به‌روز شده در: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۹۰۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
به بهانه حضور «وینفرد شفر» روی نیمکت آبی‌ها:
شنیده‌ها حکایت از آن دارد که «وینفرد شفر» مرد صادق و مهربانی است و این موضوع را خداداد عزیزی، مهدی پاشازاده، علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا و کسانی که در فوتبال آلمان بازی کرده‌اند شهادت می‌دهند. اما سؤال اساسی اینجاست آیا جنس آلمانی با فوتبال ایرانی جور در می‌آید؟ اوضاع حاکم بر فوتبال ایران با آلمان زمین تا آسمان فرق می‌کند و متفاوت است.
مهدی یکتا- بالاخره بازی اسم فامیل به پایان رسید و «وینفرد شفر» آلمانی با عقد قراردادی 280 هزار دلاری تا پایان لیگ هفدهم هدایت استقلال را بر عهده گرفت.

عمده دلیل استخدام این مربی آلمانی ارزان تر بودن او نسبت به سایر گزینهها بود. «فاتح تریم» ترکیهای 4 میلیون یورو میخواست. «آرمین نه» هموطن «شفر» هم حدود یک و نیم میلیون یورو اما سرمربی اسبق تیم ملی کامرون مقرون به صرفهتر بود. 700 هزار یورو پیشنهاد ابتدایی «وینفرد شفر» به 600 هزار دلار و سپس 280 هزار دلار تقلیل پیدا کرد تا آبیها صاحب مربی آلمانی شوند.

وینفرد شفر گرچه 67 ساله است و ظاهراً سن و سال بالایی دارد اما کارنامه مربیگریاش قابل دفاع است. او با کامرون داستان معروف «شیرهای رام نشدنی» را ساخت و در جایگاه و حاشیه خلیج فارس هم موفق بود. در کارلسروهه آلمان هم جوانان مستعدی را به فوتبال ژرمنها معرفی کرد و... خلاصه آن که از این لحاظ کم و کسری ندارد.

شنیدهها حکایت از آن دارد که «وینفرد شفر» مرد صادق و مهربانی است و این موضوع را خداداد عزیزی، مهدی پاشازاده، علی کریمی، مهدی مهدویکیا و کسانی که در فوتبال آلمان بازی کردهاند شهادت میدهند. اما سؤال اساسی اینجاست آیا جنس آلمانی با فوتبال ایرانی جور در میآید؟ اوضاع حاکم بر فوتبال ایران با آلمان زمین تا آسمان فرق میکند و متفاوت است.

اینجا خبر چندانی از دیسیپلین نیست در حالی که نظم آلمانی در فوتبال ایران جایگاهی ندارد. آلمانها در فوتبال سختکوش هستند و عامل اصلی موفقیت این کشور در جامهای جهانی هم همین نکته است.

به طور حتم به «وینفرد شفر» هم گفتهاند در فوتبال ایران چه خبر است. او هم خوب میداند و توجیه شده است که شاید کارش با استقلال و فوتبال کشورمان به فیفا و CAS (دادگاه بینالمللی ورزش) بکشد، اما باز هم به ایران میآید، چرا؟ چنین اقدامی فقط به خاطر پول است. آلمانها اصولاً به هر شغلی به چشم دراز مدت نگاه میکنند اما به فوتبال ایران چه طور؟ راینرزوبل، اشمیت، رالف سومدیک، یورگن گده، رولندکخ، میشاییل هنکه و... پیش از «وینفرد شفر» به ایران آمدند و بدون اثر مشخص به آلمان بازگشتند.

قصد بدبینی نداریم و امیدواریم «شفر» در استقلال تهران موفق شود زیرا در اوج بودن این تیم و البته پرسپولیس یعنی رشد و اعتلای تیم ملی ایران اما...

کار بسیار سخت است به قول «مهدی پاشازاده، کاپیتان سابق استقلال تهران استخدام «وینفرد شفر» آلمانی مثل خرید «لامبورگینی» برای سواری در جاده خاکی است. نظر شما چیست؟

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: