کد خبر: ۲۵۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

امارات چه نقشی در کودتای نافرجام ترکیه داشت؟
روزنامه «هافینگتن‌پست» در مطلبی با استناد به سخنان مقامات رسمی، به نقش امارات در کودتای نافرجام ترکیه پرداخت و نوشت: «الشیخ محمد بن‌زاید، ولی‌عهد ابوظبی چند هفته پیش از کودتای ترکیه مبلغ هنگفتی از اموال خود را به جنبش فتح‌الله گولن، مبلّغ مخالف دولت ترکیه که در آمریکا به سر می‌برد، داد تا گولن بتواند از نیروهای خود در ارتش و نیروهای امنیتی برای برپایی کودتا استفاده کند. گزارش‌ها حاکی است محمد بن‌زاید برای تحویل اموال به فتح‌الله گولن از طریق محمد دحلان، شخصیت بحث‌برانگیز فلسطینی اقدام کرد.» این روزنامه همچنین نوشت: «یک مقام امنیتی امارات از ارتباط کشورش با خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ترک پرده برداشت. در واقع، امارات از این روزنامه‌نگاران و برخی از رسانه‌ها مانند «اورینت تی وی» که مالک آن یک تاجر سوری است، خواسته بود تا علیه ترکیه شایعه‌پراکنی کنند. از این رو می‌توان گفت همکاری کشور امارات با اعضای جنبش گولن، همکاری عمل‌گرایانه محض است که نشان از روابط بد این دو کشور (امارات و ترکیه) است تا جایی که مقامات دیپلماتیک دو کشور در پاسخ به پرسشی درباره اصلاح روابط گفته‌اند، پیش از کودتا چنین چیزی ممکن بود؛ اما الآن اختلافات بیش از هر زمان دیگر است

نیمی از کابینه روحانی سابقه اطلاعاتی دارند
محمدعلی ابطحی در یادداشتی از معرفی وزیر جوانی در کابینه جدید حسن روحانی برای تصدی وزارت ارتباطات حمایت کرده و در دفاع از سابقه اطلاعاتی وی می‌نویسد: در فهرست وزرا، برای اولین بار یکی هست که متولد بعد از انقلاب است. این تصمیم شجاعانه‌ای است. رکوردشکنی کم‌نظیری در اعتماد به جوانان است. چیزی که هم دکتر روحانی روی آن اصرار داشت و هم همه ما درخواست داشتیم. شنیده‌ام بعضی‌ها می‌گویند قدیم‌ها در وزارت اطلاعات بوده است. این در حالی است که کم و بیش نصفی از این کابینه سابقه اطلاعاتی دارند. چرا تنها به این جوان که فقط کار فنی و مهندسی می‌کرده و شنود هم نمی‌کرده، گیر می‌دهند؟!

ثامن، مهر اقتصاد و کوثر ادغام می‌شوند
ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مهر اقتصاد مشکل خاصی ندارد و مدیریت آن به خوبی عمل کرده است، گفت: بانک مرکزی بنا دارد مؤسسات ثامن و کوثر را با بانک مهر اقتصاد تجمیع کند. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه گاهی برخی مؤسسه ثامن‌الحجج و ثامن را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند، اظهار داشت: مؤسسه ثامن در ابتدا با نام ثامن‌الائمه فعالیت می‌کرد که با تذکر بانک مرکزی نام خود را اصلاح کرد و اکنون مشکل خاصی ندارد. شایان ذکر است، کارشناسان تصمیم بانک مرکزی برای تجمیع مؤسسات مالی را در راستای مشکلات نقدینگی،‌ اعتباری و... این مؤسسات در ماه‌های اخیر ارزیابی می‌کنند.

پرونده حاج‌صفی و شجاعی در مجلس بررسی می‌شود
عضو فراکسیون ورزش مجلس در واکنش به حضور حاج‌صفی و شجاعی در برابر تیمی از رژیم‌ صهیونیستی گفت: فراکسیون ورزش مجلس قطعاً به این پرونده رسیدگی می‌کند. سیدکاظم دلخوش اظهار داشت: به هر حال ورزشکاران ما در عرصه‌های بین‌المللی باید حرمت مردم ایران را حفظ کنند؛ چرا که حمایت‌های مردمی است که ورزشکاران را در سطح جهانی به شهرت می‌رساند. وی افزود: درباره این اتفاق هم وزارت ورزش و هم فدراسیون فوتبال باید بررسی‌های لازم را انجام داده و پیگیر جزئیات این اتفاق شوند و پس از آن برخورد لازم و قانونی انجام شود.
دستور کابینه برای لغو تصمیم ساختمانی روحانی

در حالی که بر اساس مجوز بهمن ماه سال 1394 حجت الاسلام روحانی رییس جمهور، قرار بود یکی از ساختمان های متعلق به نهاد ریاست جمهوری به مساحت 5500 متر مربع در شمال تهران، به فروش رسیده و وجوه حاصل به حساب درآمد عمومی کشور واریز شود، طبق مصوبه روزهای اخیر هیئت دولت، با لغو مجوز فوق، مقرر شده این ساختمان به سازمان برنامه و بودجه کشور واگذار و سند آن جهت نگهداری در خزانه، به وزارت اقتصاد ارسال شود.
انتقاد شدید پسر شهید همت از نمایندگان سلفی بگیر
پسر شهید همت در صفحه اینستاگرامش نوشت: بی شک حرمتی برای خود و نامی که دارم قائلم و می‌دانم این تصویر در شان صفحه‌ی محمد مهدی همت نیست، اما چه کنم؟ دلم دارد می‌سوزد، قلبم درد گرفته... خدای را شاکرم که پدرم نیست که این روزها را ببیند... چپ راست‌اش به کنار(که هر دو را یکی میدانم) اینها نماینده کدام ملت هستند؟ ملتی که شرف‌اش را از توی رگ‌های بریده شهدا بدست آورده است؟

می‌گفت باور کنید این‌‌ها فقط به فکر خود و جیب خود هستند و هیچ کدام نماینده ملت ایران نیستند، من فکر می‌کنم اما اینها با این رفتار زننده به درد جیب خودشان هم نمی‌خورند. ای‌کاش در مورد این‌ها تصمیمی گرفته می‌شد!
فرق جهان سوم با کشورهای پیشرفته فقط در فرهنگ مردمان آن هاست، نه امکانات و تکنولوژی، لطفا از این فجایع با طنز عبور نکنید

مجوز ویژه به یک وزیر برای خرید 50 شاسی بلند سوزوکی

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به یکی از وزرای اقتصادی کابینه، با اشاره به درخواست چند روز پیش این عضو هیئت دولت برای خرید 50 دستگاه خودروی شاسی بلند سوزوکی ویتارا برای یکی از زیرمجموعه های خود، از موافقت با این درخواست خبر داده و افزوده است که خودرو های مذکور از محدودیت های درج شده در ضوابط اجرایی بودجه سال 1396 نیز مستثنی خواهند بود.
افزایش
۴۰ درصدی اجاره در 2 هفته گذشته
یک مشاور املاک گفت: در 2 هفته گذشته قیمت‌های اجاره افزایش ۴۰ درصدی را تجربه کرده‌اند و مستاجران از این بابت بسیار ناراحت هستند. وی با اشاره به اینکه قیمت‌های اجاره در ماه گذشته تا ۳۰ درصد نیز افزایش یافته بود، گفت: در عرض ۲ هفته ۱۰ درصد بر نرخ‌های اجاره افزوده شده و قیمت‌های اجاره کمتر از ۷۰۰ هزار تومان نیز نیست، این در حالی است که واحد‌های مسکونی پارکینگ‌دار نیز قیمت‌های نجومی‌تر دارند. این مشاور املاک تصریح کرد: به دلیل کاهش نرخ‌های سود بانکی، میزان رهن کامل واحد‌ها بسیار کم شده به طوری که با ۳۰ میلیون تومان رهن کامل هیچ واحدی در این منطقه پیدا نمی‌شود مگر اینکه ماهانه حداقل ۳۰۰ هزار تومان اجاره بدهند.
نایاب شدن رهن کامل در مناطق جنوبی تهران
یک مشاور املاک دیگر نیز با اشاره به اینکه قیمت‌های اجاره در یک کوچه با کوچه دیگر متفاوت است، گفت: متاسفانه در محدوده‌های جنوبی تهران قیمت‌های رهن نسبت به سایر مناطق بیشتر است و این به دلیل تراکم جمعیتی زیاد در این منطقه است. وی در ادامه تصریح کرد: قیمت اجاره یک واحد مسکونی در محدوده مختاری حدود یک‌میلیون تومان است، در حالی که سال گذشته قیمت‌های رهن حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان بوده است. این مشاور املاک اظهار داشت: رکود در بازار خرید و فروش مسکن دلیل اصلی افزایش اجاره‌بهاست و این امر بهانه مناسبی برای مالکان بی‌انصاف شده است.

هشدار مقام سابق سیا به ترامپ درباره ایران
مقام ارشد سیا در دولت سابق امریکا اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در آمیخته کردن مسائل سیاسی با تحلیل‌های اطلاعاتی درباره ایران را «خطرناک» توصیف کرده است. به گزارش فارس، دیوید کوهن در یادداشتی که در واشنگتن‌پست منتشر شد، نوشت: «اگر ترامپ بر پایه اطلاعاتی که سیاسی پنداشته می‌شود از توافق هسته‌ای خارج شود، امیدواری اندکی وجود خواهد داشت که متحدان اروپایی‌مان- از چین و روسیه هم که بگذریم- با ما برای اعمال مجدد تحریم‌ها همکاری کنند. برای همراه شدن در اقدام نظامی، امیدواری‌ها از آن هم بسیار کمتر است و لطمات به همین جا ختم نمی‌شوند. از سویی دیگر نشریه دیلی بیست هم در گزارشی با اشاره به مخالفت‌های ترامپ با برجام نوشته است: ایرانی‌ها از توافق هسته‌ای و بازسازی اقتصادی بواسطه لغو تحریم‌ها منتفع شده‌اند. شرکت‌های چینی و روسی و اروپایی در غیاب رقبای امریکایی‌شان بازارهای ایران را قبضه کردند. به نوشته این گزارش، درگیری نظامی جدی در پی حادثه دستگیری ملوانان امریکایی در خلیج فارس تنها بواسطه روابط خوب جان کری و جواد ظریف در آن دوران میسر شد. فقدان چنین ارتباطی بین دولت کنونی و ایران می‌تواند منبع نگرانی باشد.
مکارم شیرازی: سود بانکی بالا عامل ورشکستگی کارخانه‌هاست

این مرجع تقلید گفت: اگر در یک امری حسابرسی نباشد یا ضعیف انجام شود، هزاران میلیارد تومان تلف شده یا به صورت نادرست استفاده و هزینه می‌شود. دولتمردان نسبت به محاسبه دقت کنند تا مشکلات بیکاری، تولید و... پیش نیاید. وقتی بانک‌ها سود ۳۰ درصد می‌گیرند و درآمد یک کارخانه ۱۰ درصد است، پیداست که ورشکسته می‌شود.

شکایت ده‌ها ایرانی از وزارت خارجه امریکا
بیش از 90 نفر از اتباع کشورهای ایران و یمن که از برندگان برنامه قرعه کشی گرین کارت (لاتاری) برای مهاجرت به امریکا هستند از وزارت خارجه این کشور بابت رسیدگی نکردن به تقاضایشان برای صدور روادید شکایت کرده‌اند. به گزارش تسنیم، به نقل از رویترز، دولت امریکا اخیراً در ایمیلی به برخی از اتباع این کشور که در لاتاری برنده روادید امریکا شده‌اند اطلاع داده که ممکن است به دلیل دستور منع مسافرت ترامپ، روادید برای آنها صادر نشود. شکایت‌کنندگان از دولت امریکا خواسته‌اند قبل از 30 سپتامبر که مهلت آنها برای دریافت روادید منقضی می‌شود به درخواست‌هایشان برای صدور روادید رسیدگی شود.
خشم افراطیون اروپا از سفر موگرینی به تهران


ژرار دپره، نماینده افراطی بلژیک در پارلمان اروپا از سفر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی انتقاد کرد. دپره در توییت خود دلیل مخالفت با سفر را انتقادهای سازمان عفو بین الملل از آنچه نقض حقوق بشر در ایران خواند اعلام کرد
نقش بی‌نظیر ایران در مقابله با داعش

رئیس ائتلاف ملی عراق با توصیف راهبردی بودن روابط ایران عراق گفت: بدون شک دکتر روحانی از شخصیت‌های مهمی است که در مساله عراق از آغاز ریاست جمهوری اش در توسعه روابط دو کشور تلاش کرده است.

عمار حکیم نقش دکتر روحانی در پیروزی بر داعش قدردانی کرد. وی بازسازی و سازندگی را اولویت مهم کشورش عنوان کرد و افزود: توسعه روابط دو کشور ایران و عراق از روزهای نخست ریاست جمهوری آقای روحانی، در اولویت ایشان قرار داشت. حکیم با قدردانی از نقش ایران در مقابله با داعش اظهار کرد: نقش ایران در مقابله با داعش بی‌نظیر است. وی خواستار تداوم حمایت ایران در زمینه سازندگی مناطق ویران شده عراق و توسعه روابط بازرگانی و صنایع نظامی تهران-بغداد شد.
واکنش وزارت بهداشت درباره طرح «توزیع مواد مخدر دولتی»

دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به طرح توزیع مواد مخدر دولتی که اخیرا مطرح شده، گفت: طبق سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر و موازین علمی روز دنیا، یک قسمت از تلاش‌های وزارت بهداشت و سایر ارکان نظام در جهت عدم مصرف مواد مخدر، پرهیز از مصرف و ترک آن است. رویکرد کاهش آسیب نسبت به مواد مخدر در کشور ما سابقه چند دهه‌ای دارد، به این صورت که افراد معتاد تحت نظر پزشک، از مصرف مواد مخدر با آسیب‌رسانی شدید مانند هروئین یا مواد مخدر تزریقی، به سمت مصرف مواد مخدر دارویی خوراکی که رفتارهای پرخطر افراد را کاهش داده، آنها را به جامعه برمی‌گرداند و زمینه را برای ترک‌شان فراهم می‌کند، سوق داده شوند. طرحی هم که اخیرا در این باره مطرح شد، در همین راستا بوده، البته ما اصل طرح را ندیده‌ایم، اما با توجه به چکش‌کاری‌های علمی و نظرات کارشناسی که از سوی مجلس و دولت روی آن اعمال می‌شود، قاعدتا این طرح هم به سمت رویکردهای کاهش آسیب مواد مخدر می‌آید. این تصور غلطی است که بگوییم عده‌ای می‌خواهند مصرف مواد مخدر را در جامعه ترویج دهند. بنابراین این رویکردها و طرح‌ها در جهت کاهش آسیب‌ مواد مخدر، برای کاهش مواجهه با قاچاقچی، کاهش رفتارهای پرخطر مانند رفتارهای جنسی پرخطر، دزدی، خشونت و ... و بازگشت افراد معتاد به اجتماع است.

المانیتور: مرکز بررسی براندازی در ایران دستاوردی نداشت
وبگاه «المانیتور» مدعی شده «استفان بانون»، استراتژیست ارشد کاخ سفید «یک مرکز قدرت» با مأموریت بررسی امکان براندازی حکومت ایران تشکیل داده که البته دستاوردی نداشته است. به گزارش انتخاب، به نقل از المانیتور طرح طرفداران براندازی حکومت ایران به دلیل اقدام‌های اخیر«هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اخراج مخالفان توافق هسته‌ای ایران بی‌حاصل مانده است. مک‌مستر جزو مقام‌هایی در صف‌بندی‌های کاخ سفید است که از توافق حمایت می‌کنند و تلاش دارند «دونالد ترامپ»، را نیز به پایبند ماندن به آن متقاعد کنند. در جبهه مقابل او «استفان بانون» و «جیرد کوشنر»، داماد ترامپ قرار دارند.
واتس آپ محبوب ترین پیام رسان جهان
عضویت ٤٥‌میلیون ایرانی در پیام‌رسان تلگرام که متعلق به روسیه است، عجیب به‌نظر می‌رسد، به‌طوری که این نرم‌افزار در خود این کشور این تعداد عضو ندارد، اما استفاده از شبکه‌های پیام‌رسان تنها مختص ایرانیان نیست
.این‌روزها دنیای اینترنت و فراگیرشدن گوشی‌های هوشمند پای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و ارتباطی را به دلیل سهولت و کم‌هزینه‌تر بودن به زندگی همه مردم جهان باز کرده است. براساس آخرین آمارها واتس‌آپ محبوب‌ترین پیام‌رسان در بین ١٠٩کشور در جهان است.بعد از این پیام‌رسان شبکه اجتماعی فیس‌بوک به‌خصوص مسنجر آن در رده دوم قرار دارد و هم‌اکنون مردم ٤٩ کشور جهان در این شبکه مجازی عضو هستند. نرم‌افزار وایبر نیز در کشورهایی مانند اوکراین، لیبی، عراق و سریلانکا طرفداران زیادی دارد.نرم‌افزار لاین نیز مورد توجه مردم آسیای شرقی است و در ژاپن از محبوبیت بالایی برخوردار است. نرم‌افزار چینی وی‌چت نیز بیشترین استفاده‌کنندگان را در کشور خودش دارد و نسبت به ازدیاد جمعیت در چین، این شبکه پیام‌رسان در جایگاه پنجم رتبه‌بندی استفاده‌کنندگان از اپلیکیشن‌ها قرار گرفته است. جالب است که بدانید تلگرام محبوب ایرانی‌ها در جایگاه ششم قرار دارد.

اخبار روزانه:
* طبق آمار تجارت خارجی تعداد خودروهای وارداتی در چهار ماهه امسال ۵۵ درصد (23 هزار دستگاه) رشد کرده که ارزش آنها ۲۳۹۶ میلیارد تومان است. طبق اطلاعات منتشر شده در این مدت، 15 هزار و 474 خودروی 1500 تا 2000 سی‌سی به ارزش 426 میلیون و 76 هزار دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 7 هزار دستگاه تفاوت دارد و از نظر ارزش دلاری 129 درصد رشد را نشان می‌دهد.
* مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه طی 135 روز گذشته متوسط مصرف بنزین 79 میلیون لیتر بوده است، اظهار داشت: در حال حاضر میزان ذخایر بنزین یک میلیارد لیتر است. کاظمی با اشاره به اینکه در حال حاضر پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه هفت میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند، ابراز امیدواری کرد که این رقم به 11 میلیون لیتر برسد.
* گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت: برخی کشورها، به ویژه هم‌پیمانان آمریکا در منطقه و جهان، بر روی ادامه درگیری‌ها و ناامنی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ چرا که جنگ از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به نفع آنها است و به واسطه آن می‌خواهند بازار افغانستان، آسیای مرکزی و شبه‌قاره هند را در اختیار داشته باشند.
* مقامات انگلیس طرحی را پیشنهاد می‌کنند که بر اساس آن این کشور طی سه سال پس از خروج از اتحادیه اروپا سالیانه 10 میلیارد یورو به این نهاد اروپایی پرداخت کند. این پیشنهاد در حالی صورت می‌گیرد که مذاکره‌کنندگان انگلیسی هزینه برگزیت را حدود 60 میلیارد یورو برآورد کرده بودند.
* پس از آنکه روزنامه دولتی «الریاض» عربستان، حماس را گروه تروریستی نامید، جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای * مطلب را محکوم کرد. در مقابل، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در این باره از موضع الریاض حمایت کرد.
* حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش گفت: در سال 95 بیش از 90 میلیون دلار فرش ایرانی به طور مستقیم به آمریکا صادر شد و در مجموع هم صادرات فرش ایران به نزدیک 359 میلیون دلار رسید.
* روزنامه «میدل‌ایست‌آی» مدعی شد، سفر اخیر مقتدی صدر به عربستان در حال نتیجه دادن است و وی به حامیان خود دستور داده است همه شعارهای ضد عربستانی را از خیابان‌های عراق بردارند!
* در چهار ماهه امسال صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی بدون احتساب تجارت چمدانی به لحاظ ارزش حدود 10 درصد کاهش یافته و بالغ بر 13 میلیارد و 459 میلیون دلار بوده است.
*ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی یک روز بعد از آنکه خبر از پایان ماجرای پردردسر مؤسسات غیرمجاز داد در سخنانی هشدار آمیز گفت: کسانی که در مؤسسات غیر مجاز سپرده‌گذاری می‌کنند، دست به قماری خطرناک می زنند. مؤسسات مالی غیرمجاز نفس های پایانی خود را می کشند
.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: