به‌روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
logo
کد خبر: ۲۵۳۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

انتصابات دقیقه 90 در صنعت نفت
در ادامه عزل و نصب‌های دقیقه نودی مدیران دولت یازدهم، «سعید توکلی» مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با صدور احکامی محمدرضا پاکدل و ابراهیم میرزایی‌راد را به ترتیب به عنوان «سرپرست مدیریت تدارکات و خدمات کالا» و «سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی انتقال گاز» منصوب کرد. سیدنورالدین شهنازی‌زاده، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) نیز با صدور حکمی محمدعلی دادور، مدیر عامل سابق پالایشگاه لاوان را به سمت مشاور مدیر عامل در عملیات نگهداری و تولید منصوب کرد.

تغییر سطح حفاظت مجلس از «حساس» به «حیاتی»
حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور با اشاره به جزئیات جدیدی از تدابیر امنیتی اندیشیده شده برای روز تحلیف گفت:‌ تمام پیش‌بینی‌های امنیتی، انتظامی و ترافیکی این مراسم انجام و مسئولیت‌ها مشخص شده است. البته در مراسم تحلیف با توجه به شمار بالای هیئت‌های شرکت‌کننده، سطح حفاظت از مجلس را از «حساس» به «حیاتی» تغییر داده‌ایم. وی افزود: مسئول تأمین امنیت کلی مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری قرارگاه ثارالله تهران است.

شما راه و چاه را بلدید!
در جریان رسیدگی پرونده فساد نفتی همدستان بابک زنجانی، قاضی در بخشی از جریان دادگاه به فلاح هروی، متهم ردیف سوم پرونده گفت: شما که هستید که می‌گویید نظام به دنبال تشکیل شبکه علیه شما است؟ شما ۳۰ سال در وزارت اطلاعات مشغول بودید و همه راه و چاه کار را بلدید و با همین ترفندها این فاجعه را به بار آوردید.

قالیباف: آمار و اطلاعات همه نشان می‌داد من باید در صحنه بمانم
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در برنامه جهان‌آرا گفت: وقتی برای برخی‌ها دلیل می‌آوردم که نباید به انتخابات بیایم، همان‌ها در یک اتاق تصمیم گرفتند که وارد شوم و اگر نمی‌آمدم، می‌گفتند سرکش است. وی درباره کناره‌گیری از رقابت‌ها نیز گفت: دوستان دلایلی آوردند که البته من آنها را قبول نداشتم، اما تحلیلی هم خودم داشتم که تجمیع اینها من را به این تصمیم رساند که همان‌طور که تکلیف داشتم بیایم، حالا تکلیف به رفتن دارم. وی افزود: آمار و اطلاعات همه نشان می‌داد، من باید در صحنه بمانم؛ اما فضای اردوگاه به این شکل بود که وقتی می‌گفتند یکی باید کنار برود، همه به من نگاه می‌کردند. قالیباف افزود: من اگر می‌ماندم یا انتخابات به دور دوم کشیده می‌شد یا با یک فاصله اندک یک درصدی انتخابات را می‌باختیم.

رئیس‌جمهور برای چینش کابینه تحت فشار است!
الهام امین‌زاده، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی از ادامه همکاری خود با دولت دوازدهم خبر داد و گفت: رئیس‌جمهور تأکید دارد یک چهره غیر سیاسی حتماً پیگیر موضوع حقوق شهروندی باشد تا حقوق اجتماعی و رفع معضلات، آسیب‌ها، رفع فقر و اعتیاد و بهبود اشتغال را پیگیری کند. او با اشاره به رزومه‌های متعددی که چهره‌های مختلف به رئیس‌جمهور معرفی کرده‌اند، اظهار داشت: شاهد هستیم که فشارهایی بر رئیس‌جمهور وارد می‌شود و افراد سیاسی و حتی اعضای کابینه برای جابه‌جایی یا ماندن در پستی و یا ارتقا در سمتی فشار می‌آورند و رئیس‌جمهور از این وضع خرسند نیست؛ چرا که این فشار‌ها ممکن است بر انتخاب‌ها اثر بگذارد و انتخاب اصلح را که برای حل مشکلات مردم و اقتصادی و اجتماعی مردم است، تحت‌الشعاع قرار بدهد.

آمریکا به فکر اشغال‌گری و تأسیس پایگاه در عراق نیفتد
نوری‌مالکی، معاون رئیس‌جمهور عراق گفت: اگر حمایت‌های ایران از عراق در راه مبارزه با تروریسم نبود، وضعیت بدتر از آن چیزی بود که امروز مشاهده می‌کنیم. ایران سلاح در اختیار ما گذاشت و ما با استفاده از این سلاح‌ها موفق شدیم مقاومت کنیم. وی افزود: عراق با درخواست دولت اوباما مبنی بر تحریم‌های هوایی، زمینی و تسلیحاتی علیه سوریه مخالفت کرد. مالکی خاطرنشان کرد: اگر نظام سوریه به دست گروه‌های تروریستی سقوط می‌کرد، بغداد، لبنان و اردن نیز سقوط می‌کردند و نقشه سیاسی منطقه با مشکل روبه‌رو می‌شد. مالکی در ادامه با بیان اینکه ما با ورود به ائتلاف علیه سوریه مخالفت کردیم، گفت: آمریکایی‌ها باید از حاکمیت عراق محافظت کنند و بار دیگر به فکر اشغال‌گری و تأسیس پایگاه و اعزام نیرو به عراق نیفتند.

شروط آمریکا برای حمایت مجدد از معارضان سوری
آمریکا که حمایت خود را از تروریست‌های معارض قطع کرده، برای آنان شروط جدیدی مطرح کرده است. برخی از منابع مطلع اعلام کردند، واشنگتن از نیروهای معارض خواسته است برای حمایت مجدد باید چند شرط را بپذیرند؛ از جمله اینکه موشک‌های خود در جنوب سوریه را به آمریکا تحویل دهند و با ادغام‌های جدید موافقت کنند. «الویه العمری» از گروه‌های تروریستی وابسته به ارتش آزاد اعلام کرد: گروه‌های معارض قصد دارند تشکیلات جدیدی ایجاد کنند، در همین راستا 40 گروه تروریستی رایزنی‌ها را برای تشکیل «جبهه ملی آزادسازی سوریه» آغاز کرده‌اند. «وائل معزر» رئیس دفتر سیاسی «الویه العمری» نیز در این باره می‌گوید، آمریکا از تروریست‌های معارض جنوب سوریه خواسته است با نیروهای سوری آتش‌بس کرده و با مبارزه با داعش و اعزام نیرو به رقه موافقت کنند.
سردبیر بی‌بی‌سی: کسی برای سران فتنه هزینه نمی‌دهد

«
مهدی پرپنچی» از سردبیران ارشد شبکه دولتی بی‌بی‌سی فارسی، با انتشار مجموعه پیام‌هایی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر، نسبت به صداقت برخی کنشگران سیاسی، به‌ویژه لیدرهای جریان اصلاحات در ادعای پیگیری رفع حصر سران فتنه ابراز تردید کرد و با بیان اینکه کسی برای سران فتنه هزینه نمی‌دهد، نوشت: «اگر آنها توبه کرده باشند، رأس نظام هم قاعدتاً مشکلی با رفع حصر ندارد. اگر موسوی و کروبی توبه نکرده باشند، رفع حصر از آنان جز دردسر و مزاحمت چیزی عاید روحانی و اصلاح‌طلبان نخواهد کرد. امروز شعار رفع حصر برای سیاستمداران خوشنامی می‌آورد[!] اما در صورت دادخواهی کروبی و موسوی پس از رفع حصر، کسی حاضر به دادن هزینه در کنارشان نخواهد بود

عزل و نصب‌های دقیقه ۹۰ آقای وزیر!
در فاصله چند روز مانده به پایان کار دولت یازدهم، وزیر آموزش و پرورش و معاونان وی مشغول عزل و نصب‌های فراوانی هستند! مهدی فیض، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش، محمدکاظم دهقانی مدیر عامل خبرگزاری پانا را برکنار و امیر اسماعیلی را جایگزین وی کرد. وی همچنین پیشتر، داوود روستایی را از سازمان دانش‌آموزی برکنار و محمود علیگو را جایگزین او کرده بود. مهدی‌علی‌ اکبرزاده مدیر کل اداره فرهنگی و هنری این وزارتخانه در وسط مسابقات فرهنگی دانش‌آموزان عزل و به جای او علی رمضانی به این سمت منصوب شد. معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش نیز روز گذشته علی مهره‌چی مدیر کل امور اداری و منابع انسانی سازمان نوسازی مدارس کشور را برکنار و بیگدلو را به جای وی منصوب کرد. این جابه‌جایی‌ها در دقیقه 90 کار وزیر آموزش‌وپرورش که احتمال می‌رود در دولت بعدی شخص دیگری جایگزین وی شود تأمل‌برانگیز است.

آمریکا سامانه «تاد» را آزمایش کرد
در پی شدت گرفتن تهدیدات کره شمالی، مقامات وزارت دفاع آمریکا می‌گویند این کشور با شلیک یک فروند موشک بالستیک بر فراز اقیانوس آرام، سامانه ضدموشکی «تاد» خود را در ایالت «آلاسکا» با موفقیت آزمایش کرده است. به گزارش شبکه خبری «ان‌بی‌سی»، آژانس اطلاعات موشکی آمریکا ادعا کرد، این سامانه موفق شد موشک شلیک شده از یک هواپیمای نیروی هوایی را ره‌یابی و منهدم کند. رئیس آژانس اطلاعات موشکی آمریکا در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات بیشتر اعلام کرد این تمرین می‌تواند به واشنگتن برای «پیشگیری از تهدیدات رو به افزایش» کمک کند. «کیم جونگ‌اون»، رهبر کره شمالی پس از آزمایش موشکی جدید این کشور گفته بود؛ پیونگ‌یانگ توانایی هدف قرار دادن هر نقطه‌ای از خاک آمریکا را دارد.

گزینه‌های فراوانی برای مقابله با آمریکا داریم
رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه کشورش گزینه‌های بسیاری برای مقابله با تحریم‌های ضد روسی آمریکا دارد، اعلام کرد که 755 دیپلمات آمریکایی مجبور به ترک خاک روسیه خواهند شد. بنابر اعلام شبکه روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین تصریح کرد: به این نتیجه رسیدم که اکنون زمان آن است که به ایالات متحده نشان دهیم که ما اقدامات آنها را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم. وی با بیان اینکه روابط مسکو‌ـ واشنگتن به این زودی‌ها بهبود نخواهد یافت، اظهار داشت: ایالات متحده، کاملاً بی‌دلیل به سمت تخریب روابط دو کشور گام برداشته است. پوتین همچنین درباره همکاری با آمریکا در سوریه نیز گفت: همکاری آمریکا و روسیه در زمینه مقابله با تروریسم به ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه منجر شد.
ابلاغ نقشه راه تامین سوخت راکتورهای هسته ای ایران

بر اساس تصمیم جدید مسئولان اجرایی که به تعدادی از اعضای کابینه ابلاغ شده، با اعلام راهبردهای بخش انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، مواردی چون استقرار استانداردهای ملی و بین المللی ایمنی هسته ای و پرتویی و همچنین انجام نظارت و ارزیابی های لازم، تهیه و تامین اقتصادی مواد اولیه و سوخت مورد نیاز راکتورهای هسته ای و نیز تعامل سازنده و موثر با آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان ها و نهادهای بین المللی به منظور تبادل اطلاعات و استفاده از فرصت های علمی، فنی و مالی این صنعت ذکر شده است.

روایت عجیب نماینده مجلس از درگیری‌اش با مامور راهور ناجا

حمدالله کریمی گفت: من در دفاع از حرمت ناموس خود با مأمور راهور درگیر شدم. فیلم این درگیری هم در دوربین‌های حفاظتی و هم در تلفن همراه من وجود دارد و البته من تا این لحظه قصد انتشار این فیلم را ندارم. من هیچ گاه نخواستم بی قانونی انجام دهم و به محض اینکه دریافتم امکان ورود با خودرو شخصی به محدوده تاکسی‌های مقابل ورودی ترمینال را ندارم، پیاده حرکت کردم، اما نمی‌دانم به چه دلیل ماموران راهنمایی و رانندگی مانع همسر من شدند.
انتقاد راکعی از رفتار عجیب آقازاده‌های اصلاح‌طلب

فعال سیاسی اصلاح طلب با انتقاد از رفتار آقازادهها در عرصه سیاست گفت: این رفتارها برای مردم شگفت آور و عجیب است.فاطمه راکعی، نماینده سابق مجلس با اشاره به رفتار برخی آقازاده‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی گفت: من فکر می‌کنم مسئولین می‌بایست کنترل بیشتری روی فرزندان خود داشته باشند.
وی با بیان اینکه برای جامعه عجیب است فرزندان مسئولینی که با اعتماد مردم در جریانات سیاسی قرار گرفته‌اند، این گونه در عرصه حضور پیدا کنند، خاطرنشان کرد: این فرزندان باید بدانند موقعیت پدرانشان و جامعه را تضعیف می‌کنند. این فعال زن سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه افزود: جای تعجب و شگفتی است که یکی از آقازاده‌ها به خاطر موقعیت پدرش اینگونه به عرصه می‌آید و درباره مسایل مهم کشور اینگونه اظهار نظر می‌کنند. راکعی بر نظارت بیشتر مسئولین از فرزندان خود، تاکید کرد و افزود: شاید برخی معتقد باشند در جامعه امروزی، کنترل فرزندان به شکل گذشته دیگر عملی نیست، اما آنچه واضح و مبرهن به نظر می‌آید، این است که چنین وضعیتی اصلا خوشایند نیست، و موجب شگفتی، تعجب و ناهنجاری است

اخبار کوتاه
*
وحید یامین‌پور مجری برنامه «جهان‌آرا»‌ به لغو کنسرت شهرام ناظری در قوچان واکنش نشان داد.وحید یامین‌پور در توییتر نوشت: «اینهایی که کنسرت استاد ناظری رو در قوچان لغو کردن، دقیقا از کی دارن انتقام می گیرند؟ از دین؟ از مردم؟ یا از آقای رئیسی؟»
*وزارت حج عربستان برای میزبانی از ایرانی‌ها در عمره ابراز علاقه کرد
. معاون وزیر حج عربستان _ که برای استقبال کاروان های حج ایرانی‌ها به فرودگاه مدینه رفته بود، در سخنانی گفت: بسیار خرسندیم که بار دیگر شاهد حضور زائران ایرانی در مناسک حج هستیم و علاقمندیم که از زائران ایرانی در عمره مفرده نیز میزبانی کنیم
* داوود کشاورزیان رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه حمل‌ونقل عمومی تشریفات خاص خود را دارد، گفت: پس از آنکه متوجه شدیم اسنپ در حوزه حمل‌ونقل مسافر در مسیرهای بین‌شهری فعالیت می‌کند، به سرعت از مدیریت این شرکت شکایت کردیم و دادستانی نماینده اسنپ را احضار کرد و امروز اسنپ قطعاً حق فعالیت در جابه‌جایی مسافران بین‌شهری را ندارد. قرار بر این است که اسنپ گزینه فعالیت در مسیرهای بین‌شهری را از اپلیکیشن خود حذف کند.
* زهرا شجاعی رئیس مرکز مشارکت زنان در دوره اصلاحات در نشست واکاوی ضرورت‌های حضور وزیر زن در کابینه‌ دوازدهم گفت: در دوره اعتدال، خوشبختانه تعداد معاونان زن به سه معاون ارتقا یافت. ما می‌دانیم موانع و مشکلاتی برای رئیس‌جمهور وجود دارد. ما از همین جا به آقای رئیس‌جمهور اعلام می‌کنیم که ما مشکلات و محدودیت‌های شما را درک می‌کنیم، اما به همین میزان حضور هم راضی هستیم و آن را از ما نگیرید.
* «خبرگزاری فرانسه» در مطلبی با اشاره به برنامه‌های موشکی ایران نوشت: برنامه بحث‌برانگیز موشکی ایران که با وجود مخالفت‌های غرب و انتقاد اسرائیل شتاب گرفته، سبب افتخار زرادخانه نظامی این کشور است. این رسانه غربی با توصیف توان موشکی و تنوع موشک‌های کوتاه و متوسط تا برد دو هزار کیلومتر ایران نوشت: پایگاه‌های نظامی آمریکا و اسرائیل در برد این موشک‌ها قرار دارند.
* فرمانده سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران طی دیداری با خانواده بنیتا، کودک ۸ ‌ماهه ربوده شده که پیکرش به تازگی پیدا شده، مراتب تسلیت و همدردی فرمانده کل سپاه را به این خانواده ابلاغ کرد. سردار نصیری در این دیدار گفت: از این اتفاق بسیار متأثریم. آنچه مطالبه داریم برخورد جدی با مجرمان این حادثه است؛ برخوردی که برای دیگران درس عبرت شود.
*اکانت اینستاگرام محمود احمدی‌نژاد هک شد. ساعت ١ و ٢٨ دقیق بامداد کانال احمدی نژاد اعلام کرد صفحه اینستاگرامش به اختیار او بازگشته است. به گزارش انتخاب، ساعت ١ و ٢٨ دقیق بامداد کانال احمدی نژاد اعلام کرد صفحه اینستاگرامش به اختیار او بازگشته است
.
* الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در حاشیه مراسم ختم مادر محتشمی‌پور گفت: به احتمال زیاد کابینه تا روز دوشنبه تکمیل خواهد شد. آقای روحانی احتمالاً فهرست وزرای پیشنهادی را در روز مراسم تحلیف تقدیم مجلس خواهد کرد. آقای رحمانی فضلی احتمالاً در کابینه دوازدهم حضور خواهد داشت و تا این لحظه نیز خبری از معرفی وزیر زن نیست.
* ماکسین واتر نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان در حساب توئیتری خود مدعی شده است که مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری این کشور در حال آماده شدن برای استیضاح دونالد ترامپ و جانشینی وی است.
*محمدرضا تابش با بیان اینکه از کابینه دولت دوازدهم در حد همین شنیده‌ها که شما می‌دانید خبر دارم اظهار کرد: اگر این شنیده‌ها درست باشد، خیلی رضایت اصلاح‌طلبان برآورده نمی‌شود.وی همچنین افزود: در هر صورت کابینه باید تجلی قول‌ها و وعده‌های شعارهای رییس‌جمهور باشد. ان شاءالله ترکیب کابینه به گونه‌ای باشد که هم انسان‌های پاکدست و کارآمد در آن حضور داشته و هم کابینه تبلور 24 میلیون رأی مردم به رئیس جمهور باشد
*
«مجتهد» فعال توئیتری معروف عربستانی درباره سفر مقامات عراقی، از جمله حیدر العبادی و مقتدی صدر به عربستان گفت: تغییر سیاست عربستان در قبال عراق و دعوت ریاض از مقامات عراقی به این دلیل است که پیش ایران شفاعت کنند تا ایران با «حوثی‌ها» برای توقف جنگ یمن رایزنی کند. گفتنی است، عربستان سعودی پس از چند سال حملات گسترده و ویرانگر با هزینه هنگفت به یمن نه تنها موفقیتی را به دست نیاورده؛ بلکه اقدام نظامی این کشور موجب خشم و نفرت عمومی از حاکمان آل‌سعود در یمن و سراسر منطقه شده است.
* رویال داچ شل که دومین شرکت بزرگ نفتی جهان به شمار می‌آید، اعلام کرده است حدود 400 نفر را اخراج خواهد کرد. در راستای تغییر ساختار شل بخشی از فعالیت‌های تحقیقاتی این شرکت از هلند به هند منتقل خواهد شد. تداوم پایین بودن قیمت نفت در بازار جهانی شرکت هلندی ـ انگلیسی رویال دات شل را بر آن داشته است از برنامه‌ریزی برای ادامه فعالیت در پروژه‌هایی که طی 20 سال گذشته برای آنها کار کرده است، دست بردارد.
* «علی‌الولید الثانی» نماینده قطر در سازمان تجارت جهانی گفت: قطر یک پرونده شکایت گسترده علیه کشورهای عربستان، بحرین و امارات در سازمان تجارت جهانی گشوده است. به نوشته رویترز، کشورهای تحریم‌کننده قطر حداکثر ۶۰ روز فرصت خواهند داشت موضوع را فیصله دهند یا با دعوی قضایی در سازمان تجارت جهانی با تحریم‌های تجاری احتمالی مواجه شوند.
* شهاب نادری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه گفت: جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور اعضا، نمایندگان درخواست‌کننده، تعدادی از نمایندگان استان کرمانشاه و نیز رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور برگزار شد که در آن با اکثریت آرا به طرح تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری به بخش خصوصی رأی مثبت داده شد.
* وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجمع کانون‌های بازنشستگی گفت: فردی که قرار بود با دور زدن تحریم‌ها ۱۲۰ میلیون دلار حاصل از فروش محصولات پتروشیمی را بدهد، هنوز ۳۰۰ میلیارد تومان آن باقی است و امروز روابط پیچیده و خاصی را پیش گرفته که اگر حواس‌شان نباشد، افشاگری می‌کنم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: