به‌روز شده در: ۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۳۵۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
تیم نویسندگان موفق، بازیگران چهره، کارگردان خوش‌آتیه، همه این موارد برای تولید مجموعه‌ای موفق و پربیننده کفایت می‌کند اما آیا این اتفاق برای پنچری افتاده است؟همان زمان که برای نخستین‌بار تیزر تبلیغاتی این سریال از تلویزیون پخش شد بسیاری از کارشناسان که نه، حتی مخاطبان حرفه‌ای سریال‌های طنز هم کیفیت این مجموعه را حدس زدند. تیزری که با سکانس‌های کلیشه‌ای در بازداشتگاه آغاز شد و امیدها را نا امید کرد.
محمد حیدری

خلاصه داستان

این مجموعه داستان پسری است که همه مقدمات را چیده تا به دختر مورد علاقهاش برسد اما در این مسیر اتفاقاتی رخ میدهد که او برای رسیدن به خواستهاش همه اطرافیانش را به چالش میکشد.

توضیح بالا خلاصه داستان پنچری است که در سایت شبکه3 سیما آمده است. سریالی که برزونیکنژاد پس از ساخت چند سریال و فیلم سینمایی آن را کارگردانی کردهاست. نیکنژاد درسال93 دردسرهای عظیم را برای تلویزیون ساخت که پس از موفقیت آن، درسال94 فصل بعدی آن هم ساخته شد. هرچند او مجموعه نوروزی قرعه را هم برای تلویزیون کارگردانی کرد که به موفقیت دست نیافت.این بار نیکنژاد که کارنامه قابل قبولی دارد با بهره گیری از تیمی باتجربهتر در پشت و مقابل دوربین کارخود را شروع کرد. با تهیه کنندهای شناخته شده و از آن مهمتر بازیگران چهرهای که توان وسوسه مخاطب را دارند. آقایان مهران غفوریان،یوسف تیموری و حمید لولایی که سالها پیش در زیرآسمان شهر درخشیدند، اینبار در پنچری هم بازی شدند.

همان راه همیشگی

تیم نویسندگان موفق، بازیگران چهره، کارگردان خوشآتیه، همه این موارد برای تولید مجموعهای موفق و پربیننده کفایت میکند اما آیا این اتفاق برای پنچری افتاده است؟همان زمان که برای نخستینبار تیزر تبلیغاتی این سریال از تلویزیون پخش شد بسیاری از کارشناسان که نه، حتی مخاطبان حرفهای سریالهای طنز هم کیفیت این مجموعه را حدس زدند. تیزری که با سکانسهای کلیشهای در بازداشتگاه آغاز شد و امیدها را نا امید کرد.

این سریال چه آوردهای برای مخاطب سختپسند این روزها دارد؟ چرا باید مخاطبی که سالها مجموعههای مهران مدیری و رضا عطاران را تماشا کرده است، امروز با نمونههای دست چندم همان مجموعهها بخندد؟ مگر نه این که سعیدآقاخانی که برای خودش پیری دراین کار است هم نتوانست دراین راه موفق باشد؟ تم داستانی بدون جذابیت، بازیهای سردی که جزء آثار ضعیف برخی از بازیگرانش قرار میگیرد، خلأ وجود تکهکلام یا موقعیتهای بکر کمدی که لازمه دیده شدن چنین آثاری است؛ همگی باعث عدم دلبستگی بیننده به این مجموعه میشوند.

یک معاونتِ پرکار

رویه فعلی معاونت سیما در جهت بالا بردن تولیدات تلویزیون قابل تقدیر است اما باید این موضوع یادآوری شود که تجربه نشان داده، معمولاً در مقاطعی که تولیدات سیما افزایش مییابند، کیفیت کارها تنزل پیدا میکنند. این حجم بالا و سرعت سریع تولید سریال سازی در ماههای اخیر، نگرانی درباره کیفیت تولیدات سازمان را تشدید میکند. درباره آثار طنز، آزمون و خطای زیادی در تلویزیون صورت گرفته است و در سالهایی که رضاعطاران و مهران مدیری از تلویزیون فاصله گرفته بودند، هنرمندان زیادی وارد عرصهسریال سازی شدند که به ندرت خروجی کار آنها قابل دفاع بود. از یک طرف تولید آثار طنز، برای ایجاد نشاط در جامعه لازم است اما از سوی دیگر بیت المالی است که نباید به هدر رود. شاید وقت آن فرا رسیده که مدیران سازمان صداوسیما با هنرمندانی که در سالهای گذشته امتحان خود را پس دادهاند وارد مذاکره شده و به دور از محافظه کاری، مقدمات فعالیت دوباره آنها را در رسانه ملی فراهم سازند. مدت زیادی بود که از سریالهای طنز درتلویزیون خبری نبود و امروز هم تنها آورده سیما برای مخاطبان پنچری است؛ احتمالاً باید برای تماشای یک مجموعه طنز موفق، تا زمستان یا نوروز 97 صبر کنیم.

لطفا حاشیه نسازید

مهران مهام تهیه کننده سریال «پنچری» درباره این مجموعه به گفتهاست: از خروجی کار راضی هستم. وی در مقابل این موضوع که زمانی هنگام پخش سریالهای طنز از تلویزیون، خیابانها خلوت میشدند بیان کرد: سریالسازی دوباره آغاز شده است. اکنون فاز جدید تولیدات سیماست و باید به سازندگان آثار فرصت دهیم تا بدنشان گرم شود و ان شالله کارها خوب میشوند؛ نگران نباشید کارها بهتر خواهند شد، ضمن این که پنچری هم موفق است و مشکلی ندارد. شما به نکاتی اشاره میکنید که متفاوت است و این مجموعه هم برخلاف شما که ظاهراً منتقد آن هستید موفق بوده است؛ البته من به سلیقه شما احترام میگذارم ولی من بازخوردهای مثبت زیادی برای این سریال دیدهام. این را هم بگویم که دوران خلوت شدن خیابانها به واسطه سریالها تمام شده است.

تهیه کننده پنچری درپاسخ به این نقد که از جمله مولفههای موفق بودن یک سریال طنز، غیر از خلوت شدن خیابان هنگام پخش سریال و مواردی چون باب شدن و فراگیر شدن تکه کلامهای آن است و آیا این اتفاق برای پنچری رخ داده است؟ گفت: در نظر من به عنوان تهیه کننده، اولین المان و مؤلفه موفقیت یک اثر میزان آگهیهاست که امروز ما به خاطر حجم بالای آگهیهای بین سریال برای زمانبندی پخش آن با مشکل روبهرو شدهایم. مورد بعدی درباره موفقیت پنچری بازخوردهای بیرونی است که من مشاهده میکنم. وقتی ما درخیابان مشغول تصویربرداری هستیم و مردم به آقای غفوریان و تیموری واکنش نشان میدهند و تشکر میکنندیکی از نشانههای موفقیت کار است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: