کد خبر: ۲۶۰۱۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

تعبير خبرگزاري اصلاح‌طلب: «باغباني» كه مي‌خواهد «وزير» شود!

منصور غلامي؛ «باغباني در دانشگاه!» اين تعبيري طعنه آميز است از سوي يكي از خبرگزاري‌هاي نزديك به اصلاح طلبان، ناخشنودي خود را از گزينه پيشنهادي وزير علوم بيان كرده باشد. خبرگزاري ايلنا كه براي اثبات ناخرسندي خود به سراغ سه نسل از دانشجويان دانشگاه بوعلي همدان رفته است، نوشته است منصور غلامي كه دكترايش را در رشته «علوم باغباني» گرفته در دولت اصلاحات رويكرد اصلاح طلبي داشته و اكنون با تغيير رويه رويكرد اعتدالي در پيش گرفته است. اين خبرگزاري در ادامه نارضايتي خود، كهولت سن وزير پيشنهادي علوم را مورد توجه قرار داده و مي‌نويسد: به هر تفسير، چه اين تغيير رويه اصلاح‌طلبانه غلامي در چهار سال اخير نسبت به دوران هشت ساله دولت اصلاحات، در ادامه راه نيز به وزارت علوم تسري پيدا كند و چه، معجزه‌اي در كار باشد، به نظر مي‌رسد، «كهولت سن» و ورود به دهه ششم زندگي دانش‌آموخته باغباني كه مي‌خواهد «وزير دانشگاه» باشد، در شيوه هرس زوايد و نواقص اين باغ سرمازده موثر خواهد بود.
گزارش سایت اصلاح‌طلب از علت اختلاف جهانگیری با دولت

یک سایت اصلاح‌طلب نوشت اسحاق جهانگیری اختلافات جدی با دولت پیدا کرده است.به گزارش جوان، انصاف نیوز نوشت: «اسحاق جهانگیری به خاطر برخی مشکلات و اختلافات در آستانه جدایی از دولت است؛ او در دولت دوازدهم مورد مشورت رئیس‌جمهور قرار نمی‌گیرد. محمود واعظی عملاً جای جهانگیری را در کابینه گرفته است. در انتخاب استانداران نیز استانداران اصلاح طلب دوره خاتمی بلاتکلیف مانده‌اندانصاف‌نیوز به نقل از منبع خود نوشت: «یکی از مرتبطین می‌گفت دولت هیچ برنامه‌ای برای اقتصادش ندارد. حتی برخی مدیران بانک‌های خارجی که برای همکاری اقتصادی به کشور آمده بودند پس از مدتی بلاتکلیفی دست خالی بازگشته‌اند. مدیر یکی از بانک‌های عمان که به دستور سلطان قابوس سه بار برای بازگشایی ال‌سی به ایران آمده است بعد از اینکه از داخل ایران مشخص نکردند باید با که گفت‌وگو کند، دست خالی برگشته است
تجویز مذاکره بر سر توان دفاعی کشور با اروپایی‌ها
!
روزنامه «بهار» در گزارشی با عنوان «اروپا، آمریکا نیست» نوشت: «برخی به دنبال همسان‌سازی کشورهای اروپایی و آمریکای ‌ترامپ هستند. در حالی که کشورهای اروپایی همصدا با ایران بر این عقیده‌اند که اختلافات و تنش‌های دیگر موجود میان ایران و غرب (حتی بحث توانمندی‌های موشکی) هیچ گونه ارتباطی با برجام نداشته و نباید این مسائل را یکسان تلقی کرد. جمهوری اسلامی ایران می‌تواند برای خنثی کردن تهدیدات و فشارهای احتمالی آمریکا مذاکراتی را بر اساس الگوی برجام که مبتنی بر سیاست «بردـ برد» بوده است، با کشورهای اروپایی آغاز کرده و با توجه به توانمندی‌های دیپلمات‌های کشور موانعی را در مسیر دولت‌ترامپ که در پی افزایش فشارها به کشورمان است، ایجاد کند

جاسوس هسته‌ای را بانک مرکزی معرفی کرد
محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در واکنش به خبری که وی را عامل معرفی دری‌اصفهانی به تیم مذاکرات هسته‌ای معرفی کرده بود، ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد: «به‌ نحوی نامربوط، اشاره به خبر جعلی معرفی آقای دری‌اصفهانی از سوی این‌ جانب به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای شده که بی‌پایه و نادرست است. وزارت خارجه به صراحت اعلام کرده است که ایشان به ‌عنوان کارشناس بانکی معرفی ‌شده از سوی بانک مرکزی، مورد مشورت تخصصی تیم مذاکره قرار گرفته است و وزارت اطلاعات به‌ منزله دستگاه مسئول امنیتی کشور، رعایت همه ملاحظات امنیتی در مذاکرات را به ‌عهده داشته و تأیید کرده است
آمریکا به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده است
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه کشورمان در پنل تخصصی برجام در نشست عدم اشاعه در مسکو اظهار داشت: در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور مستمر پایبندی ایران به توافق برجام را تأیید کرده است، ایالات متحده آمریکا به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده و به صراحت روح و متن برجام را در موارد متعددی نقض کرده است. سیدعباس عراقچی افزود: ایالات متحده آمریکا در حالی که خود ناقض برجام است، دیگران را ناقض برجام می‌داند و خود را در جایگاه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده و زیاده‌خواهی هم می‌کند. این روال مسلماً نمی‌تواند ادامه پیدا کند و آمریکا باید مسئولیت هرگونه پیامدهای اقدامات خود و زیر پا گذاشتن توافق را بپذیرد. عراقچی تأکید کرد: روشن و صریح می‌گویم هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام یا الحاق ضمایم و اضافات به «برنامه جامع اقدام مشترک» وجود ندارد.

ترامپ نقش دیوانه‌ها را بازی می‌کند
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با تأکید بر اینکه امنیت و ثبات منطقه صرفاً با حضور ایران تأمین می‌شود، گفت: جنگ ۸۰ ماهه سوریه با شکست نهایی داعش در حال اتمام است. سردار سرلشکر سیدیحیی صفوی افزود: تمام اتفاقات امروز منطقه و آشوب‌های آن را استکبار جهانی به‌ دلیل مقابله با انقلاب اسلامی به ‌وجود آورده و ترامپ هم فرد دیوانه‌ای نیست؛ بلکه نقش دیوانه‌ها را بازی می‌کند، چرا که برای تحقق اهداف راهبردی آمریکا در منطقه به وجود چنین شخصیتی نیاز است. وی با اشاره به ملاقات کیسینجر با ترامپ در ماه‌های اخیر، تصریح کرد: راهبرد بی‌خردانه این روزای رئیس‌جمهور آمریکا را این مشاور دولت آمریکا به وی توصیه کرده است؛ چرا که آمریکا در شرایط حاضر نیازمند نفوذ و اشاعه ترس بین‌المللی است که جز با وجود فردی به ظاهر دیوانه در رأس دولت آمریکا حاصل نمی‌شود.

اروپایی‌ها حق دخالت در مسائل دفاعی ما را ندارند
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل با بیان اینکه اگر کسانی حق داشته باشند در منطقه حضور پیدا کنند، آن کشورهای منطقه هستند و ایران جزئی از منطقه است، گفت: موضوع موشکی ما به تصمیم‌گیری نظام مربوط است و ما برای دفاع از خود از کسی اجازه نمی‌گیریم و هر چقدر که لازم باشد از امکانات پیشرفته‌تر دفاعی برای دفاع از خودمان استفاده می‌کنیم؛ این جزء خطوط قرمز ماست و اروپایی‌ها، همچون آمریکایی‌ها حق دخالت در مسائل دفاعی و حضور منطقه‌ای ما را ندارند. علی‌اکبر ولایتی در ادامه با اشاره به اینکه برجام هیچ شرطی ندارد، یادآور شد: آنچه بین دو طرف در برجام امضا شده، باید اعمال شود. همچنین اروپایی‌ها باید آمریکا را وادار کنند تا حتماً برجام را اجرا کنند، این وظیفه بقیه کشورهای ١+٥ است که مانع تخطی آمریکایی‌ها و خدشه‌دار کردن برجام بشوند.

شایعه جریمه بانک‌های ترکیه به دلیل ارتباط با ایران
نهاد نظارتی بخش بانکداری ترکیه با صدور بیانیه‌ای گزارش منتشر شده در یکی از رسانه‌های این کشور مبنی بر تصمیم آمریکا برای جریمه بانک‌های ترکیه‌ای به دلیل ارتباط با ایران را رد کرد. روزنامه «خبر ترک» نوشته بود، آمریکا به زودی شش بانک ترکیه‌ای را به اتهام نقض تحریم‌های ایران چندین میلیارد دلار جریمه می‌کند. این ادعا را هیچ منبعی در آمریکا یا ترکیه تأیید نکرده و نهاد نظارتی بخش بانکی ترکیه نیز آن را «شایعه» خوانده و از مردم خواسته است به آن توجه نکنند. ادعای احتمالی جریمه بانک‌های ترکیه‌ای در حالی منتشر شده است که روابط ترکیه و آمریکا بر سر دستگیری یکی از کارمندان محلی سفارت آمریکا در استانبول تیره و تار شده و دو کشور، صدور روادید برای اتباع طرف مقابل را محدود کرده‌اند.
وحشت از افراد خون آشام در کشور آفریقایی

کشور کوچک مالاوی با یک فاجعه عجیب و باورنکردنی روبرو است. فاجعه ای به نام افراد خون آشام که براساس یک سری خرافات به ترویج خوردن خون انسان دعوت می کنند. این فاجعه آن اندازه گسترده شده که سازمان ملل کارمندانش را از این کشور خارج کرده است و پلیس مالاوی 140 تن را در ارتباط با افرادی به نام خون آشام بازداشت کرد. جمهوری مالاوی کشوری محصور در خشکی است که در جنوب شرق آفریقا، شمال موزامبیک و شرق زامبیا قرار دارد.
ثبت برندهای ایرانی توسط افراد بی صلاحیت در افغانستان

بر اساس گزارش برخی فعالان اقتصادی ایران در کشور افغانستان به تعدادی از مدیران اجرایی، درباره این که به تازگی ثبت علائم تجاری و برندهای ایرانی در آن کشور توسط اشخاص فاقد صلاحیت و نمایندگی مرسوم شده، از مواجه شدن شرکت های ایرانی با مشکلات مختلف قانونی خبر داده و افزوده اند که با درخواست افراد مذکور، اجازه ورود محصول با آن علامت تجاری به افغانستان، از بقیه سلب شده و در عین حال، شکایت از فرد متقلب نیز زمان بر و پرهزینه است.
استخدام دختر نماینده مصداق پارتی بازی است

حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استخدام دختر یک نماینده مجلس در وزارت نفت گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از ایثارگران اعم از فرزندان شهید، جانباز و آزاده در کشور هستند که طبق قانون ایثارگران باید رسمی شوند اما هنوز برای آنها اقدامی نشده است. وی افزود: در خود وزارتخانه افرادی را می شناسم که تحصیلات مقطع دکتری داشته و حتی نخبه هم هستند اما سالیان سال در آرزوی رسمی شدن هستند. عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: چگونه دختر یک نماینده مجلس که اتفاقا این نماینده از طرف مجلس عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی است و گاه و بیگاه توجیهاتی دارد، در وزارت نفت استخدام می شود و بیژن زنگنه وزیر نفت دستور استخدام وی را صادر می کند. کامران افزود: استخدام دختر نماینده مجلس، مصداق پارتی بازی و از مصادیق منکر است و نماینده مذکور باید از عضویت در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی استعفا دهد. وی افزود: سؤال این است که اگر پدر این دختر، نماینده مجلس نبود، آیا وی در وزارت نفت استخدام می شد.
۶۷ درصد آمریکایی‌ها مخالف خروج از برجام
بر اساس آخرین نظرسنجی «سی‌ان‌ان»، ۶۷ درصد شهروندان امریکایی اعلام کرده‌اند که نمی‌خواهند امریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود. به گزارش ایلنا، بر اساس این گزارش از میان هزار شرکت‌کننده در نظرسنجی، ۶۲ درصد گفته‌اند که حس می‌کنند کره‌ شمالی جدی‌ترین خطر برای امریکاست و تنها سه دهم درصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، ایران را جدی‌ترین خطر برای امریکا می‌دانند و این کمترین میزان از سال ۲۰۰۰ تاکنون است.
کنار گذاشتن دختران ایران از مسابقات بسکتبال زیر شانزده سال آسیا به خاطر بدهی

تیم بسکتبال دختران ایران که برای نخستین بار پس از ۳۷ سال قرار بود در یک رویداد رسمی حضور داشته باشد به علت بدهی فدراسیون به فیبا، از برنامه بازی های زیر شانزده سال آسیا کنار گذاشته شد. این اتفاق در حالی رخ داد که قرعه کشی مسابقات زیر شانزده سال دختران آسیا صورت گرفته بود و ایران با تیم های هند، نپال و سریلانکا همگروه بود و قراربود فردا در نخستین مصاف مقابل سریلانکا قرار گیرد اما در برنامه بازیها، دیدارهای تیم ایران حذف شده است. گفته می‌شود این موضوع بخاطر بدهی حدودا ۳۲۵ هزاردلاری فدراسیون بسکتبال ایران به فدراسیون جهانی است. محمود مشحون رئیس فدراسیون بسکتبال در پاسخ به خبرنگار ایسنا تنها به گفتن جمله ای کوتاه بسنده کرد و گفت: در جلسه حضور دارم و به دنبال حل مشکل هستم.

ذره بین دولت روی اثربخشی سیاست های صرفه ‌جویی انرژی
طبق ابلاغیه یک مقام مسئول به تعدادی از اعضای کابینه، با اشاره به این که بر اساس ماده74 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، تعدادی از وزارت خانه‌ ها و دستگاه های مسئول موظف شده اند، گزارشی سالانه از میزان اثربخشی سیاست ها و اقدامات مربوط به صرفه‌ جویی انرژی را به دولت ارائه کنند، از آن ها خواسته است این گزارش را به تفکیک حامل ها و بخش های اقتصادی مصرف ‌کننده انرژی در اختیار کابینه قرار دهند تا توسط کمیسیون های تخصصی دولت مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

حضور زنان در ورزشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید
زهرا آیت‌اللهی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده گفت: شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است. جلساتی در شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده برای تصمیم گیری در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ ها در حال برگزاری است. رویکردهای مثبتی نسبت به حضور زنان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها وجود دارد. حضور زنان در ورزشگاه‌ها ابعاد مختلفی دارد که نمی‌توان آن را تنها از یک زاویه دید. در جلسه‌ای که هفته آینده برگزار می شود این موضوع به مصوبه‌ای قطعی می رسد
به قلیانسراها وام می‌دهیم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز از پرداخت تسهیلات بانکی برای ایجاد اشتغال جایگزین برای صاحبان قلیان‌سراهای استان در جهت ایجاد فضای کسب و کار جدید خبر داد. اسماعیل خلیلی اظهار کرد: با توجه به ممنوعیت استفاده از دخانیات و قلیان در اماکن عمومی و با توجه به تأکید امام جمعه کرج در خطبه‌های نماز جمعه در حمایت از این طرح، باید زمینه ایجاد فضای کسب و کار جدید برای افرادی که از این طریق ارتزاق می‌کردند، فراهم شود. وی ادامه داد: بدون شک با اجرای طرح ممنوعیت استفاده از دخانیات و قلیان در اماکن عمومی، فضای عمومی شهر سالم‌سازی می‌شود.
دستگیری دختران و پسران شیطان پرست در یک رستوران

یک گروه سیزده نفره از دختران و پسران شیطان پرست در منطقه 12 تهران و داخل یک رستوران به وسیله پلیس دستگیر شدند. ظهر روز گذشته مأموران پلیس کلانتری 109 بهارستان از تجمع عده ای از دختران و پسرانی که دارای گرایش شیطان پرستی هستند، در رستورانی در یکی از خیابان های منطقه 12 با خبر شدند. مأموران به محض اطلاع به محل اعزام شده و این افراد را در حالی که علائم و آرم گروه های شیطان پرستی را با خود داشتند دستگیر و به مقامات مسئول تحویل دادند.

اخبار روزانه:
* عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست در اظهارات عجیبی درباره علاقه رئیس دولت سازندگی به آب بیان داشت: ‌«چون بزرگ ‌شده کویر بود، قدر آب را خیلی می‌دانست. من سه، چهار بار دیدم وقتی برای افتتاح سد می‌رفت و انفجار آب را می‌دید، ناخودآگاه با دیدن آب گریه می‌کرد. عشق عجیبی به آب داشت. برای همین به سدسازی هم علاقه داشت. آخر هم با عشقش مُرد
*
روزنامه مستقل به سردبیری، علی نظری، نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی رفع توقیف شد. علی نظری در این خصوص گفت: ساعت 11 صبح روزشنبه 29مهر به همراه مدیر مسئول روزنامه مستقل در دادسرای رسانه حضور یافتیم و توسط سرپرست محترم دادسرای فرهنگ و رسانه رفع توقیف روزنامه مستقل رسما به ما ابلاغ شد.

* امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران با اعلام اینکه اشتغالزایی 5/1 میلیون نفری در شش ماهه امسال اشتباه است، گفت: آمار اشتغال از نتیجه میانگین چهار فصل سال به دست می‌آید. وی افزود: یکی از پایگاه‌ها با جمع بستن آمار اشتغال فصل بهار و تابستان و مقایسه آن با آمار اشتغال فصل زمستان سال 95 اعلام کرده بود که یک‌ونیم میلیون شغل ایجاد شده است.
* یک پایگاه اصلاح‌طلب با انتقاد از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد و ابراز نگرانی از پیامدهای عدم موفقیت دولت اعتدال در حوزه اقتصاد برای اصلاح‌طلبان نوشت: «دولت هیچ برنامه‌ای برای اقتصادش ندارد. حتی برخی مدیران بانک‌های خارجی که برای همکاری اقتصادی به کشور آمده بودند، پس از مدتی بلاتکلیفی دست خالی بازگشته‌اند
* پیام باقری، نایب‌رئیس هیئت مدیره اتحادیه صنعت برق با اشاره به اینکه سالیانه باید پنج هزار مگاوات نیروگاه جدید احداث شود، گفت: صنعت برق نیازمند سالانه 20 هزار میلیارد تومان اعتبار است؛ در حالی که قیمت تمام‌شده برق 110 تومان و متوسط فروش آن 65 تومان است؛ پس با فروش بیشتر برق وزارت نیرو بدهکارتر می‌شود.
* ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه پس از دیدار با «آمانو» رئیس سازمان بین‌الملل انرژی اتمی، از سفر احتمالی خود به تهران در هفته‌های آینده خبر داد و گفت: «ما به زودی فرصت خواهیم داشت ایرانی‌ها را در این دو موضوع (موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای) تحت فشار قرار دهیم
* رئیس مجلس در دیدار با هیئت اعزامی از حماس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه پشتیبان حماس، گروه‌های مقاومت و مردم فلسطین بوده، ابراز امیدواری کرد که این گروه بتواند به ملت مظلوم فلسطین برای رهایی از رژیم غاصب صهیونیستی کمک کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: