کد خبر: ۲۵۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

روزنامه دولتی «ایران» علیه ایران؟
پس از سخنان تأمل‌برانگیز علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر احتمال باقی ماندن ایران در برجام با خروج آمریکا، روزنامه دولتی ایران خبط بزرگی مرتکب شد و همراه با صهیونیست‌ها خواهان مذاکره مجدد درباره روح برجام شد؟ علی خرم، کارشناس مسائل بین‌المللی روزنامه ایران، دیروز برخلاف مسیر عزت، مصلحت و حکمت ایران اسلامی و اجماع بین‌المللی علیه ترامپ قلم‌ زده است و در مطلبی با عنوان «اروپا علیه تک‌روی ترامپ» که انگار از زبان تندروهای افراطی کاخ سفید و حلقوم صهیونیست‌ها صادر شده،‌ نوشته است: «تا آنجا که به ایران مربوط می‌شود، ایران به نص توافق هسته‌ای طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبند بوده؛ اما آمریکا و ایران، هر یک دیگری را به نقض روح برجام متهم می‌کنند و این نکته باید در دستور کار بین‌المللی قرار گرفته و با حضور بقیه اعضای گروه 1+5 مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد؛ زیرا هر کدام از دو کشور آمریکا و ایران، عملکرد دیگری را علت و دلیل می‌دانند.» گفتنی است متأسفانه، این روزها مواضع انفعالی دولتمردان و حامیان آنها علیه مواضع ترامپ و آمریکا بیش از خروج آمریکا از برجام به کشور خسارت وارد می‌‌کند و همان‌طور که این جماعت در آغاز برجام با هوچی‌گری برجام غیر کارشناسی را به ملت تحمیل کردند و برای برچیدن سانتریفیوژها شیرینی پخش کردند، الآن نیز قصد دارند با فشار از پایین و چانه‌زنی در بالا مذاکره مجدد را بر ملت و کشور تحمیل کنند تا خسارات مردم از قبل برجام چند برابر شود.

خیز تاکسی اینترنتی روسی برای ورود به ایران!
تاکسی اینترنتی با برند تجاری «ماکسیم» که در روسیه فعالیت می‌کند، برای ورود به بازار ایران اعلام آمادگی کرده و براساس اظهارات یکی از مسئولان آن، کلیه مجوزها برای فعالیت در کشورمان را کسب کرده است. این شرکت از سال 2014 با افتتاح واحدهای خود در اوکراین، قزاقستان، گرجستان، بلغارستان، تاجیکستان و بلاروس کار خود را به خارج از مرزهای روسیه گسترش داده است. با توجه به اینکه پایگاه فارسی این برند تجاری روسی هم راه‌اندازی شده و عنوان «ایران» در فهرست کشورهای خدمات‌دهنده قرار گرفته است، به زودی اسنپ و تپسی باید شاهد رقابتی جدید در زمینه فعالیت‌شان باشند. گفتنی است، در راستای همکاری‌های دو کشور در زمینه فضای مجازی چندی پیش نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات علاقه‌مندی خود به آغاز رسمی فعالیت موتور جست‌وجوی یاندکس روسیه در ایران را نشان داد و توافق دوجانبه برای تأسیس دفتر نمایندگی این شرکت اینترنتی در تهران صورت گرفت.

بهانه‌ای تازه برای فرار از پذیرش مسئولیت
«
رسول منتجب‌نیا» قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «از آنجا که ما بین کاندیداها خیرالموجودین را روحانی دانستیم و با توجه به همه شرایط و ملاحظات او را شایسته‌ترین فرد پنداشتیم و با تمام قدرت از او حمایت کردیم، به حسب ظاهر عملکرد او اعم از موفقیت و ناکامی رئیس‌جمهور بر آینده اصلاح‌طلبان اثر خواهد گذاشت؛ اما اگر اندکی درنگ نماییم، درمی‌یابیم که اصلاح‌طلب‌ها از برنامه حمایت کردند، نه شخص و در شرایطی این حمایت صورت گرفت که شخص بهتری نداشتیم و او خیرالموجودین بود. اگر خواص و عامه این تحلیل را بپذیرند، اصلاح‌طلب‌ها نه تنها نباید پاسخگوی عملکرد ریاست‌جمهوری باشند؛ بلکه باید به نمایندگی از مردم از رئیس‌جمهور پرسشگری کنند. مردم این واقعیت را به خوبی دریافتند که اصلاح‌طلبان از شخص روحانی حمایت نکردند؛ بلکه برنامه‌های او را مورد حمایت قرار دادند

انگشت‌نگاری یک کشور اروپایی از نمایندگان مجلس ایران!
ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بر اساس برنامه‌ریزی کمیسیون امنیت ملی مجلس، برای کمک به وزارت خارجه و سرکشی به سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور، به ویژه اروپا بنا شده است که من به همراه محمدجواد جمالی، نماینده فسا به ایتالیا سفر کنیم. در همین راستا، سفارت ایتالیا در تهران بیان کرده است که ما پیش از سفر باید در سفارت انگشت‌نگاری انجام دهیم؛ اما ما این موضوع را توهین به جمهوری اسلامی و جایگاه نمایندگی مجلس می‌دانیم و اجازه چنین کاری را نخواهیم داد. نماینده دامغان خاطرنشان کرد: وقتی یک نماینده مجلس، گذرنامه سیاسی دارد، چه معنایی دارد که انگشت‌نگاری انجام دهد. ما در جایگاه مجلس هستیم و مصونیت داریم؛ از این رو این کار توهین است.

دعای ضد انقلاب برای نماینده اصلاح‌طلب مجلس!
به دنبال شایعه‌پراکنی رسانه‌های وابسته به سرویس‌های جاسوسی غرب علیه رئیس ‌قوه قضائیه، تلویزیون صدای آمریکا در برنامه «صفحه آخر» به همین مسئله پرداخت. در این برنامه مهدی فلاحتی که پیشتر رسوایی تجاوز به همکارانش در صدای آمریکا خبر داغ رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور شده بود، ضمن استناد به اسناد به اصطلاح محرمانه‌ای انتقادها و اعتراض‌های داخلی و خارجی علیه این شایعات و دروغ‌ها را نقل کرد. وی سپس از سخن و اقدام محمود صادقی تجلیل کرد و در این تجلیل امثال محمود صادقی را برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی لازم دانست و گفت: «... خدا واقعاً این‌جور آدم‌ها را زیاد کند، مگر جمهوری اسلامی تکلیفش روشن شود...»!


نجفی در شهرداری جامه سیاسی به تن کرد

محمد علي نجفي كه گفته بود «بي‌ترديد در صورت انتخاب بنده به عنوان شهردار از همان روز اول جامه سياسي از تن درمي‌آورم و جامه خدمت خواهم پوشيد چراكه شهردار بايد موضعي فراجناحي داشته باشد. هرچه اين مديريت سياسي شود، بي‌ترديد از انجام مأموريت‌هاي خود دور خواهد شد. » روز پنج‌شنبه در يك نشست سياسي حضور يافت و حرف‌هايي سياسي زد تا نشان دهد آن جامه خدمت پوشيدن چقدر شعارزده بيان شد. نجفي روز پنج‌شنبه در نشست مشترك هيئت رئيسه شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان با هيئت رئيسه فراكسيون اميد و روساي شوراها و شهرداران كلانشهرها گفت كه «مصالح كشور و مصالح آينده اصلاحات در گرو كارآمدي مديران اصلاح‌طلب است. ما در موقعيتي هستيم كه بايد در موضع‌گيري‌هاي خود به دنبال تقويت گفتمان اصلاحات، حفظ سرمايه اجتماعي و ترجيح منافع عمومي بر منافع گروهي باشيم. » شهردار تهران از عارف هم خواست براي پيگيري برخي برنامه‌ها كميته‌هاي مشتركي بين شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان، شوراي شهر و فراكسيون اميد تشكيل دهد.از آغاز اصلاح‌طلب شدن شوراي شهر تهران و كارگزاراني شدن شهرداري اين بيم و هراس وجود داشت كه همچون دوره اول شورا و شهرداري همان زمان مديريت شهري تهران به جاي رفاه تهراني‌ها به دنبال اهداف و منافع سياسي اصلاح‌طلبان باشد. عباس عبدي هم به تازگي يادداشتي نوشته كه گرچه با هدف تخريب محمدباقر قاليباف نوشته شده، اما نشان مي‌دهد صرف كردن اوقات به سياسي بازي توسط شهردار تهران چه خروجي‌هايي خواهد داشت. عباس عبدي مي‌نويسد كه «شهرداري تهران امروز به صورت عاجل با مسئله پرداخت حقوق كاركنان خود مواجه است و تمام هم و غم آن بايد حل اين مشكل باشد. حل مشكلي كه تاكنون به صورت استقراض از بانك شهر و فروش و پيش فروش تراكم يا اموال شهر و عقب انداختن بدهي به پيمانكاران و شيوه‌هاي مشابه انجام شده بود.» عبدي البته براي ادعاي خود در مورد استقراض از بانك شهر و تعويق پرداخت بدهي پيمان‌كاران سند و دليلي ندارد، اما وقتي نمي‌توانند شهر را اداره كنند و به اخلاق هم مقيد نيستند، جز تخريب قاليباف راهي مي‌ماند؟

سرمقاله‌های زنجیره‌ای!

مسعود بهنود، كارشناس بي بي سي فارسي كه از كارهاي روزانه او تورق و البته تعميق در روزنامه‌هاي چاپ ايران است، دیروز در توئیتی با انتشار تصوير يادداشت صفحه اول روزنامه ابتكار نوشت: «مقاله شنبه روزنامه ابتكار نشان مي‌دهد سردبيران روزنامه‌هاي همديگر را نمي‌خوانند که اگر می‌خواندند معلومشان مي‌شد كه اين عينا همان سرمقاله اعتماد هفته گذشته است.» توئيت بهنود البته با واكنش سردبير روزنامه ابتكار مواجه شده و او در پاسخ، در چند توئيت نوشته كه به طور خاص يادداشت آقاي عباس عبدي در روزنامه اعتماد را نخوانده و شايد هم اگر خوانده بود، ميان هزاران كلمه خوانده شده حضور ذهن نمي‌داشت و اينكه «به هر حال آدم انتظار دارد كسي كه با عنوان پرطمطراق جامعه‌شناس برايش يادداشت مي‌نويسد، اين قدر قابل اعتماد باشد كه «كاپي» نكند

سردبير ابتكار البته بابت اين قضيه در توئيتر عذرخواهي كرده است. اما آنچه از گفته سردبير ابتكار برمي‌آيد نشان از دزدي يادداشت اصلاح‌طلبان از همديگر دارد.

این اصلاح‌طلبان پاکدست!

محمدرضا عارف، رئيس فراكسيون اميد و سرليست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گفته كه «يكي از ويژگي‌هاي اصلاح‌طلبان پاكدست بودن آنها است. در جريان حوادث 88 و اتهاماتي كه به برخي اصلاح‌طلبان‌زده شد نتوانستند برچسب فساد اقتصادي به آنها بزنند. اكنون كه در قدرت هستيم بايد بيشتر مراقبت كنيم كه ساحت اصلاح‌طلبي از هرگونه فساد مبرا باشد. اگر از همه حرف و حديث‌ها پيرامون رانت‌هاي اطرافيان اصلاح‌طلبان و آقازاده‌ها و ژن‌هاي خوب بگذريم، باز هم غلامحسين كرباسچي و فساد مالي‌اش هست كه از ليدرهاي اصلاح‌طلبان است. مهدي هاشمي هم كه اكنون دوران محكوميت اقتصادي و امنيتي خود را مي‌گذراند، اسپانسر مالي اصلاح‌طلبان بود و خودش هم اصلاح‌طلب بود. شهرام جزايري هم فقط به نمايندگان اصلاح‌طلب مجلس رشوه داده بود و رشوه هم براي اصلاح‌طلب جماعت گويا فساد محسوب نمي‌شود. اصلاً همه آن كرباسچي‌ها و مهدي هاشمي‌ها و جزايري‌ها و حقوق نجومي‌ها و صندوق ذخيره‌ها ماييم! اصلاح‌طلبان همين كه دلشان پاك است، كافي است!
سرانجام علت فوت عباس کیارستمی مشخص شد
ایرج فاضل در ارتباط با پرونده مرحوم کیارستمی گفت: این پرونده به سرانجام رسید، ولی به نتیجه آن توجه نشد. به عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی به هیچ عنوان تأیید نمی‌کنم که برای هر بیماری دادگاهی ویژه تشکیل بدهیم. فاضل با بیان اینکه سرانجام مرحوم کیارستمی به دلیل عارضه‌ای بی‌ارتباط با عمل جراحی‌اش فوت کرد،‌ گفت: خونریزی مغزی ناشی از داروهایی که در خارج از ایران برایش تجویز کرده بودند، سبب فوت آن شد و مردم باید از این مسئله آگاه باشند. وی افزود: متأسفانه همیشه سعی می‌کنیم از کاه، کوه بسازیم و خبررسانی‌های ما خوب و دقیق برای مردم نیست. پرونده کیارستمی نیز از این موضوع مستثنی نبود.

زرنگی برخی دستگاه ها در فروش پلاک قرمزهای فرسوده

طبق گزارش یک نهاد مسئول در دولت به تعدادی از مدیران اجرایی، با اشاره به این که وزارتخانه ‌ها و سازمان های دولتی برای تامین بخشی از منابع مالی خود، راجع به واگذاری وسایل نقلیه اقدام می کنند، اعلام کرده بخش قابل توجهی از این خودروها به لحاظ مسائل فنی و ایمنی با نواقص و مشکلاتی مواجه هستند اما اغلب چند سال قبل از رسیدن به سن فرسودگی، فروخته شده و عملا چرخه تردد این قبیل خودروهای فرسوده و مستهلک ، مجدد تکرار می‌ شود.
خاطره روحانی از نمره های وجبی

رئیس جمهوری در جمع اساتید و دانشجویان به بیان خاطره ای از دوران تحصیلش در دانشگاه تهران پرداخت و گفت: در آن دوران برخی از اساتید به استادهای وجبی معروف بودند.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که میهمان اساتید و دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز علمی و فناوری کشور بود با بیان خاطراتی از سال های تحصیل خود در دانشگاه تهران (سال های 47 و48) پرداخت.وی گفت: سال هایی که در دانشگاه تهران دانشجو بودیم اساتید دانشگاه با هم متفاوت بودند اگر چه همه آنها تحصیل کرده بودند ولی اخلاق، رفتار، برخورد و دلسوزی آنها با دانشجو ویکدیگر متفاوت بود. رئیس جمهوری ادامه داد:عده ای از استاتید در کلاس، معروف به استادهای وجبی بودند یعنی هر چه بیشتر بنویسی نمره بیشتری می دهند. روحانی افزود: تا حدی درست می گفتند؛ وقتی از آن استاد پرسیدم که دانشجویان می گویند شما وجبی نمره می دهید، گفت وقتی دو الی سه سطر اول جواب سؤال را می خوانم اگر خوب نوشته باشد نمره می دهم. وی ادامه داد: استاد دیگری در ترم اول داشتیم که خدا رحمتش کند اینقدر سخنرانی می کرد که برخی از دانشجویان در همان ترم اول پشیمان می شدند و استعفا می دادند. روحانی افزود: استاد جالبی بود که می گفت 'برای چه به دانشگاه آمده اید؛ از دانشگاه ، پولی برایتان در نمی آید'.وی ادامه داد: به یاد دارم در همان ترم اول وقتی سخنان این استاد پایان یافت یکی از دوستان آمد و گفت 'می روم تا استعفا دهم' و او الان در مشهد مقدس یکی از تجار بزرگ است

ابطال تصمیم مهم بیمه ای دولت توسط یک نهاد نظارتی

در حالی که بر اساس تصمیم مردادماه هیئت دولت، آیین نامه مهمی درباره خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه به تصویب رسید و ابلاغ شد، بر اساس نامه روزهای اخیر یک نهاد نظارتی به دولت، تاکید شده بخشی از این آیین نامه دارای مغایرت جدی با قانونی است که این آیین نامه به خاطر آن نوشته شده؛ به ویژه آن که آیین نامه جدید، متضمن پیش بینی روشی متفاوت برای پوشش خسارات وارد شده به راننده است که مبنای قانونی ندارد، بنابراین ابطال می شود.
شفر هافبک استقلال را با آواز خواندن تنبیه کرد

هافبک استقلال به دلیل تأخیر در حضور در تمرین این تیم مجبور شد با دستور شفر برای سایر بازیکنان آواز بخواند و بازیکنان نیز با حالت تمسخرآمیز او را همراهی کردند. بعد از اتمام آوارخوانی نورافکن که با خنده‌های شدید شفر همراه بود، سرمربی آلمانی به او گفت که خواننده خوبی نیست

روایت جک استراو از پایبندی اروپا به برجام
جک استراو، وزیر خارجه پیشین انگلیس خروج احتمالی امریکا از برجام را اقدامی خطرناک و غیرمسئولانه خواند و گفت که این تصمیم، اعتبار بین‌المللی امریکا را زیر سؤال خواهد برد. وی در پاسخ به این سؤال که در صورت خروج امریکا از برجام، سایر طرف‌های امضاکننده چه واکنشی نشان خواهند داد، گفت: «من اطمینان دارم که چین و روسیه به برجام پایبند خواهند بود.99 درصد احتمال می‌دهم که فرانسه و آلمان به برجام متعهد مانده و 98 درصد هم احتمال می‌دهم که دولت انگلیس به این توافق وفادار باشد.» استراو در پاسخ به این سؤال که اگر امریکا از برجام خارج شود، آیا ایران قادر است در کنار اروپا، روسیه و چین، برجام را زنده نگه دارد گفت: «بله، به نظر من توافق هسته‌ای به لحاظ قانونی ادامه پیدا خواهد کرد و دولت امریکا می‌پذیرد تا زمانی که کنگره نظر نهایی‌اش را نداده، برجام زنده خواهد ماند
شکایت مارادونا از دخترهایش به خاطر دزدی

سرمربی تیم فجیره در لیگ امارات از وکیل خود درخواست کرده که اقدامات قانونی را علیه دالما، دختر 30 ساله و جیانیا، دختر 28 ساله اش شروع کند. مارادونا معتقد است که دو دخترش، 1. 45 میلیون پوند از او دزدی کرده و این رقم را به بانکی در اروگوئه منتقل کرده اند. همچنین مارادونا، همسر سابقش، کلادیا ویلافان را متهم اصلی این دزدی می‌داند و معتقد است که او پشت تمام این قضایاست. این اولین درگیری بین مارادونا و همسرسابقش نیست. او در سال 2015 نیز همسرش را به دزدی 6. 8 میلیون پوندی متهم کرده بود.
اخبار روزانه:

* دولت آمریکا به بهانه مقابله با دامپینگ قیمتی برای واردات هواپیماهای بمباردیر کانادا تعرفه گمرکی 220 درصدی اعمال کرد و قرار است آن را به 300 درصد افزایش دهد و عملاً قیمت این هواپیما در بازار آمریکا چهار برابر شود. این موضوع مناقشات تجاری بین آمریکا، کانادا و انگلیس را که بخشی از هواپیماهای بمباردیر در این کشور تولید می‌شود، تشدید کرده است.
* سیدمحمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع محسن مهاجرانی، فرزند وزیر ارشاد دولت اصلاحات که یکی از متهمان پرونده دکل نفتی است، گفت: پرونده مهاجرانی برای رسیدگی به شعبه 1063 مجتمع امور اقتصادی ارجاع شده و قاضی اعلام کرده است هنوز مطالعه پرونده را تمام نکرده و احتمالاً پایان مهر ماه، زمان محاکمه و تشکیل جلسه دادگاه مشخص می‌شود.
* پس از انتشار اخباری مبنی بر دیدار علی‌اکبر ناطق‌نوری و تولیت آستان قدس رضوی، کانال تلگرامی حجت‌الاسلام رئیسی با اعلام این خبر نوشت: حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در این دیدار از اقدامات و تلاش‌های اخیر آستان قدس رضوی قدردانی کرد. گفتنی است، ناطق‌نوری در روزهای اخیر با علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نیز پس از ۱۲ سال دیدار کرده است.
* در طرح تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای 60 درصد تا 30 مرداد ماه امسال حدود 17 هزار و 77 واحد تولیدی نام‌نویسی کرده‌اند که از این تعداد دو هزار و 570 واحد به بانک معرفی و در نهایت 678 واحد موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید شده‌اند.
* محمودرضا حقی‌فام، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: افزایش حق انشعاب برق موضوع جدیدی نیست، یک اقدام قانونی بوده و وزارت نیرو این مصوبه را به شرکت‌های توزیع برق ابلاغ کرده است. گفتنی است، نمایندگان مجلس در نامه‌ای به روحانی درباره افزایش تعرفه انشعاب برق واکنش نشان دادند.
* دولت کره شمالی با صدور بیانیه‌ای تهدید کرد در صورت وقوع درگیری با آمریکا، نظامیان این کشور مستقر در منطقه غیر نظامی کره را هدف می‌گیرد. در این بیانیه همچنین آمده است: «دارایی‌های استراتژیک آمریکا در شبه‌جزیره کره، اولین هدف تخریب نیروهای مسلح کره شمالی خواهند بود
* نشریه «ایندیپندنت» گزارش داده است سرویس مخفی آمریکا که مسئول حفاظت از جان رئیس‌جمهور این کشور و اطرافیانش است، تاکنون حداقل 137 هزار دلار برای حفاظت از ترامپ در هنگام تفریح وی در داخل کلوب‌های شخصی‌اش هزینه کرده است.
*جانشین پلیس بین‌الملل ناجا با بیان اینکه ایران اساسنامه سازمان بین‌المللی پلیس جنایی را پذیرفته، گفت: امروز نیروی انتظامی یکی از پلیس‌های فعال، موثر و تاثیرگذار در سطح منطقه و بین‌الملل است. سرهنگ مهدی حاجیان با اظهار به اینکه کشور فلسطین با رایزن‌یهای جمهوری اسلامی ایران عضو پلیس اینترپل شده است، ابراز داشت: این موضوع دستاورد بسیار بزرگی برای ایران و کشورهای اسلامی بود که توانستند در برابر قدرتهای بزرگ و مستکبر که اجازه ورود کشور فلسطین به سازمان اینترپل را نمی‌دادند، بایستند
.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: