کد خبر: ۲۵۳۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

احتمال تجدید نظر در انتخاب وزیر کشور
عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس درباره تغییر وزیر کشور اعلام کرد: اطلاع دارم آقای روحانی از آقای شریعتمداری برای وزارت کشور برنامه خواسته و این برنامه تقدیم رئیس‌جمهوری شده است. با این حساب بعید نیست که روحانی درباره وزارت کشور تجدیدنظر کند. قاسم میرزایی‌نیکو خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهوری در بررسی گزینه‌های وزارت کشور باید به نظر این افراد درباره استانداران‌شان توجه داشته باشد. شنیده‌ام آقای روحانی نیز چنین تمهیدی را در نظر گرفته و از گزینه‌هایی که برای وزارت کشور مطرح شده‌اند، خواسته است فهرست ۳۱ استاندار خود را نیز در اختیار رئیس‌جمهور قرار دهند تا با توجه به افرادی که قرار است به‌عنوان استانداران آینده فعالیت کنند، درباره اینکه چه کسی وزیر باشد، تصمیم‌گیری کند.

پاداش 250 میلیونی!
در مجمع عمومی عادی سالیانه ایران‌خودرو با پاداش ناخالص اعضای حقوقی هیئت‌مدیره به مبلغ 250 میلیون تومان موافقت شد. همچنین، حق حضور اعضای هیئت‌مدیره نیز یک میلیون و 500 هزار تومان بابت برگزاری حداقل یک جلسه در ماه تعیین شده است. گفتنی است، تقسیم سود نقدی 15 ریالی از سود خالص 147 ریالی به ازای هر سهم میان سهامداران در حالی است که ایران‌خودرو بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده در عملکرد سال مالی 95 عمده سود ناخالص خود را بابت رشد هزینه‌های اداری، عمومی و فروش از دست داده است.

احتمال «وتوی خودکار» تحریم‌های ایران و روسیه
طرح تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی که پس از تصویب در هر دو مجلس کنگره آمریکا برای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ارسال شده، در صورتی که حداکثر ۱۹ مرداد به امضای وی نرسد، به صورت خودکار «وتو» خواهد شد. کاخ سفید در بیانیه‌ای هفته گذشته اعلام کرده است، این طرح را امضا و آن را به قانون تبدیل خواهد کرد. «بن کاردین» عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس سنا نیز گفت، فکر می‌کند ترامپ این طرح را امضا خواهد کرد؛ اما پیش‌بینی‌ناپذیر بودن ترامپ در تصمیم‌گیری‌های قبلی موجب شده است دورترین احتمالات هم درباره تصمیم‌گیری او، ناممکن به نظر نرسند. گفتنی است، مطابق قانون اساسی آمریکا، پس از آنکه یک مصوبه کنگره برای امضا و تبدیل شدن به قانون روی میز رئیس‌جمهور این کشور قرار می‌گیرد، وی ۱۰ روز کاری برای تصمیم‌گیری درباره «وتو» یا امضای آن فرصت خواهد داشت. در صورتی که رئیس‌جمهور پس از این دوره، طرحی را امضا نکند، آن طرح به صورت خودکار به قانون تبدیل خواهد شد و به کنگره بازخواهد گشت.

تلاش عربستان برای فرار از پرداخت غرامت ۱۱ سپتامبر
عربستان سعودی روز گذشته از دستگاه قضایی آمریکا خواست ۲۵ شکایت را که در آنها اعلام شده است عربستان در طراحی حملات ۱۱ سپتامبر نقش داشته است و باید به قربانیان این حملات غرامت پرداخت کند، رد کند. در همین راستا، عربستان با ارائه نامه‌ای رسمی به دادگاه جزایی منهتن نیویورک اعلام کرد، شکایت‌های صورت گرفته نمی‌تواند نشان دهد که این کشور یا هر یک از نهادهای خیریه وابسته به عربستان مسئول حملات ۱۱ سپتامبر هستند. در این نامه همچنین درخواست شده است، مصونیت حاکمیتی عربستان محترم شمرده شود. در همین زمینه «جیمز کریندلر» یکی از وکلای خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر در واکنش به این اقدام عربستان گفت: این چیزی بود که ما از عربستان انتظار داشتیم؛ اما عربستان سعودی نمی‌تواند خود را از حقایق مخفی کند.

افول روابط سعد حریری با عربستان سعودی
«
سعدالدین حریری» نخست‌وزیر کنونی لبنان نزدیک‌ترین چهره لبنانی به عربستان سعودی است که با تعطیلی شرکت «سعودی اوجیه» روابطش با عربستان سعودی رو به افول نهاده است. این شرکت بزرگ پیمانکاری که متعلق به حریری بود، در زمینه‌های مختلفی از جمله ارتباطات، چاپ، ساختمان‌سازی و خدمات کامپیوتری فعالیت داشت. گفته می‌شود، درآمد آن تنها در سال 2010 به 10 میلیارد دلار رسید. پس از درگذشت ملک‌عبدالله، دولت جدید عربستان سعودی کمک مالی به این شرکت را متوقف کرد که این اقدام سبب شد این شرکت بزرگ با مشکلات اقتصادی عدیده‌ای روبه‌رو شود و در نهایت به پایان کار و تعطیلی و بلاتکلیفی صدها کارمند از کشورهای مختلف عربی و فرانسوی این شرکت منجر شود.

درک پایین رئیس‌جمهور آمریکا از قدرت
روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تلاش است با تهدید فرمانروایی کند؛ اما در این مسیر ناکام مانده است. رویکردی که ترامپ در ریاست در پیش گرفته است، ایجاد نگرانی، وحشت و تهدید است و همزمان که دولت ترامپ در حال غوطه خوردن در بحران سیاسی و مدیریتی است، ترامپ چپ می‌رود راست می‌رود هر کسی را که موجب نارضایتی او می‌شود، تهدید می‌کند. اگرچه گاهی اوقات ممکن است حکومت با تهدید جواب بدهد؛ اما در حال حاضر هیچ کس از ترامپ نمی‌ترسد و تمام تهدیدات بی‌نتیجه‌ای که ترامپ مطرح کرده‌، صرفاً نشان داده‌ است که وی تا چه اندازه درک ضعیف و پایینی از قدرت دارد.

یدیعوت آحارونوت: سیمرغ قدرت‌نمایی فضایی ایران بود

یک روزنامه آمریکایی نوشت: پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ به فضا از سوی ایران، ناقض برجام نیست.
نیویورک‌تایمز نوشت: چنین آزمایش‌هایی که غالبا برای شلیک راکت استفاده می‌شود، طبق توافق‌نامه هسته‌ای سال 2015 ممنوع نیست.این در حالی است که هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه پرتاب ماهواره بر سیمرغ را ناقض برجام خواندبه گزارش نیویورک‌تایمز، دو روز پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران تصویب کرد، این کشور با موفقیت یک موشک به فضا شلیک کرد. این اقدام، واکنشی به رای مجلس نمایندگان آمریکا به تحریم‌های جدید است.در همین حال روزنامه صهیونیستی یدیعوت‌آحارونوت در گزارشی نوشت: پرتاب موفقیت‌آمیز موشک ماهواره‌بر سیمرغ، قدرت‌نمایی فضایی ایران است. طل عنبر» رئیس مرکز مطالعات بنیاد صهیونیستی فیشر، در گفت‌وگو با یدیعوت موضوع ویژه در فرآیند شلیک این ماهواره‌بر، اعلام رسمی آن از سوی ایران است؛ بحث در مورد پرتاب اول موشکی است که معانی مهمی در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ دارد، زیرا ترامپ از قبل گفته بود که پرتاب موشک به فضا از سوی ایران برای ما قابل قبول نیست.عنبر افزود: بکارگیری ماهواره‌بر «سیمرغ» نشان‌دهنده پیشرفت مداوم در زمینه سامانه‌های پرتاب ماهواره در ایران است، که قطعا به برنامه‌های توسعه موشک‌های بالستیک که به طور موازی در حال پیشرفت است ضربه‌ای نمی‌زند
واکنش وزیر کشور به احتمال حضورش در دولت دوازدهم

وزیر کشور گفت: انتخاب من به عنوان وزیر کشور بخاطر روحیه توسعه گرایانه‌ام بود، لذا اگر توفیق خدمت باشد و آقای روحانی هم تصمیم بگیرند، به همین دلیل خواهد بود.عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در حاشیه اولین نشست هم اندیشی زنان فعال در عرصه‌های اقتصادی ضمن پرداختن به موضوع زنان مسائلی را در مورد کابینه دوازدهم و حضورش در کابینه آینده را مطرح کرد


حقوق و مزایای مدیران جوان دولت مشخص شد

در حالی که بر اساس ابلاغیه تیرماه رئیس جمهور به همه اعضای کابینه مبنی بر ضرورت انتصاب افرادی با سن زیر ۴۰ سال و دارا بودن رتبه کمتر از 5 هزار گروه های ریاضی فیزیک و علوم تجربی و رتبه کمتر از 2 هزار سایر گروه ‌ها در کنکور به عنوان دستیاران ستادی دستگاه ‌های اجرایی، طبق دستور جدید به مسئولان دولتی مقرر شده دستیاران مقاماتی چون معاونان وزرا و روسای سازمان‌ ها همتراز پست سازمانی معاون مدیرکل و دستیاران ادارات کل همتراز پست سازمانی رئیس گروه یا رئیس اداره، حقوق و مزایا دریافت کنند.
تهدید به خودسوزی پدر بازیکن جدید پرسپولیس کارساز شد!

محمدامین اسدی، بازیکنی که شباهت او با فلینی به سوژه اصحاب رسانه تبدیل شده بود، بعد از اینکه توانست اعتماد برانکو را برای حضور در پرسپولیس کسب کند، با مشکل بزرگی مواجه شد. قرارداد او با پیکان باعث شد تا مسوولان این تیم رضایتنامه او برای حضور در پرسپولیس را صادر نکنند و این بازیکن برای پوشیدن پیراهن این تیم دچار مشکل شود. اما اقدام عجیب پدر این بازیکن در روز گذشته برای دریافت رضایتنامه نیز شنیدنی است. پدر محمد امین اسدی برای دریافت رضایتنامه او بارها به باشگاه پیکان مراجعه کرده و بعد از اینکه هر بار ناامید از این ماجرا می‌شود، اقدام به بردن یک باک 4 لیتری بنزین به محل این باشگاه کرده و تهدید می‌کند در صورتی که رضایتنامه فرزندش صادر نشود خودسوزی خواهد کرد! در اتفاقی عجیب نیز مسوولان پیکان نیز برای جلوگیری از هرگونه اتفاقی آن را قبول کرده و رضایتنامه او را صادر می‌کنند
واردات از چین ۱۹ درصد رشد کرد!

بر اساس آمارهای رسمی گمرک، واردات از چین در ۴ ماهه اول امسال به ۳٫۴۹۵ میلیارد دلار رسید که نسبت به ۲٫۹۴۲ میلیارد دلار مدت مشابه سال قبل، رشد ۱۹ درصدی نشان می‌دهد.در مقابل، صادرات ایران به چین در سال جاری کاهش پیدا کرده است. در ۴ ماه نخست سال قبل، ایران ۲٫۹۳۷ میلیارد دلار کالا به چین صادر کرده بود که این رقم در سال ۹۶ به ۲٫۸۴۱ میلیارد دلار نزول پیدا کرده است.

طرح ویژه دولت برای اشتغال حداکثری زندانیان

بر اساس پیشنهادی که با موافقت برخی مسئولان اجرایی در حال بررسی توسط اعضای کابینه است با اشاره به آسیب‏ های ناشی از بیکاری زندانیان مثل افزایش هزینه های دولت، مختل شدن زندگی طبیعی خانواده زندانیان و تکرار جرم پس از آزادی؛ چه در طول مدت محکومیت و چه پس از آزادی آنها، مقرر شده راهکارهایی در جهت اشتغال حداکثری آنان و تسهیلاتی برای عرضه تولیدات زندان‏ ها به تصویب کابینه برسد که به زودی ابلاغ می شود.

ماجرای اسکورت عجیب مهران مدیری در مشهد

پلیس خراسان رضوی در اطلاعیه‌ای در رابطه با اسکورت مهران مدیری در مشهد توضیحاتی ارائه داد. پلیس خراسان رضوی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پلیس هیچ‌گونه اسکورتی برای آقای مدیری نداشته است و خودروی موجود که پلاک شخصی دارد، متعلق به یکی از شرکت‌های نگهبان‌محله است. ناجا در خصوص خودروی پلیسی که در فیلم اسکورت مهران مدیری مشاهده می‌شود اعلام کرده است که این خودرو متعلق به پلیس فرودگاه بوده و در جهت تسهیل تردد و رفع ترافیک ایجاد شده در حال عبور و آژیرزنی است

آزمایش‌های موشکی نقض برجام نیست

نشریه فارین پالیسی در گزارشی با اشاره به اینکه آزمایش‌های موشکی ایران نقض برجام نیست، نوشت: ایران هر زمان که بخواهد قادر است یک موشک بالستیک قاره‌پیما بسازد، چراکه تکنولوژی آن شبیه به موشک‌های ماهواره‌بر است و دونالد ترامپ نمی‌تواند هیچ کاری برای آن انجام دهد. کارکنان دولت آمریکا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور را متقاعد کردند تا تایید کند که ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای که در دولت پیشین حاصل شد، پایبند است. ترامپ که از این نتیجه خرسند نیست، تلاش می‌کند راه‌هایی برای نابودکردن آن پیدا کند. ایران هفته گذشته یک موشک ماهواره‌بر به اسم سیمرغ پرتاب کرد که بخشی از یک برنامه برای استقرار ماهواره در فضاست. سیمرغ به خودی خود یک موشک بالستیک قاره‌پیما (ICBM) نیست اما تکنولوژی آنها به شدت مشابه است.

اخبار روزانه:
*پایگاه اینترنتی «ووکس» در مقاله‌ای با عنوان «برای جلوگیری از میزان بالای مصرف مواد مخدر در تاریخ آمریکا چه باید کرد» به قلم «جرمان لوپز» نوشت: فراگیر شدن مصرف مواد مخدر به ویژه مشتقات‌ تریاک می‌تواند در دهه‌های آینده صدها هزار نفر را به کام مرگ بفرستد. گفتنی است، فراگیری مواد مخدر در آمریکا تکان‌دهنده است و این کشور با مرگبارترین بحران مصرف بالای مواد مخدر در طول تاریخ خود مواجه است.
راساس برخی شنیده‌ها از منابع غیررسمی مشخص شده که بیژن زنگنه وزیر نفت با وجود ابراز تمایل اولیه برای تداوم مسئولیت خود در دولت دوازدهم اخیرا سعی می‌کند از پذیرش این مسئولیت خودداری کند. زنگنه به جای خود محمود واعظی را به عنوان وزیر نفت پیشنهاد کرده است اما با قطعی شدن ریاست واعظی بر دفتر رئیس‌جمهور این جایگزینی منتفی است
*حسین کاخکی، مدیرکل دفتر بین‌الملل گمرک ایران با اشاره به مشکل صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه اظهار داشت: گمرک در این رابطه نامه‌ای اعتراضی از طریق کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه و وزارت خارجه تهیه کرده و با طرف ترک برای حل مشکل مکاتباتی داشته است. گفتنی است، گمرک ترکیه اعلام کرده است: ورود محموله‌های پتروشیمی ایران به ترکیه منوط به تأیید کنسولی آنها در ایران شده است.
*سردار سید‌محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین در حاشیه مراسم استقبال از ۴۸ شهید تازه تفحص شده در مرز شلمچه اظهار داشت: مجموع کل شهدای کاوش شده ۴۹ هزار شهید است؛ با این حال باید چهار هزار و ۶۰۰ شهید دیگر را اعم از شهیدانی که در مناطق عملیاتی شهید شدند یا در اردوگاه‌ها به شهادت رسیدند، در قبرستان‌های عراق ردیابی کرد.
*مرکز حقوق بشر «المیزان» فاش کرد: رژیم صهیونیستی جنازه 249 مرد و زن شهید فلسطینی را توقیف کرده است و از تحویل آنان به خانواده‌های‌شان خودداری می‌کند. این نهاد حقوقی تأکید کرد: برخی از این جنازه‌ها از دهه 60 قرن گذشته تاکنون توقیف شده است که این اقدام به منزله مجازات دسته‌جمعی فلسطینیان است.
*کمیته مالی کنست رژیم صهیونیستی با افزایش 10 میلیارد دلاری بودجه وزارت جنگ این رژیم موافقت کرد. به گزارش روزنامه عبری‌زبان معاریو، هدف از افزایش 10 میلیارد دلاری بودجه وزارت جنگ، تقویت التزامات قبلی، افزایش آموزش‌ها و رزمایش‌های ارتش و اختصاص مبالغ مالی برای خرید سلاح و تجهیزات جنگی جدید است.
*سخنگوی «سیدمقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد: «محمد‌بن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان اعتراف کرد در عملکرد سابق عربستان، خطاهایی وجود داشته است و دو طرف بر ضرورت جبران این مسئله تأکید کردند. وی افزود: صدر و بن‌سلمان توافق کردند ادبیات میانه‌روی و رهایی از سخنان طایفه‌گرایی را حاکم کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: