به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

پیشنهاد به رئیس‌جمهور
عبدالکریم حسین‌زاده، عضو کمیته تعامل فراکسیون امید برای تشکیل کابینه دوازدهم با اشاره به آخرین وضعیت تشکیل کابینه دوازدهم و تعامل دولت و جریان‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، اعلام کرد: به تازگی به آقای روحانی پیشنهاد دادیم که پست دستیار ویژه ریاست‌جمهوری در امور اقوام، مذاهب و ادیان به معاونت ریاست‌جمهوری تبدیل شود؛ چرا که دستیار ویژه اختیارات لازم اجرایی را ندارد. وی در پاسخ به پرسشی درباره گزینه‌های احتمالی معاونت امور اقوام، مذاهب و ادیان ریاست‌جمهوری اعلام کرد: بزرگان بسیاری حضور دارند، اما تأکید کردم از میان شایستگان اقوام و مذاهب به تشخیص خود رئیس‌جمهوری یک نفر در این جایگاه استفاده شود؛ چرا که این افراد هم‌ شناخت بهتری از اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارند، هم از درک دقیق‌تری نسبت به میزان توسعه‌یافتگی این مناطق برخوردار هستند و هم با مشکلات و مسائل این گروه‌های جامعه آشنایی بیشتری دارند. نماینده اصلاح‌طلب مردم نقده و اشنویه با انتقاد از برخی نگاه‌ها و برخوردهای نامیمون و درجه‌بندی‌ کردن شهروندان، یادآور شد: کسی که می‌خواهد به‌ عنوان معاون رئیس‌جمهوری در امور اقوام، مذاهب و ادیان فعالیت کند، باید تمام تلاش خود را در راستای عملیاتی کردن منشور حقوق شهروندی به‌کار بندد.

بحران زیست‌محیطی با پروژه «گاپ»
محمدمهدی برومندی با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیته «امنیت آب» این کمیسیون درباره ابعاد پروژه «گاپ» ترکیه، اظهار داشت: در این نشست با حضور مسئولان وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط‌ زیست و مرکز پژوهش‌های مجلس، پروژه ترکیه را بررسی کردیم و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف، گزارش‌های کارشناسی خود را ارائه کردند. وی افزود: تاکنون پیگیری‌هایی در این رابطه صورت گرفته و برخی از دستگاه‌ها نیز بر اساس گزارش‌هایی که قبلاً وزارت اطلاعات تهیه کرده و به مراجع ذی‌صلاح ارائه داده است، مأمور شده‌اند که مسائلی را پیگیری کنند. وی تأکید کرد: این موضوع باید با جدیت در مجامع بین‌المللی و بر اساس کنوانسیون‌های حقوق بین‌الملل پیگیری شود: همچنین باید در داخل تمهیداتی برای مقابله با این پروژه اندیشیده شود و وزارتخانه‌های مختلف ما تأثیرات این پروژه ترکیه را بر مناطق مختلف ایران رصد و ارزیابی کنند و در پاسخ به آن، طرح‌های جایگزین داشته باشند. در قالب پروژه گاپ ۲۲ سد بر روی رودخانه‌های دجله و فرات در منطقه آناتولی شرقی در حال احداث است که افزون بر خشکسالی وسیع در عراق و سوریه، نوار غربی ایران هم به شدت درگیر خشکسالی می‌شود و خطر ریزگردها به کل کشورمان تسری می‌یابد.

هزینه سه هزار میلیاردی تبدیل ریال به تومان
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تغییر واحد پولی از ریال به تومان کاری اسمی و کم فایده است. رحیم زارع با اشاره به مصوبه هیئت دولت برای تغییر واحد پولی از ریال به تومان، افزود: هدف از حذف صفر از واحد پولی اصلاح ساختار اقتصادی است و اصلاح این ساختار با حذف یک صفر انجام نمی‌شود. برای اصلاح ساختار اقتصادی باید بیش از سه صفر از واحد پولی حذف شود و آن نیز به دلیل حفظ ارزشی پولی یا تورم شدید است. سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون تأکید ما حفظ ارزش پول، حمایت از صادرات و مشوق‌های صادراتی، یکسان‌سازی نرخ ارز، ادغام بانک‌ها و... است که اولویت‌های اقتصادی کشور هستند. زارع اظهار داشت: این کار در بعد اجتماعی تأثیری ندارد و در بعد تورمی نیز ممکن است برخی قیمت‌های زیر هزار تومان تغییر کند؛ اما با توجه به وجود 50 هزار میلیارد تومان پول کاغذی در کشور هزینه تغییر این اسکناس‌ها سه هزار میلیارد تومان است.

فقرای ایران چهار دستهاند
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه فقر را تقسیم‌بندی کردیم، گفت: فقر بیکاران، فقر شاغلان، فقر از کارافتاده‌ها و فقر جغرافیایی از انواع فقر هستند. ربیعی با بیان اینکه درآمد سه دهک از شاغلان ما و حتی بازنشستگان، کم است، اضافه کرد: بیش از 200 هزار میلیارد تومان در بخش رفاه هزینه کردیم که این پول به هیچ وجه مبلغ کمی نیست؛ اما فقر کم نشد که این موضوع نشان می‌دهد ما در این زمینه برنامه مدون و هدفمندی نداشتیم. عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه در طرح کارورزی مشوق‌هایی برای کارفرمایان به منظور جذب کارورزان در نظر گرفته شده است، افزود: بر اساس قانون، طرح کارورزی برای فارغ‌التحصیلان است و علاوه بر تعداد زیادی از دانش‌آموختگان، حدود پنج هزار کارفرما هم در این طرح نام‌نویسی کردند. ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا در دولت دوازدهم نیز حضور خواهد داشت و اگر حضور دارند در وزارت تعاون فعالیت خود را ادامه می‌دهند یا در جایگاهی دیگر، اظهار داشت: این موضوع را خدا و آقای دکتر روحانی می‌داند و بنده اطلاعی در این زمینه ندارم.
هشدار درباره نحوه واریز پول به حساب شرکت های دولتی
بر اساس ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به مسئولان وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، تاکید شده است شرکت های دولتی موظفند تمامی درآمدهای حاصل از فروش کالا و خدمات همانند فروش خانه های سازمانی خود را صرفا به حساب های معرفی شده از سوی خزانه داری کل کشور واریز کنند و عدم رعایت شرایطی که خزانه داری کل کشور و بانک مرکزی در مورد حساب های این شرکت ها در نظر گرفته، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی محسوب می شود.
رحمانی فضلی چگونه وزیر شد؟

وزیر کشور با بیان این‌که انجام توافق میان رئیس‌جمهور و رئیس مجلس کار بدی نیست، گفت: همین الان اطلاع دارم که آقای دکتر لاریجانی از تعدادی از وزرا که در کابینه حضور دارند بشدت دفاع می‌کنند تا در کابینه بعدی هم حضور پیدا کنند، مثلا آقای لاریجانی اصرار دارد که آقای زنگنه در دولت آینده حضور یابند یا در سخنرانی که در مراسم افطار داشتند از آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی تعریف کردند که کارهای خوبی انجام می‌دهند.رحمانی‌فضلی در ادامه با تأکید بر این‌که زمانی که ریاست دیوان محاسبات را به عهده داشته بدون اطلاع علی لاریجانی به وی پیشنهاد وزارت شد، افزود: آقای روحانی مستقلا به بنده پیشنهاد وزارت کرد و به من گفتند موضوع را تا روز معارفه مطرح نکن، ‌اما گفتم که آقای لاریجانی رئیس بنده است و باید اجازه بدهند که از دیوان استعفا بدهم که آقای روحانی گفتند اشکالی ندارد با آقای لاریجانی مشورت کن.وی اظهار کرد: وقتی به آقای لاریجانی گفتم به من پیشنهاد وزارت کشور شده، ایشان اصلا باور نمی‌کرد و گفت اگر این پیشنهاد جدی است حتما قبول کن و ما هم به شما کمک می‌کنیم. پس معلوم شد که ایشان اصلا در جریان کار گزینش وزیر کشور نبوده است.

مدیران اجرایی مراقب تسویه با طلبکاران باشند
بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر 2 مسئول مهم اقتصادی در دولت به همه مدیران اجرایی، متذکر شده است پرداخت دیون و تعهدات دولت و شرکت ‌های دولتی به کلیه اشخاص بر اساس قوانین و مقررات مربوط، صرفا منوط به اعلام مانده بدهی‌ ها و مطالبات کلیه اشخاص توسط دستگاه‌ های اجرایی در سامانه رسمی "سماد" بوده و بر این اساس، در سال 96 الزامات و تکالیف مقرر در ماده ۱ قانون رفع موانع تولید ارتقای نظام مالی کشور به صورت جدی پیگیری و اجرا خواهد شد.
فتنه‌گران اطراف روحانی فعالیت می‌کنند

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس در پاسخ به سوال دیگری درباره این‌که با این حساب چرا همچنان نگرانی از فتنه وجود دارد، گفت: چرا که فتنه‌گران هنوز در عرصه حضور دارند و آن‌هایی که می‌خواهند در مردم استفاده ابزاری کنند، فتنه‌گر هستند.ذوالنوری در پایان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا حضور این افراد تا حدی گسترده است که احتمال ورودشان به کابینه نیز وجود دارد، گفت:‌ اساساً معنای «نفوذ» همین است. ما کسانی را داشتیم که هرگز اعلام برائت صریح از فتنه و فتنه‌گران نکرده و اکنون نیز اطراف آقای روحانی فعالیت می‌کنند
نظر غرضی درباره اظهارات جنجالی فرزندان برخی چهره های سیاسی

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌ فقه جمهوریت ابا دارد از اینکه صاحبان منصب، منسوبان خود را به مردم تحمیل کنند.سید محمد غرضی با اشاره به حواشی ایجاد شده طی روزهای اخیر از سوی فرزندان برخی چهره های سیاسی گفت: خدا رحم کند که اگر در جمهوری اسلامی، سیاستمداران، مناصب سیاسی را بین اعضای خانواده اعم از برادر و فرزندان خود تقسیم کنند.وی با بیان اینکه این اشخاص اعتبار خود را از مردم گرفته اند تأکید کرد: مردم اعتبار کشور و مملکت اند و نباید به خلق خدا بی‌احترامی شود.کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جموری با تأکید بر این نکته که انتصاب برادر، خواهر و فرزند یا نزدیکان هر فرد در مناصب گوناگون و مهم کشور، با عقبه اجتماعی آن اشخاص تناقض دارد، خاطرنشان کرد: بزرگانی که فرزندان و نزدیکان خود را در مسئولیت‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی وارد کرده‌اند بدانند که باید در تعریف جمهوریت تجدید نظر کنند!وی افزود: فقه جمهوریت ابا دارد از اینکه صاحبان منصب منسوبان خود را به مردم تحمیل کنند
بلیت یک میلیونی برای تئاتر شهاب حسینی
!
نمایش اعتراف بلیت نمایش «اعتراف» به کارگردانی شهاب حسینی با قیمت یک‌ میلیون تومان به بازار سیاه رسید. به گزارش ایسنا، شهاب حسینی پس از پایان ماه مبارک رمضان، نمایشی را با بازی خودش و علی نصیریان در تالار اصلی تئاتر شهر روی صحنه برده و استقبال زیاد مردم برای تماشای این نمایش باعث شد که از همان ابتدا بلیت‌های «اعتراف» برای چند هفته جلوتر پیش فروش شود تا بسیاری از کسانی که خواهان دیدن این نمایش و به نوعی شهاب حسینی و علی نصیریان روی صحنه هستند، برای خرید بلیت به دردسر بیفتند. البته با توجه به نبود بلیت، فروشندگان منصفی هم بوده‌اند که بلیت‌های خود را در تیرماه و نیز برای مرداد ماه با همان قیمت اصلی بلیت یا نهایتا با قیمت ۱۵۰ هزارتومان برای فروش ثبت کرده‌اند، اما یکی از این دوستداران هنر دو عدد بلیت اواخر مردادماه را در ردیف اول سالن اصلی تئاتر شهر و با این تبلیغ که "صندلی‌ها درست روبه روی جایگاه بازی علی نصیریان و شهاب حسینی است"، به قیمت یک میلیون تومان برای هر بلیت فروش گذاشته است
اگر فرد قدرتمندی در جناحمان نباشد نباید پافشاری کرد
!
مسعود پزشکیان نایب رئیس مجس شورای اسلامی در اینیستاگرام خود نوشت: تشکیل کابینه‌ای متعامل، همفکر و بر پایه خواست‌های مردم ضروری است. انتظار می‌رود دولت تمامی خواسته‌های #مردم را با قدرت دنبال کند. همچنین دولت باید تلاش کند تا در راستای تحقق مطالبه زنان از حضوض ورزیر زن در کابینه نیز استفادهخ کند. باید دولتی تشکیل شود متشکل از انسان‌هایی توانمند، دلسوز، باتجربه، صادق و درستکار! اگر این اتفاق بیافتد، طبیعتاً بسیاری از دغدغه‌ها و خواسته‌های گروه‌ها و جناح‌های سیاسی مختلف در عمل محقق خواهد شد. اجازه دهیم #روحانی افرادی را معرفی کند که به‌راحتی قادر به همکاری با آن‌ها است. تلاش رسانه‌های مخالف دولت برای ایجاد تقابل میان همفکران روحانی است، ما نیز اگر فرد توانمندی در جناح‌مان باشد، باید منت بکشیم اما اگر چنین فردی حضور نداشته باشد، نباید بر انگیزه جناحی پافشاری کنیم. شما هنگامی که دچار بیماری می‌شوید، به دنبال فردی همکفر خودتان می‌روید یا کسی که تخصص در درمان داشته باشد؟ طبیعتاً وقتی به سراغ فردی توانمند رفتید، مشکلتان حل خواهد شد.
واریز اشتباه چهار میلیارد تومان پول به حساب یک پیمانکار

دادستان کرج گفت: در 25 اسفندماه سال گذشته مبلغ 4 میلیارد تومان از باب مطالبات یکی از پیمانکاران شهرداری کرج به اشتباه به حساب یک پیمانکار دیگر واریز شده است. این پیمانکار جزو پیمانکاران جزء بوده و پس از اطلاع از واریز چنین مبلغی به قید فوریت پول را از حساب خود خارج و حسابش را خالی کرده است. پس از اعلام موضوع از سوی بانک شهر، طرح شکایت و کشف موضوع، از طریق ترفندهای مختلف فردی که پول به اشتباه به حسابش واریز شده بود شناسایی و به همراه سه نفر دیگر دستگیر شده اما از استرداد پول ها خودداری کرده و روانه زندان شده است. طبق اطلاعات بدست آمده،این فرد قبل از دستگیری همسر و مادر خود را به کانادا فرستاده و خود نیز قصد خروج از کشور را داشته است. تلاش برای اخذ وجوه واریزی ادامه دارد
زمزمه‌های جدید از جداسازی ری از تهران

غلامرضا حیدری، عضو مجمع نمایندگان استان تهران درباره طرح پیشنهاداتی مبنی برجداسازی شهرری از تهران، گفت:جداسازی شهرری از تهران درحوزه های مختلف در برخی مقاطع مطرح شده است. چندی پیش دراین راستا نامه ای از سوی چند نفر از نمایندگان استان تهران به وزارت کشور ارسال شد، اما تاکنون نتیجه ای از این نامه حاصل نشده؛ البته نظرهای متفاوتی از سوی نمایندگان در این باره مطرح شد، اما برخی نمایندگان این پیشنهاد را در قالب نامه ای برای وزارت کشور ارسال کردند. در صورت موافقت شهرداری شهرری نیز مستقل می‌شود، البته دراین رابطه باید تأکید کرد که هرچه از پراکندگی مدیریت شهری جلوگیری شود؛ می توان هزینه های اضافی درشهرداری را کاهش داد

علی دایی: آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پر رنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت. لغو داربی دوستانه در آلمان باعث شد تا او هم به شدت دلخور شود. سرمربی سایپا حتی با مدیر عامل باشگاه بیله‌فلد هم صحبت کرد و از آنها برای اجاره ورزشگاه تخفیف بسیار خوبی گرفت. دایی از روابط خود برای رزرو هتل و زمین تمرینی هم استفاده کرد اما در نهایت مسابقه برگزار نشد تا حالا علی دایی هم با دلخور تمام به خبر ورزشی بگوید: «هم آبروی من رفت و هم آبروی فوتبال ایران.»


اخبار روزانه:
*
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای با محکومیت شدید حمله رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی، ظهور انتفاضه نوین و خیزش نسل جدید فلسطین با تکیه بر گزینه مقاومت را کابوس صهیونیست‌ها و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنها دانست
*پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: تشکیل کابینه‌ای متعامل، همفکر و بر پایه خواست‌های مردم ضروری است. انتظار می‌رود دولت همه خواسته‌های مردم را با قدرت دنبال کند. باید دولتی متشکل از انسان‌هایی توانمند، دلسوز، باتجربه، صادق و درستکار تشکیل شود! اگر این اتفاق بیفتد، طبیعتاً بسیاری از دغدغه‌ها و خواسته‌های گروه‌ها و جناح‌های سیاسی مختلف در عمل محقق خواهد شد. اگر فرد توانمندی در جناح‌مان باشد، باید منت بکشیم، اما اگر چنین فردی حضور نداشته باشد، نباید بر انگیزه جناحی پافشاری کنیم.
*حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری در پاسخ به نامه یک عضو هیات علمی دانشگاه که نظر وی را درباره تغییرات پدید آمده در دانشگاه آزاد اسلامی سؤال کرد، پاسخ داد: «بنده از عضویت در هیات موسس استعفا داده‌ام و اصلاً در جریان آن چه در دانشگاه آزاد می‌گذرد، نیستم و به هیچ وجه در امور دانشگاه دخالت نداشته و ندارم. بنابر این آن چه در مورد این جانب گفته می‌شود، به شدت تکذیب می‌شود

*رئیس اتاق اصناف گفت: بسته حمایتی بنگاه‌های کوچک و متوسط تا امروز عملیاتی نشده و در حد شعار باقی‌ مانده است، اما برای ایجاد اشتغال و توانمندسازی اتاق اصناف خبرهای خوبی در راه است. فاضلی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که بین وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق اصناف ایران به امضا رسید، گفت: در نظر داریم بر اساس این تفاهم‌نامه حداقل 100 هزار شغل را تا پایان نیمه اول سال و 200 هزار شغل را تا پایان سال در بخش اصناف ایجاد کنیم.
*متقاضیان دریافت وام ازدواج می توانند این تسهیلات را به پشتوانه یارانه نقدی، ارایه گواهی تعهد کسر اقساط کارمندی و ضمانت با استفاده از پروانه کسب دریافت کنند

*رسانه‌های عراقی به نقل از «عرفان الحیالی» وزیر دفاع عراق اعلام کردند ارتش این کشور در صورت اعلام تشکیل کشور کردستان عراق در شمال این کشور وارد عمل خواهد شد. یک روز پس از رسانه‌ای شدن این اظهارات، وزارت دفاع عراق با صدور بیانیهای این سخنان منسوب به وزیر را تکذیب کرد. گفتنی است، قرار است در منطقه اقلیم کردستان عراق سوم مهر ماه همه‌پرسی استقلال از عراق برگزار شود که دولت مرکزی عراق با این تصمیم احزاب کُردستانی مخالف است.
*شنیده‌ها حاکی است ناطق نوری در برخی جلسات اخیر خود در لواسان به دو نفر از مسئولان نزدیک به رئیس‌جمهور درباره برخی اظهارات رئیس‌جمهور تذکراتی داده است. وی گفته است بارها به روحانی گفتیم که با تکیه به حافظه صحبت نکنید و صحبت‌های خود را مکتوب کنید و از روی آن بخوانید که گاهی مواضع‌تان مقابله با مواضع نظام برداشت نشود.
*۷۱ اقتصاددان در نامه‌ای به رئیس‌جمهور پیشنهاد کردند افراد خوشنام اقتصادی و متخصص را برای سیاست‌گذاری اقتصادی، به ویژه در سمت‌های رئیس کل بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه انتخاب کند.
*کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در نشستی به برچیدن گیت‌های الکترونیکی فلزی در ورودی مسجدالاقصی و جایگزین کردن آنها با دوربین و ابزارهای نظارتی دیگر رأی داد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: