به‌روز شده در: ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
logo
کد خبر: ۲۵۸۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
دبیر فدراسیون ووشو در گفت و گو با شما:
تیم ما در حالی در بخش ساندا یا همان مبارزه به عنوان قهرمانی دست یافت که پس از 13 دوره، این سلطه از دست چینی‎ها خارج شد. خودمان هم از این نتیجه شوکه شدیم و این افتخار را که ماحصل یک کار تیمی و با برنامه ریزی در فدراسیون ووشو است را به مردم عزیز ایران تبریک می‎گویم.
چهاردهمین دوره رقابت های ووشوی قهرمانی بزرگسالان جهان به میزبانی شهر «کازان» روسیه آغاز شده بود با قهرمانی تیم کشورمان در بخش ساندا(مبارزه) به پایان رسید. در تمامی سیزده دوره گذشته این مسابقات تیم چین که مهد ووشوی جهان محسوب می شود در بخش ساندا به قهرمانی رسیده بود. سانداکاران تیم ملی ووشوی ایران با کسب 7 مدال طلا و یک نقره بر سکوی قهرمانی جهان تکیه زدند. چین با هفت طلا به نایب قهرمانی رسید و روسیه با 2 طلا، یک نقره و 2 برنز سوم شد. در بخش ساندا برای تیم ایران الهه منصوریان، شهربانو منصوریان، مریم هاشمی، محسن محمدسیفی، یوسف صبری، معین تقوی و میلاد عارفی مقام مدال طلا کسب کردند و حمید رضا قلی پور نقره گرفت. در همین راستا گفتگویی کوتاه را با محمود متدین، دبیر فدراسیون ووشو انجام داده ایم که در ذیل می خوانید:

درباره قهرمانی وشو در بخش ساندا در مسابقات جهانی کازان بگویید؟

ما در بخش ساندا از مجموع هشت ورزشکار هفت طلا و یک نقره کسب کردیم و به تنها تیمی تبدیل شدیم که به‌جز چین در رقابت‌های جهانی به قهرمانی این بخش دست پیدا کردیم. ورزشکاران در این مدت تمرینات سختی را سپری کردند و سرانجام در مسابقات جهانی مزد زحمات خودشان را گرفتند.

در بخش بانوان هم ما در این مسابقات دور از ذهن ظاهر شدیم؟

تیم کشورمان از 3 فرصت ممکن در بخش بانوان، به 3 مدال طلا دست یافت که این یک نتیجه رویایی حساب میشد. به جز حمیدرضا قلیپور تمامی سانداکاران کشورمان به مدال طلا دست یافتند که نباید فراموش شود او به دلیل آسیب دیدگی شدیدی که داشت دستش از طلا باز ماند و به نقره بسنده کرد.

بعد از 13 سال سلطنت چینی ها بر ووشو کسی فکر نمی کرد که ایران به این شکل طوفان به پا کند؛ دلیل این موفقیت را در چه می دانید؟

تیم ما در حالی در بخش ساندا یا همان مبارزه به عنوان قهرمانی دست یافت که پس از 13 دوره، این سلطه از دست چینیها خارج شد. خودمان هم از این نتیجه شوکه شدیم و این افتخار را که ماحصل یک کار تیمی و با برنامه ریزی در فدراسیون ووشو است را به مردم عزیز ایران تبریک میگویم.

در بخش تالو هم خوب کار کردیم؟

در این بخش یک طلای تیمی و دو برنز کسب کردیم و در مجموع مدالی هم پس از چین نایب‌قهرمان شدیم و سکوی دومی را از اندونزی پس گرفتیم. به این نکته توجه داشته باشید که ما با تفاوت سه مدال طلا نسبت به تیم سوم توانستیم نایب‌قهرمان شویم و این قدرت ووشوی ایران را نشان می‌دهد. البته باید برنامه ریزی دقیقتری داشته باشیم تا در تالو هم اقدامات بهتری صورت گرفته و نتایج بهتری رقم بخورد.

در انتخاب مربیان چینی که به ایران آمدند نقش فدراسیون چین چه میزان بود؟

توافقات این مربیان چینی با فدراسیون ووشو ایران به‌صورت شخصی بوده است و فدراسیون ووشو چین هیچ همکاری را در این زمینه با ایران انجام نداده است. مربیانی که به ایران آمده‌اند از افراد نام‌دار ووشو در چین هستند و سطح مربیگری خوبی را دارند. بدون شک این مربیان در کمک به ورزش ووشو ایران دست پری دارند.

برای پرورش استعدادهای جدید جوان در کشور چه کارهایی انجام می دهید؟

به دنبال تربیت ورزشکاران با استعداد در حوزه قهرمانی هستیم و در این مسیر برنامه ریزی های مختلفی را انجام داده ایم. استعداد یابی رشته ورزشی ووشو در استان های مختلف کشور از برنامه های مهم این فدراسیون است. برنامه های استعداد یابی با هدف شناسایی افراد توانمند در رشته ورزشی ووشو انجام می شود. سامانه ثبت نام ورزشکاران رشته ورزشی ووشو در سطح کشور راه اندازی شده است و این سامانه نقش مهمی در شناسایی ورزشکاران و نقاط قوت و ضعف در این حوزه دارد.

برچسب ها: ووشو
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: