به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۲۵۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶
لاسجردی:
جريان اصول‌گرايي در حال پوست‌اندازي است و اميدوار است در صورت استفاده از اين فرصت اين جريان سياسي با فکر، تمرکز، کادرسازي و ترميم گفتمان بتواند وجهه خود را در صحنه سياست کشور بازيابد
شکست‌هاي متعدد اصول‌گرايان در تمامي انتخابات که از اوايل دهه 90 شروع و تاکنون ادامه داشته است، به باور تحليلگران ناشي از وجود اختلافات عميق در ميان اين طيف سياسي است. هرچند اين مسئله همواره و در همه اين سال‌ها از سوي فعالان اين جريان سياسي با انکار روبه‌رو بوده است اما تنها دو ماه پس از پايان انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم، ناچار به تأييد آن شدند. درست دو ماه پس از انتخابات، انتشار نامه محمد‌باقر قاليباف، يکي از سه کانديداي اين جريان در انتخابات رياست‌جمهوري و توصيه او به جوانان براي گذر از اصول‌گرايي و رسيدن به نواصول‌گرايي و نيز افشاگري‌هاي مصطفي ميرسليم، کانديداي ديگر اين جريان پرده از يک واقعيت برداشت؛ انشقاق در جريان اصول‌گرايي جدي است. موضوعي که پس از رسانه‌اي‌شدن اختلافات اين طيف سياسي از سوي فعالان سياسي اصول‌گرا نيز هم تأييد شد و هم مورد انتقاد قرار گرفت؛ البته اين تنها يک بعد ماجراي شکست‌هاي اصول‌گرايان و افول آنها بود، پشت پرده داستان اما حضور افرادي است که به جريان اصول‌گرايي اعتقاد ندارند و تنها براي کسب صندلي خود از قدرت به دامن اصول‌گرايي آويخته‌اند. موضوعي که ديروز حجت‌الاسلام سيد‌محمد طباطبايي، از اعضاي ارشد جامعه روحانيت مبارز نيز بر آن تأکيد کرده است. او در گفت‌وگو با خبرآنلاين با بيان اينکه اصول‌گرايان جديد قدرت اصول‌گرايي را از منصب گرفتند، نه از سياست، سابقه و دانش سياسي، گفت: اين افراد مي‌خواستند به مقامي برسند اما تواني نداشتند لذا مي‌خواستند تظاهر به توانمندي کنند، به‌همين‌دليل شدند متملقان اصول‌گرا و به‌همين‌دليل شکست خوردند. افول اصول‌گرايان را که اين عضو جامعه روحانيت مبارز از آن مي‌گويد، حسن لاسجردي، عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اسلامي و نيز حسين کنعاني‌مقدم از اعضاي هيأت مؤسس حزب سبز ايران از احزاب اصول‌گرا در گفت‌وگو با «وقايع‌اتفاقيه» بر آن اتفاق‌نظر دارند.

چرخش قدرت سبب شده مشکلات و ايرادات اصول‌گرايان ديده شود

حسن لاسجردي درباره وضعيت اين روزهاي اصول‌گرايان به فراز و نشيب‌هايي که همه جريان‌هاي سياسي با آن روبه‌رو هستند، اشاره مي‌کند و با بيان اين نکته که برخي اتفاقات و حوادث سبب مي‌شود يک جريان جلو چشم باشد يا برخي مواقع برخلاف جريان حرکت کند، به «وقايع‌اتفاقيه» مي‌گويد: «در يک دهه اخير برخي اتفاقات سبب شده نمودار صعودي جريان اصول‌گرايي يا به همان اندازه قبل نباشد يا در برخي حوزه‌ها مثل انتخابات اخير با عدم موفقيت مواجه شود. در اين مسئله شايد يکي از اتفاقات مهم وضعيت فکري اصول‌گرايان است. اين جريان فکري مانند همه جريانات با مفاهيم و با يک عنوان کلي مواجه است که اين عنوان کلي شايد نتواند جامعه را اقناع کند، به همين جهت اصول‌گرايي مثل همه مفاهيم نيازمند تعريف است. نکته دوم اين است که در انديشه‌هاي سياسي اصطلاحا گفته مي‌شود هر حزبي بر حکومت است، عيب و ايراد آن نيز ديده مي‌شود. اصول‌گرايان يک دهه اخير را با حکمراني گذراندند و به‌همين‌دليل در معرض ديد مردم بودند. اگر ما مي‌بينيم اصول‌گرايي امروز بيشتر در معرض نقد، اقدام و سياست است، به‌دليل به فعليت رساندن سياست‌هايش بوده، مثل دهه قبل که جريان اصلاحات اين مشکل را داشت. اين چرخش قدرت است که هميشه در فضاي سياسي مي‌بينيم اين جابه‌جايي سبب مي‌شود که مشکلات و اشتباهات ديده ‌شوند.»

لزوم بازيابي در فعل و قول

عضو شوراي سردبيري خبرآنلاين اگرچه معتقد است جريان اصول‌گرايي در حال پوست‌اندازي است و اميدوار است در صورت استفاده از اين فرصت اين جريان سياسي با فکر، تمرکز، کادرسازي و ترميم گفتمان بتواند وجهه خود را در صحنه سياست کشور بازيابد اما او هم به فاصله ميان اصول‌گرايان اذعان دارد. لاسجردي به بروز اين اختلافات در ايام انتخابات اشاره و بيان مي‌کند: «سهم‌خواهي‌ها، وزن‌کشي‌ها و اختلافات در نگرش و نگاه که در جريان انتخابات اتفاق افتاد، سبب شد فاصله‌ها در جريان اصول‌گرايي زياد شود. اين يکي از نکاتي است که نشان مي‌دهد لازم است جريان اصول‌گرايي تکليف خود را مشخص کند. همچنين بحث‌هايي که در فضاي سياسي ما وجود دارد، مانند شيخوخيت و به نوعي اتفاق‌نظر و عقل جمعي که اکنون از اين جريان رخت بربسته، کمک مي‌کند اختلافات به چشم بيايد.»

او در پاسخ به اين سؤال که نواصول‌گرايي مي‌تواند در راستاي همين پوست‌اندازي باشد، با رد اين موضوع بيان مي‌کند: «اصول‌گرايي به اصول چهارگانه خود که اسلام، انقلاب اسلامي، امام و رهبري بوده، همچنان پايبند است و چيزي تغيير نخواهد کرد.» اين عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اما بر اين نکته تأکيد دارد که جريان اصول‌گرايي به‌شدت نيازمند بازيابي و بازسازي همه‌جانبه در فعل، قول و شعارهايش است.»

پدرخوانده‌ها، احزاب را رعيت خود مي‌بينند

حسين کنعاني‌مقدم، از مؤسسان حزب سبز ايران نيز با اينکه نمي‌پذيرد جريان اصول‌گرايي دچار مشکلات جدي باشد اما او هم معتقد است که مشي اصول‌گرايي نيازمند تغيير است. او در رابطه با افراد پشت پرده جريان اصول‌گرايي، به وجود برخي پدرخوانده‌ها در جريانات سياسي ازجمله اصول‌گرا اشاره مي‌کند و معتقد است اين پدرخوانده‌ها احزاب را رعيت خود مي‌دانند که تمام منش و روش خود را بر آنها ديکته مي‌کنند. کنعاني‌مقدم مي‌گويد: «در ساختار سياسي کشور ما اين مشکل وجود دارد که هميشه کساني هستند که در پشت پرده‌هاي سياست هستند و به‌واسطه قدرت‌هايي که در اختيارشان است، در رفتار و منش سياسي جريان‌هاي مختلف تأثيرگذار هستند. متأسفانه در سياست دچار پدرخوانده‌هايي هستيم که هميشه به دنبال اين هستند که گروه‌هاي سياسي را متناسب با روش و منش خود ساماندهي کنند. به نوعي مي‌شود گفت ما بعد از انقلاب دچار رفتارهاي قبيله‌گي در سياست شده‌ايم؛ رئيس قبيله هر تصميمي مي‌گيرد بايد اعمال شود. يا در برخي موارد مي‌بينيم افرادی که به مسئوليت مي‌رسند، ديگران را رعيت مي‌بينند. همين تفکر که ريشه تاريخي هم در فرهنگ ايراني دارد، در سياست هم به اين شکل خود را نشان مي‌دهد و احزاب، رعيت پدرخوانده‌ها مي‌شوند.»

حرکت به سمت خرد جمعي

اين فعال سياسي اصول‌گرا معتقد است اصول‌گرايان درحال‌حاضر به سمت يک خرد جمعي حرکت مي‌کنند و تلاش دارند خود را از تفکر خانخاني جدا کنند. او اميدوار است در صورت اين اتفاق، فصل جديدي در تفکر اصول‌گرايي ايجاد شود. ظعضو مؤسس حزب سبز ايران درباره اينکه نواصول‌گرايي تا چه حد مي‌تواند راهگشاي مشکلات اصول‌گرايي باشد، معتقد است نواصول‌گرايي اگر به معني بازبيني در تفکر و انديشه اين جريان است، به‌هيچ‌وجه قابل‌قبول نيست زيرا انديشه اصول‌گرايي کاملا مستحکم است و قابل تغيير و خدشه نيست. کنعاني‌مقدم ادامه مي‌دهد: «نو‌اصول‌گرايي اگر به دنبال تغيير در مشي باشد، اشکالي ندارد و اتفاقا مشي سياسي اصول‌گرايي بايد تغيير کند.»

برچسب ها: لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: