به‌روز شده در: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
logo
کد خبر: ۲۵۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
سوالی که با کمال تاسف باید مطرح کرد، چرا با گذشت قریب به چهار دهه از تولد نظام جمهوری اسلامی ما همچنان شاهد نارسایی اخلاقی و رفتاری در حوزه ورزش هستیم و تا به کی ادامه خواهد داشت؟ به هر حال این نقیصه باید کالبد شکافی وبرطرف شود اما نه با صدور آئین نامه های انضباطی بلکه باید در عمل به آداب، تحول ایجاد شود.
عباس پناهی - چند سالی است که جامعه ورزش کشور هفدهم شوال را به عنوان "روز فرهنگ پهلوانی" نامگذاری کرده است و این مناسبت بهانه ای شده برای بازخوانی سجایای مدون در امر ورزش و همچنین بازنگری در خصوصیات اخلاق و رفتار ورزش کشور تا شاید بتوان زاویه هایی که در مسیر ارزش های اخلاقی - ورزشی پدید آمده را به مسیر واقعی آن بازگرداند.

بدیهی است که هر فرد ورزشکار هدفی را در ورزش، چه مقبول و چه غیر مقبول، دنبال و در این راه سرمایه گذاری می کند. اما باید بررسی کرد که علی الاصول هدف از ورزش کردن چیست؟

اینکه در دعای کمیل عرضه می دارد ؛ «الهی قوعلی خدمتک جوارحی» خود گویای این مسئله است که باید هدفی پشت این کار باشد و بدیهی است که آن هدف، از دیدگاه امام علی علیه السلام سودرسانی به جامعه بشری و خدمات در ابعاد گوناگون در راستای آرمانهای الهی و نیز بندگان خداست. بنابراین دیدگاه حضرت علی (ع) که مبین اهداف تقویت تواَمان جسم و روح میباشد، نافی مقوله "باری به هرجهت بودن" در امر ورزش است. لذا ترکیب دو موضوع جسم قوی به همراه سجایای اخلاقی، متجلی فرهنگی می شود که آن را فرهنگ پهلوانی نام نهاده اند. پس فرهنگ پهلوانی یعنی؛ طهارت نفس، شرافت اخلاقی، پای‌بندی به اصول مردانگی، وفای به عهد و پیمان تا سر حد جان، خردورزی، مظلوم نوازی، حسابگری و زیرکی، عفت وپاکدامنی، نجابت، بزرگواری و بزرگ منشی.

با این اوصاف معلوم می شود خصلت پهلوانی مخصوص یک نوع ورزش مشخصی نیست بلکه پهلوانی یک فرهنگ است که همه سجایای اخلاقی را شامل می شود و می تواند درهمه ی رشته های ورزشی ساری و جاری باشد اما نمود عینی آن ، بیشتر در ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی است.

برخی افراد فرهنگ پهلوانی را صرفا اخلاق مداری دانسته اند درصورتی که اگر فرهنگ مزبور را به دو قسم و شاخه تقسیم کنیم یکی از آن دو قسم، همانی است که ذکر شد و قسم بعدی ، عمل کردن در مسیر فتوت و جوانمردی است که با مطالعه حالات فتیان در گذشته ، مصادیق اش روشن میگردد. لهذا با امعان نظر پندآموزانه به نبرد تاریخی حضرت امیرالمومنین (ع) با عمروبن عبدود در 17 شوال ، انسانها می توانند از شجاعت و خلوص نیت آن حضرت درس های بزرگی بگیرند. به همین دلیل است که روایت های پهلوانان ایرانی درسهای شجاعت و عفت و فداکاری و میهن‌دوستی و وفا می آموزد و هر ایرانی را در مهر و علاقه و حس وظیفه نسبت به ایران، که یادگار نیاکان است بیدار و متعهد می‌کند. در ورزش باستانی و زورخانه ای که ورزشی صددرصد عرفانی است، تنها تربیت تن مطرح نیست بلکه اصل آن تربیت روان و روی‌آوری به معنویت و سیر و سلوک در عالم عرفانی است. بنابراین هنگامی که ورزشکاری به عزم زورخانه به راه می‌افتد، از لحظه‌ی ورود تا پایان مراسم که زورخانه را ترک می‌کند آنچه در آنجا می‌گذرد همه و همه طی طریق در مسیر معنویت و عرفان است.
در تاریخ و فرهنگ کهن ایران زمین، پهلوانان کشورمان که از شخصیت های مهم حماسه ملی ایران محسوب می شوند باعث افتخار و سربلندی تمدن ایرانیان میباشند که به این سبب در این طومار نام پهلوانان فراوانی ثبت گردیده که هریک بر تارک تاریخ و تمدن ایرانی می­‌درخشند. پهلوانان مردانی هستند که در هر دوره و روزگار، در تقوی و جوانمردی و فضیلت سرآمد مردمان زمانه خود بوده و هستند. ازجمله بزرگان عرصه پهلوانی ایران زمین می توان از محمودخوارزمی معروف به پوریای ولی، سیدحسن رزاز، محمدصادق بلورفروش و غلامرضا تختی نام برد که در تاریخ کهن ایران زمین به عنوان نماد آزادگی و جوانمردی در سرزمین ایران شناخته شده اند. مردانی که واژه های زیبای پهلوانی، جوانمردی، گذشت، مردانگی، دینداری و فداکاری به نام آنها گره خورده است.

اما سوالی که با کمال تاسف باید مطرح کرد، چرا با گذشت قریب به چهار دهه از تولد نظام جمهوری اسلامی ما همچنان شاهد نارسایی اخلاقی و رفتاری در حوزه ورزش هستیم و تا به کی ادامه خواهد داشت؟ به هر حال این نقیصه باید کالبد شکافی وبرطرف شود اما نه با صدور آئین نامه های انضباطی بلکه باید در عمل به آداب، تحول ایجاد شود.

لذا به همین منظور ، برخی افرادی که در حوزه ورزش و فرهنگ کشور مسئولیتی دارند براین باورند که برای چاره اندیشی، برپایی سمینار و اجلاس، داروی این درد است درحالی که اینگونه نیست و فقط عمل می خواهد و بس. زیرا ما به اندازه کافی از آموزه های مکتوب اخلاقی و رفتاری غنی هستیم ولی در عمل لنگ می زنیم. درواقع باید ایمان، غیرت دینی و غیرت ملی را در بین جوانان احیاء کنیم و باید آنان را از عواقب مهلک بی غیرتی و بی بندوباری آگاهشان ساریم زیرا همین امر موجب بازدارندگی از انحطاط میشود. پس زمانی که جوانانی پیش خیز و تازه کار در حلقه ورزش بخصوص ورزش زورخانه ای پیدا شده و میشوند، وظیفه پیشکسوتان و کهنه سواران است که ایشان را توجیه و به آداب فتوت موَدب کنند تا فضای تربیتی محافل ورزشی به خاموشی نگراید.

اگر خواسته باشیم الگو و نمونه عینی در عصر خودمان ارائه دهیم ؛ شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای هسته ای، شهدای مدافع حرم که به یاری مظلومان سوریه و موصل شتافته اند و همچنین سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی از نمونه های بارز فرهنگ پهلوانی هستند که رشادت، خلوص، فتوت و درمجموع همه سجایای اخلاقی را دارند و مایه افتخار اسلام و جهان بشریت شده اند. به امید روزی که جوانان میهن ما به الگوهای ناب جوانمردی برای جهان تبدیل شوند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: