به‌روز شده در: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۳۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
یادداشت شفاهی
در پي توليد و تبديل مواد اوليه به مواد مصرفي، اشتغال ايجاد مي‌شود و وقتي ايجاد اشتغال شد در نتيجه توليد رونق مي‌گيرد و صادرات نيز توسعه مي‌يابد و صرفا” با همین یک اقدام و عمل می توان شاهد ثمربخشی اقتصاد مقاومتی بود .
حسن خرمیان- اگرچه هدف از اقتصاد مقاومتی از جمله بازگرداندن اقتصاد به مسیر رونق و احیای ظرفیتهای تولیدی، استقرار ثبات در بازار کالاها و خدمات با تکنرخی کردن تورم ، افزایش ذخائر راهبردی، فعالسازی بیش از ۲۲ هزار بنگاه کوچک و متوسط با اعطای تسهیلاتی به میزان ۱۶ هزار میلیارد تومان، واگذاری طرحهای نیمه تمام به بخش خصوصی، توسعه اقتصاد دانش بنیان با فعالسازی ۳هزار شرکت دانش بنیان با اشتغال ۱۱۰ هزار نیروی تحصیل کرده و ....، بوده است لیکن متاسفانه عملکرد دولت در زمینه اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی حداقل برای مردم استان سمنان به هیچ عنوان قابل لمس نبوده است و هیچ گونه تغییری را در وضعیت اقتصادی مردم شاهد نبوده و نیستیم و مردم نتوانستند تاثیر اقتصاد مقاومتی را در زندگی خود لمس کنند.

متاسفانه اقتصاد مقاومتی منجر به همراهی مردم با دولت از یک سو و حل مشکلات جامعه نشده و بهبود وضعیت و معیشت را شاهد نبوده ایم، بسیاری از مردم از عملکرد اقتصادی دولت و تلاش برای رفع مشکلات و بهبود وضعیت اقتصادی راضی نیستند، چراکه عملکرد دولت در این زمینه بیشتر کلی گویی و بدون نتیجه بوده است. همچنین به دلیل ناموفق بودن در اجرایی کردن برنامه های اقتصاد مقاومتی، شاهد رکود مطلق و تعطیلی و عدم رونق بازار ها هستیم.

گزارش ها در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز فقط آمارهایی هستند که مورد پذیرش مردم نیست و این آمارها تحرکی در شرایط اقتصادی مردم به وجود نیاورده است. شاهد مثال ما در این خصوص و از باب تنها یک نمونه ، بی توجهی دولت به صنعت و معدن استان است ، استان سمنان از حيث ذخاير معدني يکي از ثروتمند ترين استانهاي ايران و يکي از نقاط برتر جهان است. درست است که برخي از استانهاي ايران هر کدام به تنهايي ميتوانند مخارج کل مردم ايران را تامين کنند براي مثال نفت خوزستان، کشاورزي خراسان، جنگل و درياي گيلان و مازندران و گلستان، صنعت استان مرکزي و اصفهان و ... اما ثروت استان سمنان هم ناشناخته مانده و هم بکر و دست نخورده، به طوري که اين استان زرخيز داراي سه ميليارد تن ذخاير معدني است با سيصد و سي نوع ماده معدني که چهل نوع از اين مواد بيشتر و يا بهتر از استانهاي ديگر کشور و برخي از اين مواد معدني را نميتوان درکل کره زمين پيدا کرد.

استان سمنان 50 درصد سنگ نمک، 40 درصد سنگ گچ، 85درصد زئوليت، 95 درصد سلستين، 15 درصد ذغال سنگ، کروميت و سولفات سديم کشور را دارد. استان سمنان از معدن طلا، نقره و نفت گرفته تا سرب و روي، از سنگ مرمر و چيني گرفته تا سنگهاي نسوز و تزئيني و صدها ذخاير ديگر دارد که ذکر همه آنها از حوصله اين مقال خارج است. گرچه در حال حاضر استان سمنان داراي 1373 کارخانه است ولي با برنامه ريزي و پيوند صنعت و معدن ميتوان تعدادشان را به دهها هزار کارخانه و مراکز توليدي افزايش داد.

واضح است که در پي توليد و تبديل مواد اوليه به مواد مصرفي، اشتغال ايجاد ميشود و وقتي ايجاد اشتغال شد در نتيجه توليد رونق ميگيرد و صادرات نيز توسعه مييابد و صرفا” با همین یک اقدام و عمل می توان شاهد ثمربخشی اقتصاد مقاومتی بود .

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: