به‌روز شده در: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
در نهمین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی در نیجریه، تبریز برای سال ۲۰۱۸ به‌عنوان پایتخت گردشگری اسلامی انتخاب شد. انتخاب پایتخت گردشگری اسلامی از سال ۲۰۱۵ با انتخاب قدس وسپس شهرهای مدینه و قونیه از ترکیه و تبريز از جمهوري اسلامي ايران شروع شده است.

كريم ايراني - در نهمین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی در نیجریه، تبریز برای سال ۲۰۱۸ بهعنوان پایتخت گردشگری اسلامی انتخاب شد. انتخاب پایتخت گردشگری اسلامی از سال ۲۰۱۵ با انتخاب قدس وسپس شهرهای مدینه و قونیه از ترکیه و تبريز از جمهوري اسلامي ايران شروع شده است.

کمتر از شش ماه تا سال 2018 باقی مانده و تبریز باید علاوه بر امکانات فعلی خود، برخی آمادگی های لازم برای میزبانی از گردشگران را کسب کند. در حال حاضر، گردشگران خارجی این شهر بیش از 600 هزار نفر در سال تخمین زده می شوند و پیش بینی می شود در سال آتی میلادی این رقم به ویژه از مبدأ کشورهای اسلامی تا دو ميليون نفر افزایش یابد كه در اين راستا لازم است اقدامات اساسي و ضربتي صورت پذيرد تا هم از نظر ملي و هم از نظر استاني بتوان از اين ظرفيت ايجاد شده به نحو احسن استفاده نمود كه در اين جهت ميتوان موارد ذيل را برشمرد:

برخی از آمادگی های لازم مربوط به خود مردم است. مهم ترین شاخصه برای چنین شهرهایی، فرهنگ گردشگرپذیری و نوع برخورد با توریست ها و راهنمایی آنهاست.
بخش دیگری از امکانات لازم برای آماده سازی این شهر، به دستگاه های دولتی و مدیریت شهری باز می
گردد.
فرصت به وجود آمده برای تبریز، می تواند هم جنبه فرهنگی و سیاسی داشته باشد و هم جنبه اقتصادی. اگر مسئولین کشور بتوانند از این فرصت استفاده کافی را ببرند چه بسا بتوان گردشگران موقتی سال 2018 را با رقم قابل توجهی هر ساله به تبریز و حتی سایر شهرهای دیدنی کشور کشاند. این فرصت از جهتی بسیار مغتنم است که ممکن است چنین مجالی تا ده ها سال دیگر، به شهرهای کشورمان نرسد. سازمان همکاری اسلامی 57 عضو دارد و اگر قرار باشد هرساله یکی از شهرهای هر کشور این عنوان را به دست بیاورند باید 54 سال دیگر منتظر بمانیم تا شهر دیگری از کشورمان وارد این فهرست شود. به این ترتیب فرصت مذکور، یک نگاه كلان ملی و يك نگاه ويژه استاني را طلب می
کند لكن در اين راستا مد نظر قراردادن موارد ذيل ميتواند در استفاده از اين رويداد تاریخي در سطح ملي و استاني تاثير مضاعفي داشته باشد:

اوليه ترين مانع و مشكل در اين راه كه ميتواند تاثير مخرب بر ساير فعاليتهاي انجام گرفته بگذارد عدم اطلاع رساني كافي در سطح ملي و بويژه استاني ميباشد كه متاسفانه در خود استان و به ويژه تبريز اين موضوع به طور كامل و شفاف براي مردم باز گو نشده و اهداف آن نيز تبيين نشده كه لازم است در فرصت باقيمانده اين اقدام بصورت جدي پيگيري و اجرايي شود.

ارائه آموزشهاي لازم به كليه دست اندركاران برگزاري اين رويداد و مردم تبريز در راستاي استفاده بهينه و طولاني مدت ملي و استاني از اين ظرفيت ايجاد شده بطوريكه اين رويداد در سالهاي آتي نيز امتداد داشته و توسعه گردشگري اسلامي به صورت گسترده تر براي كل كشور را منجر گردد. تسريع در اختتام پروژه هاي شهري مرتبط با اين رويداد به دور از حواشي و مسائل مبتلا به روز خصوصا در حوزه مسئولين استاني و به ويژه در حوزه شوراي شهر و شهرداري.

استفاده از ظرفيتهاي گردشگري كل استان براي پوشش دهي كامل موضوع گردشگري

بازنگري اساسي و ويژه اين رويداد در حوزه گردشگري سلامت با توجه به اينكه اين بخش از گردشگري عليرغم اينكه سابقه طولاني در تبريز دارد لكن دچار مسائل و مشكلاتي شده كه نيازمند رفع ميباشند.

استفاده از پتانسيل تبليغي و گفتاري روحانيت در این راستا و برگزاري بهتر و هماهنگي عاليترو مردمي اين رويداد.

استفاده از برتريها و ظرفيتهاي اقتصادي و صنعتي استان خصوصا در حوزه صنايع برند دار غذايي و دارويي.

بهره گيري از ظرفيت عظيم منطقه آزاد ارس و شهرك هاي سرمايه گذاري خارجي در راستاي منافع سرمايه گذاري و اقتصادي.

و کوتاه سخن اینکه به زودي روز دهم ديماه 1396 از راه ميرسد و شروع اين رويداد با حضور مسئولين و دست اندركاران اعلام و با تمام توان افتتاح ميشود اما لازم است قبل از اينكه سال 2018 تمام شود بتوانيم از اين پتانسيل و ظرفيت براي سالها در سطوح ملي و استاني بهره ببريم و اين كار تنها يك همت جمعي و فردي و در هر سطحي از جامعه را ميطلبد .

* مسئول سیاسی حزب موتلفه اسلامی آذربایجان شرقی

برچسب ها: آذربایجان
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: