logo
کد خبر: ۲۵۹۲۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

اعلام زمان دومین دادگاه متهمان نفتی

وکیل مدافع شرکت نفت گفت: پانزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی، 24 مهر برگزار می‌شود.غلامرضا مهدوی افزود: احتمالا جلسه دوشنبه هفته آینده، آخرین جلسه رسیدگی باشد. این جلسه دادگاه نیز همانند جلسات گذشته، علنی برگزار می‌شود.

دزدان دریایی لنج ایرانی را با ۱۲ ماهیگیر بردند

مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار گفت: در حادثه تیراندازی که یکشنبه برای یکی از شناورهای صیادی ایرانی اتفاق افتاد، ناخدای این شناور کشته و یکی دیگر از خدمه آن مجروح شدند. علیم افشار در تماس با ایلنا اظهار داشت که یورش مسلحانه دزدان دریایی علت این حادثه بوده است.وی افزود:‌ گویا در زمان حادثه لنج صیادی از نیروهای مستقر در حوزه آب‌های دریای عمان درخواست کمک کرده بودند اما به دلیل بُعد مسافت، این درخواست بی‌نتیجه می‌ماند. این فعال صیادی در مورد سرنوشت لنج و صیادان آن گفت: در حال حاضر هیچ خبری از وضعیت تمامی سرنشینان این شناور وجود ندارد.وی با یادآوری اینکه به صورت تقریبی در هر لنج ماهیگیری یازده ماهیگیر به همراه ناخدا حضور دارند؛ تصریح کرد: در حال حاضر از مجموع سرنشینان شناور یاد شده ناخدا کشته، یک ماهیگیر زخمی و ۱۰ ملوان (به صورت تقریبی) در گروگان دزدان دریایی سومالی قرار دارند.

دستگیری چندین تروریست در ایام محرم

وزیر اطلاعات، از دستگیری چندین تروریست که قصد انجام اقدامات ضدامنیتی در ایام محرم را داشتند، خبر داد. حجت‌الاسلام سید محمود علوی در گفت‌وگویی از دستگیری چندین تروریست که قصد انجام اقدامات ضد امنیتی در ایام محرم را داشتند، خبر داد و گفت: تعداد اندکی افراد توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شده‌اند و به‌رغم اینکه توطئه و اقدامات ضدامنیتی داشتند به لطف خدا، دعای مردم و برکت ایام عاشورا خنثی شد.وزیر اطلاعات در این گفت‌وگو که با خانه ملت انجام شده است، با بیان اینکه این افراد در استان‌های مختلف قصد انجام اقدامات ضدامنیتی داشته‌اند، تصریح کرد: تعداد این افراد زیاد نبوده است و فعالیت‌های آنها نیز به صورت تیمی نبوده و بیشتر نفرات پراکنده بوده‌اند.

کارمندان قراردادی مراقب درس خواندن باشند

طبق بخشنامه جدید یک نهاد مسئول در دولت به تعدادی از سازمان ها و ادارات، تاکید شده بر اساس تبصره ماده 33 قانون مدیریت خدمات کشوری، به کارگیری نیروهای قراردادی به صورت ساعتی یا کار معین صورت گیرد و بر این اساس، چنان چه کارمندان مذکور در حین خدمت، مدرک تحصیلی بالاتری را ارائه کنند، مدرک جدید حتی با رعایت شرایط احراز مشاغل و نیاز دستگاه اجرایی، صرفا در قرارداد کاری بعدی و با تشخیص دستگاه مربوط می تواند لحاظ شود و تکلیفی در این زمینه برای دولت وجود ندارد.

لغو مصوبه دولت به خاطر مغایرت با قانون هدفمندی یارانه ها

در حالی که بر اساس تصمیم اسفند سال 1393 دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار، شرکت های پتروشیمی مکلف شده بودند بر مبنای قیمت توافق شده با یک شرکت دولتی، برخی محصولات خود را به فروش برسانند با شکایت واصل شده به دستگاه قضایی و بررسی مستندات، مشخص شد این دستور دولتی مغایر با قانون هدفمند کردن یارانه ها درباره محصولات فوق است و بر این اساس، مصوبه مذکور ابطال و لغو آن طی روزهای اخیر به دولت اعلام شده است.
تخطئه ی روشنفکرانه عاشورا به بهانه جامعه شناسی!
ايام محرم كه مردم ايران به عزاداري براي امام حسين و اهلبيت ايشان عليهم السلام مشغول هستند، برخي در فرصت پيش آمده، شروع به تخريب اعتقاد مردم به عاشورا مي‌كنند. سايت عصر ايران در روزهاي اخير با انتشار مصاحبه‌اي از يك جامعه‌شناس تلاش كرده تا نامش به عنوان تخريب‌كنندگان عاشورا ثبت شود. اين سايت خبري در مصاحبه‌اي با يك جامعه‌شناس و از قول او به تخطئه عزاداري محرم مي‌پردازد
.در اين مصاحبه ناصر فكوهي مي‌گويد: «كشورهاي سني مذهب از ما به اين دليل بهترند كه اصلأ عزا ندارند. مناسبت‌هاي ملي هم بايد غيرايدئولوژيك شود. يكي از مشكلاتي كه امروز مناسبت‌هاي ملي در ايران دارند اين است كه مناسبت‌هاي ملي بسيار ايدئولوژيك هستند. » او در بخشي ديگر از مصاحبه هم عزاداري را باعث انفعال مي‌داند و مي‌گويد: «سيستم عزا به هر حال سيستمي انفعالي است. يعني در سيستم سوگواري افراد منفعل مي‌شوند، در خودشان مي‌روند و كمتر حركت مي‌كنند... » اين در حالي است كه اساس عاشورا و عزاداري بر مبناي امر به معروف، حركت بر مدار ظلم ستيزي و قيام در برابر ظالم است و چگونه تعميق چنين مفاهيمي مي‌تواند به انفعال و حركت كمتر منجر شود؟! قيام بزرگ مردم ايران در دهه 40 و 50 كه منجر به رقم خوردن انقلاب اسلامي سال 57 شد و بزرگ‌ترين حركت اجتماعي سياسي مردم ايران بود، از اساس بر مبناي عاشورا رقم خورد و از روز عاشورا هم آغاز شد.بايد ديد شادي‌هاي مدنظر اين جامعه‌شناس منجر به كدام حركت اجتماعي شده است!به نظر مي‌رسد فضاي رسانه در دولت يازدهم و دوازدهم رها شده و تنها ملاك برخورد با رسانه‌ها نوع نگاه آنها به دولت است و تنها با رسانه‌هايي برخورد مي‌شود كه از دولت انتقاد كنند؛ وگرنه تخطئه عزاداري امام حسين عليه السلام نيز برايشان مهم نيست.

تغيير محل مجمع تشخيص هم شد هاشمي‌زدايي؟

روزنامه آرمان در مطلبي با يك موضع‌گيري عجيب، تغيير مكان مجمع تشخيص مصلحت نظام را تلويحاً در راستاي آنچه هاشمي‌زدايي مي‌خوانند، تعبير كرد و با تيتر« ... اين‌بار خداحافظي با دفتر آيت‌الله هاشمي» نوشت: «باز هم آيت‌الله هاشمي و باز هم خداحافظي با آنچه نام او را دارد. اين بار بايد با دفتر آيت‌الله هاشمي در مجمع تشخيص مصلحت نظام خداحافظي كرد... 31 مرداد 96 بود كه دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: «قرار است جلسات مجمع از اين محل جابه‌جا شود كه محل قطعي و نهايي بعداً به رسانه‌ها اطلاع داده خواهد شد، اما كاخ مرمر به‌دليل آنكه تا‌كنون جلسات مجمع در آن برگزار مي‌شد حفظ مي‌شود. »

با توجه به اينكه بحث تغيير محل برگزاري جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام سال‌هاست مطرح مي‌شود، بنابراين عده‌اي با ترديد به اظهارات محسن رضايي نگاه مي‌كنند. ماه‌هاي پس از فوت هاشمي رفسنجاني هر نوع تغيير در نهادهاي مرتبط با سمت‌هاي مرحوم هاشمي از سوي اصلاح‌طلبان هاشمي‌زدايي تعبير شد و حالا در يك توهم عجيب، تغيير محل مجمع تشخيص را هم خداحافظي با هاشمي مي‌دانند!


ترامپ باید به سپاه تعظیم کند
«
حمیدرضا آصفی» سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات طی یادداشتی در روزنامه «جام جم» نوشت: «سپاه پاسداران نماد اقتدار و ضامن امنیت کشور است که از دل مردم برخاسته است. اقدام احتمالی آمریکا در قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی، نه ‌تنها نشانه رفتن اقتدار، امنیت و منافع آحاد مردم ایران است؛ بلکه به چالش کشیدن امنیت منطقه است. ترامپ نباید فراموش کند که اگر دلاوری‌های سپاه در سوریه و عراق نبود، اکنون تروریست‌ها در این دو کشور حکومت می‌کردند؛ البته برای افکار عمومی کاملاً روشن است که ژست مبارزه با تروریست و داعش از سوی سردمداران آمریکا به ویژه آقای ترامپ فریبکاری است. اگر ترامپ واقعاً با تروریست در منطقه مخالف است، باید خود از حامیان سپاه باشد و به دلاوری‌های آن تعظیم کند.» وی همچنین در بخش دیگری از یادداشت خود ‌آورد:‌‌ اظهارات روز گذشته سردار جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حرف نظام و مردم ایران است.

زیباکلام :شاید روحانی «خسرالدنیا والاخره» بشود
صادق زیباکلام به تازگی در یادداشتی با انتقاد از نحوه سیاست‌ورزی رئیس دولت اعتدال، نوشت: «بهترین توصیفی که از سخنرانی‌های آقای رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران می‌توان ارائه کرد، آن است که بگویم سخنرانی‌های او با «جزر و مدهای سیاسی»، «قبض و بسط‌های سیاسی» یا «پستی و بلندی‌های سیاسی» همراه است. بسیاری شاید از این همه حرکت پاندولی آقای روحانی شگفت‌زده شده باشند؛ نه به حرف‌هایش در دانشگاه تهران و نه به مصاحبه زنده‌اش در تلویزیون حدود دو ماه گذشته که بیش از یک ساعت، تنها گفت‌وگو کرد؛ اما یک کلام درباره رأی ۲۴ میلیونی و مطالبات آنان حرف نزد.»! وی همچنین اضافه می‌کند: «رئیس‌جمهور با ادامه این روش، ۲۴ میلیونی را هم که با امید و انتظار به او رأی دادند، ناامید و سرخورده خواهد کرد.‌ به زبان ساده‌تر شیوه‌ای که روحانی در پیش گرفته است، شاید موجب «خسرالدنیا والاخره» هم بشود

تحریم‌های آمریکا مواضع ما را تغییر نمی‌دهد
سیدحسن نصرالله با بیان اینکه گروه تروریستی تکفیری داعش وجود سرطانی در منطقه دارد و آمریکایی‌ها مانع جنگ علیه داعش می‌شوند، گفت: نیروی هوایی آمریکا به ارتش سوریه و متحدان آن اجازه پیشروی نمی‌دهد. دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت: آمریکا طولانی شدن عمر داعش را خواستار است و اگر دولت‌ها و ملت‌های منطقه نمی‌ایستادند، جنگ علیه داعش سال‌ها طول می‌کشید. سیدحسن نصرالله در ادامه افزود: مأموریت داعش تخریب لبنان، سوریه، عراق و نابودی ارتش‌ها و ملت‌ها است. دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین با تأکید بر نقش رژیم عربستان سعودی در ادامه حیات این گروه تروریستی، تصریح کرد که صلح و امنیت منطقه‌ای زمانی محقق می‌شود که عربستان گوشه‌ای بنشیند و از حمایت از گروه‌های تروریستی دست بردارد.

هنوز نمی‌توانیم در انگلستان یک حساب بانکی باز کنیم
نشریه «نیویورکر» در گزارشی درباره نشست اخیر اعضای برجام نوشت: در این جلسه «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران فهرستی از گلایه‌های ایران را طرح کرده و گفته است که ایالات متحده آنطور که در توافق هسته‌ای مقرر شده، تحریم‌ها را رفع نکرده و ما هنوز نمی‌توانیم در انگلستان یک حساب بانکی باز کنیم. ظریف دولت آمریکا را به دلایل مختلف، از جمله خودداری از صدور مجوزهای لازم برای فروش هواپیماهای «بوئینگ» و «ایرباس» به ایران به نقض توافق هسته‌ای متهم کرده و گفته است: «نمی‌خواهیم در این مورد بحث کنیم؛ چرا که اگر دنبال بهانه‌ای برای نقض توافق بودیم، انبوهی [از بهانه] داشتیم
پاداش ۸۵ میلیونی به ۳ کارمند پرسپولیس!
باشگاه پرسپولیس پس از پیروزی برابر الاهلی عربستان میلیون‌ها تومان پول اهدایی یک هوادار ایرانی مقیم امارات را بر خلاف قانون بین ۳ کارمند و بازیکنانش توزیع کرده است. در اردوی امارات تیم پرسپولیس که برای بازی با الاهلی عربستان در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برپا شده بود، یک تاجر ایرانی مقیم امارات (م. ی) با حضور در اردوی پرسپولیس مبلغ چند صد میلیونی را به مدیران باشگاه به عنوان کمک هواداری هدیه می‌دهد. پس از این اتفاق و به جهت برتری پرسپولیس مقابل الاهلی، مدیران باشگاه به هر بازیکن حدود ۲۵ هزار درهم، معادل تقریبی ۲۵ میلیون تومان از این پول اهدایی پاداش پرداخت می‌کنند. نکته عجیب این ماجرا آنجاست که سه نفر از کارمندان باشگاه هم که معمولا در تمام اردوهای خارجی این تیم حضور دارند، جمعا مبلغی حدود ۸۵ میلیون تومان دریافت کرده‌اند. سوال اینجاست، باشگاهی که با اعلام شماره حساب و درخواست رسمی کمک از هواداران، به اهدای ۱۰ هزار تومانی هواداران خود دلخوش است، چگونه تصمیم می‌گیرد که چند ۱۰ میلیون پول باشگاه را بین سه کارمند تقسیم کند؟
سؤال از رئیس جمهور به جریان افتاد
علی وقف‌چی نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی از نامه جمعی از نمایندگان مجلس برای به جریان افتادن طرح سؤال از رئیس‌جمهور درباره وضعیت مؤسسات مالی و اعتباری خبر داد و گفت: 71 نماینده تاکنون این نامه را امضا کرده‌اند.وی با بیان اینکه این نامه خطاب به هیأت‌رئیسه مجلس است، ادامه داد: پیشتر برخی از اعضای طراح سؤال از رئیس‌جمهور با رئیس‌ مجلس دیداری داشتند و جمع‌بندی آن جلسه این بود که فعلاً سؤال از رئیس‌جمهور مسکوت بماند. نماینده مردم اردبیل در مجلس با تاکید بر اینکه با گذشت چند ماه از آن جلسه اقدامی در جهت حل مشکل سپرده‌گذاران مؤسسات مالی نشده، اظهار داشت: امروز نیز جلسه‌ای با علی لاریجانی رئیس مجلس خواهیم داشت تا این موضوع تعیین تکلیف شود.وقف‌چی تصریح کرد: در نامه تنظیم شده، نمایندگان خواستار ارجاع سؤال از رئیس‌جمهور به کمیسیون اقتصادی برای بررسی بیشتر شده‌اند
تبانی برای ایجاد بازار سیاه بلیت پروازهای اربعین

در حالی ایرلاین‌ها، چارترکننده‌های طرف قرارداد آنها و آژانس‌ها برای بازه زمانی 13 تا 22 آبان موظف به فروش بلیت پروازهای اربعین طبق نرخ مصوب شده‌اند، در بی‌توجهی دولت، این متولیان با نرخ‌گذاری‌های غیرمنطقی صندلی پرواز، دنبال خالی کردن جیب مردم هستند. با رصد سایت فروش بلیت شرکت‌های هواپیمایی نیز مشخص می‌شود برخی شرکت‌ها سقف تعیین شده نرخ پرواز عتبات را برای بازه زمانی مذکور رعایت نکرده‌اند و برخی دیگر از شرکت‌ها با فروش صندلی‌های خود به چارترکنند‌ه‌ها، مدعی تکمیل صندلی پروازهای اربعین در این تاریخ هستند.
افشا‌گری‌های ایوانا ترامپ منتشر می‌شود
کتابی جدید از «ایوانا ترامپ» همسر اول رئیس‌جمهوری آمریکا درباره دوران زندگی پرآشوب ترامپ و طلاق جنجالی آنها که تا هفته‌ها خبر اول نیویورک بود منتشر می‌شود. «ایوانا ترامپ» که از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۲ همسر ترامپ «بنگاه‌دار» و «املاکی» معروف آن زمان در نیویورک بود کتابی با عنوان «ترقی ترامپ» نوشته که داستان مملو از فراز و نشیب زندگی و خیانت‌ها و نامرادی‌ها با دونالد ترامپ را روایت می‌کند. دونالد جونیور» «ایوانکا» و «اریک دونالد جونیور» از ناراحتی این خیانت پدرشان، به مدت یک سال با او حرف نزدند. الان پس از سال‌ها فقط می‌توانم سرم را به حالت شرم تکان بدهم. در زمان طلاق تا مدت‌ها هروقت تلویزیون را روشن می‌کردم مدام بحث و برنامه در مورد طلاق من و دونالد و رسوایی اخلاقی او بود.
درخواست عجیب فدراسیون فوتبال از استقلال و پرسپولیس

فدراسیون فوتبال با توجه به قرارداد طولانی مدتی که با شرکت برهان مبین دارد، به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اعلام کرده هیچ مخالفتی با واگذاری بلیت‌فروشی به این دو باشگاه ندارد، اما این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که باشگاه‌های سرخابی غرامت شکایت احتمالی شرکت برهان مبین در مورد فسخ قراردادی که این شرکت با فدراسیون در مورد واگذاری بلیت‌فروشی بر عهده بگیرند.
اخبار روزانه:
*
آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار سردار اشتری، فرمانده ناجا با اشاره به مسئله کردستان عراق گفت: هدف از این طرح، ایجاد پایگاه در منطقه است، اما با همکاری‌های سه کشور پیرامون کردستان این طرح موفق نخواهد شد و امنیت این منطقه همچنان بیشتر از گذشته خواهد بود.
*
نماینده مردم خمینی شهر از طرح استیضاح وزیر کشور در مجلس خبر داد و گفت: توجه نکردن به عزل و نصب‌های اخیر مدیریتی در وزارت کشور، از جمله محورهای مهم این استیضاح است. وی با اشاره به محورهای این طرح استیضاح، تأکید کرد: توجه نکردن به عزل و نصب‌های اخیر مدیریتی در وزارت کشور، از جمله محورهای مهم این استیضاح است.
*محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود گفت: عبدالرسول دری اصفهانی دوتابعیتی و متهم به جاسوسی و ارائه اطلاعات به بیگانگان بود و با دو سرویس جاسوسی در ارتباط بود. دادگاه به اتهامات این فرد رسیدگی کرد و به پنج سال حبس محکوم می شود،حکم قطعی شده و فرد باید تحمل کیفر کند. این فرد فساد مالی هم دارد و پرونده دومش قرار وثیقه صادر شده و کیفرخواست صادر نشده است

* طبق اعلام مسئولان مربوطه، فعلاً ارقام مربوط به دلار و نفت در بودجه سال 97 نهایی نشده و احتمال چالشی بودن آن وجود دارد؛ اما برای دلار نرخ‌هایی بین ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰ و حتی ۳۴۰۰ تومان در هیئت دولت مطرح شده است. این در حالی است که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه برای هر دلار در سال جاری نرخی حدود ۳۴۰۰ تومان تعیین شده است. گفتنی است، نرخ دلار در بودجه سال جاری حدود ۳۳۲۰ تومان بود.
* ارزش صادرات جمهوری اسلامی به روسیه در شش ماهه اول سال ۲۰۱۷ نسبت به دوره مشابه سال پیش ۳۶ درصد افزایش یافت. مقایسه آمار تجارت خارجی دو کشور نشان می‌دهد، صادرات ایران به روسیه از ۱۶۸ میلیون دلار در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶، به ۲۲۸ میلیون دلار در دوره مشابه سال کنونی رسیده است. همچنین واردات ایران از روسیه با هدف متعادل کردن تراز بازرگانی 16 درصد کاهش داشته است.
* فاطمه هاشمی درباره این اظهار نظر که می‌گوید هاشمی فرمانده جنگ نبود، گفت: بله، آقای هاشمی فرمانده جنگ نبود؛ وی فرمانده صلح بود؛ هاشمی برای صلح به جبهه می‌رفت و با امام(ره) صحبت می‌کرد و در جلساتی که با فرماندهان می‌گذاشت، در پی این بود که صلح را به مردم ایران تقدیم کند!
* کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و از چهره‌های نزدیک به رئیس مجلس به طرح کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات واکنش نشان داد و گفت: طرح زودهنگام این مسئله از سوی برخی افراد غلط است؛ چرا که هنوز تا انتخابات بعدی چهار سال دیگر فرصت داریم.
* مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی رشد اقتصادی سال 95، ضمن اشاره به محاسبه عدد 4/6 درصدی و 3/3 درصدی رشد اقتصادی بدون نفت از سوی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، این رشد را پس از حذف صنایع وابسته به نفت، 7/2 درصد محاسبه کرد.
* وبگاه «بلومبرگ» به نقل از سه مقام دولتی آمریکا نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده به دنبال به‌کارگیری استراتژی است که هم توافق هسته‌ای را حفظ کند و هم تحریم‌های بیشتری را علیه ایران وضع کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: