به‌روز شده در: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
آسیب شناسی تربیت دینی جامعه بر اساس الگوی حیا و عفاف
ما در زمینه حجاب ضعیف عمل کرده ایم. این ما که می گویم هم شامل مبلغین و روحانیون می شود، هم قشر مذهبی جامعه و هم رسانه ها و صدا و سیما و غیره. ما همیشه به جنبه سلبی مسائل می پردازیم، یعنی نهی از منکرمان خیلی قوی تر از امر به معروف است و این صددرصد اشتباه است.
حجت السلام مرتضوی هشترودی- خداوند متعال در قرآن کریم به صراحت به مسئله حجاب اشاره می کند و می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ؛ اى پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گیرند» (آیه 59 سوره احزاب)

لذا حجاب دستور اکید و صریح خداست نه یک قانون وضع شده توسط بشر. از طرفی همین دستور الهی هم اثرش برای خود بشر است. با حجاب جامعه از بداخلاقی ها، ناامنی روانی و از هم گسیختگی بنیان خانواده نجات می یابد.

اینگونه نبوده که گمان کنیم خدا یک دستوری را صادر کرده و فایده ای برایش مترتب نیست یا ما اثری در آن نبینیم. اینکه حجاب این اندازه مورد تاکید رسول مکرم اسلام و ائمه طاهرینش قرار گرفته برای اعتلای جامعه و منش و سبک زندگی خود ماست. لذا فرموده اند وقتی جامعه دچار بیماری اختلاط مرد و زن نامحرم شد چنین جامعه ای به دردهایی مبتلا می شود که از درمانش عاجز است.

ما در زمینه حجاب ضعیف عمل کرده ایم. این ما که می گویم هم شامل مبلغین و روحانیون می شود، هم قشر مذهبی جامعه و هم رسانه ها و صدا و سیما و غیره. ما همیشه به جنبه سلبی مسائل می پردازیم، یعنی نهی از منکرمان خیلی قوی تر از امر به معروف است و این صددرصد اشتباه است. تا شما برای معروف فرهنگ سازی نکنی، تا جامعه به درستی معروف را نشناسد مطمئنا نهی از منکر هم جوابگو نخواهد بود. فقط گفتیم نکن، نپوش، انجام نده در حالی که علتش را نتوانستیم به درستی بیان کنیم. حال آنکه امام رضا (ع) می فرماید اگر مردم را با زیبایی های کلام ما و معالم دین ما آشنا کنی هر آینه از ما و از کلام ما تبعیت می کنند. این بیان حضرت یعنی ما ابتدا می بایست زیبایی های حجاب را برای جامعه می کردیم ولی نکردیم و در عوض فقط برخورد کردیم. البته امروز برنامه هایی در صدا و سیما و فضای مجازی در زمینه نشان دادن زیبایی های حجاب ساخته شده و می شود که ارزشمند ولی در برابر هجمه عظیم دشمن کم است.

بخش دیگر ضعف ما در زمینه خانواده هاست. والدین متدین در کشور ما کم نیستند که فرزندانشان در زمینه حجاب و عفاف و روابط محرم و نامحرم وضع مناسبی ندارند. پس والدین آنقدری که به فکر لباس ظاهری و سلامتی جسمی فرزندشان بوده اند به خوراک روحی او توجه نداشته اند و اثرش را امروز در شکاف بین نسل ها شاهدیم.

پیامبر اسلام (ص) فرمودند «کُلُّ مَولودٍ یُولَدُ على الفِطرَةِ، و إنّما أبَواهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرانِهِ؛ هر مولودى بر فطرت (توحید) زاده مى شود و این پدر و مادر او هستند که وى را یهودى و نصرانى بار مى آورند». پس والدین می توانند و وظیفه دارند که فرزند را بر اساس فطرت پاک توحیدی و حیا و عفاف تربیت کنند. اگر والدین درست عمل کنند همه اجزای جامعه هم که لنگ بزند باز جامعه ای عفیف و پاک خواهیم داشت.

البته عرض کردم کم کاری ها زیاد است. مساجد ما باید در زمینه جذب نوجوانان و کودکان با هر تفکری که والدینشان دارند اقدام کنند. بسنده نکنیم به آمدن کودکی که پدر و مادرش مسجدی هستند. باید آنقدر برنامه های خوب و جذاب داشته باشیم که همه خانواده ها با هر وضعیت فرهنگی به مسجد اعتماد کنند و بچه را به آنجا بفرستند. وقتی کودک به مسجد آمد هم باید آنقدر برنامه سازنده داشته باشیم که این کودک بر اساس فطرت پاکش تربیت شود و چه بسا روی والدینش هم اثر بگذارد.

نکته دیگر وضع اقتصادی جامعه است که اثر مستقیم بر اینگونه مسائل فرهنگی دارد. قطعا هرگاه مشکلات اقتصادی افزایش یافت، سستی و کم توجهی نسبت به دین ظهور می کند. فرموده اند، توقع دین داری و محبت نسبت به دین از انسان هایی که فقر به آنها روی می آورد، نداشته باشید. پدران و مادرانی که دچار تنگی معیشت هستند، اولا شاید فرصت کافی برای طرح مسائل دینی در خانواده را ندارند و ثانیا، احتمالا اعضای خانواده، حرف شنوی از آنها نداشته باشند.

روی آوردن مردم به دین با سرنیزه، اجبار و ارشادِ صرف انجام نمی گیرد. محبت، رونق اقتصادی و بیان جذاب و به روز دستورات دین، عوامل گسترش آموزه های دین در جامعه هستند. همچنین باید رعایت عفاف و حجاب از سوی الگوهای برجسته دینی مانند حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) برای مردم بیان شود تا میزان پذیرش دستورات دین بیشتر شود. حضرت زهرا (ع) فرمودند «خَیْرُ لِلْنِّساءِ اَنْ لا یَرَیْنَ الرِّجالَ وَ لا یَراهُنَّ الرِّجالُ: چه نیکو است برای زنان که مردان را نبینند و مردان هم آنان را نبینند.»

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: