به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق:
شرایط فعلی فضای سرمایه‌گذاری در اقلیم کردستان را تهدید می‌کند. تنش‌های سیاسی آثار سوئی بر روابط تجاری خواهد گذاشت. اکنون راه‌ها بسته ‌شده است و رفت‌وآمد فعالان اقتصادی به اقلیم کردستان انجام نمی‌شود. این مسئله پروژه‌های درحال‌توسعه را با مشکل مواجه می‌کند.
همهپرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در حالی برگزار شد که به دستور شورای عالی امنیت ملی و به درخواست حکومت مرکزی عراق کلیه پروازهای ایران به فرودگاههای اربیل و سلیمانیه لغو شده است. از زمان برگزاری همهپرسی محدودیتهای مختلف ارتباطی از سوی کشورهای همسایه عراق از جمله ایران و ترکیه اعمالشده است، محدودیتهایی که بدون تردید بر سطح و حجم روابط تجاری این بخش از عراق با این کشورها اثرگذار خواهد شد.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در گفتوگو با سایت خبری اتاق تهران دراینباره گفت: روابط تجاری به نسبت خوبی در زمینههای مختلف با اقلیم کردستان عراق برقرار کردیم. پروژههای فنی و مهندسی سهم بیشتری در روابط اقتصادی دارند. آتیه خوبی را برای این روابط پیشبینی میکردیم که با توجه به حوادث سیاسی پیشآمده این آتیه مبهم است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: شرایط فعلی فضای سرمایهگذاری در اقلیم کردستان را تهدید میکند. تنشهای سیاسی آثار سوئی بر روابط تجاری خواهد گذاشت. اکنون راهها بسته شده است و رفتوآمد فعالان اقتصادی به اقلیم کردستان انجام نمیشود. این مسئله پروژههای درحالتوسعه را با مشکل مواجه میکند.

آل اسحاق ادامه داد: به دلیل عدم توانایی مالی دولت عراق پرداختها به پیمانکاران با تأخیر همراه شده بود. وضعیت اقتصادی این منطقه خوب نبود و پروژههای نیمهکاره در وضعیت جدید با مشکلات دیگری دستبهگریبان خواهند شد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با ابزار امیدواری از حل مسئله اقلیم کردستان عراق گفت: اگر در اقلیم کردستان عراق در مسیر اختلاف حرکت کنیم، در منطقه با آشوب جدیدی روبهرو خواهیم شد.

آل اسحاق گفت: حتی در دورهای که حملات داعش به این منطقه تشدید شده بود، سرمایهگذاریها انجام شد و پیمانکاران کارشان را انجام میدادند اما ادامه روند اختلاف در کردستان ترکیه و سوریه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. خوشبختانه کردستان ایران منطقه امن است و این مسئله برای ایران تنشزا نخواهد بود.

همهپرسی استقلال اقلیم کردستان در سومین روز از مهرماه سال جاری برگزار شد. ایران و ترکیه و دیگر کشورهای منطقه، سازمانهای بینالمللی از جمله اتحادیه عرب و سازمان ملل در مورد این همهپرسی ابراز نگرانی کردهاند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: