به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۲۵۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
حسن لاسجردی:
دکتر حسن لاسجردی گفت: کسانی که با وضعیت شمال عراق آشنا هستند معتقدند اصرار مسعود بارزانی بر برگزاری همه‌پرسی در این مناطق و همچنین اصرارش بر اینکه کشورهای بزرگ ضمانت بدهند برای این است که مانور تبلیغاتی برگزار کند، چرا که می‌داند دوره مسئولیتش در اقلیم کردستان پایان یافته و باید کنار برود و برای اینکه همچنان در راس قدرت باقی بماند و رهبری کردها را در شمال عراق برعهده داشته باشد، می‌خواهد از این فرصت سوءاستفاده کند.
دکتر حسن لاسجردی، کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آنا درباره احتمال حمله نظامی به کردستان با توجه به مانور نظامی ارتش ترکیه در مرزهای اقلیم، گفت: با توجه به تجربه‌ای که در منطقه داریم، پیش‌بینی در این زمینه سخت است.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی افزود: کسانی که با وضعیت شمال عراق آشنا هستند معتقدند اصرار مسعود بارزانی بر برگزاری همه‌پرسی در این مناطق و همچنین اصرارش بر اینکه کشورهای بزرگ ضمانت بدهند برای این است که مانور تبلیغاتی برگزار کند، چرا که می‌داند دوره مسئولیتش در اقلیم کردستان پایان یافته و باید کنار برود و برای اینکه همچنان در راس قدرت باقی بماند و رهبری کردها را در شمال عراق برعهده داشته باشد، می‌خواهد از این فرصت سوءاستفاده کند.

این کارشناس مسائل ترکیه درباره اینکه با فرض مثبت اعلام شدن نتیجه همه‌پرسی، نتیجه چه خواهد بود؟ گفت: همه‌پرسی می‌تواند نقطه آغازی باشد بر موضوع تجزیه عراق و این روند می‌تواند آسیب‌های امنیتی به‌دنبال داشته باشد.

لاسجردی در پاسخ به این سوال که با توجه به وجود گروهی از کردها در ایران و ترکیه، آیا همه‌پرسی خطری برای امنیت ملی به‌ویژه ایران ایجاد می‌کند؟ گفت: شاید خیلی سریع و مستقیم تهدیدی ایجاد نشود. در حال حاضر ما در طرف ایران، سوریه و ترکیه شرایط باثباتی داریم و اینکه امروز در مجلس شورای اسلامی دیدیم نمایندگان کرد پارلمان با همه‌پرسی مخالفت کردند نشان می‌دهد شرایط به نفع کردهای عراق نیست و شرایط دیگر کردها با خواست کردهای عراق منطبق نمی‌باشد. در درازمدت خود این پدیده می‌تواند تاثیراتی داشته باشد و بر کشورهای منطقه اثر بگذارد.

وی افزود: موضوع بعد حمایت یک واحد سیاسی مجعول به نام اسرائیل است که همین موضوع می‌تواند چالش‌برانگیز باشد .

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: