به‌روز شده در: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۲۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

آمریکا در حال سرقت آثار باستانی سوریه است
پایگاه خبری الحدث لبنان نوشت: در پس تعدد پایگاه‌های نظامی آمریکایی در سوریه رازی وجود دارد، پایگاه‌هایی دور از یکدیگر که نظامیان مستقر در آنها، در مواردی فراتر از چند ده نفر نمی‌شود. منابع محلی در نزدیکی یکی از پایگاه‌های آمریکایی بین منطقه «جیرود» و فرودگاه «الضمیر» در ریف دمشق، از تحرکات مشکوکی پرده برداشته و از تردد گسترده بالگردهای آمریکایی خبر داده‌اند که اغلب خالی و بدون بار وارد پایگاه آمریکایی شده و با بار از آن خارج می‌شوند. شاهدان محلی در منطقه تصریح کرده‌اند، بالگردهای آمریکایی در حال انتقال دستگاه‌های بزرگ حفاری بودند که مشخص شد برای کاوش در مناطق تاریخی و باستانی استفاده می‌شوند. یکی از تجار آثار باستانی هم به الحدث گفته است، منطقه‌ای که آمریکایی‌ها در نظر گرفته‌اند، منطقه‌ای باستانی است که گنجی از طلا به شکل سکه‌های طلا و اشیای عتیقه به وزن ده‌ها تُن را در خود مدفون کرده و پیش از آغاز بحران سوریه مورد توجه قاچاقچیان بوده است. بر اساس این، آمریکا به بهانه حمایت از معارضان میانه‌رو و در واقع با هدف سرقت آثار باستانی و تاریخی سوریه پایگاه‌های نظامی خود را در محل‌های مشخصی احداث می‌کند.

فقر و محرومیت دلیل گرایش به داعش
امام جمعه اهل سنت شهر ثلاث باباجانی (منطقه مرزی کرمانشاه) در مراسم استقبال از خدام بارگاه منور رضوی گفت: انتظار داریم به محرومیت مادی مردم هم توجه شود؛ چرا که دلیل گرایش به داعش اعتقاد نیست، بلکه محرومیت و فقر است.


معوقات بانکی ۱۹ درصد و ترازنامه بانک‌ها منفی شده است
طهماسب مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی درباره علت ترازنامه منفی بانک‌ها گفت: این موضوع دلایل مختلفی دارد. دلیل اول آن بحث معوقات بانکی است که اکنون طبق آمار غیر رسمی 19 درصد است. رئیس کل اسبق بانک مرکزی عامل دوم معوقات بانکی را اوضاع اقتصادی نامناسب کشور دانست که در طول سال‌های گذشته با سیاست‌های اشتباه بر کشور حاکم شده و فضای رکود را در اقتصاد کشور به وجود آورده است. وی دلیل سوم معوقات بانکی را تسهیلات تکلیفی، اجباری و دستوری دولت به بانک‌ها عنوان کرد و گفت: این موضوع در دولت سابق نیز وجود داشته است و بدون اینکه اعتباری از مشتری دریافت شود، به آنها وام پرداخت می‌شده است. مظاهری دلیل دیگر ترازنامه منفی را که در دولت فعلی شکل گرفته است و رئیس کل بانک مرکزی نیز به آن اذعان دارد، افزایش سود علی‌الحساب دانست و افزود: زمانی که سود پرداختی به مشتریان با سود دریافتی از تسهیلات اعطایی به آنها متوازن نباشد، چنین وضعیتی به وجود می‌آید.

جزئیات کشف بزرگ نفتی در پارس جنوبی
شرکت «مرسک» دانمارک با ارائه گزارشی به شرکت ملی نفت ایران از وجود سازندهای جدید نفتی در لایه نفتی پارس جنوبی خبر داده است. بر اساس اطلاعاتی که این شرکت دانمارکی با سابقه کار طولانی در میدان شاهین قطر (نیمه مشترک لایه نفتی پارس جنوبی) به شرکت ملی نفت ایران ارائه کرده است، سازندهای جدیدی در لایه نفتی پارس جنوبی وجود دارد که ایران از وجود آنها بی‌خبر است. مطابق با اطلاعات جدید ارائه شده، لایه نفتی پارس جنوبی دارای شش لایه مخزنی و با یک گستره وسیع جغرافیایی در سمت ایران است. اطلاعات جدید نشان می‌دهد، گستره میدان (لایه نفتی) بسیار زیاد بوده و کم و بیش همه فازهای گازی را در بر می‌گیرد؛ از این رو هم‌اکنون سناریوی افزایش تولید نفت از این میدان مشترک به 120 تا 140 هزار بشکه در روز تغییر کرده است.

اعلام موجودیت ارتش حزب‌الله در آمریکا!
یک گروه ناشناس که خود را «ارتش حزب‌الله آمریکا» معرفی کرده، اقدام به پخش شب‌نامه در شهر لس‌آنجلس آمریکا کرد. زمان انتشار شب‌نامه، ساعاتی پس از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا بود. این شب‌نامه در منطقه پرژن اسکوئر (منطقه ایرانیان لس‌آنجلس) در شمارگان گسترده پخش شده است. نویسندگان این شب‌نامه با اشاره به حضور نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا در خلیج‌فارس، هشدار داده‌اند که به اقدامات آمریکا در خلیج‌فارس، در خاک آمریکا پاسخ خواهند داد. به گزارش العربیه، این گروه در شب‌نامه، خود را «ید واحده ملت‌های مسلمان خاورمیانه» در آمریکا معرفی کرده و هشدار داده است که اگر ایالات متحده از خلیج‌فارس خارج نشود، در خاک خود با واکنشی که «مشت آهنین» خوانده شده، مواجه خواهد شد.

بازپرس هم اظهارات بقایی را تکذیب کرد
بازپرس پرونده حمید بقایی که به دلیل مفاسد مالی بازداشت شده بود، با تکذیب ادعاهای وی درباره حسین فریدون گفت: توهین‌ها و تهمت‌های بقایی به مسئولان قضایی نمی‌تواند مفری برای فرار وی از چنگال عدالت باشد. بیژن قاسم‌زاده در واکنش به ادعاهای این متهم، گفت: هیچ صحبتی بین من و متهم در زمینه اتهام آقای فریدون ردّ و بدل نشده و قویاً ادعاهای آقای بقایی را تکذیب می‌کنم. وی درباره اظهارات اخیر بقایی علیه مسئولان قوه قضائیه گفت: این توهین‌ها و تهمت‌های ناروا به مسئولان قوه قضائیه، رجزخوانی‌های عوام‌فریبانه است. گفتنی است، پیشتر از این نیز رئیس بیمارستان بقیه‌الله اظهارات وی را درباره سخنانی که معاون اجرایی رئیس دولت دهم از او نقل کرده بود، دروغ خوانده بود.


صدای پیرسالاری از کابینه دوم روحانی به گوش می‌رسد

دبیرکل حزب‌ ندای ایرانیان می‌گوید صدای پیرسالاری از کابینه روحانی به گوش می‌رسد.مجید فراهانی در سومین نشست‌ سراسری این حزب گفت: امروز متاسفیم که اخباری می‌شنویم که با وجود ضرورت تحول و جوان‌گرایی، صدای پیرسالاری در کابینه جدید دولت روحانی به گوش می‌رسد.وی افزود: گویا بازنشستگان همچنان قصدی برای ترک صحنه دولت از خودشان‌ نشان نمی‌دهند.
وی ادامه داد: نمی‌توانیم بپذیریم که با پرچم دولت برآمده از جریان تحول‌خواه، مطالبات اکثر 24 میلیون نفری، در چیدمان دولت و کابینه نادیده گرفته شود. فراهانی با بیان اینکه حمایت ما از دولت، هدایت، پشتیبانی و ارائه راهنمایی به دولت است، اضافه کرد: این حزب اصلاح‌طلب مدافع روحانی، تمام تلاش خود را برای حمایت از دولت انجام داده و می‌دهد.
استقبال اصلاح‌طلبان از شاهرودی

رسانه‌های اصلاح‌طلب با مطرح کردن مجدد گمانه‌زنی‌ها برای جانشینی ‌هاشمی‌رفسنجانی در ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح می‌کنند: «آن‌گونه که برخی احتمال می‌دهند آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی بر کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تکیه می‌زند. آنها نوشته‌اند که؛ آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی جدی‌ترین گزینه است؛ چرا که با در نظر گرفتن روحیات و سوابقش می‌توان اذعان داشت که توانایی آن را دارد که همچون هاشمی اثرگذار بوده و اهمیت مجمع را حفظ و تقویت کند

کارخانه رئیس‌جمهور‌سازی!

حمیدرضا جلایی‌پور، از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در اظهاراتی گفته است: «دولت باید برای بقای تفکر خود در پایان دوره چهار ساله کارنامه قابل قبولی ارائه کند.» او می‌افزاید: «ائتلاف اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و اصولگرایان میانه‌رو باید حداقل تا یک دهه آینده حفظ شود. اصلاح‌طلبان اشاره‌های خود به «انتخابات دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰» را از قبل از روزهای انتخابات اخیر آغاز کردند. اشاراتی که البته هنوز هم ادامه دارد.» قبل از جلایی‌پور، داریوش قنبری از نمایندگان عضو ادوار مجلس نیز در اظهاراتی به «رئیس‌جمهورساز بودن روحانی»! اشاره کرده و گفته بود: «آقای روحانی باید با توجه به وعده‌های اعلامی کابینه مطلوب خود را به مجلس معرفی‌ کند تا بتواند طی چهار سال آینده با دست پر در برابر مردم بنشیند و به شخصیتی رئیس‌جمهورساز تبدیل شود

اعترافات تلخ مسئولان دولتی درباره احیای مخازن نفتی

بر اساس گزارش جدید یک نهاد مسئول در کابینه که به مدیران ارشد اجرایی کشور ابلاغ شده، با تشریح چالش ها و تنگناهای بخش انرژی کشور، اعلام شده است علاوه بر بالا بودن شدت انرژی و پایین بودن بهره وری این بخش در کشورمان، ضریب «بازیافت مخازن نفتی» ایران پایین بوده و طرح های ازدیاد برداشت نیز به طور کامل اجرا نشده که یکی از علل مهم آن، تحقق نیافتن کامل اهداف برنامه تزریق گاز به مخازن نفتی در سال های اخیر به دلیل کمبود گاز و افزایش مصرف آن است.
احتمال آغاز دومینوی شکست اصلاح‌طلبان

محمدحسین درودیان، عضو شورای شهر اول تهران که حائز اکثریت اصلاح‌طلبان بود؛ اما به دلیل جنجال‌های سیاسی منحل شد؛ اخیراً در مصاحبه‌ای گفته است: «منتخبان شورا باید بدانند که الان سرنوشت اصلاح‌طلبی با سرنوشت تهران گره‌ خورده ‌است. اندک قصور یا تقصیری در عمل به آنچه در ایام انتخابات گفته شد، میدان ‌دادن به اختلافات و اتخاذ رویکردهای حذفی و منازعه‌جویانه، سرآغاز یک دومینوی شکست خواهد بود. نه ‌تنها شورا که همه متولیان و معتقدان به گفتمان اصلاح‌طلبی باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند. اگر همه توان و نیروی بالقوه در شهرداری تهران در اصلاحات بنیادین و مدیریت شهری و امور شهری بسیج نشود، به سراشیبی‌ای درغلتیده‌ایم که همه‌چیز را با خود خواهد برد

دستور 2 هزار میلیاردی کابینه برای خرید بالگرد

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به وزارت اقتصاد، مقرر شده با توجه به اختیارات ناشی از تبصره 13 قانون بودجه امسال، مبلغ 2 هزار میلیارد ریال از محل منابع قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران، به منظور پیشگیری و آمادگی برای مقابله با سوانح، حوادث و بحران ها در حوزه خرید و تامین بالگرد هزینه خواهد شد و جمعیت هلال احمر باید گزارش عملکرد خود در این بخش را هر 3 ماه یک بار به دولت ارائه کند.
برای هر ۳۴۰۰ ایرانی

آخرین آمار بانک مرکزی حاکی از فعالیت ۲۳ هزار و ۲۳۰ شعبه در قالب ۴۲ بانک و مؤسسه در سراسر کشور است که بر این اساس سهم هر ۳۴۰۰ ایرانی معادل یک شعبه است. این آمار نشان می‌دهد در فرانسه به ازای هر 100 هزار نفر حدود 5/37 شعبه بانکی وجود دارد.


رکود در توزیع لوازم خانگی

محمد طحانپور، رئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی گفت: «افزایش هزینه‌های تولید برای برخی تولیدکنندگان و همچنین اجاره بهای کلان برای برخی فروشگاه‌ها سبب شده که جو متشنجی در بازار ایجاد شود؛ چرا که آنها به ‌طور کاذب مردم را از گرانی‌هایی که در راه است، می‌ترسانند تا به این طریق موجب رونق فروش خود شوند؛ اما چنین موضوعی واقعیت ندارد و قرار نیست افزایش قیمت خاصی در این بازار اتفاق بیفتد. به عقیده من رکودی در تولید لوازم خانگی وجود ندارد، این رکود در توزیع مشاهده می‌شود؛ چرا که برخی مغازه‌داران نمی‌توانند کالاهای خود را به فروش برسانند.

وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای مدیران تلگرامی

وکیل مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب از صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای متهمان این پرونده خبر داد و گفت: سه نفر از این افراد با تودیع وثیقه از زندان آزاد شدند. علی مجتهدزاده در رابطه با آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب گفت: با تصمیم دادگاه برای هر شش نفر از ادمین‌های کانال‌های تلگرامی قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی صادر شد که آقایان باقری، نقدی و جمشیدی با تودیع وثیقه آزاد شدند. نیما کشوری هم فردا با تودیع وثیقه آزاد می‌شود. وکیل ادمین‌ کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب گفت: آقای سبحان جعفری تاحالا نتوانسته وثیقه مورد نظر را تامین کند و ان‌شاءا... بتواند این میزان وثیقه را تودیع کند و آزاد شود و یا اینکه با نظر دادگاه تخفیف داده شود که این فرد هم آزاد شود. این وکیل دادگستری افزود: از متهم دیگر این پرونده خبری ندارم. البته این قدم مثبتی است که در رسیدگی این پرونده صورت گرفته است. ان‌شاءا... ادامه پرونده هم به همین منوال و عادلانه صورت بگیرد.
روایت جلیلی از یک فایده برجام


سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی: فایده برجام، ابطال نظریه تعامل با آمریکا بود و امروز خوشبختانه همگان به ابطال نظریهٔ کدخدامحوری در روابط بین الملل رسیده‌اند و می‌گویند علی‌رغم خواست آمریکا باید با دیگران کار کرد که رسیدن به فهم این اشتباه خسارت‌بار و خطرناک را به آن‌ها تبریک می‌گویم.

پاسخ مشاور سابق لاریجانی به شایعه وزیر شدن
حسن زمانی که در مجلس قبل مشاور علی لاریجانی بود، به عنوان وزیر کار، تعاون ورفاه اجتماعی منتشر شده که او در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ظاهراً برخی احزاب نزدیک به دولت و تعدادی گروه‌های صنفی نام افرادی را به عنوان وزیر پیشنهادی کار، به رئیس‌جمهور ارائه کرده‌اند و در همین راستا نام من هم بوده و از من رزومه ای خواستند که من این رزومه را به آنها داده‌ام؛ اما تاکنون صحبت مستقیمی با شخص آقای رئیس‌جمهور نداشتم و فعلا فقط در مرحله دادن رزومه است

محکومیت ایران به پرداخت غرامت

یک دادگاه آمریکایی ایران را به پرداخت غرامت به قربانیان یک حمله تروریستی که واشنگتن ادعا می‌کند کار حماس بوده است، محکوم کرد. پایگاه خبری Law 360، که یک وبسایت تخصصی در حوزه اخبار حقوقی قضائی است، نوشت؛ یک قاضی فدرال در ایالت واشنگتن روز پنجشنبه با صدور حکمی ایران را به پرداخت حدود 209 میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان یک حمله تروریستی در بیت‌المقدس محکوم کرد. این دادگاه مدعی است که نهادهای ایرانی مرتبط با حماس را که از فعالیت‌های تروریستی این سازمان حمایت مالی کرده‌اند، پیدا کرده است و جمهوری اسلامی ایران باید به خانواده‌های قربانیان این حادثه غرامت پرداخت کند. کریستوفر کوپر، قاضی این دادگاه آمریکایی، حکم داد که اورا کوهن، همسر سابقش شالوم و پنج فرزند آنها به دلیل جراحت‌های ناشی از بمب‌گذاری در یک اتوبوس در بیت‌المقدس مجاز به دریافت غرامت از دولت ایران هستند که مبلغ آن، از 75/15 میلیون تا ۳۹‌میلیون دلار خواهد بود.
عددی عجیب درباره متجاوزان مرزی ایران

فرمانده مرزبانی ناجا اعلام کرد: در چهار ماه گذشته 14 هزار و 161 نفر متجاوز مرزی خارجی را دستگیر کرده‌ایم که این افراد غالباً از راه دره‌ها و کوه‌ها عبور می‌کنند. سردار رضایی درباره پیگیری وضعیت سرباز ربوده‌شده ایرانی توسط گروه‌های تروریستی گفت: ما پیگیری‌ها را ادامه دادیم اما هنوز پاسخی داده نشده است و نتوانستیم او را برگردانیم. در سفری که به پاکستان داشتیم من از نخست‌وزیر پاکستان این موضوع را مطالبه کردم و او هم دستور داد که این موضوع پیگیری شود.
اعتصاب یک هفته‌ای
۴هزار کارگر فولاد اهواز
حدود چهار هزار نفر از کارگران شاغل در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از حدود یک هفته پیش تا الان در اعتراض به دریافت‌نکردن حقوق، اعتصاب کرده‌اند.این کارگران سه ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. جدا از این این طلب، کارگران گروه ملی فولاد اهواز بابت سایر مطالبات مزدی و حق بیمه‌های پرداخت نشده هم بستان کارند. هر کارگر نزدیک به پنج میلیون تومان بستان‌کار است و در حال حاضر به با مشکل تمدیدنشدن دفترچه بیمه‌های تأمین اجتماعی هم روبرویند.به نقل از کارگران معترض گفته می‌شود که تا به این لحظه از جانب کارفرما هیچ پاسخ روشنی به آنها داده نشده است. گروه ملی فولاد اهواز یکی از شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است که پس از ماجرای اختلاس سه هزار میلیاردی و مصادره شرکت‌های متهم اصلی پرونده هم‌اکنون مدیریت این کارخانه با نظارت قوه قضائیه انجام می‌شود. اسفندماه پارسال هم کارگران این شرکت در اعتراض به پرداخت‌نشدن حقوقشان نزدیک به دو هفته اعتصاب کردند. پرداخت‌نشدن حقوق یکی از بزرگترین مشکلات جامعه کارگری است و هر روز تعداد زیادی از کارگران در اعتراض به این موضوع تجمع یا اعتصاب می‌کنند

اخبار روزانه:
* شرکت بین‌المللی «CSE Global Ltd» مستقر در سنگاپور و فعال در زمینه تکنولوژی موافقت کرد که در قبال نقض تحریم‌های ایران از سوی یکی از شرکت‌های تابعه‌اش، مبلغی بیش از ۱۲ میلیون دلار آمریکا را پرداخت کند. خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود این شرکت متهم است در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی از طریق دست‌کم شش مؤسسه مالی جداگانه در صادرات غیر مجاز یا صادرات مجدد خدمات مالی از آمریکا به ایران مشارکت کرده است. گفتنی است، شرکت مذکور در زمینه پروژه‌های اتوماسیون، مخابرات و پروژه‌های زیست‌محیطی فعال است.
* یک سرمایه‌گذار عربستانی 25 تا 50 درصد سهام روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» را خرید. این نخستین سرمایه‌گذار عربستانی است که در یک روزنامه خارجی سرمایه‌گذاری می‌کند. با این اقدام سهم «لبدوف» صاحب روسی ایندیپندنت به کمتر از 50 درصد کاهش یافت. این روزنامه الکترونیکی که از 23 بهمن 94 (12 فوریه 2016) چاپ کاغذی‌اش متوقف شد، ماهیانه بیش از 100 میلیون خواننده در سراسر جهان دارد.
* بر اساس آمارهای بانک مرکزی از تراز پرداخت‌های کشور، در یک سال منتهی به فروردین ماه 96 بدهی کوتاه‌مدت ایران سه میلیارد و 203 میلیون دلار و بدهی میان‌مدت و بلندمدت پنج میلیارد و 615 میلیارد دلار است. گفتنی است، در یک سال اخیر بدهی کوتاه‌مدت یک میلیارد و 95 میلیون دلار و بدهی میان‌مدت و بلندمدت 51 میلیون دلار افزایش یافته است.
* عبدالوهاب سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزئیات جلسه صنعتگران با معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در حال حاضر، فقط ۳۰ درصد ظرفیت صنایع فعال است و سهم کارخانه‌هایی که با تمام ظرفیت کار می‌کنند، فقط پنج درصد کل کارخانه‌ها است.
* وزارت دادگستری عراق اعلام کرد: ۱۸ زندانی ایرانی که در عراق محکوم شده بودند، برای گذراندن دوره محکومیت خود تحویل ایران خواهند شد. این زندانیان به زودی از طریق مرز بصره وارد کشور خواهند شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: