به‌روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۲۷۱
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
لاله افتخاری گفت: متاسفانه یک ضعف آشکار در حوزه شبکه نمایش خانگی وجود دارد که من آن را در حضور برخی وزرا نیز بیان کردم. این معضل که وقتی فیلم یا سریالی به دلیل عدم رعایت قوانین و احکام دینی و عرفی فرصت نمایش در سینما و تلویزیون را پیدا نمی‌کنند، آن تولیدات را به شبکه نمایش خانگی ارجاع می‌دهند تا در آن محل، فرصت دیده شدن داشته باشند
لاله افتخاری، عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد در گفتگو با ایکنا با بیان این‌که شبکه نمایش نباید فرصتی برای گذشت از خطوط قرمز باشد، اظهار کرد: متاسفانه یک ضعف آشکار در حوزه شبکه نمایش خانگی وجود دارد که من آن را در حضور برخی وزرا نیز بیان کردم. این معضل که وقتی فیلم یا سریالی به دلیل عدم رعایت قوانین و احکام دینی و عرفی فرصت نمایش در سینما و تلویزیون را پیدا نمی‌کنند، آن تولیدات را به شبکه نمایش خانگی ارجاع می‌دهند تا در آن محل، فرصت دیده شدن داشته باشند.


وی افزود: این رویکرد به نظر من آسیب‌های بسیار جدی به همراه دارد؛ زیرا حساسیت‌های این حوزه از سینما و تلویزیون بیشتر است. برای مثال وقتی یک فیلم را در سینما یا تلویزیون مشاهده می‌کنیم آن محصول نمایشی را تنها در یک زمان مشخص، آن هم برای یک یا نهایتاً دو بار می‌بینیم، اما تولیدات شبکه نمایش خانگی در منازل ماندگار هستند و بارها می‌توانند دیده شوند، پس به‌نوعی اهمیت و حساسیت آن به‌مراتب بیشتر از دیگر حوزه‌هاست.

رئیس سابق فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شاید بتوان با رده‌بندی کردن سن نمایش در سینما برخی آسیب‌های فرهنگی را کنترل کرد، اما در شبکه نمایش خانگی این اتفاق رخ نمی‌دهد و همه سنین بیننده محصولات این حوزه هستند، پس بی‌راه نیست اگر شبکه نمایش خانگی به لحاظ نظارتی بیشتر مدنظر قرار گیرد. افسوس دیگر من این است که مسئولان این حوزه حتی به این اندازه‌ای دغدغه ندارند تا روی فیلم‌هایی برای سنین پایین مناسب نیست، بنویسند: «این فیلم یا سریال برای دیدن کودکان زیر 12 یا 16 سال مناسب نیست»!

وی در پاسخ به این سوال که آیا نظارت در شبکه نمایش خانگی می‌بایست از سینما و تلویزیون کمتر باشد؟ گفت: به این سوال پاسخ دادم. در این حوزه باید نظارت بیشتر و دقیق‌تر باشد، حتی همان‌گونه که گفتم باید درجه‌بندی سنی نیز برای فروش فیلم‌ها به مراجعین لحاظ شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: