به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۲۳۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
نگاهی به اعمال ماه ذی‌القعده
درباره خصوصیات ماه‌های حرام از شیخ مفید علیه الرحمة روایت شده است که رسول خدا صلوات الله علیه فرمودند: کسی که سه روز از ماه حرام، پنجشنبه، جمعه و شنبه را روزه بگیرد، خداوند عبادت یک سال را برای او می‌نویسد.
ماه شوال هم به سرعت گذشت و به نخستین ماه از ماه های حرام رسیدیم. ماهی که جنگ با کفار در آن حرام است. بنابراین، ای نفس! بکوش در این ماهها دل و بدنت را بیشتر از سایر ماهها حفظ نموده، کاری بر خلاف احکام الهی انجام نداده و حتی از بلایا و مصیبتهایی که ناشی از قضای اوست راضی باشی. رسول خدا صلوات الله علیه فرمودند: کسی که سه روز از ماه حرام، پنجشنبه، جمعه و شنبه را روزه بگیرد، خداوند عبادت یک سال را برای او مینویسد.

تقویم ماه ذیالقعده

اوّل ذیالقعده: بنا بر نقلی، اوّل ذیالقعده سال 173 هجری، روز میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) است.

یازدهم ذیالقعده: روز یازدهم ماه (سال 148 هجری قمری) روز میلاد مسعود امام علی بن موسیالرضا (ع) است.

شب مبارک نیمه ذی القعده: از پیامبر (ص) روایت شده است که: شب پانزدهم ذیالقعده شب مبارکی است. خداوند در آن با رحمت به بندگان مؤمنش مینگرد. پاداش کسی که در آن با عمل از خداوند فرمان برداری کند، مانند پاداش صد روزه دار ملازم مسجد که به اندازه یک چشم به هم زدن نیز نافرمانی خدا را ننموده اند، میباشد. طاعت و عبادت، در این شب از این جهت که مشهور نبوده و مردم کمتر، در آن به طاعت خدا مشغول میگردند، آن را از سایر شبهای مشهور ممتاز میگرداند. که این مطلب نزد اهل مراقبت مهم است. زیرا توجه، در زمان غفلت عموم، از مراقبات مهم و باعث سرعت اجابت است.

بیست و سوم ماه ذیالقعده: (سال 203) طبق برخی از روایات شهادت همان حضرت است و زیارت آن حضرت در چنین روزی مناسب است. (هرچند معروف در شهادت آن حضرت «آخر ماه صفر» است).

بیست و پنجم ماه ذیالقعده: طبق روایتی از امام رضا (ع) روز دحوالأرض است (روزی است که نخستین خشکیها از زیر آب - که تمام روی زمین را فراگرفته بود - سر برآورد و مطابق بعضی از روایات، نخستین جایی که از زیر آب بیرون آمد و خشک شد و سپس گسترش یافت، سرزمین مکّه و به خصوص محل خانه کعبه بود و لذا مکّه امالقری (مادر همه آبادیها) نام گرفت). در خصوص اعمال این روز در وقت خودش مطالبی خواهیم نوشت.

آخر ماه ذیالقعده: (سال 220 هجری قمری) روز شهادت امام نهم، امام محمد تقی(ع) است که به زهر معتصم عباسی در بغداد مسموم و شهید گشت در حالی که بیش از 25 سال از عمر مبارکش نمیگذشت بدن مطهّر آن حضرت را به کاظمین که نزدیک بغداد است آوردند و در کنار جدّ بزرگوارش امام موسی بن جعفر (علیهما السلام) به خاک سپردند و انتخاب نام کاظمین بر آن شهر به همین مناسبت است (قبلاً آن جا را «مقابر قریش» مینامیدند).

در حدیثی آمده است که خود آن حضرت میفرمود: «اَلْفَرَجُ بَعْدَ الْمأمُونِ بِثَلاثینَ شَهْراً; آسودگی من بعد از مرگ مأمون به فاصله
سی ماه خواهد بود».

که این جمله اشارهای به شهادت آن حضرت بعد از دو سال و نیم بعد از مرگ مأمون بود. همچنین نشان میدهد که آن بزرگوار تا چه حد به خاطر فشارهای دستگاه بنی عبّاس در زحمت بودند.

توبهای نافع منقول از پیامبر اکرم (ص)

برای به دست آوردن طاعت خدا در این ماه قبل از هر چیز از تمام مسائلی که قبلاً گرفتار آن بودی توبه کن؛ توبهای صادقانه. روایت شده که رسول خدا صلوات الله علیه در روز یکشنبه ماه ذیالقعده فرمود: مردم! کدام یک از شما میخواهید توبه کنید؟ راوی میگوید: گفتیم: رسول خدا! همه ما میخواهیم توبه کنیم. حضرت فرمودند: غسل کرده، وضو گرفته و چهار رکعت نماز بجا آورید. در هر رکعت یک بار سوره حمد سه بار توحید و یک بار معوذتین (ناس و فلق) بخوانید. آنگاه هفتاد بار استغفار نموده و در پایان (لا حول و لا قوة الا بالله) بگویید. سپس بگویید: «یا عزیزُ! یا غفّار! إغفرلی ذُنوبِی و ذُنُوب جَمیعِ المؤمنین و المؤمنات فإنّه لا یَغفِرُ الذُّنوب إلّا أنت» ای عزیز! ای بخشاینده! گناهان من و گناهان تمام مردان و زنان مؤمن را ببخش که جز تو کسی گناهان را نمیبخشد.

از رسول خدا (ص) روايت شده كه هر كه این عمل را بجا آورد، توبه‏اش مقبول و گناهش آمرزيده شود و دشمنان او در روز قيامت از او راضى شوند و با ايمان بميرد و دينش گرفته نشود و قبرش گشاده و نورانى گردد و والدينش از او راضى گردند و مغفرت شامل حال والدين او و ذرّيه او گردد و توسعه رزق پيدا كند و ملك الموت با او در وقت مردن مدارا كند و به آسانى جان او بيرون شود .

سه روز روزه با ثواب عجیب

درباره خصوصیات ماههای حرام از شیخ مفید علیه الرحمة روایت شده است که رسول خدا صلوات الله علیه فرمودند: کسی که سه روز از ماه حرام، پنجشنبه، جمعه و شنبه را روزه بگیرد، خداوند عبادت یک سال را برای او مینویسد. و در روایت دیگری آمده است که: عبادت نهصد سال که روزهای آن را با روزه و شبهایش را در عبادت گذرانده است، برای او نوشته میشود. این روایت با روایتی که درباره روزه سه روز در هر ماه (دو پنجشنبه و یک چهارشنبه) وارد شده، منافاتی ندارد. و اگر دو پنجشنبه و یک چهارشنبه و جمعه را روزه بگیرد، بعید نیست که برای عمل به هر دو روایت کافی باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: