی را میبیند که شاید بارها تصویر آن یا عین همان موقعیت را در مسیر پیادهروی دیده باشد ولی چنین توجهی به آن نکرده باشد و همین سبب شده که پرداخت شاعرانه این اشعار احساسات مخاطب را با خود درگیر کند.

این اشعار در قالب نیمایی سروده شده و به تعبیری آنها فرزند زمانه خود هستند و خواننده به خوبی ارتباط حسی و عاطفی با سرودهها برقرار میکند. اندیشه در تکتک قطعات این مجموعه موج میزند و شاعر تلاش کرده تا خواننده علاوه بر ارتباط عمیق عاطفی که با اشعار و موقعیتهای شاعرانه برقرار می‌‌کند از منظر فکری نیز با اشعار این مجموعه پیوندی برقرار کند.

یکی از نکات مجموعه شعر «سفرنامه با صاد» سروده سیدمهدی موسوی موضعمند بودن اشعار آن است. شاعر در این مجموعه موضع خود نسبت به رویدادهای جهان را نیز به خواننده نشان میدهد و از این منظر باید این کتاب را یک مجموعه جامعالاطراف پیرامون حماسه اربعین دانست که هم از منظر حسی و هم از زاویه اندیشهای به ان توجه شده و خواننده با اندکی دقت میتواند به این زوایا دست پیدا کند.

در مجموع اشعار «سفرنامه با صاد» میتواند در نزدیک شدن خواننده به فضای پیادهروی اربعین او را کمک کند و این نقطه قوت این کتاب بشمار میرود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: