به‌روز شده در: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۸۰۷
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
به مناسبت سالروز وفات سید رضی (ره)
ابوالحسن، محمد بن حسین بن موسى موسوى بغدادى، معروف به «سید رضى» برادر کوچکِ «سید مرتضی علم الهدی» بود.
ابوالحسن، محمد بن حسین بن موسى موسوى بغدادى، معروف به «سید رضى» برادر کوچکِ «سید مرتضی علم الهدی» بود.

برخى از رؤیاها در صداقت و راستى، نوعی الهام و نوعى آگاهى‏ غیبى است. یکى از آن رؤیاها، خوابى بود که شیخ مفید دید که حضرت فاطمه زهرا (س) امام حسن و امام حسین علیهماالسلام را پیش او آورده و فرمود: «اى شیخ به این دو فرزند من فقه بیاموز». شیخ پس از بیدارى به حیرت و تفکر فرو رفت. صبح همان شب، فاطمه، مادر سید مرتضى و سید رضى، با خدمتگزاران خود که دور او بودند دو پسر خود، سید مرتضى و سید رضى را که در آن موقع از نظر سن، خردسال بودند، پیش شیخ آورده و گفت: «اى شیخ به این دو فرزند من فقه بیاموز.»

شیخ مفید تحت تاثیر قرار گرفت و خواب خود را براى آن بانوى جلیل القدر بازگو نمود و براى تعلیم و تربیت آن دو برادر، اهتمام تمام به کار برد تا به مقام عالى علم و اجتهاد نایل آمدند و هر دو از ذخیرههاى ارزشمند اسلام و شیعه و از نوادر و نوابغ روزگار شدند.

سید رضى شخصیتى اندیشمند و داراى قدرت هوش و درکى بالا بود. او مدرسه‏اى در شهر بغداد تأسیس کرد و به تربیت شاگردانى در علوم اسلامى پرداخت. کتابخانه بزرگى نیز براى استفاده شاگردان خود در آن مدرسه برپا نمود. اما در کنار همه خدمات ارزشمندش، خدمت بزرگ سید رضی، جمع آوری نهج البلاغه بود. در ارزش کتاب شریف نهج البلاغه، هم همین بس که آن را «أخ القرآن» یعنی برادر کتاب خداوند دانسته اند. سید رضى، بناى جمعآورى همه سخنان امام على (ع) را نداشته است و تنها از بین منابع فراوانى که داشته قسمتهایى را گلچین نموده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: