کد خبر: ۲۵۷۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

اعتراض به نقش ژن خوب در لیست امید
سعيد رضوي فقيه، فعال سياسي اصلاح طلب در نشستي به نقش ژن خوب در بسته شدن ليست اميد اعتراض كرد و مشخصاً فاطمه حسيني، دختر صفدر حسيني را نام برد. او در مورد بسته شدن ليست اميد براي مجلس گفت كه «بايد سراغ كساني مي‌رفتيم كه به اصلاحات نه فقط به عنوان يك شعار براي ورود به ليست بلكه به معناي واقعي اعتقاد داشتند. ولي متأسفانه رفتيم سراغ اصلاح‌طلبان سببي و نسبي! خانم حسيني با چه اساسي بايد وارد ليستي شوند كه پشتوانه اصلاحات را دارد و عملكرد ايشان چه بوده است؟ به طور كلي زنان مجلس براي اصلاح ساختار زن‌ستيزانه چه كرده اند؟ دختراني كه در بهزيستي مورد تجاوز قرار گرفتند كدام يك از نمايندگان زن مجلس موضع خود را اعلام كرده‌اند؟ در خصوص حقوق نجومي آقاي حسيني كه به هر سوء نيتي منتشر شد خانم حسيني از تريبون مقدس مجلس از حقوق پدرشان دفاع كردند.» او مجلس دهم را كه با نام اصلاح طلبان است، مجلس بي هويت ناميد و اضافه كرد: «آقاي عارف با سكوت خود فقط نمك بر زخم تمام كساني مي‌زنند كه به ايشان رأي داده‌اند. بهتر نيست آقاي عارف منافع ملي را به منافع شخصي ترجيح دهند؟» نقش آقازاده‌ها در پيشبرد اهداف اصلاح طلبان آنقدر پررنگ شده كه صداي خود اصلاح طلبان هم درآمده است و البته شوراي سياستگذاري اصلاح طلبان هم پاسخي براي آن ندارد.

ما مدير غيربومي مي‌گذاريم، اما شما پروازي نباشيد!
رئيس‌جمهور در جلسه روز گذشته هيئت دولت از استانداران جديد خواست كه همه زندگي‌شان در همان استان باشد: «خواهش مي‌كنم از استانداران كه هر كس الان وارد استان مي‌شود به كماله وارد استان شود؛ يعني نيمي از بار و بنه در يك استان ديگر نباشد. زن و فرزند و زندگي در همان استان باشد. اگر با همه زندگي در يك استان رفتيم، معلوم است كه ما از همه جا دل كنديم و آمديم در اين استان براي خدمتگزاري كامل...» درخواست روحاني البته درخواست درست و موجهي است؛ مدير پروازي و مديري كه زندگي‌اش در استاني غيراز استان محل كارش است، نمي‌تواند به خوبي بر كارش تمركز كند و كارآيي او پايين خواهد بود؛ اما سوال اين است كه آيا دولت نمي‌تواند از استانداران بومي استفاده كند تا ضمن برطرف كردن اين مشكل، موجب نارضايتي مردم را هم فراهم نكند؟ درخواست روحاني منطقي است، اما زمينه پروازي شدن مديران و استانداران را خود دولت بر انتصاب‌هاي غيربومي فراهم مي‌كند. يقيناً هر استاني آنقدر نيروي شايسته دارد كه بتواند حداقل مقام استانداري خود را تأمين كند. طبيعتاً مدير بومي با الزامات و نيازهاي استان آشناتر هم است.

رشد7 تا 10درصدی اجاره‌‌بهای مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: نرخ اجاره طی ماه‌های اخیر در برخی مناطق با افزایش 7 تا 10درصدی مواجه بوده است. حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به دلیل تمایل مالکان به دریافت اجاره اظهار کرد: در دهه اخیر با تغییر سیاست‌های پولی و بانکی و افزایش سود سپرده‌ها، بازار رهن رونق گرفت و این خود نقش مؤثری در افزایش نرخ اجاره داشت. وی با اشاره به اینکه رشد اجاره‌بها در بازار مسکن قابل کتمان نیست، افزود: از سال 92 بازار مسکن در رکود به سر می‌برد اما در این بین شاهد رشد اجاره‌بها بوده‌ایم. عقبایی بیان کرد: رشد نامتعارف قیمت‌های اجاره طی چند ماه اخیر وجود داشته است، به طوری که امسال بین 7 تا 10 درصد این نرخ افزایش یافته است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک یادآور شد: میزان رهن کامل در بازار مسکن کاهش یافته و این خود بازار اجاره را دگرگون کرده که باید مسؤولان دولتی و بانکی بهبود این بازار را که مستاجران را دچار مشکل کرده در راس اقدامات خود قرار دهند.
رشد
۴۲ درصدی واردات خودرو به کشور
گمرک ایران از واردات ۳۷ هزار و ۶۲۳ دستگاه انواع خودروی سواری در 5 ماه اول سال جاری خبر داد که نسبت به سال قبل ۴۳ درصد رشد دارد. به گزارش فارس، گمرک جمهوری اسلامی ایران از واردات 37 هزار و 623 دستگاه انواع خودروی سواری در 5 ماه اول سال‌جاری خبر داد. واردات انواع خودروی سواری در 5 ماه اول سال گذشته 26 هزار و 376 دستگاه و به ارزش 690 میلیون و 703 هزار دلار بود. واردات خودرو در 5 ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد 6/42 درصد افزایش داشته است. همچنین ارزش واردات انواع خودروی سواری در مدت یاد شده به میزان یک‌میلیارد و 33 میلیون دلار بود. واردات انواع خودروی سواری به ایران در 5 ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزش نیز 5/49 درصد افزایش داشته است. به طور کلی خودروی سواری کمتر از 1500 سی‌سی در ردیف تعرفه‌ای 87032290 جدول مقررات صادرات و واردات طبقه‌بندی می‌شود و واردات این خودروها مشمول 40 درصد حقوق و عوارض گمرکی به ازای هر دستگاه خودرو است.
پرداخت قطره‌چکانی پول گندمکاران تأسف‌بار است

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس با اشاره به اینکه کشاورزان منتظر دریافت پول گندم خود هستند، گفت: با وجود تلاش‌های بسیار دولت اما نسبت به پرداخت قطره‌چکانی پول گندمکاران گله جدی داریم. قره‌جه طیار با اشاره به اینکه ما از عدم پرداخت پول گندمکاران بشدت از دولت گله‌مندیم، تصریح کرد: برای ما سوال است که چگونه می‌شود وقتی می‌خواهیم گندم از خارج وارد کنیم به صورت نقدی پول آنها را پرداخت می‌کنیم اما وقتی محصولات کشاورزی را از مردم و کشاورزان عزیز کشور خودمان خریداری می‌کنیم پول آنها را با تاخیر چندماهه و در زمانی که ارزش پول کاهش یافته به صورت قطره‌چکانی پرداخت می‌کنیم. وی توضیحات محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور درباره عدم پرداخت پول گندمکاران را غیرقابل قبول دانست و گفت: بنده توضیحات ایشان را قبول نمی‌کنم و معتقدم باید قبل از وقوع چنین اتفاقاتی مدیریت کرده و برای پرداخت پول گندمکاران فکری می‌کردند.
جمعیت ایران باید به 150 میلیون نفر افزایش یابد

امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در حالی که امروز جمعیت ایران 80 میلیون نفر است طبق فرمایشات مقام معظم رهبری این تعداد جمعیت باید به 150 میلیون نفر افزایش پیدا کند. خوشبختانه در ایران ما تمام امکانات برای افزایش جمعیت به 150 میلیون نفر وجود دارد. در جهت پیشرفت دریامحور استفاده از ظرفیت‌های دریایی حائز اهمیت است و برای موضوع آمایش جمعیت باید به توسعه دریامحور توجه کرد. برای آمایش سرزمین نیاز به زیرساخت‌ها و استفاده از منابع دریایی وجود دارد، قطعا باید جمعیت به سمت سواحل کشور هدایت شود. جنوب زاگرس به سمت دریاهای آزاد و جنوب البرز به سمت دریاهای آزاد خالی از جمعیت می‌شود و تنها راه این است که آمایش سرزمین انجام شود و غیر از این هیچ راهی وجود ندارد
روایت جانشین سازمان اطلاعات سپاه درخصوص حصر

جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه گفت: حصر سران فتنه با درخواست رئیس قوه قضائیه در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و حتی یک نفر هم با آن مخالفت نکرد.سردار حسین نجات جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران طی سخنانی در جمع مسئولان بسیج دانشجویی کشور به تشریح موضوع فتنه 88 و اقدامات منتهی به تصمیم نظام برای حصر سران فتنه پرداخت.سردار نجات با بیان اینکه از چند ماه قبل یک جریان سازمان‌دهی شده و یک کمیته‌ برای احیای جریان فتنه و ملتهب کردن فضای سیاسی کشور تشکیل شده که می‌خواهد جای متهم و مدعی را در موضوع فتنه عوض کند، اظهار داشت: ما معتقدیم که فتنه جنایات بزرگی را مرتکب شد، امنیت ملی را خدشه‌دار کرد و در مردم ایجاد انشقاق نمود، دشمنان خارجی ما را امیدوار نمود. و حالا می‌خواهند از موضع طلبکار، نظام را بدهکار نشان دهند.وی با بیان اینکه آنها برنامه مفصلی برای چند ماه آینده دارند، افزود: من در این سخنان در چند سرفصل به موضوع فتنه و نحوه برخورد نظام با این افراد خواهم پرداخت.جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اظهار داشت: به گفته حضرت آقا، فتنه 88 یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ایجاد شده برای نظام بود که حتی از جنگ تحمیلی و یا فتنه منافقین در خرداد سال 60 هم بالاتر است
بازداشت عضو سابق شورای شهر کرج به اتهام فروش اراضی ملی
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از بازداشت یکی از اعضای سابق شورای شهر کرج به اتهام فروش اراضی ملی خبر داد.احمد فاضلیان در حاشیه بازدید رئیس سازمان زندان‌های کشور از ندامتگاه کرج که ظهر چهارشنبه انجام شد، اظهار کرد: وضعیت زندان‌های استان علی‌رغم وجود تنگناهای مالی فراوان مطلوب است، اما به‌طورقطع تا رسیدن به شرایط ایدئال فاصله وجود دارد.در ادامه این بازدید حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با اشاره به اینکه پیرو بازداشت‌های اخیر در شهرستان نظرآباد تعدادی از اعضای شورای شهر و شهردار منتخب به‌واسطه تبانی بازداشت شدند، ادامه داد: یک نفر از اعضای سابق شورای شهر کرج به خاطر فروش اراضی ملی بازداشت‌شده است.
واردات 50 میلیاردی حیوانات به کشور
!
از ابتدای سال جاری، قریب به 50 میلیارد تومان حیوانات(غیر از گاو، گوسفند، شتر و مرغ) از گمرک به داخل کشور وارد شده است.این موضوع به شدّت نیزدر حال شایع شدن و افزایش است.بیشترین تعداد حیوانات وارداتی «سگ» به خصوص سگهای کوچک هستند.گفته می شود عوامل دخیل در این عرصه برای تغییر در سبک زندگی برنامه دارند.
تیم فوتبالی که در پارک خوابید
!
ساوالان یوردوم اولین تیم فوتبال مشگین شهر است که توانسته در تاریخ فوتبال این شهرستان به لیگ دسته سه صعود کند اما تداوم بی‌مهری به تیم‌های فوتبال که از تیم فوتبال شهرداری اردبیل به تیم فوتبال بانوان نمین سرامیک سرایت کرد، امروز نصیب تیم فوتبال ساوالان یوردوم شده است.جوانان عضو این تیم که با امید کسب موفقیت راهی اصفهان شده‌اند، نه حامی مالی دارند و نه توجه و عنایت مسئولان را در کوله‌پشتی ورزشی خود.فرماندار مشگین شهر با اعلام بی‌اطلاعی از این اتفاق گفت: بخش دولتی نمی‌تواند حامی تیم فوتبال باشد.میرعلی رحیمی زاد تصریح کرد: بخش دولتی با محدودیت مالی مواجه است و لازم است که بخش خصوصی اسپانسر تیم‌های ورزشی باشد.وی افزود: پل معلق حامی این تیم است و می‌بایست در خصوص وضعیت تیم و خوابیدن در پارک پاسخگو باشد.در عین حال رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل با تائید این اتفاق تصریح کرد: متأسفانه تیم ساوالان یوردوم شب اول بازی‌های خود را در یکی از پارک‌ها گذرانده است.

احتمال عقبنشینی اصلاحطلبان از حمایت روحانی

عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو بنیاد باران در رابطه با چرخش روحانی به سمت اصولگرایان گفت: چرخش رئیس‌جمهور به سمت اصولگرایان را باور ندارم، ضمن آنکه باید به این نکته توجه کرد آقای روحانی از روز اولی که بر سرکار آمد، گفتمان اصلاح‌طلبی داشت و همین امر هم مسببات رشد او را فراهم کرد. تفاوت چشمگیر و معنادار دو رأی در فاصله چهار سال به دلیل نوع گفتمانی بود که با باورهای اصلاح‌طلبی انطباق داشت. حسن روحانی همواره بر این نکته تأکید داشته است که به لحاظ سیاسی به جناح خاصی تعلق ندارد و یک فرد فراجناحی محسوب می‌شود. درواقع این همان ادبیات سیاسی معروف آقای هاشمی است که حسن روحانی آن را تکرار کرده و علاوه براین هوشمندانه اطلاع داشته که عقبه اجتماعی و سیاسی که باید او را همراهی کند، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل هستند. درصورتی‌که در انتخاب مدیران پس از کابینه و مدیران محلی مقداری هوشیاری از سوی روحانی و دولت او ایجاد نشود اصلاح‌طلبان ازآنجاکه حفظ هویت گفتمان اصلاح‌طلبی خطر قرمزشان به‌حساب می‌آید، ممکن است به‌صورت تاکتیکی به خاطر مصالح ملی عقب‌نشینی کنند، اما روند انتقاد و نقد دولت چون در دوره دوم و پایانی قرار دارد به‌طور طبیعی بیشتر خواهد شد. برخی از مطالبات جوانان منحصربه‌فرد بوده که در دایره مطالبات شخصی آنان هم سرنوشت خودشان به‌عنوان نسل آینده کشور و هم برای چشم‌اندازی که در سال 92 ترسیم کردند، موردنظر است؛ بنابراین به خاطر نگاهی که ایجادشده و یا تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی که در فضای مجازی و غیرمجازی پیش می‌رود که آقای روحانی تغییر رویکرد به سمت اصولگرایان داده، اگر دولت و رئیس‌جمهور برای آن‌یک تدبیر اقناع‌سازی در نظر نگیرند، در آینده او را با مشکل روبرو خواهد کرد
رانت ویژه میلیاردی در بازار فولاد از یک اختلاف قیمت
۶۰۰ تومانی

به اعتقاد فعالان بازار فولاد در بخش ورق های فولادی اصولاً اختلاف قیمت مواد اولیه و محصول نهایی باید حدود 10 درصد باشد اما امروز برخی عرضه کنندگان مواد اولیه برای کمک و یا براساس برنامه هایی که برای مابقی فعالان بازار فولاد مشخص نیست اختلاف قیمت مواد اولیه و محصول نهایی را به محدوده 550 تا 600 تومان رسانده‌اند که همین امر مشکلاتی را برای تولیدکنندگان فولاد به وجود آورده است. در حالی که این اختلاف قیمت باید حداکثر 200 تومان باشد و مشخص نیست سود 400 تومانی مابقی نصیب چه کسانی می شود. در عین حال ارزان فروشی تعدادی از واحدها در فروش اسلب و گران فروشی محصول نهایی عاملی شده تا آن دسته از تولیدکنندگان اسلب که به قیمت واقعی می فروشند متهم به گران فروشی شده و مشتریان خود را از دست بدهند. فعالان بازار فولاد معتقدند، اگر هدف کمک به کارخانجات داخلی است چرا ورق ارزان تر در اختیار کارخانجات لوله و پروفیل که 140 کارخانه هستند اختصاص پیدا نمی کند
اخبار روزانه:

* آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان گردشگری گرجستان حاکی از آن است که میزان ورود گردشگران ایرانی به این کشور در فاصله بین 10 مرداد تا 10 شهریور ماه سال جاری به بیش از 55 هزار نفر رسیده است. این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود 1/85 درصد افزایش داشته است. گفتنی است، غیر واقعی بودن نرخ ارز موجب می‌شود گردشگران به این باور برسند که هزینه‌های سفر به کشورهای خارجی، نظیر ترکیه و گرجستان از برخی سفرهای داخلی، همچون کیش و قشم پایین‌تر است.
*گمانه‌زنی‌ها در حالی حاکی از حضور محمدمهدی تندگویان، آقازاده شهید تندگویان، در سمت معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان است که برخی‌ها معتقدند این تغییر معاون وزیر، آغازی برای احیای سازمان ملی جوانان با ریاست تندگویان محسوب می‌شود؛ اما مجلسی‌ها معتقدند که مخالف احیای این سازمان هستند و به انفکاک آن از وزارت ورزش رای نمی‌دهند
!
* مصرف بنزین در روز پنج‌شنبه (16 شهریور ماه) با ثبت 104 میلیون و 700 هزار لیتر رکورد به جا گذاشت. پیش از این، بیشترین مصرف بنزین در روز 12 فروردین ماه 96 با حجم 4/102 میلیون لیتر ثبت شده بود. گفتنی است،‌ میانگین مصرف بنزین در شهریور ماه امسال به حدود 88 میلیون لیتر در روز رسیده است.
* فعالان سعودی در شبکه مجازی از گسترش موج بازداشت‌ها در خلال هفته گذشته در عربستان خبر دادند و گفتند: شماری از شاهزادگان (زن و مرد) خاندان آل سعود به سبب اعتراض به آغاز اقدامات و گام‌های محمدبن‌سلمان، ولی‌عهد برای انتقال اختیارات پادشاهی به خود و نادیده گرفتن اعتراضات امرای ارشد آل‌سعود بازداشت شده‌اند.
* «یائیر گولان» معاون پیشین رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی، در اظهاراتی همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را تحول مهمی در خاورمیانه دانست و از حمایت تل آویو از این روند خبر داد. وی همچنین اعلام کرد: حزب کارگران کردستان (پ‌.ک.‌ک) به هیچ وجه یک گروه تروریستی نیست.
* محمد پرورش، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در سال جاری ۷۶ درصد آب مورد نیاز تهران از منابع سطحی و ۲۴ درصد از منابع زیرزمینی تأمین شده است؛ همچنین امسال به دلیل افزایش گرمای هوا در پایتخت، رکورد مصرف آب شهروندان تهرانی نیز شکسته شده است.
* «احمد قطان» سفیر عربستان در مصر در نشست اتحادیه عرب، اظهارات مشاور وزیر خارجه قطر درباره «شریف بودن ایران» را «مضحک» خواند و اعلام کرد: ایران کشوری است که در امور کشورهای منطقه دخالت می‌کند و قطر از روابطش با ایران پشیمان خواهد شد.
* ایگورسنچین، مدیرعامل شرکت «روس‌نفت» اعلام کرد: با توجه به تداوم افزایش تولید نفت آمریکا و کاهش ارزش دلار در کنار کاهش تقاضا، پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در سال آینده میلادی روند کاهشی را تجربه کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: