logo
کد خبر: ۲۵۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

ژن های خوب دیگری در میان اصلاح طلبان سر برآورد
انتخاب پسر محمد خاتمي به عنوان معاون سياسي حزب اتحاد ملت موجب انتقاداتي شده است و برخي آن را به ژن خوب مرتبط دانستند.او پيش از اين بدون هيچ سابقه سياسي قابل ذكري به عنوان عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت انتخاب شده بود و انتقاداتي را برانگيخته بود. علي اصغر شفيعيان فعال رسانه‌اي اصلاح‌طلب در توئيتر خود نوشت: «دو سال پيش كساني به عضويت پسر آقاي خاتمي در شوراي مركزي اتحاد ايراد گرفتند، چون سياسي نبود. حالا معاون سياسي هم شد. آيا اين ژن خوب نيست؟» و ديگري جوابش را اينگونه داد كه «آقاي روزنامه‌نگار اين ژن محبوب است نه ژن خوب.اگر برخي موقعيت عمادالدين خاتمي را داشتند رشد را از معاون رئيس‌جمهوري آغاز مي‌كردند نه فعاليت اصولي حزبي. » اين جواب هم البته خود به عرف شدن ژن خوب در ميان اصلاح‌طلبان صحه مي‌گذارد.جلايي‌پور هم البته از معاون سياسي شدن پسر خاتمي دفاع كرد و نوشت كه «عماد خاتمي با اتكا به چند سال فعاليت نيك اثر در شوراي مركزي حزب و شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان و نهادهاي دانشجويي به معاونت سياسي رسيده و نه ژنش»تاكنون هيچ يادداشت يا مصاحبه يا اعلام موضع علني سياسي از عماد خاتمي ديده نشده است و او تنها با اسم پدرش شناخته مي‌شود. از سويي او تنها فرد از بستگان خاتمي در حزب اتحاد ملت نيست؛ برادر خاتمي و خواهرزاده‌هاي او هم در اين حزب مسئوليت دارند. روزنامه آفتاب يزد در پاسخ به انتقادات، تيتر ژن محبوب را زد تا نشان دهد با آقازادگي در همه جا هم مخالف نيست.
آمریکا ایران را به پرداخت
۶۳ میلیون دلار محکوم کرد
«
تلن هاول» قاضی دادگاه منطقه‌ای واشنگتن، ایران را به پرداخت 63 میلیون دلار غرامت به یک ایرانی‌‌ـ آمریکایی که چهار سال‌‌ونیم در ایران بازداشت بوده، محکوم کرد. در این حکم آمده است، ایران باید مبلغ مورد نظر را به امیر حکمتی، عضو سابق نیروی دریایی ارتش آمریکا بپردازد. امیر میرزایی حکمتی که تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد، بین سال‌های 2001 تا 2005 عضو نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده بوده است. وی در تابستان سال 2011 هنگام سفر به ایران به دست مأموران وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده و پس از محاکمه به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا مجرم شناخته شده و به تحمل 10 سال حبس محکوم شده است. او سرانجام 26 دی ماه سال 1394 در جریان مبادله زندانیان ایران‌ـ آمریکا آزاد شد.

پیشنهاد وزیر کشور آمریکا برای جنگ نفتی با ایران
«
رایان زینک» وزیر کشور آمریکا ایران را تهدیدی جدی خواند و گفت: طرح انرژی دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» برای کاهش سودهای نفتی تهران [جنگ نفتی] به مهار برنامه موشکی این کشور کمک خواهد کرد. زینک در سخنرانی در بنیاد هریتیج گفت: من درباره ایران و توانمندی هسته‌ای آنها و اقدام‌شان برای ساخت موشک‌های بالستیک قاره‌‌پیما نگران هستم و ایران تهدیدی جدی است. بهتر است برای مقابله با ایران در همه زمینه‌ها گزینه‌هایی در اختیار داشته باشیم.
آمریکا علت اصلی همه بدبختی‌هاست
دبیر کل حزب‌الله لبنان طی سخنانی به مناسبت عاشورای حسینی گفت: مردم برای مبارزه با دشمن باید به خود متکی باشند. ‌اگر عراقی‌ها، ‌سوری‌ها یا ایرانی‌ها منتظر ائتلاف بین‌المللی «مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا» می‌ماندند، داعش اکنون پابرجا بود. شعار داعش این بود که «باقیة و تتمدد» (باقی هستیم و گسترش پیدا می‌کنیم). سیدحسن نصرالله با بیان اینکه ما در حال حاضر با خطر تجزیه در منطقه روبه‌رو هستیم، افزود: تجزیه طرح واقعی آمریکا در منطقه است. دبیر کل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: امروز ملت عراق و همه ملل منطقه را دعوت می‌کنیم که دوست و دشمن‌شان را خوب بشناسند و به آمریکایی‌ها اعتماد نکنند. به خود اتکا داشته باشند و از دوستان واقعی خود کمک بگیرند. وی با اشاره به اینکه آمریکا علت اصلی همه بدبختی‌هایی است که در منطقه رخ می‌دهد،‌ گفت: ما با دولتی مواجهیم که نمی‌توان به آن اطمینان کرد؛ زیرا برایش خیلی ساده است که مثل آب خوردن زیر توافق‌هایش بزند.

مسئولان اقلیم کردستان موضع خود را تغییر دادند
خلیل ابراهیم، عضو شورای عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان گفت: مأموریت این شورا به پایان رسیده و اکنون شورایی سیاسی برای بررسی نتایج همه‌پرسی تشکیل شده است. وی تأکید کرد: کردستان تا این لحظه بخشی از عراق است و استقلال به منزله راهبرد اقلیم کردستان باقی می‌ماند. ابراهیم اظهار داشت: ما از طرح آیت‌الله سیستانی استقبال و بر گفت‌وگو تأکید می‌کنیم. ما نه تهدیدی برای کسی هستیم و نه دلیلی برای عدم ثبات منطقه و از قوانین و مقررات بین‌المللی سرپیچی نمی‌کنیم. عضو شورای عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق گفت: ما خواهان گفت‌وگو با بغداد و همه طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم و آماده‌ایم همه‌ مسائل را بررسی کنیم. گفتنی است، پس از مخالفت‌های گسترده بین المللی و منطقه‌ای با تجزیه عراق و جدایی کردستان از این کشور، مقامات این اقلیم با عقب‌نشینی از مواضع خود، در چرخشی معنادار هدف برگزاری این همه‌پرسی را آغاز گفت‌وگو با بغداد اعلام کردند!

نظارت‌ بی‌سابقه‌ای که هرگز منقضی نمی‌شود!
جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در مقاله‌ای در روزنامه «واشنگتن‌پست» با تأکید بر اینکه برجام کارساز بوده است و خارج شدن از توافق هسته‌ای با ایران غیرمنطقی است، نوشت: «ما آسوده خاطریم؛ زیرا نظارت‌ بی‌سابقه و تدابیر راستی‌آزمایی که ما به آنها دست پیدا کردیم، هرگز منقضی نمی‌شودوی همچنین در این نوشتار در پاسخ به اظهارات مقامات دولت ترامپ مبنی بر اینکه برجام امتیازات را پیشاپیش به ایران اعطا کرده، ‌نوشت: «چه دستاوردی داشتیم و چه امتیازاتی داریم؟ برخلاف برخی گزارش‌ها، این ایران بود که مجبور بود پیشاپیش امتیازاتش را پرداخت کند. قبل از برخورداری ایران از اولین دلار تخفیف‌ تحریم‌ها، آژانس تأیید کرد که این کشور ۹۷ درصد از ذخایر اورانیوم خود را نابود، قلب رآکتور اراک را تخریب و غنی‌سازی اورانیوم در پایگاه فردو را متوقف کرده و بیش از 13 هزار سانتریفیوژ را برچیده و برنامه‌اش را در معرض نظارت شدید قرار داده است

استقبال سران کردستان عراق از طرح آیت‌الله سیستانی
سران سیاسی کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای از طرح مرجعیت عالی عراق درباره همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق استقبال کردند. به گزارش شبکه خبری «رووداو» در این بیانیه آمده است: «ما نمایندگان اکثریت احزاب کردستان، از دعوت مرجع عالی‌قدر آیت‌الله‌العظمی سیدعلی سیستانی که آقای احمد صافی، نماینده ایشان در خطبه‌های نماز جمعه روز 8 محرم (29/9/2017) خواستار حل‌وفصل مشکلات از طریق قانونی شده، استقبال می‌کنیم.» سران سیاسی این منطقه عراق در بیانیه‌ مذکور این طرح را گامی مهم در حفظ اصول برشمرده‌اند و آن را آغازی برای حمایت از صلح و امنیت اجتماعی و اجتناب از خشونت و تهدید دانسته‌اند.

مصوبه سران قوا درباره کیفیت منابع تامین آب تهران
بر اساس ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه و مدیران دولتی، با اشاره به مصوبات شورای عالی امنیت ملی درباره "حفظ کیفیت رودخانه های تامین کننده آب شرب" شهرها به ویژه تهران و اهمیت جلوگیری از آلودگی آن، از مخاطبان خواسته شده وظایف هر یک از دستگاه های مربوط در این زمینه را پیگیری و عملیاتی کنند. در این ابلاغیه همچنین تاکید شده که اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی، سبب موفقیت در پیشگیری از آلودگی منابع آب رودخانه ها خواهد بود.

نظر فرمانده الحشد الشعبی درباره وعده سرلشکر سلیمانی

«ابو مهدی المهندس» جانشین فرمانده کل نیروهای الحشد الشعبی عراق درخصوص آینده داعش و وعده فرمانده نیروی قدس سپاه مبنی بر نابودی این گروه تروریستی تا دو ماه آینده گفت: کار داعش از لحاظ نظامی تمام شده است.ابومهدی در منطقه عملیات الحویجه گفت: کار داعش تقریبا تمام شده است و الان هم مشغول مقابله با آنها در مناطق شمالی مانند الحویجه هستیم که پیش‌بینی می‌شود این عملیات هم طی روزهای آینده که مصادف با ایام محرم است، تمام شود. ابومهدی در خصوص مناطق باقیمانده تحت اشغال داعش گفت: تنها مناطقی مانند غرب الانبار مانده و ما باید چیزی حدود 200 تا 250 کیلومتر مرز سوریه با عراق را ببنیدیم؛ یعنی منطقه القائم و در سمت سوریه هم منطقه البوکمال.فرمانده الحشد الشعبی عراق توضیح داد: البته این مناطق هم که روی رود فرات است مهم است و بیابان‌های دیگری هم وجود دارد که تروریست‌ها در آن تردد دارند.
مجوز روحانی برای واگذاری یک خوابگاه پس از 32 سال
بر اساس پیشنهاد تعدادی از اعضای کابینه که به استناد ماده 69 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، طی روزهای اخیر به تایید حجت الاسلام روحانی رسیده، مقرر شده، حق بهره برداری از دو خوابگاه واقع در خیابان شهید مطهری و قائم مقام فراهانی تهران از وزارت بهداشت گرفته و به دانشگاه شهید بهشتی واگذار شود و سند آن نیز به نام این دانشگاه خواهد بود؛ در عین حال سند مجتمع خوابگاهی امام علی که مطابق قرارداد سال 1364 به دانشگاه شهید بهشتی واگذار شده، به وزارت بهداشت منتقل خواهد شد.

لاریجانی نامزد ریاست جمهوری می شود؟

با چینش محافظه‌کارانه کابینه دوازدهم اصطکاک بین اصلاح‌طلبان و دولت حسن روحانی بیش از گذشته شده است. این در حالی است که عقلای جریان اصلاحات برخی از منتقدین دولت را به سعه‌صدر و مدارای بیشتری در قبال دولت دعوت می‌کنند.بااین‌وجود تقریباً اغلب تحلیل‌گران سیاسی براین باور هستند که جریان اصلاحات و جریان اعتدال‌گرای منتسب به حسن روحانی در سال‌های آینده و به‌خصوص در سال‌های پایانی دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به سمت واگرایی حرکت خواهند کرد. از شواهد و قراین نیز چنین به نظر می‌رسد که حسن روحانی برخلاف انتظار اصلاح‌طلبان به دنبال زمینه‌سازی برای ظهور یک دولت صددرصد اصلاح‌طلب در سال 1400 نیست و نسبت به این مسئله دغدغه ندارد و یا اینکه به دنبال این است که رویکرد میانه‌روی همچنان در ایران و در انتخابات 1400 ادامه پیدا کند.نزدیکی لاریجانی و روحانی در طول سال‌های اخیر نیز مزید برعلت شده تا برخی از تحلیل‌های سیاسی حول محور علی لاریجانی به‌عنوان مهم‌ترین گزینه اصولگرایان معتدل و اعتدال‌گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده بچرخد.این در حالی است که برخی اقدامات لاریجانی مانند نشستن در کنار رئیس دولت اصلاحات در حسینیه جماران بدون واهمه از انتقاد تندروها نیز شائبه‌هایی مبنی برای تحرکات لاریجانی برای نزدیکی به اصلاح‌طلبان را شدت بخشیده است. کار حتی به‌جایی رسیده که محمود احمدی‌نژاد در نامه خود به آملی لاریجانی به‌صراحت و بدون پرده‌پوشی از تلاش علی لاریجانی برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 سخن گفته است.

دست‌ پخت فرهاد مجیدی برای نیمکت استقلال

حضور شیفر به عنوان سرمربی جدید روی نیمکت استقلال می تواند باعث شود تا مجیدی نیز به این تیم بازگردد.پس از مذاکره مدیران باشگاه استقلال در دوبی با برخی مربیان خارجی در نهایت مسئولان باشگاه با وینفرد شیفر مربی 67 ساله آلمانی به توافق رسیده اند و این مربی هدایت استقلال را عهده دار شده است.با وجود این مطرح شده که این مربی رابطه بسیار خوبی با فرهاد مجیدی دارد و بعید نیست پس از حضور شیفر روی نیمکت استقلال ،مجیدی نیز به عنوان دستیار در کنار این مربی آلمانی قرار گیرد . باید منتظر ماند تا دید مجیدی پس از حضور شیفر به نیمکت استقلال باز خواهد گشت یا خیر ؟
در برخی شهرها بیکاری به ۶۰ درصد رسیده است

رحمانی‌فضلی وزیر کشور می‌گوید:‌ به‌رغم اعلام رقم ۱۲ درصد بیکاری در کل کشور به صورت میانگین، شاهد هستیم در برخی شهرها میزان بیکاری به ۶۰ درصد رسیده است. وزیر کشور درباره زمان ارائه گزارش بعدی آسیب‌های اجتماعی به مقام معظم رهبری گفت: پنجمین جلسه باید اوایل اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شد که با توجه به وجود فضای انتخابات و ترافیک کاری همه مسؤولان و دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلف برگزاری انتخابات و همچنین تراکم برنامه‌های رئیس‌جمهور در انتخابات، تقاضا کردیم این جلسه پس از انتخابات برگزار شود که مورد موافقت قرار گرفت. تلاش می‌کنیم مهرماه مقام معظم رهبری محبت بفرمایند و جلسه برگزار شود. ما هم گزارش مناسبی داریم و ان‌شاءالله ایشان خرسندتر خواهند شد. البته راه بسیار طولانی در پیش است.

ادعایی درخصوص درخواست انگلیس از بارزانی
خبرنگار «کردستان‌24» مدعی شده «مایکل فالون»، وزیر دفاع انگلیس با ارسال نامه‌ای به مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق از وی خواسته گفت‌وگوهای فوری را با بغداد، آنکارا و تهران آغاز کند. منابع رسمی هنوز این خبر را تأیید نکرده‌اند. همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق روز سوم مهرماه علی‌رغم مخالفت‌های ایران، ترکیه و بغداد و محکومیت‌های بین‌المللی برگزار شد. نتیجه این همه‌پرسی الزام‌آور نیست، اما به مسعود بارزانی اجازه می‌دهد بر سر جدایی این منطقه تولیدکننده نفت با بغداد و سایر کشورهای همسایه مذاکره می‌کند.
خیز بانک‌ها برای تبدیل به سوپرمارکت‌های مالی

تا زمانی که سودی که بانک‌ها به مشتریانشان می‌پردازند تنها ملاک انتخاب بانک باشد، بانک‌ها نیز برای پیروزی در این رقابت و جذب مشتری بیشتر سعی می‌کنند تا نرخ سود جذاب‌‌تری به مردم پیشنهاد دهند، روشی که در نهایت به زیان همه تمام خواهد شد. ولی در فضایی که نرخ سود در شبکه بانکی یکسان و یکنواخت شود، مشتریان به دنبال بانکی می‌گردند که عمده نیازهای مالی آنها را همچون یک مشاور امین و وکیلی دلسوز پاسخگو باشد.«سوپرمارکت‌های مالی» که از حدود 40 سال پیش برای نخستین بار توسط سیتی گروپ در امریکا مطرح و اجرایی شد، پس از فراز و نشیب‌های گوناگون و با اندکی تغییر هم اکنون در بسیاری از بانک‌های دنیا دنبال می‌شود. درواقع در سوپرمارکت‌های مالی یکی از نقش‌های بانک های تجاری در ساختار مالی اقتصاد «فروش، توزیع و عاملیت خدمات مالی مانند بیمه، سهام و اوراق با درآمد ثابت، با ارائه مشاوره یا بدون مشاوره» است. برای مثال برخی از مؤسسات مالی، خدمات بورس، اوراق با درآمد ثابت، بیمه و بعضاً مشاوره املاک را در کنار خدمات بانکی به مشتریان ارائه می کنند. برای مشتریان، مدیریت کردن تمامی دارایی‌ها با یک مؤسسه می تواند تبادلات مالی و برنامه‌ریزی را سهل‌تر و کاراتر کند، زیرا دیگر نیازی به انتقال دائم پول از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر نیست. هرچند در بانکداری اختصاصی هدف اصلی بانکداران، سپرده‌گذاران کلان و ثروتمندان است،اما اگر این الگودرسطحی گسترده‌تر برای عموم سپرده‌گذاران اجرایی شود آثار مثبت بسیاری به همراه خواهد داشت.
بیرانوند: همه مردم سردار سلیمانی هستند

نماینده سابق مجلس با تأکید بر اینکه مردم با هر گرایش سیاسی حامی امنیت کشور هستند اظهار داشت: جایی که پای اقتدار کشور در میان باشد همه سردار سلیمانی هستند. بهرام بیرانوند نماینده سابق مجلس در خصوص پیام تشییع شهید حججی گفت: تشییع جنازه شهید حججی نشان داد به رغم این که مردم ما دارای گرایش ها سیاسی متفاوتی هستند، جایی که پای امنیت و اقتدار کشور در میان باشد همه سردار سلیمانی هستند و آمادگی دارند مثل شهید حججی برای حفظ اسلام و ایران فداکاری کنند ومردم ثابت کردند آماده جهاد هستند. وی با اشاره به این که بزرگترین سرمایه هر کسی جان آن است اظهار داشت: مردم به صحنه آمدند و حمایت علنی را از مسیری که شهید حججی طی کرده بود انجام دادند که تمام آن مستقیم به پیشانی کفر می خورد.
امریکا پایبندی ایران را تأييد نمی‌کند

«محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران، در مصاحبه‌ای با دو روزنامه انگلیسی گفته «حدس می‌زند «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، در گزارش ماه اکتبر تأییدیه پایبندی ایران به برجام را صادر نخواهد کرد».به نوشته فایننشال‌تایمز، ظریف درباره برجام گفت: «یا باید به آن پایبند ماند یا آن را به کنار انداخت. شترسواری، دولا دولا نمی‌شود»به گفته ظریف «اگر اروپا، ژاپن، روسیه و چین تصمیم بگیرند که در کنار آمریکا قرار گیرند، آن‌گاه فکر می‌کنم توافق به پایان خواهد رسید»وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره رفتارهای رئیس‌جمهور آمریکا گفت: « ترامپ متن، روح و همه جوانب توافق هسته‌ای را نقض کرده است. »
کاهش کم‌سابقه ذخایر ارزی عربستان

ذخایر ارزی خارجی عربستان سعودی در ماه اوت به پایین‌ترین میزان از آوریل سال ۲۰۱۱ به این طرف رسید. آمار بانک مرکزی عربستان سعودی نشان داد دارایی‌های خارجی این بانک به میزان ۶. ۹ میلیارد دلار در اوت نسبت به ژوییه کاهش یافت و به ۴۸۰ میلیارد دلار رسید. دارایی‌های خارجی بانک مرکزی عربستان در مقایسه با اوت سال ۲۰۱۶، به میزان ۱۳. ۴ درصد کاهش داشت در حالی که در اوت سال ۲۰۱۴ به رکورد ۷۳۷ میلیارد دلار رسیده بود. بر اساس گزارش رویترز، تصور می‌رود عمده دارایی‌های خارجی این بانک به دلار آمریکا باشد. اوراق بهادار خارجی بانک مرکزی عربستان نیز در اوت ۲۶۴ میلیون دلار نسبت به ژوییه کاهش داشت و به ۳۳۲. ۶ میلیارد دلار رسید، در حالی که سپرده‌های بانکی خارجی ۶. ۲ میلیارد دلار کاهش یافت و به ۸۹. ۲ میلیارد دلار رسید. با وجود اینکه دولت عربستان ۱۳ میلیارد ریال (۳. ۵ میلیارد دلار) اوراق قرضه اسلامی به ریال عرضه کرده بود تا بخشی از کسری بودجه خود را پوشش دهد، دارایی‌های خارجی بانک مرکزی این کشور در اوت با کاهش روبرو شد.
نامزد صلح نوبل برای برجامی که دیگر وجود ندارد

در حالی که مثلث آمریکا، اروپا و آژانس مشغول نقشه‌چینی برای تبدیل ایران به طرف بازنده برجام هستند، محمدجواد ظریف به همراه فدریکا موگرینی در فهرست نامزدهای جایزه صلح نوبل قرار گرفت!هنریک اوردال از مدیران موسسه تحقیقات صلح در اسلو نروژ اعلام کرد که محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی به خاطر تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای (برجام) و حل یک اختلاف 12 ساله بین‌المللی، در فهرست نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل قرار گرفته‌اند.اوردال مدعی شد: انتخاب من به معنای انتقاد از جان کری نیست اما افتخار حصول توافق، باید نصیب دو هماهنگ آن یعنی وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شود(!) این رفتار فریبکارانه نهاد اروپایی (صلح نوبل) در حالی است که اتحادیه اروپا هم‌اکنون به موازات رویکرد دولت آمریکا حرکت می‌کند و کمترین اعتراض عملی و بازدارنده نسبت به نقض سیستماتیک برجام از سوی دولت آمریکا نشان نداده است. حتی سخنگوی موگرینی چندی پیش مدعی شد تمام طرف‌های توافق به طور کامل به آن پایبند بوده‌اند. اروپایی‌ها در عین حال، نسبت به آزمایش‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. در چنین وضعیتی، بازی نامزدی ظریف در کنار موگرینی برای جایزه صلح نوبل، شبیه‌سازی نامزدی یاسر عرفات در کنار اسحاق رابین و شیمون‌پرز برای دریافت صلح نوبل به خاطر مقدمه‌چینی مذاکرات اسلو در میانه دهه 1990 میلادی است که منجر به مشروعیت اشغال فلسطین و رسمیت یافتن رژیم صهیونیستی شد.
تحلیل امیرعبداللهیان درباره «استقلال خواهی بارزانی
»
«
حسین امیرعبداللهیان» دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل درباره استقلال خواهی اقلیم کردستان عراق نوشته ای را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد. امیرعبداللهیان نوشته است:«استقلال خواهی بارزانی یعنی: تقویت داعش و تل آویو، آنارشی جدید منطقه ای، بی ثباتی... حمایت قوی از «وحدت ملی عراق»، حمایت واقعی از «اکراد عراقی» است
افزایش 5 تا 10 درصدی حقوق کارمندان در سال آینده

بخشنامه بودجه سال 97 با رویکرد رشد اقتصادی فراگیر، اشتغال زا و ضد فقر به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد. در این بخشنامه، بر افزایش یارانه نقدی خانوارهای تحت پوشش سازمان های حمایتی تاکید شده است. همچنین افزایش حقوق کارکنان بین پنج تا 10 درصد دیده شده که منوط به صرفه جویی دستگاه ها و میزان استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد خواهد بود. عیدی پایان سال 97 نیز 932 هزار تومان تعیین شد.دولت بخشنامه بودجه سال 97 کل کشور را به همراه جهت گیری های کلان به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد. در ضوابط مالی این بخشنامه آمده است که دستگاه های اجرایی ملی و استانی می بایست افزایش حقوق را معادل پنج درصد پیش بینی کنند. ضمناً تا معادل پنج درصد نیز از محل صرفه جویی و اجرای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، به عنوان سایر پرداخت ها پیش بینی خواهد شد که مبلغ قطعی ضریب به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
واکنش فدراسیون فوتبال به توهین به علی دایی

روابط عمومی فدراسیون فوتبال نسبت به اظهارات سخیف و بی شرمانه کاپیتان پیشین تیم الهلال عربستان خطاب به علی دایی، چهره فراموش نشدنی تاریخ فوتبال واکنش نشان داد. در پی اظهارات توهین آمیز صالح النعیمه خطاب به علی دایی، روابط عمومی فدراسیون فوتبال ضمن محکوم کردن این اقدام، تصریح کرد؛ علی دایی، چهره بی بدیل فوتبال ایران و آسیا از اسطوره های ماندگار ورزش میهن عزیزمان است و رفتار کودکانه صورت گرفته،بر اعتبار و آبروی جهانی وی خدشه ای وارد نخواهد کرد. صالح‌النعیمه چند روز پیش بعد از برد الهلال مقابل پرسپولیس از سخنان سخیفی در مورد علی دایی کاپیتان سابق تیم ملی استفاده کرد.
فرصتی دوباره برای مشمولان سهام عدالت

در حالی که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده بود مشمولان سهام عدالت تنها تا پایان شهریور ماه فرصت دارند حساب سهام عدالت خود را تا یک میلیون تومان افزایش دهند آخرین اخبار حاکی از این است که این مهلت تا پایان مهر ماه سال جاری تمدید شده است. به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته سازمان خصوصی سازی اعلام کرده بود که مشمولان سهام عدالت تنها تا پایان شهریور ماه، فرصت دارند که صورت حساب سهام عدالت خود را تا سقف یک میلیون تومان افزایش دهند اما با به پایان رسیدن شهریور ماه در جلسه شورای عالی سیاست های کلی اصل ۴۴ تصمیم گرفته شد که این فرصت تمدید شود. البته در حال حاضر سامانه سهام عدالت مسدود است. این سامانه در پایان شهریور ماه به منظور به روز رسانی بسته شد و قرار بر این است که از ۱۰ مهر ماه دوباره شروع به کار کند. در نتیجه مشمولان از ۱۰ تا پایان مهر ماه فرصت دارند صورت حساب سهام عدالت خود را افزایش دهند.

اخبار روزانه:
*
وزیر خارجه آمریکا طی سخنرانی در سفارتخانه آمریکا در پکن، با بیان اینکه از نظر ترامپ هیچ خط قرمزی در موضوع کره شمالی وجود ندارد، تأکید کرد: آزمایش هسته‌ای جوّی پیونگ‌یانگ نیز سبب استفاده واشنگتن از گزینه نظامی نمی‌شود. رکس تیلرسون افزود: در حال حاضر، هدف در قضیه کره شمالی، غیرهسته‌ای کردن آن است و نه تغییر رژیم؛ می‌خواهیم قدم به قدم با فرایند دیپلماتیک با پیونگ‌یانگ تعامل کنیم.
* حجت‌الاسلام ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد: حج امسال قابل قبول بود و جا دارد از مسئولان تشکر شود؛ اما موفقیت حج امسال به معنای عقب‌نشینی از پرونده فاجعه منا نیست. فاجعه منا حساب جداگانه‌ای دارد و حتی باید از حج امسال و آب شدن یخ روابط دوجانبه برای پیگیری دقیق‌تر و سریع‌تر آن پرونده استفاده شود، نه اینکه از حقوق قربانیان فاجعه کوتاه بیاییم.
* حجت‌الاسلام عبدالمقیم ناصحی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز درباره برنامه‌های جامعه روحانیت مبارز اظهار داشت: جامعه روحانیت در ده سال گذشته به اعضای خودش افراد جوان را اضافه کرده و درصدد است در آینده نزدیک با نگاه به جوانب و ابعاد سیاسی و فرهنگی، اشخاص جدیدی را به شورای مرکزی اضافه کند و بحث‌هایی درباره این موضوع شده است.
* محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از صدور مجوز احداث نیروگاه جدید ری با فاینانس ژاپن خبر داد و گفت: با احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ری می‌توان گفت تعطیلی ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه قدیمی و فرسوده و جایگزینی نیروگاه‌های جدید آغاز شد.
* روابط عمومی آموزش و پرورش استان یزد جوسازی اخیر بی‌بی‌سی درباره مدارس افاغنه در استان یزد را تکذیب و اعلام کرد: درحال حاضر، 33 مدرسه ویژه اتباع افغانی در استان یزد دایر است؛ همچنین دانش‌آموزان افغان در 700 مدرسه در کنار دانش‌آموزان ایرانی تحصیل می‌کنند.
*وزارت کشور عربستان سعودی از بازداشت مردی خبر داد که با انتشار ویدیویی سوگند خورده و تهدید کرده بود، هر زنی را که رانندگی کند، همراه با خودرواش می‌سوزاند.
* سازمان ملل، بر بحران میانمار سرپوش گذاشته و مانع مطرح شدن نقض حقوق مسلمانان روهینگیا توسط دولت این کشور شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که دفتر سازمان ملل متحد در میانمار در چند سال اخیر تلاش کرده مانع از طرح نقض حقوق مسلمانان روهینگیا با دولت این کشور شود و مانع از دسترسی نهادهای حقوق بشری به استان راخین شود.

* دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با ادبیات چاله میدانی درباره رئیس‌جمهور کره شمالی سخن گفت. ترامپ در توئیت خود نوشت: «به تیلرسون (وزیر خارجه آمریکا) گفتم وقتت را برای مذاکره با آن مرد راکتی کوچولو هدر نده. آنچه را باید انجام شود انجام خواهیم داد».

* خبرگزاری اعماق وابسته به گروه تروریستی داعش اعلام کرد، این گروه مسئولیت حمله در مارسی فرانسه را بر عهده گرفته است.خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد داعش مسئولیت حمله با چاقو در جنوب فرانسه را که دو نفر در آن کشته شدند به عهده گرفت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: