کد خبر: ۲۵۲۶۸
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

انتخاب کدام وزرا با هماهنگی رهبری است؟

سایت رهبر انقلاب با اشاره به شایعات چند روز اخیر در خصوص انتخاب وزاری کابینه با نظر رهبر انقلاب در مطلبی تحت عنوان «دغدغه اصلی رهبر انقلاب در خصوص کابینه دولت دوازدهم» با اعلام این نکته که رویکرد رهبر انقلاب همواره حمایت از دولت‌های مستقر است نوشت: رویه ثابت در همه دولت‌ها، هماهنگی با رهبری در انتخاب وزیران دفاع، امور خارجه و اطلاعات بوده است، و این هم،حسب تکالیفی است که در قانون اساسی برای رهبری در امور سیاست خارجی و دفاعی- امنیتی تعیین شده است. در خصوص برخی وزارتخانه‌ها مثل علوم، آموزش‌وپرورش و ارشاد اسلامی، رهبر انقلاب اسلامی حساسیت‌هایی دارند، چراکه انحراف در آنها، موجب ایجاد انحراف در حرکت کلان کشور به سمت آرمان‌ها می‌شود و نگهبانی و مراقبت در خصوص حرکت عمومی به سمت آرمانها وظیفه قطعی رهبری است اما در انتخاب مسئولان این وزارتخانه‌ها، ورود نمی‌کنند.
محبوب ترین شخص ایرانی کیست؟
نتایج نظرسنجی انجام شده توسط مرکز
Iran.poll برای «مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی» دانشگاه مریلند نشان می‌دهد «سردار قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محبوب‌ترین شخصیت از نگاه مردم ایران است. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد محبوبیت سردار سلیمانی بعد از حمله تروریستی گروه داعش به مجلس شورای اسلامی ایران افزایش یافته است.
«
مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی» در توضیح یکی از یافته‌های خود نوشته است: «محبوبیت سلیمانی که قبلاً هم بالا بود، به طرز محسوسی بعد از حملات تروریستی در ایران افزایش یافته استاین نظرسنجی نشان می‌دهد که 61 درصد از ایرانی‌ها نظرشان درباره سردار سلیمانی را «بسیار مطلوب» توصیف کرده‌اند. این رقم، نسبت به تاریخ نظرسنجی قبلی در 7 مه 2017، شش درصد افزایش نشان می‌دهد. 17 درصد دیگر هم گفته‌اند که نظرشان نسبت به وی «تا حدی مطلوب» است. وی همچنین به نوشته «مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی» از کمترین میزان نگرش منفی در میان تمامی شخصیت‌های مورد بررسی در این نظرسنجی برخوردار است. تنها 11 درصد نظرشان درباره سردار سلیمانی را «نامطلوب» ارزیابی کرده‌اند.

داعش اروپا را به جنگ بزرگ تهدید کرد
به گزارش السومریه‌نیوز، یکی از اعضای فرانسوی گروه تروریستی داعش ملقب به «ابواسحاق الفرنسی» یا «فرانسوی سیاه» در یکی از مساجد شهر تلعفر کشورهای اروپایی را به آغاز یک جنگ بزرگ تهدید کرد. وی که زبان عربی را نیز به خوبی نمی‌شناخت، در خطبه‌های نماز جمعه شهر تلعفر با تکرار چندین باره «داعش کشورهای اروپایی را هدف قرار خواهد داد»، کشورهای اروپایی را تهدید کرد.
دو شهید و ۲۵۰ زخمی فلسطینی در درگیری با صهیونیست‌ها
در پی درگیری‌های نظامیان صهیونیست و شهروندان فلسطینی در مناطق مختلف کرانه باختری و قدس اشغالی دو جوان فلسطینی به شهادت رسیده و 250 نفر زخمی شدند. به گفته منابع فلسطینی، یکی از این جوان‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در مناطق شرقی اردوگاه البریج در مرکز نوار غزه به شهادت رسیده و دیگری نیز عصر جمعه به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در چهارراه شهرک صهیونیست‌نشین «غوش عتصیون» در جنوب بیت لحم در جنوب کرانه باختری شهید شده است گفتنی است، حماس با صدور بیانیه‌ای از همه قشرهای ملت فلسطین و گروه‌های ملی و اسلامی آن خواسته بود به نشانه مخالفت با اقدامات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی، از جمله نصب دوربین‌های مداربسته هوشمند و بازرسی بدنی نمازگزاران برگزار می‌شود، شرکت کنند.

تغییر در ساختار وزارت امور خارجه
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تشکیل معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: وزارت امور خارجه به دنبال تغییر در ساختار درونی خود است. وی افزود: در وزارت امور خارجه کشور معاونت دیپلماسی اقتصادی با حوزه گسترده در نظر گرفته شده است که پس از تأیید تغییرات در هیئت دولت و ریاست‌جمهوری ضعف در اقتصاد بین‌المللی جبران خواهد شد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: هیچ‌کدام از وزارتخانه‌های کشور اساسنامه ندارند؛ بنابراین نمی‌توان در این زمینه به وزارت امور خارجه ایراد گرفت، با این حال امیدواریم تحولی در این زمینه رخ دهد و این ضعف برطرف شود.

بازرسی از تأسیسات نظامی ایران؛ بهانه جدید ترامپ
دولت جدید آمریکا در دور تازه فضاسازی علیه کشورمان در نظر دارد به منظور بهانه‌تراشی برای برهم زدن توافق هسته‌ای با ایران، موضوع بازرسی از تأسیسات نظامی کشورمان را بار دیگر مطرح کند. به گزارش شبکه خبری العالم، دولت آمریکا در نظر دارد به بهانه ارزیابی دقیق‌تر از توافق هسته‌ای صورت گرفته میان کشورهای غربی با ایران از تأسیسات نظامی این کشور بازرسی کند. مقامات آمریکایی اعلام کردند، بازرسی از تأسیسات اتمی ایران یکی از مفاد توافق هسته‌ای این کشور با گروه 1+5 است و مسئولیت اجرای آن نیز بر عهده آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است.


پاسخ جالب رهبر انقلاب به درخواست محسن هاشمی

محسن هاشمی به برنامه دستخط گفت: بعد از فوت ابوی نزد مقام معظم رهبری رسیده بودیم و من خدمت ایشان گفتم ما پدر از دست دادیم و برای ما پدری کنید و بچه‌ها هم قول می‌دهند شما را به عنوان پدر بپذیرند و حرف شما را گوش دهند. ایشان گفت اینجور که من می‌دانم اینها حرف پدر خود را هم گوش نمی‌دادند. البته به شوخی گفتند. این که بیایند و حرف مرا گوش بدهند یک مقدار سخت است ولی من گفتم من سعی می کنم این مسیر را ایجاد کنم که ایشان حرف شما را گوش بدهند.
رئیس پلیس فتا: توئیتر عامل فعالیت تروریست‌هاست

رییس پلیس فتای ناجا درباره رفع فیلتر توئئیتر، اظهار کرد: همچنین چیزی صحت ندارد و توئیتر رفع فیلتر نخواهد شد. سردار کمال هادیانفر افزود: توئیتر عامل فعالیت تروریست‌هاست و من در نشست اسپانیا رسما به مدیر آن گفتم که در حال حاضر بیش از 750 هزار نفر در دنیا از داعش طرفداری می‌کنند و عامل تررویستی داعش هستند وتمام فعالیت آنها در توئیتر رخ می دهد. وی با اشاره به عملیات تروریستی داعش‌ در مجلس و حرم امام گفت: ما فراموش نکنیم هماهنگی‌های همین عملیات تروریستی گروهک داعش در تهران تماما در تلگرام رخ داد

سورنا ستاری وزیر می شود؟

با نزدیک شدن به مراسم تحلیف (14 مرداد) حجت‌الاسلام حسن روحانی و احتمال معرفی اعضای کابینه در این روز از سوی رئیس‌جمهور، گمانه‌زنی درباره کابینه دوازدهم بیشتر از قبل شده است.بر اساس این گزارش، از سورنا ستاری که هم‌اکنون معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور است، به عنوان گزینه وزارت علوم، تحقیقات و فناروی دولت داوزدهم یاد می‌شود.در همین زمینه، سورنا ستاری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از شما به عنوان یکی از گزینه‌های وزارت علوم یاد می‌شود،‌ آیا از شما برای این وزارتخانه برنامه‌ای خواسته شده است؟ گفت: خیر، برنامه‌ای از من گرفته نشده است.
اضافه شدن
۶ شرکت ایرانی به لیست تحریم‌ها

وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه ۶ شرکت زیر مجموعه یک شرکت ایرانی اعمال کرد. به گزارش میزان، در پی آزمایش موفقیت آمیز ایران در شلیک موشک به فضا، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه ۶ شرکت زیر مجموعه یک شرکت ایرانی اعمال کرد. اسامی شرکت‌های فعال در برنامه موشکی ذکر شده در این لیست تحریمی جدید: صنایع شهید کریمی،صنایع شهید رستگار،صنایع شهید چراغی،صنایع شهید ورامینی،صنایع شهید کلهر،صنایع امیرالمؤمنین (ع).

تعقیب قضایی مجدد بقایی

عباس جعفری دولت آبادی در مصاحبه با خبرنگاران ضمن تکذیب اظهارات حمید بقایی در مورد وضعیت برخی زندانیان و سایر موارد ادعا شده گفت: با توجه به ادعاهای بقایی در مورد وضعیت یک زندانی ظرف روز جاری گزارشی از پرونده متهم از دادسرای ناحیه 37 تهران اخذ و دادیار ناظر زندان دادسرا روز پنجشنبه با زندانی ملاقات کرد که نشان می دهد اقدامات دادسرا در مورد زندانی از جمله صدور قرار تأمین طبق مقررات صدورگرفته و به علاوه حسب گزارش رئیس زندان و دادیار ناظر زندان، زندانی در ایام بازداشت از امکان ملاقات، خدمات پزشکی و تماس‌های تلفنی متعدد با خانواده‌اش برخوردار بوده است.وی ادامه داد: به علاوه، آقای قاسم‌زاده بازپرس پرونده اظهارات آقای بقایی در مورد آقای حسین فریدون را تکذیب کرد و ادعاهای مطروحه در مورد انفرادی بودن حمید بقایی در بند 209 با توجه به نامه وزارت اطلاعات به دادستانی تهران کذب است و دادستانی تهران بر همین مبنا، با توجه به اظهارات شب گذشته (4/5/96)‌ حمید بقایی، نامبرده را باتهامات جدید مجددا تحت تعقیب قضایی قرار داده و پرونده قبلی وی به زودی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال خواهد شد.
دستور محیط زیستی روحانی درباره قراردادهای نفتی

در حالی که در پیش نویس بودجه 1396 پیش بینی شده بود 3 درصد از قراردادهای مناطق نفت خیز برای کاهش اثرات سوء زیست محیطی هزینه شود اما به دلیل عدم تعیین مرجع مناسب برای تشخیص اثرات سوء، با ایراد شورای نگهبان مواجه و تصویب نشد اما بر اساس دستور جدید حجت الاسلام روحانی رییس جمهور به تعدادی از اعضای کابینه، مقرر شده با توجه به شرایط خاص زیست محیطی در برخی استان های کشور به ویژه در خوزستان، لایحه جدیدی با محوریت پیشنهاد قبلی، در اسرع وقت تهیه و به تصویب دولت برسد.
طرح «مقابله با اقدامات آمریکا»
۲۰ درصد امکان مقابله دارد
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه طرح «مقابله با اقدامات آمریکا» ۲۰ درصد امکان پاسخ به اقدامات طرف مقابل را دارد، گفت: در شرایط نقض برجام، از هیات نظارت بر برجام، انتظار بیشتری وجود دارد. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به مصوبات تحریمی ماه‌ها و روزهای اخیر در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا و در پاسخ به این سوال که طرح «مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا» چقدر امکان برابری با این مصوبات آمریکایی‌ها را دارد، اظهار داشت: شاید حدود ۲۰ درصد امکان پاسخ به طرف مقابل در این طرح وجود داشته باشد. وی افزود: ما معتقدیم جنس برخورد تقابلی ما باید از جنس اقدامات آمریکایی‌ها باشد؛ لذا چون کار آنها نقض برجام است، کار ما نیز باید از همین جنس باشد. رئیس کمیته هسته‌ای مجلس در توضیح این نکته افزود: به عنوان مثال، ما پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا کرده‌ایم و حالا که آنها مدام برجام را نقض می‌کنند، ما باید روند همکاری را تعلیق کنیم یا تعداد و سطح فعالیت سانتریفیوژها را به حالت قبل بازگردانیم و سطح غنی‌سازی را افزایش دهیم. ذوالنور خاطرنشان کرد: ظاهرا در حال حاضر نظر مسؤولان این است که همچنان ما باید خویشتنداری کنیم؛ در حالی که طرف مقابل برجام را نقض کرده است.

ابهام عجیب در کمک رسمی دولت به خانواده شهدا

بر اساس آیین نامه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا مصوب سال 1395، بانک مرکزی موظف شده بود به تعداد 100 هزار نفر در سال گذشته به مشمولین این آیین نامه، تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعطا کند و در سال‌ های آتی نیز به تعدادی که توسط هیئت ‌وزیران تعیین می شود، این تسهیلات پرداخت شود. بر اساس گزارش یک نهاد مسئول به تعدادی از اعضای کابینه، مشخص شده ظرفیت پرداخت تسهیلات به این عزیزان در سال جدید تصویب نشده و عملا این آیین نامه معطل اصلاحات جدید برای آغاز مجدد است.

شوخی احمدی‌نژاد با محسن هاشمی درباره کنارکشیدن به نفع آیت‌الله

محسن هاشمی‌رفسنجانی در برنامه دست‌خط شبکه پنجم سیما درباره دیدارش با محمود احمدی نژاد گفت: سال 84 آقای احمدی نژاد من را دعوت کردند و خواستند تا نامه ای را به ایشان برسانم. احمدی نژاد در این جلسه از علاقه خود نسبت به آیت الله هاشمی رفسنجانی صحبت کرد و پیشنهاداتی را نیز مطرح کرد. من وقتی علاقه زیاد ایشان به آیت الله هاشمی را دیدم به شوخی گفتم، حالا که این قدر به پدرم علاقه دارید چرا به نفع ایشان انصراف نمی‌دهید؟ / احمدی‌نژاد سال 84 گفت حاضرم به نفع هاشمی کنار بروم!

تحویل خودروی صفر با باک خالی!
این روزها در کنار کیفیت پایین برخی خودروهای صفر، بعضی مشتریان خودروی جدید خود را با باک بنزین تقریباً خالی تحویل می‌گیرند. به گزارش فارس، در شرایطی که خودروسازان بابت تک‌تک قطعات خودرو و امکانات نصب شده روی آن از مشتریان هزینه دریافت می‌کنند، حذف برخی موارد الزامی از خودروهای صفر کیلومتر تحویلی به مشتریان نارضایتی خریداران را به همراه داشته است. از جمله می‌توان به تحویل خودروهای با باک بنزین خالی به برخی مشتریان اشاره کرد، به طوری که اولین جایی که خریدار باید پس از تحویل خودرو به آنجا مراجعه کند، پمپ‌بنزین است. یکی از خریداران ساندرو می‌گوید: وقتی ماشینم را از کارخانه تحویل گرفتم، یکی از دست‌اندرکاران تحویل خودرو به من گفت سریع خودت را به یک پمپ بنزین برسان اگرنه در اتوبان می‌مانی! در کنار این مساله، می‌توان به حذف جعبه ابزار از روی خودروهای صفر نیز اشاره کرد. شرکت‌های خودروساز در تحویل برخی خودروها از قرار دادن جعبه ابزار در خودرو خودداری کرده و خودروی بدون ابزار به مشتریان تحویل می‌دهند.
اخبار روزانه:
*
روزنامه پرتيراژ عصر سوييس بنام بليك كه بصورت رايگان توزيع ميشود ، اين تيتر را برای آزاده نامدارى انتخاب كرد:دورويی!

*آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز در کانال تلگرامی خود با انتقاد از صدا و سیما نوشت: روابط دختر و پسر به عنوان یک منکر، عادی شده است. با وجودی که قرآن این بحث را مطرح کرده، صداوسیما با تمام ابزاری که دارد، آن را گسترش می دهد و تشویق می کند!
*
کمال اطهری، کارشناس اقتصادی حامی دولت گفت: طبق آمار سرشماری سال 85، 120 هزار خانوار در کل ایران هستند که گاهی از دو خانوار بیشتر هم در واحدهای مسکونی 50 متر و کمتر زندگی می‌کنند. وی با تأکید بر اینکه «اکنون شاهد چندخانواری هستیم»، تأکید کرد: اگر میانگین خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم، سرانه هر فرد به ‌طور متوسط حدود شش متر مربع خواهد شد؛ در حالی که سرانه حداقلی برای هر فرد به ‌طور متوسط باید 12 متر مربع باشد.
* مهدی کروبی روز گذشته از بیمارستان قلب تهران مرخص و به منزل خود در محله جماران منتقل شد. حسین کروبی با اعلام این خبر، گفت: با تشخیص پزشک معالج مبنی بر اینکه ضربان قلب پدرم به حالت عادی بازگشته و به مراقبت در بیمارستان نیازی ندارد، از بیمارستان مرخص شد و به منزل بازگشت. وی با بیان اینکه کروبی در سلامت کامل به سر می‌برد، از پزشک معالج وی در بیمارستان قلب تهران تشکر کرد.
* برخی از وزرای اصلاح‌طلب برای بازگشت مجدد به کابینه در حال رایزنی‌های گسترده هستند، یکی از آنها که به تازگی سمت یک وزارتخانه فرهنگی را عهده‌دار شده است بارها به رئیس مجلس مراجعه کرده و خواهان توصیه او به رئیس‌جمهور شده است. بنا بر اخبار رسیده، حضور رحمانی‌فضلی، علوی، ظریف، قاضی‌زاده هاشمی و نهاوندیان در کابینه آینده قطعی شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: