کد خبر: ۲۵۹۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

هیچکاره بود اما مدال گرفت!
‌سرانجام حكم قطعي حبس پنج ساله براي يك عضو تيم مذاكرات هسته‌اي همراه با هويت او علني شد. دولتي‌ها اوايل دستگيري، اصل خبر را رد كردند و وزارت خارجه رسماً تكذيبيه داد. بعد وزارت اطلاعات گفت دري اصفهاني جاسوسي نكرده؛ حالا هم كه همه چيز تأييد شده مي‌گويند او عضو تيم مذاكرات نبوده است. حميد بعيدي‌نژاد، عضو تيم مذاكرات هسته‌اي ايران روز گذشته در اينستاگرام خود نوشته كه «بر خلاف اينكه برخي رسانه‌ها مايلند آقاي دري را به عنوان عضو اصلي تيم مذاكرات هسته‌اي معرفي كنند، وي از اعضاي تيم مذاكرات هسته‌اي نبود، بلكه وي به نمايندگي از سازمان خود و با شركت در برخي از جلسات و به فراخور نياز، به تيم مذاكرات هسته‌اي در برخي زمينه‌هاي تخصصي مشاوره مي‌داد.» او با اشاره به اينكه افراد مختلفي اينگونه به نمايندگي از سازمان خود به تيم هسته‌اي مشاوره مي‌دادند، نوشت: «وزارت امور خارجه وظيفه‌اي براي تعيين صلاحيت‌هاي اطلاعاتي و حرفه‌اي آنها نداشت ... وظيفه مهم صيانت از مذاكرات و كنترل اطلاعاتي نمايندگان سازمان‌ها آن هم در اين مذاكرات حساس بر عهده نهادهاي اطلاعاتي و حفاظتي كشور مي‌باشد.» جالب آنكه عبدالرسول دري اصفهاني در مراسم تجليل از افتخار آفرينان برجام از دست رئيس‌جمهور نشان درجه سه خدمت گرفت و اگر هيچ كاره بوده، پس جايي براي نشان دولتي و دهها سكه جايزه نقدي‌اش باقي نمي‌ماند. نمي‌شود صرف دادن مشورت موردي به كسي نشان دولتي داد. از سويي بعيدي‌نژاد نهادهاي اطلاعاتي را مقصر مي‌داند، بله؛ درست مي‌گويد. وزارت اطلاعات و وزير مربوط اعتقادي به جاسوسي دري اصفهاني نداشتند و همين روز گذشته هم نوبخت گفت بهتر است نظر وزارت اطلاعات را در اين مورد بپذيريم!

اعتراف به دروغ انتخاباتی
پس از برگزاری انتخابات مجلس دهم رسانه‌های اصلاح‌طلب با آب و تاب فراوان به واسطه پیروزی این جریان سیاسی در شهر تهران عنوان کردند که اکثریت این مجلس با اصلاح‌طلبان است. کاذب بودن این پیروزی پس از مدتی در انتخابات ریاست مجلس که عارف، رئیس این فراکسیون در مقابل علی لاریجانی مغلوب شد و 103 رأی آورد، در نزد افکارعمومی مشخص شد و کارشناسان این جریان سیاسی با تحلیل رأی عارف، عنوان کردند که ١٠٣ رأی، وزن واقعی اصلاح‌طلبان مجلس است؛ اما پس از این واقعه در جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی حبیب‌الله بیطرف که از جمله گزینه‌های اصلاح‌طلب بود، تنها فردی بود که نتوانست رأی اعتماد مجلس برای ورود به کابینه دوازدهم را کسب کند. آن موقع هم اعضای فراکسیون اعلام کردند، ما تنها ۱۰۰ نفر در مجلس هستیم؛ اما حال با انتشار نامه‌ای از اصلاح‌طلبان که به رئیس دولت اصلاحات مربوط می‌شود و 86 نفر از نمایندگان آن را امضا کرده‌اند، موج اعتراضات در اصلاحات علیه فراکسیون امید بلند شده که نسبت به شناسایی اصلاح‌طلبان واقعی در مجلس مطالبه دارد. موضوع اساسی اینجاست که رسانه‌های این جریان به دروغ بزرگ خود در انتخابات مجلس دهم که با آن فریاد پیروزی سر دادند، اعتراف کردند.
دونالد ترامپ فعلاً برجام را حفظ می‌کند
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده قصد دارد در روزهای آینده، از راهبرد جدید آمریکا برای مقابله با آنچه جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران معرفی ‌می‌کند، پرده‌برداری کند که در این راهبرد، فعلاً توافق هسته‌ای با ایران حفظ خواهد شد. این طرح را که به طور ویژه تیم امنیت ملی ترامپ تهیه کرده، خواستار بازنگری کنگره در توافق هسته‌ای خواهد شد و از کنگره درخواست خواهد کرد که قانون نظارت بر پایبندی ایران به این توافق را سخت‌تر کند. همچنین تصمیم‌گیری‌هایی علیه سپاه پاسداران، حزب‌الله لبنان و مقابله با نفوذ منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران، بخش‌های احتمالی دیگر راهبرد دولت ترامپ علیه ایران خواهد بود. به این ترتیب، با وجود اظهارات تند رئیس‌جمهور آمریکا علیه برجام، وی حداقل در شرایط فعلی تحت فشار جامعه جهانی و با توجه به هشدارهای مقامات ارشد دولت آمریکا، از جمله وزرای خارجه و دفاع، در عمل به وعده همیشگی خود در از بین بردن یا تغییر در برجام، ناکام مانده است.

خويشتنداري نمی‌کرد چه می‌کرد؟

محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت در مورد دستگيري مهدي جهانگيري، برادر معاون رئيس‌جمهور در يك موضع‌گيري عجيب برخورد اسحاق جهانگيري با دستگيري برادرش را خويشتندارانه و ناشي از روح بزرگ او دانست! اين در حالي است كه اسحاق جهانگيري پس از دستگيري برادرش، قوه قضائيه را به سياسي‌كاري متهم كرد. وقتي برخورد خويشتندارانه متهم كردن دستگاه قضايي باشد، اين سوال در ذهن مي‌آيد پس برخورد غيرخويشتندارانه چگونه خواهد بود؟ با دستگيري برادر معاون اول، دستگاه قضايي را كامل زير سوال بردند؛ ديگر قرار بوده چه كنند؟ آيا متوقع بود معاون اول رئيس از جايگاه خود در دولت سوءاستفاده كند و با دخالت در كار دستگاه قضايي اصل تفكيك قوا را زير سوال برد؟ از سويي نوبخت به نقل از جهانگيري تأكيد مي‌كند «فردي كه از آن نام برده شد ارتباطي با دولت ندارد و قبل از دولت يازدهم آنچه را كه امروز به آن رسيدگي مي‌شود، انجام داده است.» همين كه نوبخت مهدي جهانگيري را بي گناه ندانسته، گويا بايد شكرگزار باشيم! كاش دولتي‌ها صبوري كنند و يك قوه را زير سوال نبرند تا مجرم بودن يا برائت متهم مذكور روشن شود؛ خويشتنداري يعني اين!


آماده‌باش ارتش آمریکا
«
جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا با تأکید بر اینکه واشنگتن هنوز هم برای حل بحران شبه‌جزیره کره به راه‌حل دیپلماتیک امید دارد، گفت: با این حال ارتش باید آماده (اقدام نظامی) باشد. وی که در نشست سالیانه انجمن ارتش ایالات متحده سخن می‌گفت، افزود: در حال حاضر، تلاش‌ها بر به‌کارگیری دیپلماسی به پشتوانه تحریم‌های اقتصادی متمرکز است تا کره شمالی از مسیر خود برگردد. وی با اشاره به ناتو، تأکید کرد: واشنگتن باید آماده همکاری با شرکای خود باشد. متیس پیش از این هشدار داده بود که جنگ با کره شمالی «فاجعه‌بار» خواهد بود و کاخ سفید گزینه نظامی را تنها به نحوی به کار خواهد گرفت که کره جنوبی در معرض خطر قرار نگیرد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا بارها به اقدام نظامی علیه کره شمالی تهدید کرده است و این تهدیدها ممکن است آتش یک نبرد هسته‌ای را شعله‌ور کند.

آمریکا مانند آفتاب‌پرست مدام رنگ عوض می‌کند
خبرگزاری دولتی کره شمالی (KCNA) با اشاره به اینکه آمریکا عامل اصلی تروریسم در جهان است، نوشت: واشنگتن خود را سردمدار جنگ علیه تروریسم می‌داند تا از این طریق توجیهی برای مداخلات خود در امور داخلی افغانستان، عراق، لیبی و... داشته باشد. این خبرگزاری همچنین فاش کرد، در ماه می سال جاری، گروهی از تروریست‌ها به دستور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سرویس اطلاعاتی کره جنوبی با هدف اجرای یک عملیات تروریستی با مواد شیمیایی و بیولوژیکی علیه رهبر ما، به کشور نفوذ کردند. این اقدام ماهیت واقعی آمریکا به منزله عامل اصلی تروریسم در جهان را نشان می‌دهد. این خبرگزاری در ادامه نوشت: آمریکا مانند «آفتاب‌پرست» مدام رنگ عوض می‌کند تا سرنگونی حکومت‌ها در کشورهای دیگر را توجیه کند.

خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا
«
هیلاری کلینتون» وزیر خارجه پیشین آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اِی‌بی‌سی» درباره رئیس‌جمهور کنونی این کشور گفت: دونالد ترامپ خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست. وزیر خارجه پیشین آمریکا ادامه داد: همه جهان باید درباره ترامپ نگران باشند. کلینتون در ادامه این مصاحبه وی را این‌گونه توصیف کرد: او فردی شتاب‌زده است و بر خودش کنترل ندارد. برای ترامپ مهم نیست مردم درباره او چه فکر می‌کنند. او کینه‌توز و انتقام‌جوست. گفتنی است، از ابتدای ژانویه سال جاری میلادی و با روی کار آمدن چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، تنش‌های زیادی میان واشنگتن با دیگر کشورهای جهان از قاره‌های مختلف ایجاد و به مرور تشدید شده است؛ به گونه‌ای که صاحب‌نظران امر بارها درباره گسترش چشمگیر اقدامات تلافی‌جویانه دیگر کشورها علیه آمریکا به این کشور هشدار داده‌اند.

آمریکا و گروه‌های تروریستی در تیررس سپاه
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طی بیانیه‌ای با حمایت از اقدامات سازنده سپاه بر ضرورت برخورد با ماجراجویی‌های آمریکا در منطقه تأکید کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: به تازگی رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی وقیحانه تهدید کرده است که سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار خواهد داد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن محکوم کردن این تفکر نابخردانه، اعلام می‌کند اگر چنین اظهارات احمقانه‌ای بخواهد محقق شود، کمیسیون از هر اقدام متقابل سپاه علیه نیروهای آمریکایی که طبق ماده ۴ قانون مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا حامی گروه‌های تروریستی هستند، حمایت کرده و اعلام می‌کند سپاه حق دارد همان‌گونه که با گروه‌های تروریستی برخورد می‌کند، با آنها نیز برخورد کند.

مذاکره تنها راه‌حل اختلاف دولت عراق با اقلیم کردستان
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق به آمادگی اربیل برای آغاز گفتوگو با بغداد درباره طرحها و پرونده‏های باز، بدون تعیین پیش‌شرط تأکید کرد و گفت: باید وقت کافی برای گفت‏وگوی دو طرف داده شود. بارزانی در دیدار با هیئتی از اتحادیه اروپا به ریاست سفیر جدید آن در عراق اعلام کرد: گفتوگو تنها راهی است که شاید مشکلات بین اربیل و بغداد را حل کند. رئیس منطقه کردستان عراق همه‌پرسی بر سر استقلال کردستان را بیانگر اراده مردم کُرد دانست و اظهار داشت: اربیل به خوبی می‌داند که به دنبال همه‌پرسی باید مذاکراتی با دولت بغداد صورت بگیرد و گفتوگو با طرف عراقی سبب رسیدن به توافق دو طرفه درباره همه مسائل مورد اهتمام می‌شود.
جریمه ۱۱۰ میلیارد دلاری امریکا در ایران

رئیس‌ دادگستری استان تهران از صدور ۳۰۰ رأی علیه دولت امریکا خبر داد و گفت: «رقم محکومیت دولت امریکا بالغ بر ۱۱۰ میلیارد دلار است.» به گزارش مهر، غلامحسین اسماعیلی در برنامه تلویزیونی تهران بیست با اشاره به افزایش صلاحیت دادگستری استان تهران از سوی مجلس و رسیدگی به دعاوی ایران علیه امریکا گفت: «با توجه به وضعیت جدیدی که پیش آمده بود و مجلس این صلاحیت را توسعه داد و ما خوشحالیم که به عنوان بازوان دستگاه قضایی و حامیان مردم در برابر تعدیات و تجاوزهایی که رژیم امریکا و استکبار جهانی علیه شهروندان اعمال کرده، از حقوق آنها دفاع و حمایت می‌کنیم و آرا نیز به گونه‌ای است که در صحنه‌های بین‌المللی کاربرد خاص خود را دارد.»

اختیارات برخی مدیران دولتی برای ممنوع الخروجی فعالان اقتصادی

بر اساس گزارش یکی از مسئولان اقتصادی کابینه به مدیران ارشد دولتی، اعلام شده است به رغم تاکیدات رئیس جمهور مبنی بر خودداری از ممنوع الخدمات و ممنوع الخروج کردن مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی توسط نهادهای دولتی، اما متاسفانه به دلیل اختیارات وسیع برخی از این دستگاه ها، همچنان شاهد بروز این اتفاقات برای مدیران ارشد بنگاه های اقتصادی هستیم. این مسئول در عین حال پیشنهاد داده است دولت کلیه اختیارات مسئولان دستگاه های دولتی در این زمینه جز با حکم دستگاه قضایی را لغو کند.
نماینده‌ای که از جای دیگر حقوق می گیرد دیگر، «وکیل المله» نیست

هدایت‌الله خادمی نائب رئیس کمیسیون انرژی گفت: از رئیس مجلس خواهم خواست که استخدام چند تن از نمایندگان کنونی مجلس را در وزارت نفت طبق وعده خود پیگیری کند، چون اکنون دیگر این موضوع روشن شده است. شورای نگهبان باید وارد موضوع شود،‌ زیرا که صلاحیت نماینده برای انجام قانون‌گذاری و نظارت در مجلس تأیید شده است، و وقتی نماینده‌ای استخدام دستگاهی شد، یعنی دیگر نمی تواند نظارت خود را روی همان دستگاه انجام دهد. نماینده‌ای که از فرضاً سازمان تأمین اجتماعی به وزارت نفت منتقل می‌شود و حقوق خود را از ماهی چهار میلیون به ماهی ۲۰ میلیون می رساند،‌ دیگر، «وکیل المله» نیست و نامش چیز دیگر است

دستور ویژه دولت درباره واردات لباس شویی و کولر آبی

بر اساس دستورالعمل جدیدی که از سوی دولت به نهادهای ذی ربط در امر واردات ابلاغ شده، با اشاره به ضرورت و اهمیت مدیریت هرچه بهتر منابع آب در کشور، تاکید شده است کلیه واردکنندگان تجهیزات آب بر مثل لباس شویی، کولر و ظرف شویی و آب پخش مانند شیرآلات و سیفون مکلفند با رعایت قوانین و مقررات و بر مبنای استانداردهای ملی مربوط، به نصب برچسب آب روی کالاها و بسته بندی های آن اقدام کنند و واردات تجهیزات پر مصرف مغایر با الزامات این برچسب نیز ممنوع خواهد بود. از ثبت سفارش و ترخیص این تجهیزات نیز جلوگیری خواهد شد.
ماجرای ترور صالحی از زبان خودش

بخش چهارم کتاب صالحی که ریاست دانشگاه صنعتی شریف را پذیرفته است، به موضوعاتی همچون عدم استفاده از ماشین بنز اشرافی دانشگاه که در زمان سید حسین نصرخریداری شده بود، فعالیت‌های گروه‌های سیاسی در دانشگاه، ترور‌های سیاسی سال ۶۰ پرداخته و ماجرای دو موتور سوار که برای ترور رئیس دانشگاه صنعتی شریف آمده بودند را شرح داده است. صالحی نوشت: «سرکوچه پیاده شدم و به سمت منزل که کوچه‌ای سربالایی است، حرکت کردم. هوا هنوز روشن بود. زنگ خانه را زدم، ناگهان دو جوان موتور سوار با شتاب به من نزدیک شدند. یکی از آن‌ها از روی موتور پیاده شد، جلو آمد و تفنگ را روی سینه‌ام گذاشت، گفت: اسمت چیست؟ گفتم: این چه طرز سؤال کردن است؟ اصلا تو کی هستی؟ با صدای خشن‌تری پاسخ داد: حرف زیادی نزن! اسمت چیست؟ گفتم اسمم علی است. گفت: چه کاره‌ای؟ گفتم: معلمم. عمدا اسم و عنوانم را کامل نگفتم. نگاهی به دوستش کرد و گفت: عوضی گرفته‌ایم. فورا سوار موتور شد و آنجا را ترک کرد. آن‌ها فکر کردند که اشتباه گرفته‌اند، ولی برای ترور رئیس دانشگاه صنعتی شریف آمده بودند»

اخبار کوتاه
* سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در سفر به فلسطین اشغالی با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار کرد. در این سفر، مقامات این رژیم غاصب بر حتمی بودن مقابله با جمهوری اسلامی ایران در سوریه تأکید کردند(!) و با اشاره به افزایش شمار نیروهای جبهه مقاومت در سوریه، حضور متحدان تهران در همسایگی اسرائیل را غیر قابل تحمل خوانده و گفتند جنگ در سوریه با ایران حتمی و اجتناب‌ناپذیر است.
* خبرهای دریافتی از سازمان بورس و اوراق بهادار حاکی از آن است که هلدینگ سرمایه‌گذاری ایتالیایی «آزیموت» با تحصیل 20 درصد از سهام شرکت «سبدگردانی انتخاب مفید» به طور رسمی وارد بازار سرمایه ایران شده است. ورود هلدینگ آزیموت با 1400 نفر نیرو به بازار سرمایه ایران، افزون بر اینکه یک سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، ارتقای دانش فنی و مالی بورس کشور را به همراه دارد.
* غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران با اشاره به افزایش صلاحیت دادگستری استان تهران از سوی مجلس شورای اسلامی و رسیدگی به دعاوی جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا گفت: تا به امروز حدود 300 رأی به نفع شهروندان‌مان و علیه دولت آمریکا صادر کرده‌ایم که رقم محکومیت دولت آمریکا در این پرونده‌ها بالغ بر ١١٠ میلیارد دلار است.
* مذاکره‌کنندگانی از دو جنبش فلسطینی فتح و حماس به مصر سفر کرده‌اند تا مذاکرات خود را برای پایان دادن به اختلافات ۱۰ ساله شروع کنند. از زمان کنترل جنبش مقاومت اسلامی حماس بر نوار غزه و خروج تشکیلات خودگردان فلسطین از این منطقه در سال ۲۰۰۷، این مذاکرات بزرگ‌ترین تلاش برای برقراری صلح میان دو طرف به شمار می‌آید.
* «هاپتون» سفیر انگلیس در تهران گفت: برجام بهترین چارچوب را برای پیشبرد روابط با ایران مهیا کرده است تا ایران عضو فعال و سازنده جامعه جهانی شود. هاپتون افزود: اگر ترامپ پایبندی ایران به توافق‌نامه را تأیید نکند، انگلیس به تلاش خود برای نگه داشتن برجام با تمرکز بر کنگره آمریکا ادامه می‌دهد.
* غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران از دولت دوازدهم خواست قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار را اجرا کند. شافعی اظهار داشت: بخش خصوصی معتقد است اراده‌ای برای توانمندسازی بخش غیر دولتی وجود ندارد و حرف‌هایی هم که هیئت دولت می‌زند، از روی اعتقاد و باور قلبی نیست؛ چون در عمل ما شاهد تغییر محسوسی در این حوزه نبوده و نیستیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: