به‌روز شده در: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۱۸
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
«ضیافت بلا» اثر آیت‌الله میرباقری
در این کتاب حتی به شبهاتی که گاهی در حاشیه زیارت عاشورا مطرح می‌شود، نیز پاسخ داده شده و سندیت این زیارت و کیفیت به جا آوردن نیز بیان شده و خواننده را در برابر این زیارت مطلع و مسلح می‌کند تا بتواند در برابر شبهات پاسخگو باشد.

فهیمه اکبری- سلوک، نکاهی که همراه با این واژه اغلب ترویج میشود روشی است که از مسیر اهل بیت(ع) نمیگذرد و بر پایه تلاشهای فرد برای رسیدن به مقامات است، وقتی سخن از سلوک میشود دستورالعملهای شخصی مطرح می‌‌شود و کمتر کسی به ذهنش خطور میکند که برای طی کردن مراتب طریقت از دستورالعملهای موجود که از سوی اهلبیت(ع) به آنها توصیه شده استفاده کنند.

کتاب «ضیافت بلا» درس گفتارهای آیتالله میرباقری که طی دو جلسه در سال ۷۷ ارائه شده که در آن به مقامات سلوکی زیارت عاشورا پرداخته شده است. این کتاب بر این است که پس از مرور روند سلوک، مسئله سولک بر محور تولی به ولیالله را تبیین میکند.

کتاب «ضیافت بلا» مقامات سلوکی در زیارت عاشورا، در دو فصل با عنوانهای «سیر و سلوک متعارف» و «مقامات سلوکی از زیارت عاشورا» تنظیم و چاپ شده است. این کتاب که مباحثی مانند «عزم و تصمیم انتخاب معبود»، «محاسبه»، «توبه» و «رجوع الی الله»، «سلام به ولی خدا» و «علت عقب ماندن افراد مختلف از قافله عاشورا» را بررسی کرده است.

«زیارت عاشورا معراجنامهای است که مراحل سلوک شیعه را تا رسیدن به مقام توحید بیان میکند. مقام توحید، مقام حیات و ممات محمد و آل محمد صلیاللهعلیهوآله است.» در این کتاب خواننده، با تفاسیری روبه رو میشود که زیارت عاشورا مسیری برای رسیدن به سلوک اهلبیت(ع) معرفی میشود و خواننده با تعابیر اخلاقی آن بیشتر آشنا میشود.

«به هر میزانی که انسان به سیدالشهداء نزدیک شود و با مصیبت آن حضرت همراه گردد و روح او تحت تأثیر مصیبت آن حضرت قرار گیرد، محبت و عشق به دنیا و مقام از بین میرود. این مصیبت همه چیز را میسوزاند. از این روست که فرمودند: نفس المهموم لظلمنا تسبیح. کار تسبیح چیزی جز تطهیر و مقدمهسازی برای مغفرت نیست.»

«تنها راه همین است و سایر راهها آدم را یکبُعدی بار میآورند؛ یعنی تبری در آنها نیست و فقط تولی است.» تمامی مراحل سلوک عادی مانند تفکر، یقضه، عزم، محاسبه و مانند آن باید در این مسیر قرار گیرد تا معنادار شود نه اینکه راهی بدون امام را فراروی نظر قرار دهد.

در این کتاب حتی به شبهاتی که گاهی در حاشیه زیارت عاشورا مطرح میشود، نیز پاسخ داده شده و سندیت این زیارت و کیفیت به جا آوردن نیز بیان شده و خواننده را در برابر این زیارت مطلع و مسلح میکند تا بتواند در برابر شبهات پاسخگو باشد.

«ضیافت بلا» تلاش دارد با نگاهی جدید به زیارت عاشورا، این دعا را راهی برای رسیدن به سلوک الیالله و نزدیک شدن به امامان معصوم(ع) معرفی کند. به نظر نویسنده کتاب «هدف از خلقت چیزی جز قرب و لقاء حضرت حق نیست، لذا شناخت راه وصول به این هدف بزرگ برای رسیدن به آن بسیار مهم و ضروری است و برای رسیدن به این راه دو نوع مسیر پیش بینی و پیشنهاد شده است، راه نخست، راه بزرگان و علمای اخلاق و برخی کتابهای معرفت به استناد آیات و روایت است و راه دوم سلوک با شفاعت اولیای خدا و بلای آن هاست. اگر راه نخست را همچون عبادت در ایام عادی سال فرض کنیم، راه دوم به منزله شب قدر است و راهی کوتاه تر برای رسیدن به لقای پروردگار است، که دعاهایی مانند زیارت عاشورا این راه را هموارتر می کنند.»

کتاب ۲۰۸ صفحهای «ضیافت بلا» اثر آیتالله سیدمحمدمهدی میرباقری از سوی نشر تمدن نوین اسلامی با قیمت ۹ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: