logo
کد خبر: ۲۵۸۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

فراکسیونی که در فکر ضد انقلاب و فتنه‌گران است
طیبه سیاوشی، عضو اصلاح‌طلب مجلس در اقدامی عجیب به جای پیگیری مشکلات معیشتی مردم در مجلس پیگیر احکام صادره قضایی برای برخی از اعضای ضد انقلاب و فتنه‌گر شده است که سال گذشته به اتهام‌هایی، چون اجتماع و تبانی و فعاليت تبليغی علیه نظام و عضويت در گروه‌های غير قانونی در دادگاه انقلاب محاکمه شدند. بر اساس احکام قضایی دادگاه که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، این افراد به یک سال حبس و دو سال محرومیت از حضور در احزاب، فضای مجازی و مطبوعات محکوم شده‌اند. متأسفانه، فراکسیون امید خواهان تجدیدنظر در احکام صادره شده و در نهایت بی‌شرمی با اتهام به دستگاه قضایی کشور احکام این مجرمان را سیاسی خوانده است. همچنین بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید گفته ‌است: اعضای فراکسیون تأکید داشتند احکام صادره بیش از آنکه جنبه قضایی داشته باشد، جنبه سیاسی دارد! گفتنی است این اقدامات با استقبال رسانه‌های معاند و ضد انقلاب مواجه شده و جنجال دیگری علیه نظام بر پا کرده است. این اقدامات نمایندگان فراکسیون امید مجلس در حالی تکرار می‌شود که طی دو سال گذشته این افراد هیچ اقدام مفیدی برای حل مشکلات معیشتی مردم انجام نداده و دائماً با کارهای سیاسی خود فضای کشور را متشنج کرده و درصدد زنده کردن خاطرات تلخ مجلس ششم در اذهان مردم هستند.

تأیید نکردن پایبندی ایران نقض برجام نیست
«
تد کروز» سناتور جمهوریخواه در مصاحبه با «واشنگتن فری بیکن» گفت: رئیس‌جمهور آمریکا هیچ گزینه‌ای جز تأیید نکردن پایبندی ایران به برجام ندارد و باید به کنگره اجازه دهد اقدامات تنبیهی سختی علیه تهران به کار گیرد تا از این طریق پایه و اساس از بین رفتن کامل برجام یا مذاکره مجدد با ایران فراهم شود. «تام کاتن» سناتور آمریکایی نیز در مصاحبه‌ با «واشنگتن‌پست» از منقضی شدن برخی محدودیت‌های مندرج در برجام برای ایران در سال‌های آینده، تحقیقات در زمینه سانتریفیوژها، آزمایش موشک‌های بالستیک و نبود گزینه‌های لازم برای پاسخ به پایبند نبودن ایران به توافق را از جمله نقایص اصلی برجام دانست و گفت: دولت و کنگره باید با متحدان اروپایی و به ویژه رژیم صهیونیستی و متحدان عربی خود برای رفع این نقایص همکاری کنند. این نماینده آمریکایی گفت: اقدام احتمالی ترامپ برای تأیید نکردن پایبندی ایران به برجام، آمریکا را فوری از برجام خارج نمی‌کند و واشنگتن، با چنین اقدامی هیچ یک از مفاد توافق هسته‌ای را نقض نکرده است.
تا سال ۲۰۵۰ ایران رکورددار تعداد سالمندان می‌شود

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت اعلام کرده که بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، در سال ۲۰۵۰ درصد جمعیت سالمند در ایران، از میانگین جهان و آسیا بیشتر خواهد بود.بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ از جمعیت ۷۹ میلیونی کشور، ۷۴۱۴۰۹۱ نفر یعنی ۹.۲۸ درصد سالمند هستند. پیش بینی می‌شود درصد سالمندان ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی، به ۱۰ و تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد برسد. بر اساس این پیش بینی در سال ۲۰۵۰ درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر و از هر سه نفر، یک نفر سالمند خواهد بود.

راهبرد جدید دولت آمریکا در قبال ایران
بلومبرگ نوشت: «راهبرد جدید دولت آمریکا در قبال ایران نوعی رویکرد تهاجمی برای مقابله با تهدیدهای ایران در سراسر جهان و استفاده از تهدیدهای ترامپ به منزله اهرم فشار برای جلب حمایت متحدان آمریکا به منظور تغییر مفاد این توافق را شامل خواهد شد که تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از محورهای اصلی این راهبرد است.» در این زمینه دو مقام اطلاعاتی آمریکا در گفت‌وگو با بلومبرگ مدعی شده‌اند رئیس سیا اختیارات جدیدی برای مقامات اطلاعاتی آمریکا در نظر گرفته تا آنها بتوانند مأموران اطلاعاتی ایران را رصد کرده و علیه آنها عملیات انجام دهند. همچنین با شبکه‌های ایران در داخل آمریکای لاتین، برنامه موشکی این کشور و حمایت ایران از گروه‌هایی، مانند حزب‌الله مقابله کنند.

ایران بر سر توان دفاعی‌اش مذاکره نخواهد کرد
وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه‌ با «نیوزویک» گفت: «ایران بر سر توان دفاعی‌اش مذاکره نخواهد کرد.» وی تأکید کرد: «تهران در چارچوب توافق هسته‌ای هیچ بندی برای محدود کردن توافق دفاعی‌اش را نپذیرفته استمحمدجواد ظریف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا برنامه موشکی ایران نقض روح توافق به شمار می‌رود، تأکید کرد: «آنها (موشک‌های ایران) دفاعی هستند.» ظریف اضافه کرد: «موشک‌های بالستیک ایران برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته نشده‌اند و علت اینکه ما آنها را آزمایش می‌کنیم بالا بردن دقت آنها است. اگر موشکی برای حمل سلاح هسته‌ای ساخته شده باشد، شما نیازی به دقت ندارید. در آن صورت فقط شما به برد نیاز دارید، چون آنها بازداری لازم را ایجاد می‌کنند

نظر رهبر انقلاب درباره شعر عید فطر مطیعی

نشریه خط حزب‌الله اجمالاً به مطالب محبت‌آمیز رهبر انقلاب خطاب به مداح و شعرای عید فطر اشاره کرد.

بعد از مراسم شام غریبان بیت رهبری، آقا خطاب به میثم مطیعی نکات مهمی فرمودند که بیش از آنکه شخصی باشد بیانگر شاخص‌های مداحی انقلابی است.آقا فرمودند: می‌دانم بعد از عید فطر خیلی شما را اذیت کردند و فشار آوردند، هم به شما و هم به شعرا؛ اما مطلقا اعتنا نکنید.شما یک حرف کاملا درست و محکمی زدید. تردید نکنید. من نظرم را همان موقع به اطرافیان هم گفتم. کار شما کاملا درست بود.اصلا محل نگذارید به این حمله‌ها و بدانید کار شما مؤثر است. شما روی این جوان‌ها تاثیر دارید. این جمعیتی که امشب آمده بود تاثیر می‌پذیرد از شما.در آن شعر هم هیچ اهانت نبود. مسؤولان رده بالای دولتی آمدند پیش من و گفتند توهین شده؛ من گفتم خیر، هیچ اهانتی نبوده.خود بنده هم صف اوّلی هستم. صف اوّل یک نفر نیست که؛ ما هم مدعی بودیم و هم صف اوّلی.در آن شعر هم هست: "ما مدعیان صف اول بودیم"، ولی معلوم شد خبرها جای دیگری است؛ دیگرانی را بردند و ماها جا ماندیم.

التزام در نظر،اباحی‌گری در عمل!

يك خبرنگار زن ضدانقلاب در روزهاي گذشته کلیپی قديمي را منتشر كرد كه در آن پس از سوال و جوابي با خاتمي در مورد بحث تكخواني زنان، خود به خواندن آواز مقابل او مي‌پردازد. كه اين خبرنگار منتشر كرده، مربوط به دوران رياست جمهوري خاتمي است. اين خبرنگار روزنامه‌هاي اصلاح طلب كه سال‌هايي است به خارج از كشور گريخته، در برنامه‌اي كه در يكي از شبكه‌هاي مخالف نظام دارد، مي‌گويد رفتم سراغ آقاي خاتمي كه ميليون‌ها رأي پشتش بود، اميد بود كه ممنوعيت صداي زن برداشته مي‌شود، رفتم از او پرسيدم تا حالا صداي تكخواني يك زن را گوش داديد، گفت نه، منم زدم زير آواز!او در ادامه برنامه‌اش فيلمي قديمي منتشر كرده كه مربوط به دوران اصلاحات و زماني است كه اين زن خبرنگار در ايران است. از خاتمي در مورد خوانندگي زنان مي‌پرسد و خاتمي فتواي امام را بيان مي‌كند. سپس او مجدد مي‌پرسد كه اين نظر براي شما خيلي ارزشمند است و خاتمي تأكيد مي‌كند نظر امام است؛ يعني كه برايش ارزشمند است. سپس مسيح علي‌نژاد مي‌پرسد آيا در خلوت خودش تحمل شنيدن صداي زن را دارد و خاتمي مي‌گويد تاكنون پيش نيامده... اين خبرنگار زن در ادامه مي‌گويد من صداي خوبي دارم و شروع به آواز مي‌كند و با تشويق و كف زدن خاتمي روبه‌رو مي‌شود.گرچه ممکن است این کلیپ تقطیع شده و اصالت صدا و تصویر محل تردید باشد؛ اما شايد براي خيلي‌ها يادآور صحنه دست دادن خاتمي با زنان در ايتاليا باشد.خاتمي از آزادي مي‌گويد اما روشن است تاكنون صداي تكخواني زن نشنيده است. او هيچ وقت به درستي منظورش از آزادي را بيان نكرد. آزادي يعني درنورديده شدن عرف‌هاي ديني يا با قيد ديني است؟ خاتمي هميشه مي‌ترسيد اين شعارها را شفاف كند، مبادا حاميانش را از دست بدهد.
زمزمه های تاخیر یامنتفی شدن واریز سود سهام عدالت

در حالی که 15 روز از موعد پرداخت سود سهام عدالت گذشته و قرار شده است این سود از ابتدای آبان پرداخت شود، رئیس سازمان خصوصی سازی می گوید که شرکت ها هنوز فقط 500 میلیارد تومان- معادل 12 درصد کل مبلغی که باید پرداخت کنند- برای سود سهام عدالت به حساب این سازمان واریز کرده اند، لذا ممکن است پرداخت سود تا فروردین 97 طول بکشد. در همین حال روسای دو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در نامه ای به رئیس جمهور، پرداخت سود ناچیز سهام عدالت را اتلاف منابع تلقی کردند و خواهان توقف پرداخت آن شدند.پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی در برنامه چوب‌خط شبکه افق درباره آخرین وضعیت پرداخت سهام عدالت گفت که شرکت‌ها پنج ماه دیگر فرصت قانونی برای پرداخت سود دارند . وی درباره خلف وعده این سازمان در پرداخت سود به مردم تا انتهای شهریور گفت: "از ابتدا نیز قرار بود شروع پرداخت ها از اواخر شهریورماه باشد، نه‌این که ما در آن تاریخ تمام سود سهام را به همگی پرداخت کنیم". وی افزود: پرداخت ها ممکن است تا پایان فروردین سال 97 طول بکشد. رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: پرداخت‌ها از دهک‌های پایین شروع می‌شود.

روایت یک شاعر جوان از دیدارش با رهبر انقلاب

میلاد عرفان‌پور، شاعر جوان و خوش‌ذوق کشور، حاشیه‌ی کوتاهی درباره‌ی حضور خود در مراسم عزاداری حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله‌علیه به نگارش درآورده که بدین شرح است: مهمان یک هیأت مردمی در استان بوشهر بودم که مداح اهل بیت علیهم‌السلام، حاج سعید حدادیان تماس گرفت و مطلع شدم که فردا آخرین شب مراسم عزاداری در حسینیه امام خمینی رحمه‌الله‌علیه است و قرار است ایشان در محضر رهبر معظم انقلاب مرثیه خوانی کنند. حاج سعید پیشنهاد داد شعر ابتدای مجلس را من بگویم. توفیق یار شد و یک مثنوی گفتم و همچنین روزی‌ام شد در مراسم به همراه آقای حدادیان خدمت حضرت آقا برسم. همان ابتدا که احتمال دیدار به وجود آمد فکرم مشغول این شد که چه مطلبی را خدمت ایشان عرض کنم یا چه سؤالی را مطرح کنم. البته دوستانم آقایان مطیعی، سیار و یزدانی، شب گذشته توفیق مشابهی یافته بودند و رهبر معظم انقلاب مطالب محبت‌آمیز فراوانی فرموده بودند که به گوش بنده هم رسیده بود. بالاخره فرصت دیدار فراهم شد. ابتدا از الطاف همیشگی و حمایت‌های محبت آمیز ایشان تشکر کردم و خواستم دعا کنند لیاقت این عنایات را داشته باشیم. ایشان فرمودند امید من به شما جوان‌ها است. جوان‌های نسل شما امثال حجحی‌ها امید من هستند برای آینده.

پنتاگون: ابوبکر البغدادی زنده است

اریک پاهون، یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت که نتایج بررسی فایل صوتی که گفته می شود متعلق به ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش است، نشان می دهد که البغدادی زنده است.وی با تایید اصالت این فایل صوتی تصریح کرد که این موضوع، نشان دهنده زنده بودن ابوبکر البغدادی است.پاهون از پاسخ به سوال شناسایی مکان ضبط این فایل صوتی توسط سازمان اطلاعات آمریکا امتناع کرده و گفت: ما بیشتر از هر کسی می خواهیم که جای او را بدانیم.
علی كريمى شاكی جديد تراكتورسازی در
AFC
علی کریمی که از تراکتورسازی طلبکار است با AFC مکاتبه کرده و حالا ای اف سی نام او را در لیست طلبکاران منظور و به فدراسیون ایران ارسال کرده. چنانچه این مورد منجر به پرداخت یا جلب رضایت کریمی نشود تراکتورسازی نمی‌تواند مجوز حرفه‌ای دریافت کند

چراغ سبز اروپایی‌ها برای تشدید فشار بر ایران

یک رسانه آمریکایی بامداد شنبه جزئیاتی از دیدار و رایزنی سفیران کشورهای تروئیکای اروپایی در واشنگتن با نمایندگان کنگره آمریکا درباره برجام فراهم کرده است.سفیران کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه در واشنگتن، چند روز پیش با نمایندگان کنگره آمریکا دیدار کرده و استدلال‌های خود درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را با آنها در میان گذاشتند. «سی‌بی‌اس‌نیوز» با ارائه جزئیات بیشتر از این دیدار نوشته نمایندگان تروئیکای اروپایی دست‌کم با۳۰ نماینده سنا دیدار کرده و گفتند که «سوتفاهم‌های فراوانی» درباره برجام در کنگره آمریکا جریان دارد.به نوشته این رسانه آمریکایی، دیپلمات‌های ارشد کشورهای اروپایی همچنین تأکید کردند با آنکه اروپا خواستار حفظ توافق برجام است تمایل دارد افزایش نظارت بر سایت‌های هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد بررسی قرار دهد.آنها همچنین خاطرنشان کردند که هیچ بخشی از برجام مانع بازرسی از سایت‌های نظامی ایران نیست. دیپلمات‌های اروپایی به سناتورها یادآوری کردند که ایران تا کنون هیچ یک از درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی را رد نکرده است.سفیران تروئیکای اروپایی همچنین تأکید کردند روسیه، چین و ایران گفته‌اند به هیچ عنوان خواستار گشودن دوباره پرونده برجام نیستند و مذاکره مجدد درباره این توافق با یک طرف امکان‌پذیر نیست.
وزیر علوم تا هفته آینده معرفی شود

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: شنیده‌ها حاکی از این است که وزیر علوم بزودی معرفی شود.فاطمه سعیدی ابراز امیدواری کرد که همزمان با مراسم آغاز سال تحصیلی که با حضور دکتر روحانی برگزار می‌شود و حداکثر طی هفته‌ی آینده، گزینه‌ی پیشنهادی تصدی وزارت علوم معرفی شود.وی همچنین درباره‌ی تأخیر در معرفی وزیر علوم، گفت: خود ما نیز علت تعلل رئیس‌جمهور را نمی‌دانیم و همین پرسش برای ما هم پیش آمده است و امیدواریم حداقل بعد از این همه تعلل، آقای روحانی در معرفی وزیر همسو با نظر نمایندگان، جامعه‌ی علمی کشور و دانشجویان گزینه‌ی مناسبی را انتخاب کند. این نماینده مجلس با اشاره به گزینه‌های احتمالی تصدی وزارت علوم، اظهار کرد: چیزهایی در فضای عمومی منتشر می‌شود و گمانه‌زنی‌هایی صورت می‌گیرد و فراکسیون امید نیز ممکن است یکسری گزینه‌ها در این باره به رییس‌جمهور داده باشد که بیشتر بصورت پیشنهادی بوده است
علی دایی سفیر راهنمایی و رانندگی شد

در همایش یادبود قربانیان حوادث ترافیکی که صبح امروز در سالن غدیر دانشگاه علوم انتظامی برگزار شد، تعدادی از ورزشکاران کشورمان به عنوان سفیران پلیس راهنمایی و رانندگی معرفی شدند. در این مراسم علی دایی، فرشاد پیوس، آرش برهانی و رضا عنایتی از سوی سردار مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی به عنوان سفیران پلیس راهور معرفی شده و نشان مخصوص دریافت کردند. این ورزشکاران که به نمایندگی از جامعه ورزشی این نشان را دریافت کردند، متعهد شدند تا نسبت به رعایت و اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی حساس بوده و در این زمینه به فرهنگ‌سازی اقدام کنند

اخبار روزانه:
* تحلیل آمار شش ماهه تجارت خارجی کشور حاکی از آن است که مجموع تجارت خارجی 43 میلیارد و 139 میلیون دلار شده که از این مقدار، صادرات با سهم 20 میلیارد و 544 میلیون دلار و واردات با سهم 23 میلیارد و 599 میلیون دلار نقش‌آفرینی کرده‌اند. تراز تجاری کشور با تفاوت سه میلیارد و 51 میلیون دلار منفی است. چین 7 درصد، عراق 48/5 درصد، کره 84/12 درصد رشد مثبت و امارات 10/17 و هند 52/6 رشد منفی داشته‌اند.
* حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه سالیانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند، گفت: با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می‌توانیم افزون بر ایجاد سالیانه ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را نیز کاهش دهیم. حریرچی با اشاره به اینکه هر سال ۵۰۰ هزار نفر بر اثر استعمال دخانیات بستری می‌شوند، گفت: سالیانه ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان از پول مردم کشور، دود می‌شود.
* وزیر کشور آمریکا طی سخنانی در بنیاد هریتیج، ایران را تهدیدی جدی خواند و گفت: دولت ترامپ با گسترش منابع انرژی خود و کم کردن منافع نفتی تهران می‌تواند با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای آن مقابله کند. رایان زینکه با اشاره به اینکه بهتر است برای مقابله گزینه‌های اقتصادی داشته باشیم تا گزینه‌ای نظامی، گفت: آمریکا با اهرم اقتصادی می‌تواند زمینه را برای جایگزین کردن هر قطره نفت تولیدی ایران فراهم کند.
* حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی درباره بی‌اعتنایی دولتی‌ها به نصایح و نظرات مراجع تقلید با بیان اینکه متأسفانه دولت فعلی مراجع را در متن حوادث و وقایع داخلی و بین‌المللی قرار نمی‌دهد، گفت: بارها در دیدار مسئولان اعلام کردیم که دیرکرد بانک‌ها حرام است؛ ولی متأسفانه به این نصایح کم‌توجهی می‌شود.
* دادستان ویژه روحانیت استان تهران ضمن ردّ شایعات اخیر مبنی بر اعمال محدودیت‌های جدید علیه رئیس دولت اصلاحات، گفت: هیچ محدودیت جدیدی درباره نامبرده اعمال نشده است. حجت‌الاسلام عبداللهی افزود: اقدامات پیشگیرانه‌ای که تا کنون انجام شده، بر اساس مصوبه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است.
* به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از سخنگویان کمیسیون اروپا در جریان نشست خبری در واکنش به احتمال اعلام پایبند نبودن ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ گفت: «ما همه تحولات در توافق را کاملاً زیرنظر داشته و از همه انتظار داریم که به تعهدات خود به توافق هسته‌ای پایبند باشند

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: