به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۱۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
بسیاری بر این باورند که پیروزی نطامی در موصل بر داعش کار این گروه تروریستی را در عراق یکسره کرده ولی در مقابل صاحب نظرانی هم معتقدند که برای نابودی این تفکر خانمان برانداز مردم منطقه راه طولانی در پیش دارند.
دکتر حسن لاسجردی- همزمان با پیروزی نیروهای نظامی و مردمی عراق در موصل بر گروههای تروریستی - تکفیری داعش که در سایه هدایت مرجعیت دینی صورت گرفت موجی از شادی سراسر عراق را فرا گرفت.

علاوه بر شادی خاص عراقی ها، دیگر ملتهای منطقه نیز از این فتح بزرگ در پیروزی بر تروریست های داعشی شادمان شدند. اما در سایه این پیروزی بزرگ، آنچه بیش از همه برای حفظ ثبات و امنیت خاورمیانه مهم به نظر می رسد، سرنوشت این گروه تروریستی و چگونگی تدبیر امور دولت های منطقه در قبال افراد و امکانات باقی مانده این فرقه های افراطی می باشد .

به بیان دیگر، بسیاری بر این باورند که پیروزی نطامی در موصل بر داعش کار این گروه تروریستی را در عراق یکسره کرده ولی در مقابل صاحب نظرانی هم معتقدند که برای نابودی این تفکر خانمان برانداز مردم منطقه راه طولانی در پیش دارند.

در ارزیابی دو دیدگاه مدکور، در نگاه اول به نظر می رسد در سایه وحدت ملت عراق برای پیروزی بر داعش و با توجه به پیروزی نظامی، شمار زیادی از افراد وابسته به داعش در حملات نظامی اسیر و یا کشته شدند،و در چنین صورتی با فروپاشی سامانه مدیریت و فرماندهی این گروهک دیگر نگرانی از بابت حیات سیاس و نظامی داعش نباید وجود داشته باشد.

اما در مقابل برخی اعلام می دارند که در میدان معرکه نطامی موصل بسیاری افراد داعشی توانستند از میدان نبرد جان سالم بدر برده و حتی خود را به خارج مرزها برسانند و در یک جغرافیای جدید، زندگی چریکی - تروریستی نوینی را تجربه کنند.

حال در چنین شرایطی،با نگاهی عمیق تر و برای ریشه کنی این پدیده تروریستی، اگر بخواهیم داعش در منطقه خاورمیانه و یا هیچ یک از مناطق جهان بار دیگر سربلند نکند، می بایست پاسخ به چند سئوال اساسی را جویا شویم و یا در مراکز پژوهش و مطالعاتی و تحلیلی - کارشناسان به این موارد به صورت مصرح پاسخ دهند:

1- مبانی فکری و اعتقادی گروه تروریستی تکفیری داعش در کجا تولد یافت؟

2- چه کسانی و با چه امکانات و توانایی تلاش کردند این تفکر را گسترش دهند؟

3- سرمایه عظیم حمایت از گروه تروریستی تکفیری داعش چگونه و از چه منابعی تهیه شده است؟

4- حامیان اصلی و فرعی این گروه تروریستی چه کسانی و چه کشورهایی هستند؟

5- داعش برای جنایات خود از چه دستاویزی استفاده کرده است؟

6- سوابق پیدا و پنهان این تروریستها در ابعاد فکری - سیاسی، اقتصادی و امنیتی چیست؟

7- نهادها و سازمانهای امنیتی چگونه از داعش برای مقاصد خود بهره برده اند؟

8- کشورها و سازمانهای بین المللی مدعی با تروریسم چگونه در مقابل یک گروه تروریستی نه چندان بزرگ موفق به پیروزی نشده اند؟

9- داعش برای حیات سیاسی - نظامی خود به چه بهانه ای توسل جسته است؟

10- ریشه های اجتماعی - فرهنگی پیوستن افراد مختلف به این شبکه تروریستی را بررسی نمائیم

به این فهرست می توان سوالات متعددی را اضافه نمود تا برای شناخت واقعی یک پدیده تمامی ابعاد آن روشن گردد ولی در صورت پاسخ مناسب به این سئوالات، می توان امیدوار بود که بسیاری از مجهولات افکار عمومی نسبت به پدیده تروریستی روشن شده و مهمتر اینکه جامعه جهانی راه بهینه ای برای مبارزه با تروریسم خواهد یافت،


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: