logo
کد خبر: ۲۵۷۸۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

دیدار مجدد با بهائیان به جای عمل به توصیه پدر
فائزه هاشمی که پس از فوت مرحوم هاشمی‌ کمتر از او شاهد حواشی بودیم، در اقدامی تازه به دیدار «مهوش ثابت» از اعضای فرقه ضاله بهائیت که از محکومان امنیتی است و تازه از زندان آزاد شده رفته است. این اقدام دختر کوچتر هاشمی در حالی است که وی در زمانی که پدرش در قید حیات بود، به دیدار جمعی از بهائیان رفت و تصاویر آن در فضای سیاسی کشور جنجال به پا کرد. در همان زمان رسانه‌ها و اشخاص سیاسی و مذهبی نسبت به قبح‌شکنی رخ داده واکنش نشان دادند و از قول مرحوم هاشمی آوردند که «فائزه اشتباه بدی کرده و باید آن را تصحیح و جبران کند
نماینده‌ای که فرق جنگ و دفاع را نمی‌داند

خريد تبلت و ماشين جديد براي اعضاي شوراي شهر تا چند روزي بحث رسانه‌ها بود و هنوز فروكش نكرده، اعتراض برخي اعضا به كمك شهرداري تهران به هيئت‌هاي مذهبي و عزاداري اباعبدالله عليه السلام جنجالي راه انداخت. هنوز موضوع برخورد بي ادبانه يك عضو شوراي شهر با موضوع كمك شهرداري به هيئت‌هاي مذهبي حل نشده بود كه توئيت حجت نظري، عضو شوراي شهر تهران در مورد هفته دفاع مقدس خبرساز شد. او در توئيتي عجيب نوشت: «جنگ تحميلي بناميم يا دفاع مقدس، تفاوتي در عمق فاجعه و رنجي كه بر اين مملكت و ملت گذشته ايجاد نمي‌كند. جنگ و جنگ طلبي مذموم است. » او در حالي دفاع هشت ساله ملت ايران را همپاي جنگ طلبي دانست كه اساساً در ادبيات سياسي و نظامي جهان ميان متجاوز و مدافع در جنگ نظامي تفاوت بنيادين قائل هستند و شايد حجت نظري اصلاً نداند چرا براي ايران مهم بود كه حتماً توسط يك نهاد رسمي بين‌المللي عراق به عنوان آغازگر جنگ با ايران شناخته شود. از سويي براي ملتي كه مورد حمله قرار گرفته، دو راه بيشتر نمي‌توان متصور شد؛ يا هر نوع جنگ را مذموم بدانند و اسلحه را به كناري نهند يا دلاورانه از حق خود دفاع كنند، گرچه اين دفاع مستلزم جنگي همه جانبه باشد. مذمت تجاوز و دفاع در يك سطح يكسان، از قضا راه را بر تجاوز باز مي‌كند و نتيجه‌اش صلح نيست، بلكه جنگ بيشتر عليه مظلومان است.

28 قانون و 400 هزار میلیارد تومان کسری منابع!
با وجود اینکه در بودجه سال جاری دولت 41 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌های اجتماعی در نظر گرفته شده است؛ اما کسری بودجه این صندوق‌ها 400 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. این کسری که طی چهار دهه گذشته به این صندوق‌ها تحمیل‌ شده است، به دلیل قانون اصلاحیه خدمات کشوری صورت گرفته است. هرچند سیر تاریخی تشکیل صندوق بازنشستگی و قوانینی که این صندوق را به پرداخت مستمری مکلف کرده است، از بار مالی خبر می‌دهد که از سال 1354 بر دوش صندوق‌ها گذاشته‌ شده است.
لیلا حاتمی در میان بهترین بازیگران سینمای جهان
منتقدان وبسایت سینمایی «ایندی وایر»، فهرست بهترین بازی‌های زنان بازیگر سینمای جهان در قرن ۲۱ را منتشر کردند. در میان این بازیگران نام «لیلا حاتمی» برای بازی در فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته ی «اصغر فرهادی» به چشم می خورد. از منظر این منتقدان،این بازیگران فراتر از یک بازیگر عمل کرده اند. از دیگر نکات قابل توجه این فهرست برای سینمای ایران، حضور نام «ژولیت بینوش» برای بازی در فیلم «کپی برابر اصل» ساخته ی «عباس کیارستمی» کارگردان فقید ایرانی است
روسیه مقتدر در کنار ایران مستقل می‌تواند اثرگذار باشد
سردار حسین دهقان، مشاور فرمانده کل قوا گفت: ما هرگز آزمایش‌های موشکی خود را تعطیل نکردیم و هر رزمایش و هر گونه آزمایشی که در این زمینه لازم داشتیم، انجام داده‌ایم. وی افزود: ما امروز توانایی قرار دادن ماهواره در مدار و نگه داشتن آن و ارتباط با آن را پیدا کرده‌ایم و هیچ مشکل تکنولوژیکی برای استفاده از ماهواره‌های 50 کیلویی و قرار دادن آن در مدار تا ارتفاع 250 کیلومتری را نداریم و الآن هم می‌توانیم ماهواره‌هایی با وزن 250 تا 300 کیلو را در مدار 500 کیلومتری قرار دهیم. وزیر سابق دفاع درباره همه‌پرسی در کردستان عراق نیز اظهار داشت: هیچ‌کس کردستان مستقل را به تنهایی نمی‌خواهد. اگر کردها عاقل باشند، خودشان دنبال استقلال نمی‌روند. بارزانی با این حرف‌ها دنبال امتیازگیری از دولت مرکزی است؛ چون می‌داند در بین خود کردها هم یکصدایی برای استقلال نیست. وی تصریح کرد: روسیه مقتدر در کنار ایران مستقل می‌تواند اثرگذار باشد. به نظر نمی‌رسد، روس‌ها در سوریه بدون ما بتوانند کاری انجام دهند.

ترامپ چه سناریویی برای برجام در سر دارد؟
«
جو مک مونیگل» مسئول مؤسسه «هدج» معتقد است، ترامپ در 15 اکتبر پایبند نبودن ایران به برجام را اعلام خواهد کرد و پس از آن منتظر خواهد ماند تا فشار بر طرف‌های دیگر این توافق وارد آید. به عقیده وی، این فشار منجر خواهد شد تا ترامپ به خواسته خود، یعنی مذاکره مجدد درباره توافق دست یابد؛ اما این اتفاق به ‌هیچ‌ وجه نخواهد افتاد و مذاکره مجددی برای توافق هسته‌ای در میان نخواهد بود و در نتیجه تحریم‌ها تا اواخر سال میلادی جاری یا اوایل سال آینده بار دیگر به جریان خواهد افتاد. وی اضافه می‌کند: از آنجایی‌ که شرکت‌های خدماتی مالی بین‌المللی تعاملات بسیاری با واحد پولی آمریکا دارند، احتمالاً از این تحریم‌ها مجدد تبعیت می‌کنند؛ اما شرکت‌های بزرگ انرژی این تحریم‌ها را نادیده خواهند گرفت تا زمانی که آمریکا بتواند پشتیبانی بین‌المللی وسیعی برای تحریم‌های خود پیدا کند.
توئیت پرحاشیه محمود صادقی درباره وزارت زنان

محمود صادقی در حساب توئیترش و در واکنش به احتمال حضور الهام امین زاده در وزارت علوم نوشت: وقتی روحانی برای "مردان" دانای آموزش عالی مایه نمی گذارد، عرصه برای عرض اندام زنانی باز می شود که دراین عرصه نه تجربه دارند نه مقبولیت.این توئیت با انتقادات شدید در میان کاربران توئیتر همراه بود.

وزیر خارجه امارات هم ایران را به نقض برجام متهم کرد!
پس از عادل الجبیر، وزیر خارجه رژیم ‌سعودی، «شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان»، وزیر خارجه امارات نیز ایران را به نقض «روح و متن» توافق هسته‌ای (برجام) متهم کرد. وزیر خارجه امارات مدعی شد: «دو سال از توافق هسته‌ای ایران می‌گذرد و هیچ نشانه‌ای از تغییر در رفتارهای خصمانه این کشور دیده نمی‌شود.» وی اضافه کرد: «ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه داده و روح و متن توافق را نقض می‌کند. بنابراین ما از نظارت‌های بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران و بررسی‌ مجدد این توافق و مفاد آن حمایت می‌کنیم.» اظهارات وزیر خارجه امارات در حالی مطرح شده است که نشانه‌ها حاکی است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد در گزارش بعدی خود به کنگره کشورش اعلام کند که ایران به توافق هسته‌ای با گروه 1+5 پایبند نبوده است.

عارف نظر شخصی خود را بیان کرده است
محمد عطریانفر، فعال سیاسی و از چهره‌های نزدیک به کارگزاران سازندگی درباره اظهارنظر اخیر محمدرضا عارف مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات 98 با جریان اعتدال و حامیان دولت ائتلاف نمی‌کنند، اظهار داشت: آقای عارف اظهارنظر شخصی خود را بیان کرده است و حتی خودشان هم گفته‌اند که نظر شخصی‌شان است. وی ادامه داد: درباره وضعیت مشارکت در انتخابات 98 از الآن نمی‌توان قضاوت کرد، سخن گفتن در این باره بسیار زود است، چرا که سابقه انتخابات‌ها در کشور ما نشان می‌دهد همواره کمتر از شش ماه یا یک سال مانده به برگزاری انتخابات، تکلیف احزاب سیاسی و جبهه‌های متعلق به آنان مشخص‌تر می‌شود.

مداحان از سبک‌های مبتذل پرهیز کنند

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) توصیه‌هایی را خطاب به عزاداران حسینی، خطبا و مداحان مطرح کرد. در بخش از این بیانیه با تأکید بر اینکه در خواندن اشعار و سینه‌زنى از سبک‌هاى مبتذل که در شأن این مراسم باشکوه نیست، بپرهیزند و به سبک‌هاى سنگین سنتى اهمیت دهند خاطرنشان شده است: خطبا و مداحان، نقش اصلى را در آگاه ساختن مردم دارند. آنها باید این مراسم را رمز وحدت، معرفى کنند و از آلوده شدن مجالس حسینى به مسائل سیاسى جناحى و تفرقه‌انگیز یا اهانت به مقدسات دیگران که مایه تفرقه است، بپرهیزند

هشدار دولت درباره ویرگول مشهور حقوق و مزایا

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول در دولت به همه سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به سؤالات دستگاه های اجرایی در خصوص اختلاف نگارشی عبارت «در حکم حقوق ثابت» قانون بودجه امسال، تاکید شده است، ابهام مذکور درباره قوانین بودجه سنوات گذشته، مجوزی بر اقدام متفاوت نسبت به سال های قبل و ایجاد بار مالی جدید نخواهد بود و مدیران مربوط توجه داشته باشند در نحوه اعمال افزایش ضریب حقوق نسبت به سنوات قبل تغییری ایجاد نشده است.
شورا رفع حصر کند قوه قضائیه دادگاه برگزاری می‌کند

سردار نجات، جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی دست‌خط در اسخ به این سوال که « الان یک بحث هایی می شود که حصر یکی از این دو نفر می خواهد لغو شود؛ این درست است ؟» گفت: تا جایی که من اطلاع دارم، این در جلسه اخیر شورای امنیت ملی هم مطرح شده، اگر شورای عالی امنیت ملی تصمیم بگیرد که حصر را بردارد، این حق قوه قضاییه است که اینها را محاکمه کند. علی القاعده این نوع جرایم هم اگر برود قوه قضاییه فرد محاکمه بشود، من بعید میدونم حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد به این افراد بخورد.

مجوز روحانی برای جریمه وزارتخانه های کم کار

بر اساس تصمیم تعدادی از اعضای کابینه که به تازگی به تایید حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور رسیده و به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ شده، قرار است از این پس و با توجه به گزارش های دبیرخانه شورای عالی عتف، سازمان برنامه و بودجه موظف باشد درباره اعمال جرایمی تا سقف 20 درصد کاهش تخصیص اعتبارات تحقیقاتی در خصوص دستگاه هایی که عملکرد و میزان همکاری آن ها در حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی رضایت بخش نباشد، اقدام کند.

اخبار روزانه:
* نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، اعتبار دیپلماتیک ایالات متحده را تضعیف نمی‌کند؛ بلکه نشان‌ می‌دهد آمریکا همیشه به فکر مردم خود است. وی گفت: آمریکا نمی‌خواهد ایران به یک کره شمالی دیگر تبدیل شود؛ چرا که معتقد است توافق‌های بدی، مانند برجام با کره شمالی موجب شد این کشور به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند.
* رجب طیب‌اردوغان با هشدار نسبت به همه‌پرسی در حکومت اقلیم کردستان عراق، اعلام کرد: ایران و ترکیه ممکن است تصمیم بگیرند تحریم‌های مشترکی علیه کردستان عراق اجرا کنند. وی افزود: منطقه تحت تسلط حکومت اقلیم کردستان عراق، منطقه‌ای نیست که تنها کردها در آن باشند؛ بلکه منطقه‌ای است که در آن ترکمان‌ها و عرب‌ها نیز زندگی می‌کنند.
* پایگاه خبری «بلومبرگ» نوشت: حمایت از فضای تغییر در ایران از منافع آمریکاست که فناوری می‌تواند به ایجاد این فضا کمک کند. دولت آمریکا باید به شرکت‌های فناوری اجازه دهد همچنان به میزبانی اپلیکیشن‌های ایرانی در فروشگاه‌های بر خط خود ادامه دهند تا از ظهور یک طبقه متوسط متمایل به غرب در ایران حمایت شود.
* علی خدایی، عضو کانون شوراهای اسلامی کار کشور با تأکید بر اینکه مطالبات معوق شش ماهه کارگران آذرآب در عالی‌ترین نهادهای نظارتی استان مرکزی نیز حل نشده است، گفت: کم‌کاری وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی بر مشکلات این کارگران افزوده است و عمده مشکلات آن از زمان واگذاری به بخش خصوصی علنی شده است.
* محمدجواد ظريف، وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با سي‌ان‌ان گفت: ايران تعدادي گزينه‌ در اختيار دارد که شامل خروج از توافق‌نامه و بازگشت با سرعت بيشتر در برنامه هسته‌اي است که البته همچنان صلح‌آميز باقي خواهد ماند؛ اما ديگر محدوديت‌هايي را که ما داوطلبانه پذيرفتيم، نخواهد پذيرفت.
* اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل اعلام کرد: پیشنهاد می‌شود دولت به منظور کمک به رفع مشکلات فضای دانشگاه، به جای انتخاب گزینه‌های سیاسی، گزینه‌ای با رویکرد علمی را برای وزارت علوم معرفی کرده تا آرامش به دانشگاه‌ها بازگردد.
* دبیر انجمن برنج با انتقاد از واردات بی‌رویه این محصول در فصل برداشت، گفت: وزارت جهاد اعلام کرده است واردات برنج از اول مرداد تا آخر آبان ماه(فصل برداشت) ممنوع است؛ اما متأسفانه هیچ‌کس به این موضوع پایبند نیست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: