به‌روز شده در: ۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۱۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
امام علی(ع) می فرماید: «به درستی که امر به معروف و نهی از منکر دو خصلت اند که نه مرگ کسی را نزدیک می کنند و نه روزی کسی را می کاهند»
علی تبریزی: امر به معروف و نهی از منکر از دست واجباتی است که با وجود اهمیت فوق العاده فراوان آن مورد بی مهری دوست و دشمن قرار گرفته است. تکلیف دشمن معلوم است، کارش دشمنی با ارزش هاست اما دوستان دل نگران دین نیز یا فقط از این دو واجب الهی می گویند و می نویسند ولی به آن دو عمل نمی کنند و یا با تشخیص غلط مصادیق کوچک و بزرگ و اصلی و فرعی آن را گم می کنند. در سالیان گذشته چقدر نمونه هایی را شاهد بودیم که یک منکر فرعی به دغدغه اصلی رسانه ها و مردم تبدیل شد ولی بسیاری از منکرات اصلی و اساسی مورد فراموشی قرار گرفتند تا جایی که رهبر معظم انقلاب چندین بار نسبت به این مساله تذکر دادند و حتی مصادیق اصلی و فرعی معروف و منکر را در جامعه امروز بیان کردند.

** امر به معروف نکنید وگرنه با خسارت های زیادی روبرو می شوید!

نکته مهم این است که در اذهان عمومی پندار بر این است که آمر به معروف و ناهی از منکر فقط امتثال امر الهی را کرده و باید منتظر جزای اخروی باشد ولی در دنیا قطعا خسارت های جانی و مالی و آبرویی و کمبود رزق و روزی و از دست دادن دوستان و غیره را برای خود خریده است.

در این میان، آن چه مهم است نوعی پندار زدایی از آثار و تبعات سویی بوده است که مردم از عمل به این فریضه تصور می کرده اند؛ زیرا اجرای این فریضه می تواند به ایراد صدمات و لطمات جسمی و اقتصادی به شخص آمر و ناهی منتهی شود، به دلیل این که این امر خوشایند منحرفان و مجرمان نیست؛ مجرمانی که علاوه بر قدرت بدنی و جسمی به ویژه در جرایم شبکه ای چه بسا رگ حیات اقتصادی و اجتماعی جامعه را به نوعی در دست دارند! از این رو امنیت بدنی، اجتماعی و اقتصادی آمر و ناهی در معرض خطر قرار می گیرد و این امر می تواند رادع و مانع مهمی در عمل به این فریضه باشد. در کلمات گهر بار پیشوایان دینی به شدت با این پندار مبارزه شده است. مثلاً امام علی(ع) می فرماید: «به درستی که امر به معروف و نهی از منکر دو خصلت اند که نه مرگ کسی را نزدیک می کنند و نه روزی کسی را می کاهند»؛ (بحار، ج 100: 89)

** تاکید چهارگانه حرت علی (ع) در پاسخ به یک شبهه

این کلام امیر‌المؤمنین گویا در جواب یک سؤال مطرح شده است و آن این‌که «آیا امر به معروف و نهی از منکر موجب ضرر جانی و یا مالی می‌گردد؟» که حضرت عقیده‌ای برخلاف آن را مطرح می‌نمایند. این معنا مجموعاً سه‌بار دیگر در قول آن حضرت (با اندکی تفاوت)، بیان گردیده است. بنابراین مهم‌ترین عامل باز‌دارنده مسلمانان از اجرای فریضه مقدس امر به معروف و نهی از منکر از نظر روانی براساس دیدگاه امام علی علیه‌السلام، عبارت از «بیم و خوف جانی و ترس از ضرر مالی» است.

** هشت فایده امر به معروف در دنیا

به موازات این پندارزدایی، سعی پیشوایان دینی بر این بوده است که با بیان نتایج بسیار مطلوب و مؤثر این فریضه، مردم را به اجرای آن ترغیب و تشویق نمایند. در زیر به اختصار به برخی آثار این دو واجب فراموش شده اشاره می نماییم:

1- عدالت اجتماعی: امر به معروف و نهی از منکر با برگرداندن مظالم به صاحبان اصلی آن و مخالفت با ستم گر همراه است. همچنین تقسیم عادلانه بیت المال و غنایم را در پی دارد و صدقات (مالیات های شرعی) از جاهای لازم گرفته شده، در جای حق و مناسب مصرف می شود.

2- سازندگی: به وسیله امر به معروف و نهی از منکر زمین آباد می شود.

3- امنیت: به وسیله امر به معروف و نهی از منکر... راه ها امن می گردد... و از دشمنان انتقام گرفته می شود.

4- قدرت مندی مومنان: هرکس امر به معروف کند، مومنان را قدرت مند می کند.

5- تضعیف جبهه نفاق: در قرآن آمده مردان و زنان منافق برخی مانند برخی دیگرند که امر به منکر و نهی از معروف می کنند و مشت های خویش را علیه شما گره می زنند. (توبه، آیه 67)

6- پاکیزگی کسب و کار: امام باقر(ع) فرمودند: به وسیله امر به معروف و نهی از منکر کسب ها حلال می شود. (وسائل الشیعه، ج11، ص395)

7- نصرت الهی: حضرت باقر(ع) فرمودند: این دو آفریده الهی هستند که هرکس آن ها را یاری کند، خدا یاریش کند و هرکس آن دو را تنها گذارد، خدا تنهایش می گذارد. (وسائل الشیعه، ج 11، ص398)

8- نجات از بلاها: در قرآن کریم آمده پس چون آن چه را که به آنان تذکر داده شده بود فراموش کردند، ما نهی کنندگان از بدی را نجات دادیم و کسانی را که فسق می ورزیدند، به عذاب زیان بار گرفتار کردیم. (اعراف، آیه 165)

البته به یقین آثار فراوان دیگری در دنیا بر این دو واجب بزرگ مترتب است ضمن اینکه پاداش اصلی آمر به معروف را خداوند متعال نه رزق و روزی دنیا و نه پاداش اخروی قرار نداده بلکه پاداش اصلی آمر به معروف و ناهی از منکر خشنودی خداوند است. (سوره مریم آیه 55 و آل عمران آیه 104)

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: