به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۶۰۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

ماله کشی بر مطالبات مردم به سبک زیباکلام
صادق زيباكلام در يادداشتي محير العقول، برآورده نشدن مطالبات 24 ميليون رأي‌دهنده به روحاني را گردن نهادهاي قدرت انداخت و ضمن تهديد تلويحي رئيس‌جمهور، نسبت به كاهش سرمايه اجتماعي وي هشدار داد.

زيبا‌كلام در يادداشتي كه براي روزنامه آرمان نوشته، مبناي تحليل خود را « موجي گسترده از حسرت و نااميدي و احساس به بن بست رسيدن دانشجويان» قرار داد و در توضيح اين سرخوردگي ها، مدعي شده است كه « ديگران‌» و « مراكز قدرت» نمي‌گذارند كه روحاني به مطالبات مردم پاسخ بدهد!اين فعال اصلاح طلب در توهيني آشكار به وزير پيشنهادي علوم، معرفي او از سوي روحاني را از روي «اجبار » عنوان كرده است. زيبا كلام در عين حال با طرح اين موضوع كه ممكن است، خود روحاني تمايل چنداني به اصلاح نداشته باشد، در عين حال بازهم انگشت اتهام را به سوي « مراكز قدرت» برده كه به ادعاي او نه تنها كمكي به رئيس‌جمهور نمي‌كنند، بلكه بر سر راه او مانع ايجاد مي‌كنند. وي در عين حال روحاني را به كسي تشبيه كرده كه در حال بريدن شاخه‌اي است كه خود روي آن نشسته است و با به كار بردن عبارت «قمار وحشتناك» روحاني را تهديد كرده است كه اگر به همين سبك و سياق پيش برود، در انتخابات آينده نبايد انتظاري از آن 24 ميليون رأي دهنده داشت كه بار ديگر سر صندوق‌هاي راي حاضر شوند.اين عتاب و خطاب قرار‌دادن‌هاي روحاني كه از مدت‌ها پيش براي مرزبندي احتمالي اصلاح طلبان با روحاني براي انتخابات مجلس و 1400 آغاز شده است، روز گذشته به شكل ديگري در كلام عبدالله ناصري، فعال سياسي اصلاح‌طلب باز‌توليد شد. ناصري در گفت‌وگو با ايسنا درپاسخ به اين پرسش كه آيا روحاني با نحوه چينش كابينه و ديدار اخير خود با جامعه روحانيت در حال نزديك شدن به اصولگرايان است تصريح كرد: من نمي‌دانم كه روحاني بعد از دولت دوم و پاياني خود مي‌خواهد به جايگاه سياسي گذشته خود يعني جامعه روحانيت مبارز باز گردد يا نه. تحليل من اين است كه او مي‌خواهد هم‌صدايي و هم‌نوايي خود را با جامعه روحانيت بيشتر و در بعضي جلسات آنها شركت و با ياران قديمي خود گفت‌وگو كند كه البته اين را حركت ناپسندي نمي‌دانم چون روحاني هيچ‌گاه خود را چهره اصلاح‌طلب معرفي نكرده است. او تحت تأثير گفتمان اصلاح‌طلبي قرار داشت و به همين جهت مورد اقبال جامعه قرار گرفته است. وي همچنين با اشاره به اينكه اصلاح‌طلبان بنابر مصالح كشور و منافع ملي در سال 92 و 96 از روحاني حمايت كردند، خاطرنشان كرد: ما انتظار نداشتيم كه روحاني صددرصد با رويكرد اصلاح‌طلبان همراهي كند اما انتظار كم‌كاري هم از او نداشتيم.

افزایش ۷ میلیونی قیمت خودرو از کارخانه تا بازار طبیعی نیست
رئیس شورای رقابت گفت: از درب کارخانه تا بازار مصرف، افزایش 400 هزار تومانی طبیعی است، افزایش هفت میلیون تومانی برخی خودروها مثل رنو ساندرو در چهارچوب مقررات و دستورالعمل تنظیمی ما نیست و نظارتی بر آنها نیست. رضا شیوا در ارتباط تلفنی با برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در ایران سه نوع خودرو داریم، وارداتی، مونتاژی و ساخت داخل و آنچه حاشیه بازار داخلی نخواهد داشت خودروهای خانواده پراید و پژو هستند و شورای رقابت دستورالعمل تنظیم قیمت آنها را ارائه نموده است. وی ادامه داد: از درب کارخانه تا بازار مصرف، افزایش 400 هزار تومانی طبیعی است افزایش هفت میلیون تومانی برخی خودروها مثل رنو ساندرو در چارچوب مقررات و دستورالعمل تنظیمی ما نیست و نظارتی بر آنها نیست. شیوا گفت: حداکثر مواقع، افزایش تقاضا سبب افزایش قیمت می شود و این کاملاً معمولی است. ما فقط در مورد خودروهای زیر 45 میلیون تومان اجازه ورود داریم. احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: برای آنکه جلوی افزایش قیمت را بگیریم باید افزایش تقاضا را متوقف کنیم اگر کارخانه ها ثبت نام فروش خودرو نداشته باشند و فقط بازار حاشیه اقدام به معامله کند افزایش تقاضا کاهش می یابد. شیوا در ادامه ارتباط تلفنی با استودیو گفت: اگر خودرو برای ارائه داشته باشیم تقاضا افزایش نمی یابد، در کشور ما هر وقت عرضه کم می شود تقاضا افزایش پیدا می کند.
دانشگاه‌هایی که ورشکسته می‌شوند؟
!
در حال حاضر نزدیک به ۲۸۰۰ واحد دانشگاهی در کشور فعالیت می کنند که از این تعداد ۳۴۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی بصورت غیرانتفاعی اداره می شوند. براساس آمارهای موجود، از تعداد ۳۴۰ مؤسسه و دانشگاه غیرانتفاعی، حدود ۳۱۰ واحد در حال فعالیت هستند و ۳۰ مؤسسه باقی مانده غیرفعال تلقی می شوند که ظرفیت این موسسات از طرف وزارت علوم به دلایل مختلف مانند اختلاف بین هیات موسس، فقدان محل فیزیکی مناسب یا عدم رعایت استانداردهای وزارت علوم، به صفر تقلیل یافته و اگر آنها بتوانند مشکلات مربوطه را برطرف کنند، احتمالاً می توانند فعالیت خود را دوباره از نو شروع کنند، ولی در حال حاضر غیر فعال هستند. تعداد موسسات غیر دولتی غیرانتفاعی از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳ سیر صعودی داشت ولی از سال ۱۳۸۳ به صورت فزاینده و غیرقابل باوری افزایش یافت، به طوری که از ۴۴ مرکز به ۳۴۰ مؤسسه رسید. در سال ۱۳۹۲ روند افزایش موسسات غیرانتفاعی توسط وزارت علوم متوقف شده و به هیچ مرکز آموزشی جدیدی مجوزجدیدی ارائه نشد.
بزرگترین چالش رژیم صهیونیستی از نگاه لیبرمن
اویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت که بزرگترین چالشی که این رژیم امروز با آن مواجه است، استقرار ایران در سوریه با کمک حزب‌الله است
.وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در اظهاراتی بی‌اساس، ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به تروریسم متهم کرد.وی مدعی شد که ایران برای احداث پایگاه‌های هوایی و دریایی در خاک سوریه تلاش می‌کند و از این طریق قصد دارد، سوریه را به خط مقدم خود تبدیل کند.این مقام صهیونیستی با لحنی هشدار آمیز گفت که تل‌آویو از همه امکانات موجود خود برای جلوگیری از استقرار ایران در سوریه استفاده می‌کند.

وی گفت که دشمنان اسرائیل نباید خطوط قرمز آن را بیازمایند.
یک بازداشتی فتنه 88 معاون فرهنگی مترو می شود
درحالی که انتصابات مساله دار در شهرداری تهران مدت هاست آغاز شده است ، در آخرین اقدام صورت گرفته، یک بازداشتی فتنه 88 بعنوان مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران منصوب شد
.
علی پیرحسینلو از فعالان جبهه منحله مشارکت که در شهریور سال 88 بهمراه همسرش فاطمه ستوده بازداشت شده بود، با حکم پورسیدآقایی بعنوان مشاور فرهنگی معاونت حمل و نقل و ترافیک تهران منصوب شده است .
گفته می شود قرار است وی به زودی بر صندلی معاون فرهنگی شرکت بهره برداری متروی تهران تکیه بزند .
انتصابی که در صورت تائید آن، موجی از نگرانی در بین کارکنان شرکت بهره برداری متروی تهران ایجاد خواهد کرد و بیم از دست رفتن کلیه اقدامات فرهنگی صورت گرفته تا کنون را زنده می کند ..
نوشته های این بازداشتی فتنه 88 با استقبال گسترده رسانه های بیگانه مواجه می شد .

دزدان دریایی جنازه ناخدای ایرانی را پس دادند
به گفته مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار و کنارک، جنازه ناخدای شناور ایرانی که در یورش دزدان دریایی سومالی به ضرب گلوله کشته شده بود با ریش سفیدی یک ناخدای اماراتی به کشور باز می‌گردد. علیم افشار، (مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار و کنارک) در مورد وضعیت جنازه ناخدای کشته شده به دست دزدان دریایی سومالی، به خبرنگار ایلنا می‌گوید: یک ناخدای شناور تجاری اماراتی که پیش از این با ناخدای کشته شده به دست دزدان دریایی سومالی رفیق بود با ریش سفیدی جنازه او را پس گرفت تا به دست خانواده‌اش در ایران برساند. او ادامه می‌دهد: گویا این ناخدا اماراتی که پیش از این با ناخدای ایرانی با افراد مرتبط با گروه دزدان دریایی سومالی مراوداتی داشته‌است با ریش سفیدی و توضیح شرایط معیشتی این ناخدا توانست جنازه او را پس بگیرد. افشار در مورد وضعیت خانوادگی این ناخدای کشته شده اضافه می‌کند: ناخدا رحمتی از اهالی شهرستان کنارک بود و حدود سی‌سال سن‌داشت از او چهار فرزند باقی مانده ‌است که بزرگترین آنها یازده سال و کوچکترین آنها یک سال دارند.
با توصیه سردار سلیمانی نتیجه همه‌پرسی لغو شد
معاون پیشین نخست وزیر عراق در امور انرژی در گفت‌وگو با یک رسانه عربی گفت: عراق و ایران در تمام زمینه‌ها از روابط خوبی برخوردار هستند. حسین الشهرستانی، معاون پیشین نخست وزیر عراق در امور انرژی در گفت‌وگو با المیادین گفت: سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران تلاش فراوانی کرد و رهبران اقلیم کردستان عراق را نصیحت کرد تا نتیجه همه‌پرسی را لغو کنند. وی افزود: ایران و عراق در تمام زمینه‌ها از روابط خوبی برخوردار هستند و اجازه نخواهیم داد که آمریکایی‌ها در روابط ما با ایران دخالت کنند.
اشتباه ویرگولی نمایندگان در بودجهٔ
۹۶
اشتباه مجلس در برداشتن یک ویرگول در ماده‌ای از قانون بودجه سال ۹۶، موجب افزایش حقوق برخی از مسئولان و احیای حقوق مادام‌العمر آنها شد. برخی نمایندگان تلاش کردند تا با اصلاحیهای این اشتباه را مرتفع کنند،‌ اما این طرح یک فوریتی با موافقت دیگر نمایندگان مجلس همراه نشد. درخواست يك فوريتي براي طرح اصلاح بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 96 كشور در جلسه علني امروز مجلس مطرح شد. بحث بر سر يك ويرگول بود كه حذفش در متن قانون موجب افزايش يكباره حقوق برخي از مسئولان شده است. در ماده واحده این طرح آمده بود که «افزایش حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر از قبیل هئیت علمی، کارکنان کشوری و لشکری و قضات به طور جداگانه توسط دولت در این قانون انجام می‌گیرد. به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوق، ثابت باقی بماند». حسینعلی حاجي‌دليگاني نماینده شاهینشهر براي توضيح اين طرح يك فوريتي،‌ گفت: اتفاقي هنگام تصويب بودجه افتاد. در لايحه اي كه دولت داد،‌ آمده بود كه «افزايش حقوق گروه هاي مختلف حقوق بگير» كه ادامه داده بودند «در حكم حقوق» ويرگول‌ «ثابت باقي بماند. »... . اين عين جمله اي است كه در لايحه دولت بوده است اما ناخودآگاه يا از روي قصد اتفاقي افتاده است كه در گزارش تلفيق بودجه كه بعد هم قانون شده است،‌ آمده است «در حكم حقوق ثابت بماند. »او در توضيح اين اشتباه ويرگولي، افزود: معني اين مطلب اين است كه تمامي دريافت افراد، اعم از مقامات و اعم از كاركنان دولت كه در زمان شاغل بودن مي گيرند، مثلا اضافه كار و پاداش هاو. . . همه به عنوان حقوق ثابت تلقي شود كه طبيعتا در بازنشستگي هم آنها اعمال مي شود!حاجی دليگاني با طرح اين سئوال كه «حالا تفاوتش چقدر است؟»،‌ پاسخ داد: كارشناسان سازمان برنامه و بودجه مي گويند كه این بند از قانون بودجه، همين امسال 7 هزار ميليارد تومان بار مالي دارد و تا 50 سال هم آثارش در بازنشستگي ها و در صندوق هاي مختلف ادامه خواهد داشت. حدود 100 هزار ميليارد تومان بار مالي براي صندوق هاي بازنشستگي خواهد داشت!
غیبت پرسپولیسی‌ها در مراسم تشییع اسطوره باشگاه

پیکر پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در میان دستان اهالی فوتبال تشییع و به بهشت زهرا (س) منتقل شد. صبح امروز (چهارشنبه) از ساعت ۹ تعداد زیادی از علاقه مندان، پیشکسوتان و اهالی فوتبال برای تشییع پیکر مرحوم ابراهیم آشتیانی خود را به ورزشگاه شهید شیرودی رسانده بودند تا با پیشکسوت بزرگ باشگاه پرسپولیس وداع کنند. نکته قابل توجه در مراسم امروز این بود که هیچ یک از بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس و همین طور مدیرعامل این باشگاه به مراسم تشییع نیامده بودند و از طرف مدیریت باشگاه پرسپولیس فقط جعفر کاشانی که هم دوره آن مرحوم بود حضور داشت
از واشنگتن دور نمی‌شویم

یک مقام اروپایی که نامش اعلام نشد، به رویترز گفت: «این اتحادیه بدون اینکه بخواهد خود را به صورت کامل از واشنگتن دور کند، به دنبال این موضوع است که در گام بعدی، انتقاد از برنامه موشک‌های بالستیک ایران و نقشی را که از دید غرب نقش بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه است، بررسی کند


افشاگری یک نماینده درباره پشت پرده واگذاری یک پالایشگاه

احمد صفری، نماینده کرمانشاه گفت: پالایشگاه کرمانشاه در سال ۹۳ برای رد دیون به ۹ بانک دولتی به قیمت ۱۱۰۰ میلیارد تومان واگذار شد. سؤال این است که چه اتفاقی افتاد که در سال ۹۵ با تورم سالانه حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد این پالایشگاه با ۲۱۰ میلیارد تومان آن هم با شرایط پرداخت ده ساله یعنی با دو سال تنفس و بعد پرداخت بدهی در طول ۸ سال آن هم اقساط شش ماهه واگذار شد. اتفاقات رخ داده و پشت پرده واگذاری پالایشگاه کرمانشاه ناشی از لابی‌گری رئیس سازمان خصوصی سازی و کارشناسان مربوطه است. ما با رانت افراد بدبخت و ساده لوح را پیدا می‌کنیم و آنها را تبدیل به مفسده مالی می کنیم. حتی به آقای طیب‌نیا گفتم به نفر سوم بدون پشتوانه مالی بنگاه اقتصادی واگذار شده که روند آن معلوم نیست
نگرانی‌های مشترک

خبرگزاری فرانسه در گزارش اخیر خود از افزایش تماس‌های پشت‌پرده میان مقامات رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به دلیل نگرانی‌های مشترک دو طرف بر سر افزایش قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران خبر داده است. شماری از کارشناسان و مقامات می‌گویند؛ اینکه کشورهای عربی به زودی اسرائیل را به رسمیت بشناسند امری بعید به نظر می‌رسد؛ اما همکاری‌های پشت صحنه آنها در زمینه‌های متعددی آغاز شده است. در این زمینه ایوب کارا، وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی به خبرگزاری فرانسه گفته است: «روابط ما هنوز مخفیانه و غیر رسمی است؛ زیرا فرهنگ خاورمیانه به این موضوع حساس است
دانش‌آموز ارومیه‌ای مورد بی‌حرمتی قرار گرفته اما تعرض تأیید نشده

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پا سخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت دختر دانش آموز ارومیه‌ای و بررسی پرونده او اظهار کرد: آخرین گزارشی که دیشب از بازرس آموزش و پرورش که در حال حاضر در کنار مدیر کل به بررسی این موضوع می پردازد، دریافت کردم، نشان می‌دهد که هنوز مراجع رسمی به صورت رسمی این تعرض را تأیید نکرده‌اند و لااقل در سطحی که در ارومیه این موضوع شایعه شده اتفاق نیفتاده است؛ البته بی‌حرمتی تأیید شده است اما تعرضی که آنجا شایعه بوده تایید نشده و منتظریم که مراجع رسمی نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام کنند. وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ماجرای تعرض به دانش آموز ارومیه‌ای اظهار کرد: تعرض به آن معنا که در رسانه ها مطرح شده بود، اتفاق نیفتاده است و هنوز مراجع رسمی آن را تأیید نکرده‌اند، اما انجام بی حرمتی، از سوی آنان تایید شده است.
اخبار روزانه:
*
«شهباز حسن پوربیگلری» نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی گفت: "اجرای ابرپروژه انتقال آب خلیج فارس به استان‌های کرمان، یزد و فلات مرکزی در کشور آغاز شده است"،این پروژه توسط بخش خصوصی، هدایت و رهبری می‌شود.
* دکتر علیرضا جلالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) با حضور در استان سیستان‌وبلوچستان از اعزام کاروان متخصصان جهادگر این دانشگاه به هیرمند خبر داد و گفت: در این سفر تیم کاملی از متخصصان و پزشکان دانشگاه و مراکز درمانی تابعه با حضور در شهر هیرمند و استقرار در بیمارستان شهدای این شهر در سه شیفت کاری به مردم محروم منطقه خدمت خواهند کرد.
* حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی نقشه کشیده بودند که در اقلیم کردستان عراق اسرائیل دوم درست کنند و این شرم‌آور است که پرچم اسرائیل را در آنجا برپا کردند؛ ولی هدایت‌های رهبری و فداکاری‌های سردار سلیمانی نقشه‌های‌شان را برهم ریخت و بدون اینکه خون از دماغ کسی بیاید، کرکوک آزاد شد.
* دکتر جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از صدور حکم اعدام برای یک عامل موساد خبر داد و گفت: یکی از اقدامات محکوم‌‌علیه، اعلام نشانی و برخی مشخصات سی نفر از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای، از جمله شهیدان شهریاری و علی ‌محمدی به افسران اطلاعاتی موساد بوده که به ترور و شهادت آنان منتهی شده است.
* مدیرعامل بانک پارسیان که عاملیت تعهدات تعاونی منحله ثامن‌الحجج(ع) را برعهده دارد، ضمن تشریح آخرین روند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران این تعاونی ابراز امیدواری کرد که با تصمیم‌گیری مسئولان مربوطه و تأمین مالی بتوان به زودی پرداخت سپرده‌های بیش از ۳۰۰ میلیون تومان را در دستور کار قرار داد.
* روسیه قطعنامه شورای امنیت برای تمدید مأموریت تحقیق درباره آنچه را که استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی خوانده می‌شود، وتو کرد. سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در این باره گفت: «طرح آمریکا برای تمدید تحقیق در این زمینه با هدف اخلال در نقش روسیه در سوریه است
* با گذشت شش ماه از سال ۱۳۹۶ تنها 96/3 درصد از تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی مربوط به طرح رونق تولید ملی به واحدهای تولیدی پرداخت شده است؛ رقمی که با توجه به فرصت باقی‌مانده تا پایان سال نگرانی بسیار زیادی را در زمینه محقق شدن پرداخت رقم مذکور ایجاد کرده است.
* تلاش شبه‌نظامیان بارزانی برای ترور یکی از فرماندهان ارشد نیروهای حشد الشعبی در شمال کرکوک با شکست مواجه شد و خودروی ضد گلوله حامل ابوزینب سلطان جان وی را حفظ کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: