کد خبر: ۲۵۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

اروپایی‌ها در کنار آمریکا ایستاده‌اند
در حالی دولت و چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به آن بر همراهی اروپا با ایران برای مقابله با تهدیدهای آمریکا دل خوش کرده‌اند که سفیران طرف‌های اروپایی برجام، طی نشستی در اندیشکده «شورای آتلانتیک» در آمریکا تأکید کردند در مقابله با جمهوری اسلامی ایران کنار ترامپ خواهند ایستاد. چنانکه در این نشست «ژرار آرو» سفیر فرانسه در آمریکا می‌گوید: «ما سؤالات [و انتقادات] زیادی درباره فعالیت‌های ایران داریم؛ از جمله در سوریه درباره حمایت آنها از فعالیت‌های تروریستی و در زمینه موشک‌ها؛ ما اعلام کرده‌ایم که آماده‌ایم تا با متحدان‌مان در اینجا [آمریکا] و متحدان‌مان در منطقه به منظور مقابله با چالش‌های ایران همکاری کنیم.» آرو همچنین تهدید کرد، اگر ایران پس از توافق هسته‌ای بخواهد تعهدات خود تحت پیمان منع اشاعه هسته‌ای را نقض کند، ما ابزارهای نظامی قدرتمندی داریم که [برای استفاده علیه ایران] حاضر هستند. موضوع‌گیری که در اظهارات «پیتر ویتیگ» سفیر آلمان در آمریکا و «کیم دارِک» سفیر انگلیس در آمریکا در این نشست نیز تکرار شد.

عراق یکپارچه خواهد ماند
روزنامه لبنانی «الاخبار» در یادداشتی نوشت: اگر مسعود بارزانی خطای جدایی‌طلبی را مرتکب نمی‌شد و ایران و ترکیه برای مقابله با آن همسو نمی‌شدند، این عملیات تمیز و بی‌نقص کرکوک از سوی بغداد را شاهد نبودیم. منابع آگاه سیاسی و نظامی عراقی می‌گویند، فرصت کنونی می‌تواند موجب تحقق اهدافی شود که تاکنون بسیار دشوار بوده است. راهبرد عبادی در ادامه این بحران مبتنی بر درهم شکستن کردها و تعامل با بخش بخش آنها بود. هدف اول، محاصره بارزانی و طرح جدایی‌طلبانه او و ممانعت از فکر کردن به این مسئله در آینده نزدیک بود، هدف دوم، بازپس‌گیری مناطق مورد منازعه از سوی نیروهای عراقی و هدف سوم دادن پیام داخلی و خارجی به طرف‌هایی مشخص مبنی بر این بود که عراق همچنان یک کشور واحد باقی خواهد ماند و اجازه تجزیه را نمی‌دهد.

تحریم‌های جدید علیه ایران ضربه‌ای به خود آمریکاست
ریچارد هاوس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در مقاله‌ای با عنوان «آمریکا به تنهایی نمی‌تواند راهبرد خود در قبال ایران را پیش ببرد» در نشریه «پراجکت سیندیکیت» با هشدار نسبت به انزوای واشنگتن در جامعه بین‌المللی، نوشت: «مذاکره مجدد درباره برجام به منظور افزایش مدت زمان برخی محدودیت‌های آن، انجام بازرسی‌های شدیدتر و همچنین پوشش برنامه موشکی ایران ذیل این توافق، جذاب به نظر می‌رسد؛ اما در عمل قابل اجرا نیست؛ چرا که ایران و دیگر امضاکنندگان این توافق چنین درخواست‌هایی را نخواهند پذیرفت و در نهایت نیز اگر آمریکا تهدید کند که در صورت اجرا نشدن این موارد از توافق کنار خواهد کشید، یا تهدیدی توخالی خواهد شد یا اگر هم عملی شود، ضربه‌ای به خود آمریکاست

بی‌بی‌سی و ترویج همجنس‌گرایی در ایران!
بی‌بی‌سی فارسی که سردمدار دفاع از خباثت‌های کاخ سفید و روباه پیر در حمایت از تحریم‌های گسترده علیه ایرانیان در سال‌های گذشته و دشمن خواندن ایرانیان بود، این روزها نیز به سردمدار ترویج لاابالی‌گری و همجنس‌گرایی در بین ایرانیان تبدیل شده است. پایگاه رادیو بی‌بی‌سی چندی است که با صفحه‌ ویژه‌ای تحت عنوان 100 زن، برنامه گسترده‌ای برای پهن کردن دام فساد در میان زنان و مردان ایرانی دارد و با طرح خرافه‌های داستانی در لوای واقعیت سعی دارد افکار مردم مسلمان ایران را به سمت فساد سوق دهد. به نظر می‌رسد، این صفحه با پیش کشیدن بیش از پیش این امور سعی دارد افکار ایرانیان را از خباثت‌ها و دشمنی‌های شیطان بزرگ منحرف کند.


جنجال نماینده اصلاح طلب در مراسم شهدا
يكي از نمايندگان اصلاح طلب مجلس با رفتاري نامناسب براي دقايقي مراسم يادبود شهداي مدافع حرم را به هم ريخته است. اعتراض احمد همتي، نماينده سمنان به شعري از مجري مراسم بوده كه فقط بيتي از آن انتقادي به ماجراي سلفي گرفتن برخي نمايندگان مجلس با مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا داشت.

مقصود درودي مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه سمنان گفته كه «روز دوشنبه 24 مهر مراسم يادواره شهداي مدافع حرم سمنان و همچنين شهيد محسن حججي با حضور خانواده شهداي مدافع حرم در تالار اميركبير برگزار شد كه از نماينده سمنان هم براي حضور در اين مراسم دعوت شده بود. در اواسط برنامه مجري مراسم اشعاري در مدح شهداي مدافع حرم قرائت كرد كه تنها در يك بيت آن تعريضي به ماجراي سلفي نمايندگان با موگريني صورت گرفت. در اين هنگام نماينده سمنان از جا بلند شد و با سر دادن شعار الله‌اكبر گفت كه برگزاركنندگان مراسم از امريكا و داعش بدترند و ما در حال سوءاستفاده از شهدا هستيم!آن طور كه درودي گفته «پس از ترك سالن توسط اين نماينده، بيرون سالن برخي دانشجويان به اين رفتار او اعتراض كردند كه باز هم نماينده سمنان شروع به توهين به دانشجويان كرد. » مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه سمنان با بيان اينكه متأسفانه انتظار نداشتيم كه نماينده سمنان طاقت يك بيت نقد را نداشته باشد، گفت: «اين رفتار عضو فراكسيون اميد در حضور خانواده محترم شهداي مدافع حرم صورت گرفت كه البته بعد از ترك سالن مراسم توسط وي، مراسم به‌ روال طبيعي خود ادامه يافت. »درگيري و تنش در يك مراسم ميان معاون استاندار خراسان رضوي و نماينده نيشابور هم در روزهاي گذشته خبرساز شده بود. پيشتر درگيري يكي ديگر از نمايندگان مجلس با مأمور راهور در فرودگاه مهرآباد هم انتقاداتي را متوجه نمايندگان مجلس كرده بود.

زيباكلام: روحاني به صورتي از هاشمي اعلام برائت كرد

صادق زيباكلام معتقد است كه نام نبردن حسن روحاني از مرحوم هاشمي در مراسم‌هاي تنفيذ و تحليف تعمدي بوده و به نوعي اعلام برائت روحاني از هاشمي محسوب مي‌شود. زيباكلام در مصاحبه‌اي در اين مورد گفته كه «آقاي روحاني مقدار زيادي تغيير كرده است. چند دليل وجود دارد براي اين كار. اولاً ايشان آگاهانه و تعمداً از مرحوم اسم نبردند. مهم‌ترين علت آن هم اين است كه ايشان مي‌خواستند اين پيام را به اصولگرايان بدهند كه من هيچ ارتباطي با هاشمي ندارم و من را با هاشمي محشور نكنيد و به هاشمي مربوط نمي‌شوم و به صورتي از هاشمي اعلام برائت كرد و خود را از نزديكان جريان اصولگرايي دانستزيباكلام معتقد است كه روحاني داشت به شرايط زمان بني‌صدر نزديك مي‌شد: «اينكه شما تأكيد كنيد روي رأي مردم و از يك جريان خاص بخواهيد از شما حمايت كند كشور دچار دوقطبي مي‌شود. همان اصطلاحي كه مقام معظم رهبري به كار گرفتند. مردم دليلي ندارد كه بيايند رودرروي همديگر قرار بگيرند. اگر دوقطبي صورت بگيرد آن شرايطي كه در دوران بني صدر بود به وجود مي‌آمد. اينها باعث شد كه آقاي روحاني مقداري به خود بيايند و يك مقداري خويشتنداري كنند. » او در عين حال از بغض و كينه روحاني از هاشمي مي‌گويد: «يكي از دلايلي كه روحاني اسمي از مرحوم آيت‌الله هاشمي نبرد همين است. روي آقاي هاشمي بغض و كينه دارد كه اسم او را نمي‌برد. چون خيلي خوشش نمي‌آيد كه هاشمي در مقابل او ظاهر شود و ديگران بگويند اگر اين نبود، تو رأي نمي‌آوردي يا خاتمي اگر نبود شما معلوم نبود دو ميليون و 400 هزار رأي هم بياوري، چه برسد به 24 ميليون

زيباكلام در عين حال از انصراف عارف به سود روحاني حمايت كرده و گفته كه «بنده يكي از اصلاح‌طلباني هستم كه سال 1392 معتقد بودم عارف بايد به نفع روحاني كنار برود. مرحوم هاشمي‌رفسنجاني و خاتمي هم اين موضع را داشتند. دليل حمايت اين بود كه توان اجرايي روحاني خيلي بيشتر از عارف بود. توان اجرايي عارف را در مجلس دهم مشاهده مي‌كنيم. ايشان رئيس فراكسيون اميد است. بخشي از ناكارآمدي فراكسيون اميد به نظر من به ناكارآمدي دكتر عارف برمي‌گردد

صدور حکم بازداشت برای 9 نفر در فوتبال
مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال درباره مصرف قرص روانگردان ترامادول توسط بازیکنان و تایید این اتفاق توسط بازیکنان سابق فوتبال مانند احمدرضا عابدزاده، خداداد عزیزی و حتی تایید دکتر هراتیان، اظهار کرد: مصرف ترامادول شامل دوپینگ می‌شود و اگر در نمونه خون بازیکنی وجود داشته باشد قطعا با آن بازیکن برخورد خواهد شد. برای ۹ نفر حکم دستگیری صادر کرده‌ایم و حکم زندان دارند. دادسرا در ماجرای برخورد با بداخلاقی‌ها کمک زیادی به ما کرده است. پلیس امنیت تهران هم در این کار به ما کمک کرده است.
شمار آوارگان مسلمان میانمار ۵۸۲ هزار تن

سازمان ملل اعلام کرد، شمار آوارگان روهینگیایی که از ۲۵ آگوست میانمار را به مقصد بنگلادش ترک کرده اند، به ۵۸۲ هزار نفر افزایش یافته است.از ۲۵ آگوست و به دنبال انتشار برخی خبرها مبنی بر حملات به پاسگاه‌های پلیس و مواضع ارتش میانمار در ایالت راخین، بهانه‌ای برای حملات شدید به اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور فراهم شد.سازمان ملل آماری تازه از شمار آوارگان روهینگیایی مستقر در بنگلادش منتشر کرده است؛ مسلمانانی که در میانمار حتی از حق تابعیت و داشتن شهروندی برخوردار نیستند.
حضور خواهر بابک زنجانی در دادسرای تهران
یکی از خواهران بابک زنجانی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران حضور یافت. دقایقی پیش یکی از خواهران بابک زنجانی در دادسرای عمومی و انقلاب تهران حضور یافت. گفته می شود این شخص هم در راستای پرونده بابک زنجانی پرونده دارد.

10 سال حبس، مجازات باند قاچاق دختران

متهمان باند بزرگ قاچاق دختران که به قاچاق بیش از 800 دختر اقدام کرده بودند، چندی پیش دستگیر شدند.متهمان با استفاده از بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، به شناسایی دختران و اغفال آنها اقدام می‌کردند که سرانجام پس از تکمیل تحقیقات، برای ده نفر از متهمان کیفرخواست صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارسال شد.قاضی پرونده پس از برگزاری جلسات محاکمه، هر کدام از متهمان این پرونده را به تحمل ده سال حبس محکوم کرد، ولی پرونده با اعتراض متهمان به حکم صادره، به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارسال شد.
دروغ خاندان بارزانی در مورد حاج قاسم

شبکه خبری «روداو» وابسته به خانواده بارزانی با انتشار تصویر جلسه سردار سلیمانی با فرماندهان مشترک نظامی عراق در سال گذشته میلادی به دروغ آن را: جلسه اشغال کردستان عراق عنوان کرد!

مرخصی استعلاجی 10درصد شاغلان به خاطر افسردگی

معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: 23درصد جمعیت کشور دچار نوعی اختلال روانی هستند و 10درصد شاغلان در سراسر کشور نیز به علت ابتلا به افسردگی به مرخصی استعلاجی می‏روند.علیرضا رئیسی در نشست خبری هفته سلامت‏روان افزود: جمعیت افراد بالای 15سال کشور حدود 50میلیون نفر است که 38درصد آنان که حدود 20میلیون می شوند، شاغل هستند. رئیسی ادامه داد: یکی از عوامل مهم افسردگی و اختلال روانی بیکاری و نداشتن شغل و درآمد مناسب است. بنابراین قطعا شیوع و شدت اختلالات روانی در بین افراد بیکار بیشتر از متوسط کشوری است. رئیسی گفت: عوامل مهمی در تامین سلامت روانی کارکنان دستگاه ها موثر است و مواردی مانند سلامت روانی مدیر سازمان، ارتباط بین کارکنان از نظر عاطفی، حمایت از کارکنان و آموزش و توانمندسازی آنان، نوبت کاری، فشار کاری، برقراری نشاط در محیط کاری، میزان استرس و حجم کار کارکنان و امنیت شغلی در میزان سلامت روانی کارکنان موثر است.
دیوارکشی اطراف مجلس مجوز داشت؟
بهروز نعمتی توضیحاتی درباره دیوارکشی در اطراف پارلمان و بسته شدن خیابان «مردم» ارائه کرد. بهروز نعمتی سخنگوی هیأت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقادات شورای شهر تهران برای ساخت و سازها در اطراف مجلس و تغییرات در رفت‌و آمد مردم، گفت: مجوزهای لازم برای بسته شدن خیابان «مردم» قطعاً از مراجع ذی‌صلاح اخذ شده است. وی تصریح کرد: در گذشته طرحی برای توسعه بخش اداری و صحن مجلس مصوب شده که خیابان مردم که امروز بسته شده جز همان طرح است. سخنگوی هیأت ‌رئیسه مجلس افزود: مشکلی درباره دیوارکشی‌ها و تغییر رفت‌وآمدهای مردم پس از ساخت ابنیه‌ها در میدان بهارستان وجود ندارد و مجوزهای لازم اخذ شده است. به گزارش تسنیم، پس از حمله تروریستی به مجلس در 17 خرداد سال جاری، تغییراتی در خیابان بهارستان و در مقابل پارلمان ایجاد شده که از جمله آنها می‌توان به بسته شدن خیابان مردم و ایجاد دیوار بتنی در مقابل مجلس اشاره کرد که شورای شهر تهران و سازمان میراث فرهنگی به این تغییرات انتقاداتی وارد داشته‌اند.

دزدان دریایی برای آزادی هر صیاد ۱۵۰۰ دلار خواسته‌اند

علیم افشار،مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار و کنارک می‌گوید: با اتفاقی که دو روز قبل برای دومین لنج ماهیگیری ایرانی افتاد، اکنون شمار صیادان ربوده شده به بیش از ۴۴ نفر رسیده است. پیش از این حدود ۸ صیاد ایرانی توسط گروه موسوم به دزدان دریایی سومالی ربوده شده بودند که با ربوده شدن یک لنج صیادی دیگر در ابتدای هفته گذشته ۱۶ ماهیگیر دیگر به این تعداد اضافه شدند اما که با حمله روز یکشنبه دست‌کم ۲۰ دریانورد ایرانی دیگر بر این تعداد اضافه شده است. دزدان دریایی برای آزادی هر یک از صیادان در بند ۱۵۰۰ دلار خواسته‌اند که اگر به زندگی این صیادان نگاهی بیندازیم حتی ۱۰۰ دلار هم ندارند، بپردازند.
حمله به تعدادی از سایت‌های ایرانی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتی از حمله به تعدادی از سایت های ایرانی خبر داد. محمد جواد آذری جهرمی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد: شب گذشته تعدادی از وب‌سایت‌های ایرانی مورد حمله deface قرار گرفتند. وی افزود: هر چند خوشبختانه شناسایی و دامنه آن کنترل شد، اما لزوم هشیاری ما جدی است.
یارانه را قطع کنید فحش ها را من می پذیرم!

پرویز فتاح با اشاره به مشکلات پیش روی درآمدهای دولت گفت: من درباره قطع یارانه‌ها از یک سال پیش با آقای رئیس جمهور روحانی صحبت کردم و گفتم که من مسئولیت قطع یارانه‌ها را می‌پذیرم. وی خطاب به رئیس جمهور افزود: از چه می‌ترسید که یارانه‌‌ها را قطع کنید، من فحش‌ها را می‌پذیرم، به هر حال این کارها فحش‌خوری هم دارد. رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه صحبت‌های خود خطاب به روحانی گفت: شما (رئیس جمهور) بگویید که هر کسی نیازمند است بیاید کمیته امداد.فتاح با بیان این که ما فراجناحی عمل می کنیم، افزود: افراد تحت پوشش ما شیعه و سنی هستند و مذهب برای ما مهم نیست؛ ما فرامذهبی عمل می کنیم. فتاح تصریح کرد: ظرف چهار سال قرار بر این است که همه افراد تحت پوشش، خود خانه دار شوند؛ البته اگر نتوانیم در کشور این افراد را خانه دار کنیم، باید مدرک های دانشگاهی خود را پاره کنیم، این کار هم شدنی است. به هرحال من تحصیل کرده عمران هستم و این کار را سامان دهی خواهم کرد.

ترامپ برای اصلاح برجام به چه تعداد رای در سنا نیاز دارد؟

‏ترامپ به رئیس کمیته روابط خارجه سنا، باب کورکر، عضو جمهوری خواه، اتکا کرده تا همراه با تام کاتن، عضو تندرو حزب جمهوری خواه از آرکانزاس، پیش نویس قانونی که ملزومات تأییدیه فعلی را اصلاح کنند تهیه کنند.در حالی که برخی مفاد برجام دائمی هستند، محدودیت های موجود در زمینه دسترسی ایران به سانتریفیوژهای نسل اول و تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای کارامدتر در سال 2025 منقضی می شود و تاریخ انقضای محدودیت های ذخایر اورانیوم با غنای پایین ، سال 2030 است.کتزمن به Al-Monitor گفت، می توان بدون اینکه ضرورتا زمان گریز هسته ای تحت تأثیر قرار گیرد، برخی پارامترها را تغییر داد. به عبارت دیگر، می توانید تعداد سانتریفیوژها را افزایش و حجم ذخیره سازی اورانیوم را کاهش دهید و با این حال همان زمان گریز هسته ای را داشته باشید. بنابراین، این یک روش کاملا جدید است که عملکرد ایران را در زمینه برنامه هسته ای مورد ارزیابی قرار می دهد.و این در حالی است که لازمه اعمال مجدد تحریم ها بر ایران بر مبنای قانون فعلی، رأی 51 سناتور است؛ اصلاح آن نیازمند رأی معمولا 60 نفر می باشد. جمهوری خواهان فقط 52 کرسی دارند و حتی دموکرات هایی که علیه توافق 2015 رأی دهند، شدیدا مخالف تصمیم ترامپ در عدم تأیید توافق بوده اند.تلاش ها برای رسیدن به 60 رای در سنا ممکن است با مشکل و پیچیدگی مواجه شود، چراکه برخی جمهوریخواهان معتقدند لایحه کورکر راه به جایی نخواهد بود.

دانشگاه‌ها چند جسد نیاز دارند؟

مدیراجرایی واحد فرآوری بافت و پیوند نسوج پزشکی قانونی با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور سالانه به ۲۰۰ تا ۳۰۰ جسد نیاز دارند، گفت: در حال حاضر تعداد افرادی که تمایل دارند، جسدشان را اهدا کنند، از ۱۲۰ نفر گذشته است.رادمنش به آماده‌سازی اجساد برای تشریح در ۳ الی ۶ ماه اشاره کرد و گفت: در این روش جسد آماده نگهداری می‌شود، بعد از آماده‌سازی، اجساد به مدت یک یا دو ترم دراختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد. پیش‌بینی ما این است که از این اجساد حداکثر به مدت یک و نیم تا دو سال استفاده شود و پس از آن نیز در صورتی که خانواده تمایل داشته باشد، جسد به آن‌ها تحویل داده می‌شود، در غیراینصورت اجساد در آرامستان‌های عمومی دفن شده و محل دفن به خانواده‌ها اطلاع داده می‌شود.
هشدار به ادارات دولتی درباره سفارش شاسی بلند

بر اساس ابلاغیه جدید یک مقام مسئول اقتصادی به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به گام های دولت برای ارتقای نظم و انضباط مالی در حوزه سامان دهی خودروهای دستگاه های اجرایی، تاکید شده نظر به اجرای سیاست های انقباضی در دولت و پرهیز از تجمل گرایی و پرداخت هزینه های غیرضروری، مدیران مربوط باید توجه داشته باشند که خرید خودروی سواری کمک دار نیازمند دریافت موافقت مکتوب پیش از هرگونه اقدام بوده و لازم است مستندات لازم برای خرید چنین خودروهایی نیز پیوست شود.
طرح جدایی اقلیم کردستان خاتمه یافت


سایت روسی اسپوتنیک عربی ادعا کرد که با میانجیگری قاسم سلیمانی توافق شد تا به طرح جدایی اقلیم کردستان خاتمه داده شود. پیشتر گزارش شده بود که سردار سلیمانی برای مذاکره درباره بحران بین کردستان عراق و دولت مرکزی وارد اقلیم کردستان شده است. ماموریت او مذاکره درباره بحران میان مقام‌های کرد و دولت عراق در پی رفراندوم استقلال‌طلبی کرستان وارد اقلیم کردستان عنوان شده بود. سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. روز گذشته نیز، درگیری میان ارتش عراق و پیشمرگه های کردستان در کرکوک سرانجام با عقب نشینی پیشمرگه ها و تحویل کنترل نقاط حساس استان به دولت مرکزی عراق خاتمه یافت

مدیران مراقب فوق العاده های برخی کارکنان باشند

یک نهاد نظارتی با صدور اطلاعیه ای خطاب به برخی دستگاه ها، تاکید کرده است با توجه به این که حقوق و مزایای اعضای مامور به خدمت، تابع شرایط مقصد ماموریت می باشد، در مواردی مشاهده شده که این مهم، مورد توجه کافی قرار نگرفته و فوق العاده هایی چون مناطق محروم بر اساس شرایط مبدأ، همچنان برای فردی که در دستگاه مقصد مشغول فعالیت است، پرداخت شده که باید به قید فوریت رسیدگی و در صورت نیاز، احکام کارگزینی آن ها اصلاح شود.
دادستان تهران: جاسوس هسته‌ای 62 میلیاردتومان پول خارج کرد

دادستان تهران در خصوص اظهارات وزير اطلاعات پيرامون يكي از محكومان به جاسوسي كه از اعضاي كميته مالي برجام بود، مبني بر اينكه اقدامات اين محكوم مصداق جاسوسي نيست، با رد اين اظهارات افزود: مأموران وزارت اطلاعات ضابط محسوب مي‌شوند و اگر مدعي جايگاه كارشناسي براي خود هستند، بايد بدانند كه نظر كارشناسي آنها مانند كارشناسان رسمي دادگستري، پزشكي قانوني، مأموران پليس آگاهي و خبرگان محلي كه هر يك در حوزه تخصص خود كارشناس محسوب مي‌شوند، براي قاضي الزام‌آور نيست؛ قاضي داراي استقلال قضايي است و تبعيت وي از نظر كارشناس يا ضابطان تا جايي در قانون پذيرفته شده كه استنباط قاضي خلاف آن نباشد؛ ضمن اينكه توصيف جزايي اقدامات متهم و انطباق آن با مقررات قانوني، صرفاً از اختيارات قاضي است.دادستان تهران در خصوص محكوم‌ عليه موضوع اظهارات وزير اطلاعات افزود: اين محكوم علاوه بر پرونده جاسوسي، اتهام مالي نيز دارد كه اخيراً پرونده آن مفتوح شده است؛ به اين شرح كه متهم با عضويت در هيئت مديره يكي از بانك‌هاي خصوصي، براي شركتي كه با آن مراودات مالي داشته تسهيلات تصويب كرده و با همكاري افراد ديگري 62 ميليارد تومان ارز با قيمت مرجع را از كشور خارج كرده است، بدون اينكه كالايي وارد كشور شود.

اخبار کوتاه
* دولت دوازدهم وعده داده بود که در سال جاری یک میلیون شغل ایجاد کند، وعده‌ای که برخی کارشناسان در عملی شدن آن تردید کرده‌اند. این در حالی است که روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ادعای عجیب ایجاد 5/1 میلیون شغل در شش ماهه امسال را مطرح کرد! وی در مراسم روز ملی استاندارد اعلام کرد: در فصل بهار امسال 703 هزار شغل ایجاد شد و روز گذشته به من اطلاع دادند که در فصل تابستان نیز 795 هزار شغل ایجاد شده است.
* محمدجواد جمالی، عضو کمیته دفاعی مجلس از پیگیری افزایش حقوق نیروهای مسلح در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: در دیگر کشورهای جهان هم به دلیل نوع و سختی کار نیروهای مسلح، حقوق آنها با افزایش همراه است. در کشور ما هم این قانون وجود دارد که حقوق نیروهای مسلح به میزان 20 درصد نسبت به نیروهای هم‌تراز خود از نظر جایگاه شغلی در دیگر بخش‌های کشور افزایش یابد.
* روزنامه شرق در مصاحبه‌ای با «داوود هرمیداس‌باوند» اذعان کرده است: «این نکته را باید در نظر داشت که همراهی نسبی اتحادیه اروپا با ما در هر وضعیتی ادامه پیدا نمی‌کند. بنابراین اگر آمریکا بخواهد تحریم‌های یکجانبه مضاعف خود را علیه ما فعال کند، بسیاری از شرکت‌های اروپایی ترجیح می‌دهند که خودشان را به دردسر نیندازند. آنها مذاکره و تفاهم می‌کنند؛ اما در مرحله اجرا متوقف می‌شوند
* وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر از حمله به تعدادی از پایگا‌ه‌های ایرانی خبر داد. محمدجواد آذری‌جهرمی با انتشار پستی در این زمینه اعلام کرد: به تازگی تعدادی از وبگاه‌های ایرانی مورد حمله deface قرار گرفتند که خوشبختانه شناسایی و دامنه آن کنترل شد، اما لزوم هشیاری ما جدی است.

*به نقل از المیادین، "ابو آلاء الولائی" از فرماندهان نیروهای بسیج مردمی عراق از موفقیت آمیز بودن مذاکرات با نیروهای پیشمرگه و عقب نشینی آنها به مرزهای سال 2003 خبر داد.

*سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح به همراه یک هیات بلند مرتبه با استقبال سر لشکر اسامه خضور رئیس سازمان عقیدتی سیاسی کل نیروهای مسلح سوریه وارد سوریه شد.

*احمد همتی نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، در حین برگزاری آئین بزرگداشت شهدای مدافع حرم؛ در اقدامی عجیب نسبت به شعری در رثای شهدای مدافع حرم و محکومیت اقدام برخی نمایندگان مجلس مبنی برگرفتن عکس سلفی حقارت که از سوی مجری این مراسم قرائت شد؛ اعتراض و با برخاستن از جای خود و دادوفریاد در سالن برگزاری این آئین این اشعار مجری را مزخرفات آمریکایی دانست.وی در ادامه و هنگام خروج از این برنامه و زمانی که با اعتراض پدر شهید مدافع حرم محمدحسین حمزه مواجه شد؛ با جمله «به تو چه!» پاسخ وی را داد.

*امارات از کشته شدن دو خلبان خود در پی سقوط هواپیمای آن‌ها در استان الجوف یمن خبر داد.امارات یکی از متحدان اصلی عربستان است که در تجاوز به یمن و به خاک و خون کشاندن مردم بی‌دفاع و مظلوم این کشور نقش پررنگی ایفا کرده است.تاکنون شمار زیادی از نظامیان اماراتی در عملیات‌های تلافی‌جویانه نیروهای یمنی کشته و یا زخمی شده‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: