logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۳۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

مولاوردي همچنان در حسرت وزير زن

به نظر مي‌رسد اصلاح‌طلبان ديگر دريافته‌اند كه لابي‌هاي پشت پرده به نتيجه نرسيده، در مجلس هم كه گويا رئيس مجلس نشدن عارف نشانه خوبي است براي آنكه نشان دهد در جلسات رأي اعتماد زورشان به نه گفتن به وزراي پيشنهادي دولت نمي‌رسد، لاجرم فشارهايشان بر دولت روز به روز علني‌تر مي‌شود. تيتر درشت! صفحه يك اعتماد روي عكس بزرگ شهيندخت مولاوردي، معاون امورزنان دولت اول روحاني نشان از يك اعتراض دارد: «نبودن وزير زن، درجا زدن است» مولاوردي همه تلاش‌هايش را براي جا دادن حتي يك وزير زن در دولت دوم روحاني انجام داده و حالا در پاسخ به اين سوال كه «فكر مي‌كنيد نبودن وزير زن در دولت دوازدهم، برگشت به عقب است؟» نااميدانه مي‌گويد: «در خوش‌بينانه‌ترين حالت ادامه وضع موجود را در كابينه دوازدهم خواهيم داشت كه اسمش را درجازدن مي‌توان گذاشت تا بازگشت به عقبمولاوردي نبودن وزير زن در كابينه اول روحاني را همچنان توجيه مي‌كند، اما معتقد است در دولت جديد ديگر جايي براي اين توجيهات نيست: «اگر به شرايط بحراني و خاصي كه دولت يازدهم تحويل گرفت برگرديم، مي‌بينيم رئيس‌جمهور تصميم گرفت و مجبور به استفاده از افرادي در كابينه شد كه با كوله‌باري از تجربه‌هاي وزارت و صدارت و استانداري بتوانند كشور را از اين مرحله عبور بدهند. شايد اين وضعيت در آن شرايط قابل‌دفاع باشد ولي الان ديگر از آن وضعيت گذشته خبري نيست و الحمدلله كشور به ثباتي نسبي در حوزه اقتصادي، سياست داخلي و خارجي رسيده است و به نظر مي‌رسد كه توجيهات و بهانه‌هاي قبلي نيست و استفاده نكردن از ظرفيت زنان و جوانان ديگر قابل دفاع نيست

كواكبيان: رئيس مجلس فقط بايد سخنگو باشد‌

كواكبيان، نماينده تهران باز هم به لاريجاني انتقاداتي تند وارد كرد. او در بخشي از مصاحبه تفصيلي‌اش با يك روزنامه اصلاح‌طلب مي‌گويد: «من معتقدم اگر خوب عمل كنيم آقاي لاريجاني را هم مي‌توانيم به آيين‌نامه و رعايت آن دعوت كنيم. آقاي لاريجاني خيلي مبسوط اليد در مجلس شده و هرگونه كه مي‌خواهد عمل مي‌كند.» كواكبيان با اشاره به پرفسور كواكبياني كه لاريجاني به او گفت، مي‌گويد:‌‌ من آن موقع به آقاي لاريجاني گفتم شما نبايد مكاتبه (با رهبري) انجام مي‌داديد (راجع به برنامه و بودجه). ايشان گفت«من به عنوان رئيس مجلس نوشتم نه از طرف مجلس، پس حتماً بايد از جناب پروفسور كواكبيان اجازه مي‌گرفتم». كواكبيان در ادامه تعريف جديدي از مقام رياست مجلس ارائه مي‌دهد: «معتقد هستم كه هر كس بر جايگاه رياست مي‌نشيند بايد توجه كند كه سخنگوي مجلس است و نه رئيس به مفهوم مطلق آن، مشكل ما با آقاي لاريجاني در اين است

آمریکا رفتنی شد

وبگاه «پست گزت» در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ به تازگی با صراحت گفته است جان بسیاری از ژنرال‌های آمریکایی در افغانستان در خطر است و آمریکا جنگ 16 ساله در این کشور را واگذار کرده است. با این شرایط شکی نیست در حالی که حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان کم‌رنگ شده است، ایران نفوذ خود را بیشتر کرده و اکنون نیز بیش از آمریکا اوضاع را در افغانستان به دست گرفته است. هر چند عربستان و پاکستان نیز از بازی‌کنندگان اصلی در افغانستان هستند؛ اما این ایران است که از فرصت استفاده کرده و اوضاع را در افغانستان به نفع خود رقم زده است. همچنین این وبگاه افزود: ایران پس از رفتن صدام حسین از عراق و ضعیف شدن طالبان در پاکستان، توانست از فرصت استفاده کرده و قدرت خود را در منطقه بیشتر کند. منافع آمریکا روز به روز در عراق و افغانستان در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل در حال حاضر نیز مقامات آمریکایی خواستار کاهش هزینه‌ها در این دو کشور هستند و ارتش آمریکا درصدد است از تعداد نیروهای خود در افغانستان بکاهد.

سیر صعودی حوادث در صنعت نفت
در سال‌های اخیر تعداد حوادث در صنعت نفت، مانند آتش‌سوزی در پالایشگاه‌ها سیر صعودی قابل ملاحظه‌ای داشته است؛ به گونه‌ای که دیروز همزمان دو حادثه نشت گاز در فاز 12 عسلویه و حریق در ساختمان اصلی وزارت نفت در تهران اتفاق افتاد. کارشناسان معتقدند، ضعف آموزش و بی‌توجهی به «اچ‌اس‌ای» و اصول ایمنی در صنعت نفت، یکی از دلایل مهم رشد حوادث در این صنعت بوده است.

تعبیراتی مثل شهر سوخته گزاف است
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مباحث مطرح شده درباره جلوگیری از برگزاری آیین افتتاح خط 8 مترو تهران و ایستگاه مترو فرودگاه امام‌خمینی(ره) گفت: وقتی از این موضوع مطلع شدم، دستور پیگیری آن را دادم که آقای قالیباف در این خصوص توضیحاتی ارائه داد و خدا را شکر می‌کنم که به بازدید و افتتاح این طرح آمدم. این طرح هم از نظر سازه‌های معماری از کارهای خیلی خوب می‌باشد و هم برای کسانی که در فرودگاه امام(ره) حضور می‌یابند، مقر خوبی برای دستیابی به شهر تهران است. لاریجانی درباره دلخوری شهرداری تهران از برخی مباحث مطرح شده در زمینه عملکرد این نهاد، گفت: آقای قالیباف و دوستانی که طی سالیان اخیر به خوبی زحمت کشیده‌اند خیلی دلخور نباشند، کاری که کردند برای خدا و ملت است؛ ممکن است افرادی مطالبی را بگویند که درست متوجه موضوع نشده‌اند. رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به تعابیر برخی منتقدان درباره شهر تهران اشاره کرد و گفت: تعبیراتی مثل شهر سوخته گزاف است و نسبت به کسانی که کار کرده‌اند، باید قدردان بود و به گروه‌های مختلف در کشور توصیه می‌کنم که قدردان زحمت‌کشان و خدمت‌گزاران در کشور باشند.

تذکرهای کمال خرازی به موگرینی
کمال خرازی درباره همسویی تروئیکای اروپایی با آمریکا پس از آزمایش موشک ماهواره‌بر کشورمان گفت: اتفاقاً این از مسائلی بود که به خانم موگرینی تذکر دادم و گفتم موشک ماهواره‌بر سیمرغ اصلاً برای انتقال ماهواره طراحی شده است و کلاهک هسته‌ای و غیر هسته‌ای ندارد. چه معنی دارد که سه کشور اروپایی در صدور بیانیه علیه کشورمان همراهی کنند و پرتاب این موشک ماهواره‌بر را نقض قطعنامه 2231 بدانند؟ خرازی افزود: خانم موگرینی پاسخی برای این موضوع نداشت؛ زیرا این موضوع بسیار صریح است و این موشک برای کلاهک ساخته نشده است. رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: متأسفانه فشارهای آمریکا کارساز می‌شود و کشورها این واقعیات را نادیده می‌گیرند؛ اما اینها باید از جانب ما تذکر داده شود تا بدانند آنچه ما انجام می‌دهیم، دقیقاً منطبق با برجام است و دیگران هستند که در این زمینه تخلف می‌کنند.

دستگیری 27 عضو داعش
وزارت اطلاعات طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد ۲۷ نفر از اعضای گروهک تروریستی داعش را دستگیر کرده است. در این اطلاعیه آمده است: در عملیاتی که در تبادل اطلاعاتی با یکی از سرویس‌های منطقه اجرایی شده، تعدادی سلاح جنگی کشف و ضبط شد. تروریست‌ها تلاش داشتند اقلام فوق را با اختفا در لوازم خانگی به کشور منتقل کنند. در این زمینه 10 نفر در مرکز هدایتی این گروه در آن سوی مرزها و 17 نفر نیز در داخل کشور بازداشت شدند. شایان ذکر است، مقرر بوده است پنج نفر از دستگیرشدگان عملیات داخل کشور را انجام داده و بقیه در نقش نیروهای تدارکاتی و پشتیبانی‌کننده گروه فعالیت کنند.

ادعاهای واهی وزیر کشور بحرین علیه ایران
راشد بن‌عبدالله آل‌خلیفه، وزیر کشور بحرین در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» مدعی شد: ایران در امور کشورمان مداخله می‌کند که مهم‌ترین این دخالت‌ها نشر افکار افراط‌گرایانه، قاچاق اسلحه و مواد منفجره و آموزش شهروندان بحرینی برای به‌کارگیری اسلحه و مواد منفجره است. ایران به تازگی تلاش کرده است به منظور حمایت از تروریست‌ها در بحرین فناوری ساخت مواد منفجره را به بحرین انتقال دهد. وی همچنین مدعی می‌شود عملیات تروریستی در بحرین را افرادی مرتکب شده‌اند که اکنون به ایران فرار کرده‌اند و ما نیروهای امنیتی خود را برای مقابله با این چالش‌ها تقویت کرده‌ایم.
حذف صفر پول فعلاً منتفی شد

بانک مرکزی در حالی مأموریت دفاع از لایحه تغییر نام واحد پولی در مجلس را عهده‌دار شده که سیف از تعیین تکلیف پدیده استثنایی دو اسمی بودن پول ملی یعنی ریال و تومان در آینده نزدیک خبر داده است. ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی گفت: درباره طرح واحد پول کشور و حدف صفرها دو دیدگاه در دولت وجود داشت که مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ اما جمع بندی‌ها این بود که پیشنهاد مستقلی از سوی دولت و بانک مرکزی به مجلس ارسال شود که اگر به تصویب برسد منجر به حذف 4 صفر از پول ملی می‌شود، ولی در نهایت جمع‌بندی دولت این شد که فعلا رفورم پولی انجام نشود، رفورم پولی یعنی حذف صفر. آنچه در حال حاضر در این مرحله مدنظر قرار گرفته این است که فعلا تومان را به عنوان واحد پول ملی کشور در نظر بگیریم و در یکی دو سال آینده و پس از استمرار و پایداری تورم تک رقمی، صفرها از پول ملی حذف شود، بنابراین اجرای این طرح به آینده موکول شده است.
سفر میلیونی ایرانیان به ترکیه در شش ماه گذشته!
تازه‌ترین گزارش وزارت گردشگری ترکیه حاکی از آن است که تعداد گردشگران ایرانی وارد شده به ترکیه در نیمه نخست سال 2017 از مرز یک‌میلیون گذشته است. این میزان قابل توجه از گردشگران، ایران را در فهرست چهارمین مبدا برتر گردشگرفرست ترکیه در شش ماه نخست سال 2017 قرار داده است. البته اگر تنها به آمار ذکر شده برای ماه ژوئن توجه کنیم، مشاهده می‌شود که ایران رتبه سوم را در میان مبادی مهم گردشگری ترکیه پس از روسیه و آلمان در اختیار گرفته است
چین حساب‌های ایرانیان را بست

چین حساب‌های ایرانیان در بانک‌های ABC و ICBC و MERCHENT را مسدود کرده است. به گزارش تسنیم، طی اطلاعاتی که از کارآفرین‌ها به دست رسیده چین در اقدامی بی‌سابقه یک‌به‌یک در حال مسدود کردن حساب‌های ایرانیان است. دلیل این بانک‌ها برای بستن حساب‌های ایرانیان در چین تحریم‌های بین‌المللی وضع‌شده توسط آمریکا علیه ایرانیان است. یک بازرگان ایرانی از مشهد در این‌باره گفته است: من در 2 بانک مختلف چین حساب دارم که یکی را مسدود کرده‌اند. بازرگان دیگری اعلام کرد: چینی‌ها تا الان 3 تا از حساب‌های من را مسدود کرده‌اند و این سیر هنوز ادامه دارد و روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود. بازرگان دیگری در تهران گفته است: بانک ABC چین حساب من را مسدود و اعلام کرده باید برای تعیین تکلیف به چین بروم.
سرنوشت عجیب پایان نامه‌های دانشگاه اصفهان
دانشکده فیزیک دانشگاه اصفهان، ظهر امروز در اقدامی عجیب، پایان نامه های دانشجویی را به بهانه کمبود فضای نگهداری، به مکان نامعلومی انتقال داد. این اقدام در زمانی صورت می گیرد که دانشگاه تعطیل و استادان و دانشجویان در تعطیلات تابستانی به سر می برند.
اعطای روادید سرزمین‌های اشغالی به وبلاگ‌نویس ایرانی

«
تایمز آو اسرائیل» نوشت: اسرائیل روز یکشنبه به یک وبلاگ‌نویس ایرانی که مدعی بود به دلیل فشارهای ایران از کشور خارج است، پیشنهاد اقامت در رژیم صهیونیستی را داد. «ندا امین» وبلاگ‌نویس ایرانی در سال ۲۰۱۴ با ادعای اخراج از ایران به ترکیه رفته و رژیم صهیونیستی نیز کار در یک وبسایت خبری را به او پیشنهاد کرده‌ است. امین برای جلوگیری از بازگشت به ایران در دادگاه تلاش کرده و به دنبال کشور دیگری است که به عنوان پناهنده به آنجا مهاجرت کند. ایرانی‌ها اجازه سفر به اسرائیل را ندارند اما بعد از درخواست فدراسیون روزنامه‌نگاری اسرائیل «اریه دری» وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی گفته به این ایرانی ۳۲ ساله روادید ویژه سرزمین‌های اشغالی داده خواهد شد. جان این روزنامه‌نگار در خطر است و به بهانه اهداف بشردوستانه اجازه ورود بدون وقفه او به سرزمین‌های اشغالی داده می‌شود
مجوز ویژه به ظریف برای خرید 32 خودروی داخلی

بر اساس مصوبه روزهای اخیر هیئت دولت به محمدجواد ظریف وزیر خارجه، مقرر شده با توجه به درخواست تیرماه این وزارتخانه، مجوز خرید 32 دستگاه خودروی سواری تولید داخل به استناد اصل 138 قانون اساسی صادر شود. طبق بخش دیگری از این مصوبه، خودروهای مذکور از محدودیت های درج شده در ماده 23 ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1396 مستثنی خواهند بود.
کیسینجر: ایران منطقه را به میراث خواهد برد؟
«
هنری کیسینجر»، وزیر خارجه اسبق امریکا در مقاله اخیر خود درخصوص خاورمیانه مدعی شد که از بین رفتن داعش می‌تواند فرصت را برای ظهور امپراطوری ایران به وجود آورد. به گزارش جماران، کیسینجر نوشته است: اکثر قدرت‌های غیر داعش، شامل ایران شیعه و دولت‌های سنی پیشرو بر نابودی داعش به توافق و اجماع رسیده‌اند. اما کدام دسته این منطقه را به میراث خواهد برد؟ ائتلاف سنی‌ها؟ یا حوزه تحت نفوذ ایران؟ به اعتقاد کیسینجر، پاسخ به این سؤال پیچیده است. چراکه ناتو و روسیه هر کدام یک سر این جدال را حمایت می‌کنند. اگر منطقه تحت هدایت سپاه پاسداران و نیروهای شیعه وابسته به آن قرار گیرد، نتیجه دستیابی به یک کمربند منطقه‌ای (شیعه) از تهران تا بیروت خواهد بود که در نهایت منجر به ظهور امپراطوری رادیکال ایرانی خواهد شد.
مصوبه جالب دولت درباره حل یک پرونده قضایی
پس از طرح دعوی علیه یکی از سازمان های دولتی مبنی بر تصرف غیرقانونی اراضی که منجر به محکومیت این سازمان شد، طبق ابلاغیه جدید یک مسئول ارشد اجرایی به یکی از وزرای اقتصادی با اشاره به موافقت هیئت دولت برای واگذاری یک زمین به میزان 2500 متر مربع به محکوم له این پرونده به ارزش 50 میلیارد ریال، تاکید شده شرط «صلح» این اراضی به طرف دیگر، آن است که وی از دعوای خود علیه سازمان مذکور صرف نظر کرده و در عین حال، حق اقامه هرگونه شکایت را در این باره از خود سلب و ساقط کند.
پارکبان‌ها از مردم زورگیری می‌کنند
!
اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در مورد فعالیت پارکبان‌ها گفت: گاهی اوقات برخی پارکبان‌ها شهروندان را مجبور به دادن پول می‌کنند، که این اقدام آنها زورگیری محسوب می‌شود، در حالی که باید مطابق قانون از مردم پول بگیرند. مگر می‌شود هر کسی دور یک فضای عمومی حصار کشیده و برای ورود به آن از مردم پول مطالبه کند، این اقدام غیرقانونی است. شاید برخی از این پارکبان‌‌ها تصور می‌کنند، کار قانونی انجام می‌دهند و در حال برقراری نظم و انضباط هستند، اما پول اصلی به جیب شرکت‌های غیرقانونی می‌رود که آنها را استخدام کرده‌اند.
اخبار روزانه:
* گروه تروریستی ـ تکفیری داعش هفت فروند موشک «گراد» را به منطقه «القاع» واقع در شرق لبنان شلیک کرد. شبکه المیادین در این باره گزارش داد، چهار فروند موشک به نزدیکی یکی از مراکز ارتش لبنان و سه موشک دیگر به مناطق اردوگاهی القاع اصابت کرد که البته اصابت این موشک‌ها تلفات جانی نداشت. گفتنی است، این گروه تروریستی در هفته‌های اخیر شکست‌های سنگینی را در منطقه عرسال در مرز لبنان متحمل شده و مجبور به عقب‌نشینی شده است.
* نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن قرارداد ساخت کارخانه رنو فرانسه در ساوه خبر داد و گفت: دو هزار میلیارد تومان ارزش‌افزوده‌ای است که در استان توزیع می‌شود. با آغاز به کار این واحد بیش از شش هزار نفر به ‌صورت مستقیم و 100 هزار نفر به‌ صورت غیر مستقیم در مرحله اول جذب بازار کار خواهند شد. گفتنی است، این شرکت قرار است سالیانه 200 هزار خودرو تولید و روانه بازار کند.
* زهرا نژادبهرام، منتخب شورای پنجم تهران با اشاره به جزئیات جلسه روز گذشته منتخبان شورای پنجم گفت: دیروز با حضور نمایند‌‌گان نامزدهای شهرداری تهران قرعه‌کشی انجام شد و ترتیب ارائه برنامه‌ها از سوی کاندیداها مشخص شد. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه روز گذشته، انتخاب شهردار به جای سه مرحله دو مرحله‌ای خواهد شد و پس از استماع برنامه‌های کاندیداها بر اساس شاخصه‌های تعریف شده، گزینه نهایی مشخص می‌شود.
* براساس آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی، طی دو ماهه اول امسال، 15 هزار و 370 میلیارد تومان درآمد کسب شده که سهم مالیات‌ها 11 هزار و 560 میلیارد تومان است. گفتنی است، طبق آمار، بالغ بر 37 هزار و 870 میلیارد تومان هزینه‌های جاری دولت بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4/67 درصد رشد داشته است.
* گردان سیدالشهداء وابسته به حشدالشعبی در بیانیهای اعلام کرد، نیروهای آمریکایی پایگاه‌های گردان‌های «سیدالشهداء» را در مرزهای عراق و سوریه هدف حملات توپخانهای خود قرار دادند که به دنبال آن 40 نفر از نیروهای گردان سیدالشهداء وابسته به حشد‌الشعبی شهید و 40 نفر مجروع شدند.
* روایت رسمی بانک مرکزی از آمارهای اقتصادی در اردیبهشت ماه سال جاری نشان می‌دهد، بدهی‌های خارجی (تعهدات بالفعل) کشورمان 8913 میلیون دلار شده است. گفتنی است، بدهی‌های خارجی کشور در کوتاه‌مدت 3296 میلیون دلار و در میان‌مدت و بلندمدت 5617 میلیون دلار اعلام شده است.
*دبیر کل جبهه پایداری در توئیتی کنایه آمیز به حواشی پیش آمده بر سر عکس سلفی نمایندگان با موگرینی واکنش نشان داد. مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری در واکنش به عکس گرفتن نمایندگان مجلس با موگرینی در مراسم تحلیف روحانی، در صفحه توئیترش نوشت: عزت از آن اهل ایمانه که به لطف خدا ملت انقلابی ما از آن برخورداره، ولی نفری چند از نمود عصاره فضائل ملت نشان دادن که به اشتباه بر کرسی خانه ملت تکیه زده اند
.
*محمد هاشمی گفت: این اولین مراسم تحلیف و تنفیذی بود که آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن حضور نداشت، برای ما که به آیت الله هاشمی رفسنجانی علقه و علاقه داشتیم، ندیدن جای خالی ایشان سنگین و غمگین بود.باید بگویم به قول معروف در جریان دو مراسم تنفیذ و تحلیف ما بی‌معرفتی دیدیم و در هر دو مراسم یادی از آیت الله هاشمی نشد، ‌ایشان یکی از استوانه‌های نظام بود انتظار بود یادی از آیت‌الله هاشمی هم می‌شد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: