به‌روز شده در: ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
logo
کد خبر: ۲۵۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
شما می‌توانید از ۲ سالگی علاوه بر سوره‌های کوچک قرآن، شعرهای کودکانه را نیز به پسرتان آموزش دهید، همواره تلاش کنید شعرها و سرودهایی که القا کننده صفات نیک اخلاقی و ارزشی هستند، بیابید و به کودکتان آموزش بدهید. مفاهیمی‌مانند غیرت که شامل غیرت دینی می‌شود را می‌توانید به راحتی به کمک اشعار و نقاشی‌های کودکانه به فرزندتان آموزش دهید. برای یادگیری این سرودها جوایزی ویژه در نظر بگیرید که محبوب پسرتان باشد.
عطیه محسنی- بدیهی است که بازیهای کودکان چه اندازه بر شکل گیری شخصیت آنان تأثیرگذار خواهد بود، نکته ای که دشمنان اسلام و انسانیت با علم به این موضوع تمام تلاش خود را برای به کنترل درآوردن ذهن نوجوانان و جوانان یک کشور، در قالب بازیهای رایانهای و اسباب بازیها به کار

گرفته اند. آنچه که ناخودآگاه در نتیجه این تولیدات غربی بر فکر و روح فرزندان ما سایه میافکند، این است که جنس قهرمانهای کودک را بر مبنای سوپرمنهای غربی قرار میدهد، هویتی که به شدت با مفهوم غیرت اسلامیو دینی در تضاد است.

علاوه بر داستانهای این انیمیشنها و بازیها که فرهنگ غربی را به کودک القا میکنند، ظاهر شخصیتها و قهرمانهای آنها نیز حائز اهمیت است. همیشه در کنار قهرمان داستان، یک زن با پوشش و ظاهر نامناسب وجود دارد، که علاوه بر آموزشهای نادرست در ارتباط با جنس مخالف، غیرت را در پسران از بین میبرد.

اسطورهها را فراموش نکنید

در مقابل این کارتونها و بازیهای کامپیوتری حتماً باید در قالبهای مختلف از جمله اسباب بازی،کتاب، لوازم التحریر و محیطهای مذهبی، دائماً قهرمانها و اسطورههای اسلامیو ملی را به کودک ارائه کرد تا ذهن او از این شخصیتها خالی نباشد. پدر و مادر میبایست در مورد این اسطورهها و قهرمانان با زبانی کودکانه با پسر خود صحبت کنند و ویژگیهای یک قهرمان واقعی که همان داشتن غیرت دینی و اخلاقی است را با کلماتی زیبا به پسر خود آموزش دهند. اگر کودک بازی نامناسبی را در تبلت خود دارد، باید والدین طوری آن بازی را حذف کنند که برای کودک جلب توجه نکند، برای مثال بازی که در آن کاراکتر دختر پوشش مناسب ندارد را باید طوری حذف کنید که پسر شما متوجه نشود دلیل اصلی حذف بازی جیست، تا بر روی آن دقیق و حساس نشود. دیدن هر روزه تصاویر نامناسب به تدریج اثرات منفی خود را خواهد گذاشت و قبح رفتارهای خلاف شرع را در نظر کودک خواهد ریخت.

دوست خوب لازمه تربیت خوب

جنسیت همبازی خیلی مهم است. شاید در گذشته و زمان کودکی ما این مسئله چندان مهم به نظر نمیرسید و پسرها و دخترها تا ۹سالگی هم با یکدیگر بازی میکردند و مشکلی به وجود نمیآمد. اما امروزه همزمان با از بین رفتن بسیاری از حریمها در روابط زن و مرد، کودکان نیز بسیار هوشیارتر و حساستر به تفاوتهای جنسیتی زن و مرد شده اند. لذا مانند گذشته نمیتوان نسبت به همبازیهای فرزندان بی تفاوت بود. لازم است در این مورد با توجه به حسایست فرزند خود و حساسیت همبازی او نسبت به مسائل جنسی تصمیم بگیرید. باید این مدیریت را بصورت نامحسوس انجام بدهید، برای مثال اگر میبینید کودکی در خانوادهای تربیت شده که حریم محرم و نامحرم را رعایت نمیکنند و کودک آنها زودتر از سن خود درباره مسائل جنسی صحبت میکند، ضروری است که رفت و آمدهای خود را با این خانواده محدود کنید و بالعکس با خانوادههایی بیشتر رفت و آمد کنید که این حساسیتها را در مورد فرزند خود رعایت میکنند.

تصویرسازیهای ماندگار

یکی از اثربخش ترین روشهای تربیتی، قصه گویی است. در این روش ذهن کودک کاملاً در اختیار قصه گو است، بنابراین با بیان نکات آموزنده در قالب قصه میتوان کودک را به تفکر کردن در آن مورد وادار کرد و با هدایت ذهن او، نتیجه تربیتی مطلوب را به دست آورد. کار تربیت کودک با این عمل (که برای کودک بسیار شیرین است) بسیار آسان میشود. برای انتقال مفهوم غیرت، که شامل غیرت دینی، ملی و ناموسی میشود، حتماً از داستانهای اهل بیت علیهم السلام و داستان رشادتهای امام حسین و حضرت عباس (علیهم السلام) و کودکان کربلا استفاده نمایید. همچنین داستانهایی از نوجوانی و جوانی رسول خدا صلوات الله علیه و دیگر پیامبران الهی میتواند بسیار اثرگزار و هدایت گر باشد. قرآن کریم نیز بسیاری از مفاهیم و ارزشها را در قالب داستانهایی از پیامبران و اقوام گذشته برای انسان بیان فرموده است.

آموزش غیر مستقیم

فرزندان راه حلهای مسائل و مشکلات زندگی را ناخودآگاه در بازیها یاد میگیرند، پس چه بهتر که والدین گاهی همبازی کودک خود شوند تا در خلال بازی آنچه برای تربیت فرزند نیاز است را به او آموزش دهند. همبازی شدن با کودک علاوه بر اینکه فرصتی مغتنم برای آموزش وانتقال مفاهیم تربیتی به کودک است، سبب میشود با روحیات و علاقمندیهای فرزندتان آشنا شوید. شاید در خارج از فضای بازی تا مدتها متوجه علاقمندیها و گرایشهای فرزندتان نشوید. میتوانید از این شناختی که پیدا میکنید راههای جدیدی را برای انتقال ارزشهایی مثل غیرت ورزیدن، پیدا کنید. پیامبر اسلام (صلوات الله علیه) فرمودند: کسی که کودک دارد باید در پرورش وی، کودکانه رفتار کند. پس در همبازی شدن با کودکتان مهمترین نکته این است که شما نیز یک کودک شوید، در اینصورت است که میتوانید بسیاری مفاهیم را در حد فهم کودک در بازی به او انتقال دهید. برای مثال در بازی اجازه دهید او نقش پدر را بازی کند و شما نقش فرزند را بر عهده بگیرید و در این نقش سعی کنید ویژگیهای یک فرزند خوب را به نمایش بگذارید. شما با همبازی شدن با کودکتان، نقش مهمی در تربیت او ایفا میکنید، زیرا برای یک کودک هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که والدین با او همبازی شوند. در چنین شرایطی آنچه که شما به کودکتان آموزش میدهید بر جان و قلب او مینشیند و به راحتی از بین نمیرود.

تشویقهای اثربخش

شما میتوانید از ۲ سالگی علاوه بر سورههای کوچک قرآن، شعرهای کودکانه را نیز به پسرتان آموزش دهید، همواره تلاش کنید شعرها و سرودهایی که القا کننده صفات نیک اخلاقی و ارزشی هستند، بیابید و به کودکتان آموزش بدهید. مفاهیمیمانند غیرت که شامل غیرت دینی میشود را میتوانید به راحتی به کمک اشعار و نقاشیهای کودکانه به فرزندتان آموزش دهید. برای یادگیری این سرودها جوایزی ویژه در نظر بگیرید که محبوب پسرتان باشد.

عوامل محیطی بسیار مهم هستند

هیچ گاه نسبت به طرح و آرم لباسهای فرزندتان بی تفاوت نباشید. همانطور که هجمههای سنگینی برای تغییر فرهنگ و سبک زندگی اسلامیاز طریق مد و لباس وجود دارد، این هجمه در مورد لباسهای کودکان بسیار شدیدتر است، در حالی که گاهی از نظر والدین پنهان میماند. شخصیتهای کارتونی و متنهای انگلیسی که بر روی لباسهای کودکان به ویژه پسرها طراحی میشوند، اغلب شامل مفاهیمیبر خلاف دین و ملیت هستند. شاید چند جمله انگلیسی حتی درباره طبیعت بر روی لباس کودک چندان اهمیت نداشته باشد، اما کودکان خردسال در سنینی هستند که از کوچکترین نشانه ای در اطراف خود در حال یادگیری هستند، لذا با دیدن دائمیاین علائم در کودکی، به تدریج در بزرگسالی حساسیت خود را نسبت به ارحجیت فرهنگ ایرانی به فرهنگ غربی از دست میدهند و حتی در مواردی میتوان گفت فرهنگ غربی را با ارزش تر و غنی تر از فرهنگ خود میپندارند. لذا شایسته است والدین نسبت به طرح لباسهای کودکان بی تفاوت نباشند زیرا لازمه غیور بودن این است که هر فردی نسبت به ملیت خود و ارزشهای جامعه خود نیز غیور باشد. در پایان لازم به ذکر است والدین باید در تربیت فرزند به ویژه در آموزش مفاهیم دینی و ارزشی جانب اخلاق و مدارا را رعایت نمایند و همواره با صبر و حوصله با کودک خود رفتار نمایند. بدیهی است چنانچه پدر و مادر در تربیت دینی فرزند با تندی و بی حوصلگی رفتار نمایند، نه تنها کودکان از یادگیری سرباز میزنند بلکه در نوجوانی و جوانی از این مفاهیم دل زده خواهند شد. همچنین بر اساس روایات اهل بیت علیهم السلام محبت کردن کودکان نه تنها ضروری بلکه حیاتی است و حتی عامل سعادت و نجات خود والدین خواهد بود. امام صادق(ع) فرمودند: خداوند متعال به مردی که بیشتر به فرزندش محبت کند، رحم میکند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: