به‌روز شده در: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۱۰۷
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
زائرین اربعین حتما این متن را بخوانند
همه ما در طول زندگی نیاز مبرم به خلوت داریم اما با آمدن فضای مجازی به زندگی مردم به تدریج خلوت ها هم از بین رفت. دیگر خلوتی باقی نمانده و در گوشه ترین اماکن نیز افراد در دل دریای عظیم فضای مجازی غرق اند
در کتاب شریف معراج السعاده درباره یکی از خصائص انسانی یعنی خلوت و عزلت چنین می نویسد: ربیع بن خثیم گوید که: «اگر توانی در موضعی باشی که تو کسی را نشناسی و کسی هم ترا نشناسد چنان کن. و در گوشه نشینی محافظت اعضا و جوارح است از معاصی. و استراحت دل است. و سلامتی زندگانی است. و شکستن اسلحه شیطان است. و دوری از هر بدی است. و فراغت خاطر است. و هیچ پیغمبری و وصی پیغمبری نیست مگر اینکه در زمانی گوشه نشینی و عزلت اختیار کرده، یا در ابتدای زمان خود، یا در آخر آن.»

همچنین عیسی بن مریم (ع) فرمود: «زبان خود را نگاهدار از برای تعمیر دل خود. و در خانه خود بنشین و بگریز از ریا کاری و فضول معاش و گریه کن بر گناه خود. و فرار کن ازمردم همچنان که از شیر واقعی فرار می کنی. به درستی که پیش از این، مردم دوا بودند وحال مرض و دردند.» در فواید عزلت گفته اند که مهمترینش فراغت برای یاد خداست. عزلت نشین می تواند در آفاق و انفس به تفکر و اندیشه بنشیند. امام صادق(ع) فرمود: «هركس عزلت گزيند در دژ الهي مسكن گزيده و خداوند از او نگهباني ميكند، پس خوشا به حال كسي كه در پنهان و آشكار با او خلوت كرده است.»

حضرت ابراهيم عليه السلام به بت پرستان زمان خود فرمود: «من از شما و آنچه که
مي پرستيد دوري و عزلت گزيده و پروردگار خود را مي خوانم و اميدوارم که خداوند مرا شقي و بد عاقبت نفرموده و از لطف خود محروم ننمايد. (سوره مریم، آيه ۴۸) يک نمونه از عزلت گزيني در داستان اصحاب کهف است که مجبور شدند از ظلم حاکمان زمان خود فرار کنند و به غار پناه ببرند. (کهف، آیه 16)

هر که را توفيق حق آمد دليل

گوشه ای بگرفت و رست از قال و قيل

همه ما در طول زندگی نیاز مبرم به خلوت داریم اما با آمدن فضای مجازی به زندگی مردم به تدریج خلوت ها هم از بین رفت. دیگر خلوتی باقی نمانده و در گوشه ترین اماکن نیز افراد در دل دریای عظیم فضای مجازی غرق اند. اگر نگاهی به اعتکاف های سال های اخیر در مساجد بیندازیم می بینیم ساعات زیادی از وقت معتکفین در فضای مجازی می گذرد. در حقیقت ما از فضای حقیقی می گریزیم و به فضای مجازی وارد م شویم که دقیقا مصداق از چاله به چاه افتادن است!

در همین زیارت پر فیض اربعین نگاه کنید که در این ایام چه غوغایی در فضای مجازی بپاست. اصل امر به معروف و تبلیغ و غیره را نمی خواهم زیر سوال ببرم لکن نباید از یاد ببریم که غرق شدن در فضای مجازی خود موجب از بین رفتن حال و هوای معنوی زیرات خواهد شد.

صفوان جمال نقل می کند که با حضرت صادق (ع) همسفر بود، به کوفه که رسیدند، امام دستور داد تا مرکب را بخواباند و فرمود: «اینجا قبر جدم امیرمؤمنان (ع) است. سپس حضرت غسل کرد، لباس دیگری پوشید، به طرفه تپه ای که قبر امیرمومنان (ع) آنجا بود، راه افتاد و به صفوان فرمود: تو هم مثل من کن، گام هایت را کوچک بردار، نگاهت را به طرف پایین بگیر، متواضعانه راه برو... . سپس خودش با صفوان به طرف قبر حرکت کردند؛ در حالی که سکینه و وقار بر آن دو حاکم بود و تسبیح و تقدیس و تهلیل می گفتند، تا به قبر شریف رسیدند.» این روایت نشان می دهد که زیارت تنها به دیدن و بوسیدن عتبه امام نیست بلکه باید باطن خویش را نیز مهیای زیرات نماییم. که این امر حاصل نمی شود مگر با فاصله گرفتن از برخی هیاهوهای روزمره و عادات همیشگی.

برچسب ها: زائرین اربعین
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: