logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

کابینه‌بازی روحانی با اصلاح‌طلبان!
روحانی که به خوبی می‌داند برای دور زدن اصلاح‌طلبان به کمکی فراتر از حمایت از لاریجانی در مجلس نیاز دارد، سعی کرده است با طرح مسئله هماهنگی کابینه با رهبری، دهان منتقدان خود را ببندد. علی مطهری، عضو فراکسیون امید معتقد است این اقدام روحانی سبب می‌شود امکان اظهار نظر درباره گزینه‌های کابینه محدود شود. از سوی دیگر محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید پا را فراتر گذاشته و با طرح این ادعا که بی‌شک پیروزی روحانی در انتخابات مدیون اصلاح‌طلبان است، تأکید کرده است: «اکنون او [روحانی] نیز باید در تشکیل دولت دوازدهم همراه و هماهنگ با فراکسیون امید باشد.» شواهد و قراین نشان می‌دهد، رئیس‌جمهور برای رهایی از فشارهای اصلاح‌طلبان به دنبال هزینه کردن از رهبر معظم انقلاب است؛ چرا که جامعه به خوبی به یاد می‌آورد که وی در جریان رأی اعتماد به کابینه دولت یازدهم با پیشنهاد اعضای دخیل در فتنه ۸۸ به شکلی نشان داد که از نادیده گرفتن مبنای انقلاب هم ابایی ندارد. به عبارت دیگر، روحانی با طرح موضوع هماهنگی اعضای کابینه با رهبر معظم انقلاب بیش از آنکه به دنبال هماهنگی باشد، به دنبال حربه‌ای است تا به وسیله آن اصلاح‌طلبان مدعی را کنار بگذارد و با بستن دهان منتقدان، دوستان کارگزارانی خود را وارد کابینه کند.

تصویب طرح تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا
مجلس نمایندگان آمریکا طرح مربوط به اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره‌شمالی را با اکثریت قاطع، یعنی کسب ۴۱۹ رأی موافق در برابر تنها سه رأی مخالف (7/0 درصد آرا) تصویب کرد تا پس از تصویب این طرح در سنای آمریکا، برای تصویب نهایی به کاخ سفید ارسال شود. جلسه رأی‌گیری برای تصویب تحریم‌های جدید علیه کشورمان، روسیه و کره‌شمالی در حالی برگزار شد که پیش از این رأی‌گیری، گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی درباره این تحریم‌ها سخن گفتند و با اتهامات واهی و بی‌اساس از حمایت از تروریسم گرفته تا کشتار در سوریه، علیه کشورمان سخنرانی کردند! البته پیامدهای این تحریم‌ها برای روسیه بیش از ایران مورد توجه بوده و این طرح عمدتاً با عنوان تحریم‌های روسیه در مرکز توجه رسانه‌های آمریکایی قرار گرفته است. گفتنی است، طرح تحریم‌های جدید علیه کشورمان در شرایطی به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید که در روزهای اخیر مقامات کشورمان به ویژه محمدجواد ظریف با انتقاد از رفتار آمریکایی‌ها در دوران پسابرجام، خروج از این قرارداد را گزینه محتملی دانسته بودند.

صدور کیفرخواست برای پنج استاندار به اتهام تخلف انتخاباتی
جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اظهار داشت: قبلاً ایراد می‌گرفتند که تعلل قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده‌های تخلفات انتخاباتی به گونه‌ای است که این پرونده‌ها تا زمان انتخابات بعدی به نتیجه نمی‌رسند؛ صرف نظر از وارد بودن یا نبودن این انتقاد، حال که دادسرای تهران درصدد رسیدگی سریع به این دسته از پرونده‌ها است، مدعی‌اند که این تسریع و اطلاع‌رسانی با انگیزه سیاسی صورت می‌گیرد. وی همچنین درباره آخرین نتیجه رسیدگی به پرونده‌های انتخاباتی گفت: دستگاه قضا مصمم است پرونده‌های انتخاباتی را به نتیجه برساند و رسیدگی مطلوب به پرونده‌ها کار مثبتی است که نتیجه زحمات قضات در دادسراهای کارکنان دولت و فرهنگ و رسانه است. گفتنی است، در زمینه تخلفات انتخاباتی برای پنج استاندار دیگر کیفرخواست صادر شده و تاکنون هفت استاندار تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

دستور ویژه رهبر معظم انقلاب درباره آب
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: ما برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی هرگاه به رهبر معظم انقلاب مراجعه کردیم، ایشان تأکید داشتند که این منابع متعلق به بخش خصوصی است و باید در اختیار آنها قرار گیرد. تنها هنگامی که برای اجرای طرح‌های مربوط به آب از معظم‌له درخواست کردیم، ایشان با بزرگواری به اختصاص 10 میلیارد دلار به منظور اجرای این طرح‌ها موافقت کردند. اسحاق جهانگیری ادامه داد: نتیجه موافقت ایشان این شد که امروز با سرافرازی اعلام کنیم که ده‌ها سد در کشور به بهره‌برداری رسیده و میلیاردها متر مکعب آب در دسترس بخش‌های مختلف قرار گرفته تا فرصت‌های جدیدی برای تولید و اشتغال ایجاد شود.
پاسخ رقیب انتخاباتی روحانی به پیشنهاد حضور در دولت
هاشمی طبا با بیان اینکه بدون پذیرفتن سمت آمادگی کمک به دولت را دارم، گفت: معتقدم باید در دولت دوازدهم جوانگرایی انجام شود.
رکوردشکنی شاخص فساد اقتصادی در دولت یازدهم
بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، شاخص مفاسد اقتصادی در زمستان ۱۳۹۵ به اوج خود رسیده است که نشان می‌دهد، طی سال‌های مورد بررسی شرایط این مؤلفه از نظر تشکل‌های مشارکت‌کننده به مرور نامساعدتر شده است. نکته مهم آنکه برای اولین بار در سال‌های اخیر، شاخص فساد اقتصادی در رتبه سوم موانع کسب‌وکار از نگاه تشکل‌های اقتصادی جای گرفته است (پیش از این شاخص فساد، ششمین مانع کسب‌وکار از نگاه تشکل‌های اقتصادی بود). به اعتقاد مرکز پژوهش‌های مجلس، جای گرفتن فساد اقتصادی در رتبه سوم از سال گذشته را باید هشداری جدی تلقی کرد که ضروری است اقدامات اساسی برای کاهش آن صورت گیرد.
شوخی رئیس مجلس با وزیر بهداشت

علی لاریجانی در بخشی از سخنان امروزش به ذکر خاطره ای از قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت پرداخت و گفت: من در گذشته آشنایی با وزیر بهداشت نداشتم، حتی ذهنیتم نسبت به وی مثبت نبود ولی خانواده ما با ایشان آشنایی داشت. وی گفت در جلسه ای که با آقای ناطق نوری داشتیم وزیر بهداشت را دیدم. آقای قاضی زاده هاشمی چشم پزشک است و چشم سیاسیون را عمل می کند شاید به همین دلیل است که وضع سیاسی کشور ما به این گونه است! وی اضافه کرد من بعدها فهمید آقای قاضی زاده هاشمی آدم معقول و منطقی است و از آنجا بود که با هم ارتباطمون بیشتر شد.
تفکیک وزارتخانه‌ها پشت‌پرده سیاسی دارد

عضو دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: تفکیک وزارتخانه‌ها اساسا مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت، چرا که این موضوع اصلا کارشناسی نبوده و به نظر می‌رسد پشت‌پرده‌های سیاسی داشته باشد. الیاس نادران، عضو دیده‌بان شفافیت و عدالت در گفت‌وگو با راه دانا، درباره لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، گفت: قرار نبود آقای روحانی به عقب برگردد اما اکنون وی به خیلی قبل‌تر بازگشته است. وی با انتقاد از عملکرد وزرای دولت یازدهم تصریح کرد: بحث تفکیک وزارتخانه‌ها اساسا مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت، چرا که این موضوع اصلا کارشناسی نبوده و به نظر می‌رسد پشت‌پرده‌های سیاسی داشته باشد. عضو دیده‌بان شفافیت و عدالت در ادامه گفت: در زمانی که ادغام وزارتخانه‌ها صورت گرفت این یک اقدام سیاسی نبود که اکنون دولت به دنبال تفکیک سیاسی وزارتخانه‌هاست؛ در سال‌های گذشته ادغام وزارتخانه‌ها در جهت منافع ملی و کمک بیشتر به صنعت کشور صورت گرفت اما همچنان دولت دلیل قابل توجهی برای تفکیک مطرح نکرده است.
واکنش وزیر کار به حضورش در کابینه دوازدهم

علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در واکنش به حضور خود در کابینه دولت دوازدهم گفت: هر جایی که باشم خدمت می‌کنم و دلم می‌خواهد رنج مردم کشورم کمتر شود و توانمندتر شوند تا زندگی بهتری داشته باشند و این مسیر را ادامه می‌دهم.
طرح اجباری شدن صندلی کودک به هیئت دولت رسید

با پیگیری های یک عضو کابینه و با توجه به گزارش ها و مستنداتی که به دست مسئولان اجرایی رسیده، به زودی و با ابلاغ دولت، سرنشینان خودروهای سواری که سن کمتر از 10 سال یا قد کوتاهتر از 135 سانتیمتر دارند، باید از صندلی کودک در صندلی‌ های عقب استفاده کنند و نوزادان کمتر از 15 ماه نیز باید در صندلی عقب خودروهای سواری بر روی صندلی کودک و پشت به جهت حرکت قرار گیرند و با متخلفان برابر جریمه پیش ‌بینی‌ شده در جدول جرائم رانندگی برخورد می شود.

۴ میلیارد دلار کالای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور شد

قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه این ستاد در سنوات گذشته تلاش کرده تا حجم قاچاق در کشور را برآورد کند گفت: حجم کل این اقتصاد پنهان براساس برآرودهای دقیقی که صورت گرفته است رقم 12.6 میلیارد دلار در سال 95 بوده است، که این رقم بسیار بزرگی است و به معنای وجود وفور یک چنین اقلام قاچاقی در جای جای کشور است. او با بیان اینکه بررسی اقلام در این ستاد به صورت کالا به کالا است، از 18 گروه کالایی اساسی قاچاق به کشور خبر داد و افزود: آمارهای این 18 کالا بسیار دقیق است و آمار این کالا را به صورت دقیق پایش می کنیم. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالابا بیان اینکه حداکثر کالایی که در سال 95 به صورت قاچاق وارد کشور شده کمی بیشتر از 30 درصداز مبادی اصلی بوده است گفت: این میزان حدود 4 میلیارد دلار است و مابقی اقلام قاچاق از سایر مبادی، خلا های مرزی، کوله بری، ته لنجی، تجارت چمدانی و غیره وارد کشور شده است.او افزود: امروز قاچاق ته لنجی سازمان یافته است که بنام کوله بر و به کام قاچاقچی دانه درشت تمام می شود.
برخورد فوری و قاطع پلیس با هنجارشکنان داخل خودرو

بهرامی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی برخورد فوری و صحیح با هنجارشکنان و کسانی که چهره جامعه را مخدوش می‌کنند را از جمله انتظارات مهم مقام معظم رهبری از نیروی انتظامی بیان کرد و گفت: اخیراً با تعریفی که در فضای مجازی از خودرو به عنوان حریم خصوصی شده عده‌ای بر آن شدند که بدون پوشش به رانندگی بپردازند که باید گفت، داخل خودرو بنا به فتوای مراجع و علما یقیناً حریم عمومی محسوب می‌شود و این‌گونه شبهه‌افکنی‌ها نیز توطئه جدید دشمن است. وی از حمایت علما و مراجع با برخورد فوری و قاطع پلیس با هنجارشکنان خبر داد و اظهار داشت: آیت‌الله مکارم شیرازی در این باره عنوان کردند چطور خودرو حریم خصوصی محسوب می‌شود در حالی که در منظر دید مردم قرار دارد. رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، تقویت انگیزه‌های دینی و انقلابی، اصلاح و تقویت آموزش، صرفه‌جویی و کمک به دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی، دشمن‌شناسی، داشتن اشراف و آگاهی، احترام گذاشتن به مردم و رسیدگی به خانواده را از مهم‌ترین انتظارات فرمانده معظم کل قوا از فرماندهان و مسئولان نیروی انتظامی عنوان کرد
طرح فراکسیون زنان برای افزایش سن ازدواج دختران

پروانه سلحشوری از پیگیری طرح افزایش سن ازدواج خبر داد و گفت: هم اکنون کودکان 13 ساله و حتی 9 ساله با اذن پدر ازدواج می کنند؛ از این روی، به دنبال افزایش سن ازدواج به 16 سال و انجام تغییراتی در اذن پدر هستیم تا دیگر شاهد ازدواج کودکان 9 ساله نباشیم.

جمع‌بندی پرونده‌های مربوط به انتخابات

دادستان کل کشور از جمعبندی پرونده‌های مربوط به انتخابات تا یکی دو ماه آینده خبر داد. حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور، در حاشیه بازدید سرزده امروز خود از دادسرای عمومی و انقلاب تهران (دادسرای کارکنان دولت و فرهنگ و رسانه) در جمع خبرنگاران گفت: پرونده مربوط به انتخابات آن‌طور که گزارش دادند تا یکی دو ماه آینده جمعبندی می‌شود. وی افزود: در این پرونده برای تعدادی قرار منع تعقیب و برای تعدادی نیز کیفرخواست صادر شده است. دادستان کل کشور درباره هدف خود از این بازدید گفت: در راستای عمل به وظایف و سرکشی و بازدید از این دادسرا و احوالپرسی همکاران که در اینجا زحمت می‌کشند، به صورت سرزده خدمت دوستان رسیدیم و حتی خود دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران هم از بازدید سرزده مطلع نبود. حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری اضافه کرد: در این دیدار تعدادی از پرونده‌ها را دیدم و با تعدادی از بازپرسان محترم و دست اندرکاران مرتبط با رسانه و دادسرا صحبت کردم و در پایان هم جلسه‌ای با دادستان تهران و همکاران داشتم که به جمعبندی موارد بپردازیم.
احتمال ارائه فهرست کابینه دوازدهم در مراسم تحلیف به مجلس

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره زمان اعلام فهرست پیشنهادی کابینه دوازدهم گفت: به احتمال زیاد رئیس‌جمهور در روز تحلیف فهرست پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کند. بهروز نعمتی در گفت‌وگو با خانه ملت، درباره زمان اعلام فهرست پیشنهادی کابینه دوازدهم از سوی حسن روحانی گفت: پیش‌بینی این است طبق روال گذشته که معمولا آقای روحانی در اعلام فهرست کابینه پیش‌دستی می‌کند، در این دوره نیز در روز تحلیف این فهرست به مجلس ارائه شود. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر اسامی پیشنهادی کابینه دوازدهم در روز تحلیف ارائه نشد، طبق قانون، رئیس‌جمهور 2 هفته فرصت دارد کابینه پیشنهادی را معرفی کند و مجلس نیز بعد از آن یک هفته فرصت بررسی دارد تا در نهایت به صحن علنی برسد. سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان درباره جلسه‌ای که قرار بود نواب رئیس و اعضای هیات‌رئیسه مجلس درباره کابینه دوازدهم با رئیس‌جمهور داشته باشند، خاطرنشان کرد: مکاتبات برای برگزاری این جلسه انجام شده و منتظر هستیم دفتر ریاست‌جمهوری زمان جلسه را اعلام کند.
قیمت تخم
مرغ 3 زرده شد
قیمت تخم‌مرغ و مرغ برخلاف رویه معمول سال‌های قبل در فصل گرم سال افزایش یافته و هر کیلوگرم مرغ تا ۸ هزار و ۳۰۰ و تخم‌مرغ تا شانه‌ای ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است. به گزارش تسنیم، اکنون هر شانه تخم‌مرغ 30 عددی ساده (بدون بسته‌بندی) در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران 12 هزار تومان تا 13 هزار و 500 تومان و هر کیلوگرم گوشت مرغ کامل گرم به طور متوسط 8 هزار و 200 تومان تا 8 هزار و 300 تومان به فروش می‌رسد. بنابر این گزارش، قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران 6990 تومان، هر کیلوگرم مرغ سرد 5700 تومان و هر شانه تخم‌مرغ 11 هزار تومان است.

اخبار روزانه:
*
علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه مراسم اعطای حکم ریاست فرهاد رهبر با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره استعفای حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری از عضویت در هیأت مؤسس این دانشگاه، گفت: آقای ناطق‌نوری استعفا داده؛ اما هنوز استعفای وی پذیرفته نشده و از ایشان می‌خواهیم استعفای خود را پس بگیرد. وی درباره استعفای حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی از عضویت در هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد تصریح کرد: وی استعفا نداده است.
*
حجت الاسلام احمد مازنی، نماینده مردم تهران در مجلس: آقای روحانی در انتخابات از زنان و دختران خیلی مایه گذاشت اما اکنون جرات انتخاب وزیر زن را ندارد و می‌دانیم که از کجا می‌ترسد و امیدواریم روزی این ترس موهوم شکسته شود.
*رژیم صهیونیستی به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری ترکیه درباره مسجدالاقصی واکنش نشان داد و آن را «بی‌دقت، تحریف شده و بی‌اساس» خواند. در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی گفت: او بهتر است با مشکلات کشورش مقابله کند. امپراتوری عثمانی خیلی وقت است که دورانش به سر آمده است. گفتنی است، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی اخیر خود در آنکارا گفته بود، اسرائیل می‌خواهد قدس و مسجدالاقصی را به بهانه مبارزه با تروریسم از مسلمانان بگیرد.
*بهرامی، رئیس سازمان عقیدتی‌ـ سیاسی نیروی انتظامی برخورد فوری و صحیح با هنجارشکنان و کسانی که چهره جامعه را مخدوش می‌کنند، از جمله انتظارات مهم رهبر معظم انقلاب از نیروی انتظامی بیان کرد و گفت: به تازگی با تعریفی که در فضای مجازی از خودرو به عنوان حریم خصوصی شده، عده‌ای بر آن شدند که بدون پوشش رانندگی کنند که باید گفت داخل خودرو بنا به فتوای مراجع و علما یقیناً حریم عمومی محسوب می‌شود.
*دیروز جلسه شورای پول و اعتبار برای چندمین بار پیاپی به دلایل نامعلومی لغو شد. گفتنی است، دستور کار معطل مانده این شورا بررسی رأی هیئت انتظامی بانک‌ها درباره تخلفات دو بانک کشور است. براساس روال کاری شورای پول و اعتبار، این شورا باید دو هفته یک بار تشکیل جلسه دهد؛ اما اکنون 56 روز از آخرین جلسه شورای پول و اعتبار می‌گذرد.
*روزنامه جمهوری اسلامی از قول یک منبع نزدیک به بیت امام خمینی(ره) نوشت: «حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی از ماجرای کنار گذاشته شدن دکتر حمید میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون هیچ دخالتی در امور این دانشگاه نداشته و ندارد
*وزارت کار برنامه اشتغال فراگیر را برای ایجاد ۹۷۰ هزار شغل تهیه و ابلاغ کرد؛ اما معاون اشتغال وزیر کار معتقد است، ظرفیت ایجاد شغل در کشور تنها ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار شغل است و مابقی با مداخله درست در بازار کار امکان‌پذیر است.
*معاون بین‌الملل اتاق ایران درباره تجارت غذای حلال گفت: ۸۰ میلیارد دلار کسری تأمین غذای حلال در جهان است که ایران در افق ۱۴۰۴ می‌تواند سالیانه حداقل یک درصد از این نیاز را جبران کند.
*وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: روسیه و ایران برای فروش 12 هواپیمای سوخو سوپرجت 100 توافق کردند و احتمال دارد در آینده نیز قراردادی برای فروش 30 هواپیمای دیگر امضا کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: