به‌روز شده در: ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۸۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
لقمه حرام ره آورد درآمد حرام است. درآمد حرام نیز حاصل اقتصاد ناسالم و فساد اقتصادی است. اینچنین اقتصادی است که پی آمدش شخص را وادار می کند در برابر ولیّ خدا قد علم کند و در نهایت وی را به سوی نا‌ انسانی ترین اقدامات سوق دهد.
در نظام فکری و اقتصادی مد نظر اهل بیت علیهم السلام نگاه به ثروت به صورت شمشیری دو لبه است؛ مال، نفی و نهی نشده اما انباشت آن نکوهش شده و نسبت به خطرات آن هشدار جدی داده اند. لذا در همه ادوار و دوران ها آنچه بایستی الگو و مسیر راه مسئولان و حاکمان باشد این است که چرخه اقتصادی فعال شود و ثروت به به صورت مساوی اما به صورت عمومی در جامعه توزیع گردد و از انباشت ثروت و امکانات عمومی در دست عدهای خاص جلوگیری کند. امام حسین (ع) نیز ضمن مخالفت با انباشت ثروت و ثروت اندوزی و دنیاطلبی، مهمترین آفات و اصلی ترین دلیل انحراف مردم زمانه را در همین موضوع می داند. نباید در جامعه ثروت اندوزی امری پسندیده تلقی شود و ثروتمندان دارای آبرویی بواسطه ثروتشان شوند. حتی در حالات سلمان فارسی هست که یکی از اموری که او را محبوب اهل بیت کرده بود  بی اعتنایی اش به ثروت و ثروتمندان بود!

ثروت یکی از اموری است که می تواند جامعه را رو به صلاح یا نابودی بکشاند. اگر انباشت ثروت حاصل فساد در اقتصاد باشد آنقدر خطرناک است که حتی ممکن است آن مردم جلوی پیامبر و امام هم قد علم کنند و برای به خطر نیفتادن دنیایشان که وابسته به همان اقتصاد ناسالم با او بجنگند! مسئله ای که در روز عاشورا شاهد آن بودیم و عده ای از مردم که درآمد و بهره شان در گرو روابط اقتصادی ناسالم اموی بود مقابل امام ایستادند. لذا وقتی در روز عاشورا در مورد عدم پذیرش حقانیت امام از جانب دشمنانش از ایشان سؤال شد امام حسین (ع) پاسخ دادند: «مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرامِ؛ شکم های آنها از حرام پر شده است!»

لقمه حرام ره آورد درآمد حرام است. درآمد حرام نیز حاصل اقتصاد ناسالم و فساد اقتصادی است. اینچنین اقتصادی است که پی آمدش شخص را وادار می کند در برابر ولیّ خدا قد علم کند و در نهایت وی را به سوی نا انسانی ترین اقدامات سوق دهد.

البته ناگفته نماند هر ثروتی ناپسند نیست و مهم هدف گذاری افراد است. یکى از یاران امام صادق(ع) به آن حضرت گفت: چکار کنم من دنیا را دوست دارم و به آن علاقه مندم! مى ترسم دنیا پرست باشم.

امام (ع) فرمود: «با ثروت دنیا چه می خواهى انجام دهی؟» گفت: هزینه خود و خانواده ام را تهیه کنم و به خویشاوندان کمک کنم. در راه خدا انفاق کنم و حج و عمره به جا آورم. امام (ع) فرمود: «لیس هذا طلب الدنیا هذا طلب الآخره؛ این دنیاطلبى نیست، بلکه طلب آخرت است.» (وسائل الشیعه، ج 12، ص 19)

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: